Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydraulika - pytanie do mądrych

SebaFot 21 Mar 2010 20:36 1071 2
  • #1 21 Mar 2010 20:36
    SebaFot
    Poziom 1  

Witam,
    nie wiem czy w dobrym miejscu zadaje to pytanie ale tutaj na forum jest dużo mądrych ludzi.

Moje pytanie dotyczy podstawowych obliczeń hydraulicznych.

Mam źródło wody o wydajności 100l/minutę. przy ciśnieniu dynamicznym 3 bary
    Podłączam pod to źródło 100mb rury PE. Moje pytanie:
    wiem że są straty ciśnienia i są do tego odpowiednie tabele ale czy jest jakiś sposób obliczenia lub jakis wykres który pojkaże ile będzie wody płyneło na końcu tej rury?

0 2
  • #2 21 Mar 2010 20:59
    jarewa
    Poziom 31  

Jak to ile 100L/min przecież rura nie jest dziurawa? i strat nie ma. A odnośnie straty ciśnienia to tylko w pionie jest pod górkę.

0
  • #3 21 Mar 2010 22:20
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

jarewa napisał:
    Jak to ile 100L/min przecież rura nie jest dziurawa? i strat nie ma. A odnośnie straty ciśnienia to tylko w pionie jest pod górkę.

Nie musi być dziurawa rura żeby nie płynęło 100l/min mimo, że taka wydajność pompy jest. Zastanów się nad skrajnym przypadkiem - nieskończoną rezystancją czyli zatkaną rurą. Popłynie te 100l/min? Straty ciśnienia też są nawet jak rura jest pozioma. Rura ma swoją rezystancję więc przepływ musi wywoływać spadek ciśnienia.

Podaj średnicę wewnętrzną tej rury.

Sposób na wyliczenie tego jest. Potrzebna jest lepkość kinematyczna wody - do znalezienia jeżeli temperaturę znasz oraz średnica i długość rury.

Trzeba sprawdzić czy jest przepływ turbulentny czy uwarstwiony i wtedy można spadek ciśnienia wyliczyć spadek ciśnienia przy tych 100l/min albo przepływ przy 3 barach.

0