Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie do eleminacji zakłóceń od dimmer ?

Pagan12 21 Mar 2010 19:13 1584 8
  • #1 21 Mar 2010 19:13
    Pagan12
    Poziom 10  

Witam.
    Mam analogowy dimmer i czasem jest problem z bruminiem w kolumnach. W nowych dimmerach jest układ eliminacji zakłóceń. Czy ktoś podpowie co można z tym zrobić nie kupując nowych dimmerów?

0 8
  • #2 30 Mar 2010 20:11
    tomo0123
    Poziom 9  

chyba nie ma takiego..

0
  • #3 31 Mar 2010 17:38
    Pagan12
    Poziom 10  

Dzięki będę szukał.

0
  • #4 31 Mar 2010 19:56
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 01 Kwi 2010 14:39
    Morrrf
    Poziom 13  

To "urządzenie do eliminacji zakłóceń" nazywa się filtrem sieciowym. Układ opisany przez dj-MatyAS to nic innego jak filtr dolnoprzepustowy LC. Możesz dołożyć coś takiego do swojego dimmera lub poszukać gotowego filtru...

0
  • #6 01 Kwi 2010 20:18
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Nawet fabrycznie porządne dimmery potrafią brumić i nie pomagają tu żadne filtry.
    Temat był już poruszany na elektrodzie i nie tylko.
    Zależy to tylko i wyłącznie od okoliczności, które należy rozpatrywać indywidualnie.

Produkowane na dzień dzisiejszy są natomiast dimmery, które regulują napięcie liniowo i one rzeczywiście nie wytwarzają żadnych zakłóceń.
    Są to niestety koszta rzędu 6 - 10 tys zł/ 12 kanałów.

Testowałem wszystko od EUROLITE do AGAT, czy MEGA i w różnych miejscach i konfiguracjach poziomy zakłóceń były różne (od 0, do "nie da się wytrzymać") ;)

W każdym razie bardzo wiele zależy od samej instalacji elektrycznej, prowadzenia przewodów sygnałowych (dźwiękowych), a nawet samego umiejscowienia dimmera.

Jeśli instalacja jest OK, sam dimmer jest dobrej jakości, a nadal słychać brumy, to niestety już tylko i wyłącznie wina dźwiękowców, a raczej ich sprzętu (przeważnie kabli i połączeń)

Niestety w tej branży jest tak, że jedni na drugich "jadą".

Dla przykładu.

Stara sala, stara instalacja, 3 dimmery AGAT (filtr na każdym kanale, duży dławik + kondensator) - na obciążeniach powyżej 1kW/kanał brumi od 20-40% mocy, potem cisza.

Nowa sala, nowa instalacja, stary dimmer "ZUT Warszawa", 6-kanałowy (jedyny filtr to 3 dławiki zamontowane po jednym na fazę) - kompletna cisza w całym zakresie regulacji, jedyny mankament, to to, że czasem potrafi wywalić różnicówkę, pewnie ze starości już ma jakieś małe przebicia.

Ten sam AGAT działa znakomicie na nowej sali.

System audio zawsze ten sam.

0
  • #7 08 Maj 2010 19:44
    Pagan12
    Poziom 10  

Dzięki bardzo za podpowiedzi, nie miałem kiedy wcześniej po czytać.

0
  • #8 12 Gru 2010 20:01
    Pagan12
    Poziom 10  

Wracając do tematu.
    W dwóch imprezach rozwiązałem problem brumienia uciekając z napędami do oddzielnej lini energetycznej. I przejrzałem wszystkie stoły i konsole, które nie posiadały dobrego "zera. Mysle ze to zalatwi problem.

0
  • #9 16 Gru 2010 23:20
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak po prawdzie 90% problemów to źle wykonana instalacja elektryczna. Popularne określenie "słabe zero" chyba najlepiej oddaje powagę sytuacji. Często gdy nie ma opcji "inna faza" przy zasilaniu elementów systemu nagłośnieniowego ucieka się do korzystania z przedłużaczy z 'podciętym bolcem'.

Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno :)

0
  Szukaj w 5mln produktów