Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sieciowy zasilacz phantom na 24 kanały (jak zrobić)

leński 21 Mar 2010 20:44 4434 9
 • #1 21 Mar 2010 20:44
  leński
  Poziom 10  

  Witam

  Muszę wykonać zasilanie phantom do stołu mikserskiego 24 kanały. W internecie spotkałem się głównie ze schematami zasilaczy bateryjnych i to w większości na 2 mikrofony. Do budowy zasilacza przewidziałem 2 zasilacze "Fonia Warszawa" które po połączeniu dają równo 48v przy 120W. Są to zasilacze stabilizowane które zasilały stół mikserski smk -181. Sądzę iż posiadają soft-start ponieważ po włączeniu dotarcie do napięcia 48v zajmuje jakieś 2-3sec(to nie kwestia kondensatorów bo nawet po wyłączeniu zasilania napięcie wzrasta powoli do 48v). Mikser i zasilacz będą instalacją stacjonarną bez możliwości przełączania lini zbyt często. Chciałbym mieć pewność ze mikrofonom dynamicznym nic się nie stanie przy włączonym zasilaczu (internet głosi ze phantom jest miedzy jedna gorąca linia a druga ale wole mieć pewność).

  Spotkałem się z opiniami, że zasilacze phantom nie powinny mieć dużej mocy, oraz ze potrzebny jest opór jako zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

  Prosił bym o jakiś schemat włączenia tego zasilania miedzy mikser a gniazda mikrofonowe,wskazanie jakie jeszcze elementy trzeba zastosować i odniesienie się do przedstawionych zasilaczy jak i powyższych informacji.

  0 9
 • #2 21 Mar 2010 22:19
  Marm
  Poziom 14  

  Widzę że niewiele wiesz na temat zasilania Phantom.
  Ja robię zasilacz 10 kanałowy. Tylko brak czasu żeby to skończyć.
  Poczytaj artykuł: Link

  Jest tam wszystko w miarę prosto wyjaśnione.

  Ja sam zasilacz 48V robię na TL783 zgodnie z jego aplikacją.
  W zasadzie prawie to samo co w Soundcraft LX7 plus softstart.
  Schemat z LX7 masz w załączniku.

  0
 • #3 21 Mar 2010 23:01
  leński
  Poziom 10  

  W takim razie czy te zasilacze o których pisałem będą bezużyteczne, czy jest do kwestia dorobienia za nimi tego układu?

  0
 • #4 21 Mar 2010 23:32
  adambyw
  Moderator Akustyka

  Układ który podałeś w ostatnim poście jest potrzebny. Eliminuje on składową stałą (zasilanie phantom) i zabezpiecza stopień wzmacniający przed uszkodzeniem.
  Rezystory R1 i R2 zabezpieczają zasilacz przed zwarciem. Czyli przy przypadkowym zwarciu popłynie prąd nie większy niż 7,8mA (I=U/R=48/6100=7,8mA) To jest zabezpieczenie przeciwzwarciowe o którym pisałeś.

  Przy poprawnym podłączeniu symetrycznym mikrofonu dynamicznego, zasilanie phantom nie ma na niego wpływu. Aczkolwiek zaleca się by go nie było jak nie potrzeba, Czyli lepiej dorobić przełącznik na każdy kanał.

  Moc musisz dobrać w zależności od ilości mikrofonów. Mikrofon pobiera ok 3-4mA prądu. To pomnóż to razy ilość kanałów i ewentualnie zapas czyli razy 1,2 i masz wynik.

  0
 • #5 22 Mar 2010 01:42
  leński
  Poziom 10  

  W takim razie 120W ma tę wadę że na każdy kanał musiałbym założyć opornice wielkiej mocy.... A tak to tylko 5,5 W. W takim razie prosił bym o przyblizenie co to za kondensatory c7 i c8 (jaki typ). Czy o taki zasilacz jak tu chodzi link? Jak policzyc moc rezystorów zabezpieczajacych w zależosci od trafa, bo watpie że trafi mi sie takie 6 W? :)

  0
 • #6 22 Mar 2010 12:07
  ciasteczkowypotwor
  Poziom 41  

  Większość mixerów ma w preampie już te kondensatory, sprawdź, aby nie psuć dodatkowo brzmienia. Fantoma dołączasz tak jak na schemacie, prąd jaki możesz z niego pobrać to max15mA. Więc tak oblicz rezystory R1 i R2 na schemacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/p96-f2_1155.gif aby prąd zwarcia był nie większy niż 15mA ich moc to 0,015*48=0,72W, w zupełności wystarczą rezystory 0,5W. Wydajność zasilacza to z grubsza ilość potrzebnych wlotów * 15mA + jakiś mały zapas. Fantom niekoniecznie musi mieć te 48V, może mieć nawet 9V byle nie więcej niż 52V bodaj, większość urządzeń zadziała. Ale wiadomo lepiej dmuchać na zimne. Dobrym rozwiązaniem jest włącznik fantoma dla każdego wlotu. Zabezpiecza Cię to przez zwarciami kablami niesymetrycznymi, jak i trzaskami kiedy wtyczki są luźne.

  0
 • #7 22 Mar 2010 17:47
  leński
  Poziom 10  

  stołu niestety jeszcze nie posiadam na miejscu, jest to polska "fonia" sme-141a. Ale ogolnie to mam już wyszystkie potrzebne informacje. Czy ktos mogłby się jeszcze wypowiedziec na temat produktów "fonia warszawa" ?

  0
 • #8 22 Mar 2010 18:44
  dyskoteka89
  Poziom 20  

  Hej
  Tak się zastanawiam, w jaki sposób te napięcie fizycznie dostarczycie ..I wychodzi mi na to, że trzeba zrobić skrzynkę, z 24 gniazdami wejściowymi, i tyleż samo wyjściowymi. W środku wykonać odpowiednie połączenia elektroniczne... O k tylko pytanie, czy za te same pieniadze nie kupi sie miksera używki jakiejś, z gotowym phantomem...
  A jesli już to robić, to zrobić spliter, a zasilaniem, bo nawet jak zmienisz w przyszłości mikser, to spliter bedzie ci potrzebny, bo stól monitorowy zaczyna być standardem....Minimalnie tylko wiekszy koszt
  pozdro

  0
 • #9 22 Mar 2010 18:51
  leński
  Poziom 10  

  Gniazda mikrofonowe i tak będą na stałe w obudowie przymocowane do ściany i poprowadzone kablami do miksera. Tam też będą włączniki phantoma i zasilanie. Myśle że ciężko było by mi kupić coś takiego jak fonia za nieduże pieniądze.

  0
 • #10 22 Mar 2010 20:10
  Marm
  Poziom 14  

  Mało kosztować taki zasilacz nie będzie chyba że zastosujesz tanie złącza, ale tego nie polecam.
  Ja robię tak że od strony mikrofonów są gniazda XLR, a w stronę miksera pół metra multicore'a z wtykami XLR.
  Te rezystory R1i R2 standardowo stosuje się 6,81k 1% najlepiej metalizowane.
  Kup ich więcej i dodatkowo dobierz w pary tak żeby miały jak najbardziej zbliżoną wartość. Na stronie do której podałem Ci linka masz nawet przykład mostka do dobierania rezystorów.
  Zresztą w tekście masz wszystko bardzo dokładnie i rzeczowo opisane. Wytłumaczyli poco są R1 i R2 i tak samo C7 i C8. Jeśli mikser ma kondensatory na wejściu to tak jak pisał ciasteczkowy możesz je pominąć. Ja je daję.
  Jeśli chcesz mieć zasilacz uniwersalny, który możesz zastosować w różnych mikserach kup porządne kondensatory niespolaryzowane (nie są tanie) i będzie ok.
  Tak samo nie daj się namówić na stabilizator na LM317 i podobnych. TL783 nie jest drogi a nie ma problemu ze zwarciami itp. Na LM'mie bez problemu zrobisz zasilacz na 48V tylko że w przypadku zwarcia wydymisz go bo nie wytrzyma napięcia pomiędzy wyjściem a wejściem.
  Ja zawsze twierdzę że sprzęt ma być niezawodny i "idiotoodporny".
  Inną kwestią jest masa w takim zasilaczu. Łatwo porobić pętle masy. Niby odległość od wejścia miksera niewielka ale przydźwięki mogą się pojawić.
  Mój pomysł jest taki że albo połączę masy w części dystrybucyjnej napięcia phantom i połączę je z masą miksera tylko w torze nr 1. Albo masy zrobię przelotowe z miksera na tory sygnałowe a masę zasilania phantom połączę tylko z masą toru nr 1. W obu przypadkach żeby całość funkcjonowała poprawnie tor nr 1 musi być podłączony do miksera.
  Jeśli nie mam racji to mnie naprostujcie.

  0