Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysyłanie sygnału Audio na USB dla LED'ów

dudzio12 21 Mar 2010 21:16 2391 14
  • #1 21 Mar 2010 21:16
    dudzio12
    Poziom 9  

Witam!
    Chciałbym wysłać audio stream do portu usb w celu uzyskania efektu świecenia LEDów w rytm muzyki. Najlepszym rozwiązaniem byłby jakiś program, który tak zaprogramowałby gniazdo USB. Niektóre słuchawki pracują na USB, a więc w jakiś tajemniczy sposób wysyłany jest sygnał audio. Nie jestem pewny tylko czy taki patent nie zabiera napięcia z USB. Czy takie coś da się zrobić? Mam też wolne wejście Line-In ale wyczytałem, że jego napięcie jest w granicach 0,5V - 1V a potrzebowałbym minimum 2,5. Macie jakieś pomysły?
    Pozdrawiam

0 14
  • #2 21 Mar 2010 21:35
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

dudzio12 napisał:
    Chciałbym wysłać audio stream do portu usb w celu uzyskania efektu świecenia LEDów w rytm muzyki. Najlepszym rozwiązaniem byłby jakiś program, który tak zaprogramowałby gniazdo USB. Niektóre słuchawki pracują na USB, a więc w jakiś tajemniczy sposób wysyłany jest sygnał audio.

Nie "sygnał audio wysyłany na USB" a raczej w kablu od słuchawek jest karta dźwiękowa, do której sterowniki musisz zainlstalować w systemie. Sugeruję sygnał pobrać audio z gniazda słuchawkowego i dalej przetwarzać by coś ci tam zamrugało (wzmacniacz z kompresorem dynamiki + filtry, prostowniki szczytowe, klucze itp.)

Zobacz ten wątek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1040342.html

Albo po prostu discolitez do portu równoległego.

dudzio12 napisał:
    Nie jestem pewny tylko czy taki patent nie zabiera napięcia z USB. Czy takie coś da się zrobić?

Z zabieraniem napięcia nie za bardo wiem o co ci idzie i coś czuję że nie wiesz o czym piszesz...

dudzio12 napisał:
    Mam też wolne wejście Line-In ale wyczytałem, że jego napięcie jest w granicach 0,5V - 1V a potrzebowałbym minimum 2,5.

Wejście Line-in to jak sama nazwa wskazuje służy do wprowadzania sygnału audio do komputera -- ty chcesz zrobić coś zupełnie przeciwnego - więc droga napewno nie tędy...

0
  • #3 21 Mar 2010 21:37
    januss73
    Poziom 31  

Nie da rady, chyba, że zrobisz sobie DAC'a usb, albo kupisz kartę usb, co też majątkiem nie jest.
    Line in służy raczej do przejmowania sygnału audio jak do jego wysyłania, więc tu też nie da rady.

edit. no iś mnie uprzedził :)

0
  • #4 21 Mar 2010 22:20
    dudzio12
    Poziom 9  

No tak... Czyli najprościej kupić słuchawki na USB. Z napięciem chodziło mi o to że USB ma 5V a słuchawkowe mniej i może nie być one wystarczające. Rozumiesz?
    Wejście Line-In można zaprogramować aby wysyłało sygnał jak mniemam.
    A tak na marginesie, nie wiem czy dobrze zrozumiałem... Podłączyć zasilanie z USB i dodatkowo z słuchawek? Tak?
    Będę coś kombinował. Dam znać jak coś wymyśle. :)

0
  • #5 22 Mar 2010 15:36
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

dudzio12 napisał:
    No tak... Czyli najprościej kupić słuchawki na USB. Z napięciem chodziło mi o to że USB ma 5V a słuchawkowe mniej i może nie być one wystarczające. Rozumiesz?

W złączu USB jest zasilanie 5V, a w wyjściu słuchawkowym nie ma zasilania w ogóle....

dudzio12 napisał:
    Wejście Line-In można zaprogramować aby wysyłało sygnał jak mniemam.

A to zalezy od płyty głównej, - niektóre używały Line-in przełączając je w tryb wyjścia przy podłączaniu więcej niż 2 głośników. Sprawdź w dokumentacji i sterowniku swojej płyty, ale i tak to zbędne komplikowanie sobie życia - masz przecież wyjście audio - wystarczy sygnał rozdwoić prostym rozdzielaczem za 2zł.

dudzio12 napisał:
    A tak na marginesie, nie wiem czy dobrze zrozumiałem... Podłączyć zasilanie z USB i dodatkowo z słuchawek? Tak?

Nic takiego nie pisałem - odniosłem się do _alternatywnych_ rozwiązań - jednego pobierającego sygnał z gniazda słuchawkowego (zbudowanego jak zwykła iluminofonia - w domyśle zasilanego z zewnętrznego zasilacza) i drugiego operującego na USB przetwarzającego wszystko cyfrowo (plugin discolitez + interfejs FT245R - jak http://diy.elektroda.eu/kolorofon-na-usb/#more-719 ).

0
  • #6 22 Mar 2010 16:19
    2345
    Poziom 13  

Domyslam sie, ze chcesz zrobic cos w rodzaju linijki LED w PC, bez zbednych zewnetrznych elementow.

W USB masz dwie linie komunikacji, mase i +5V.
    Nie wysterujesz LEDow z linii komunikacji, bo LEDy pobieraja prad o czym nie wszyscy pamietaja.
    Tego nie da sie zrobic i nawet o tym nie mysl.

Ale mozesz obciazyc to dostepne +5V i mozliwe, ze kilka LEDow daloby sie tym zasilic. Musialbys wiec zrobic wzmacniacz do tych LED na 5V a nastepnie sterowac ten wzmacniacz z komunikacji USB.

Moglbys pomyslec nad zastosowaniem ukladu AP3156 i zrobieniem interfejsu USB, ale czy to ma sens? Chyba nie.

Wydaje mi sie, ze najlatwiej wysterowac uklad kontrolujacy linijke LED (pelno takich ukladow) z wyjscia analogowego a zasilanie do tego albo wziasc z wewnatrz PC, albo faktycznie z USB.

Wtedy line out z plyty musialby miec jakis adapter zlozony z wtyczki i gniazdka, abys nadal mogl tam podlaczyc sluchawki, a sygnal wyjac tak, aby go bardzo nie obciazyc. Kabel USB sluzylby tylko do podania 5V.

0
  • #7 22 Mar 2010 17:17
    dudzio12
    Poziom 9  

No tak... W takim razie chyba odpuszczę. Ale czy na pewno wyjście nawet i słuchawkowe nie daje ŻADNEGO napięcia? Wydaj mi się ze tak nie jest, ale mogę się mylić.

0
  • #8 24 Mar 2010 01:20
    2345
    Poziom 13  

wyjscie sluchawkowe daje napiecie, ale sygnal jest zbyt slaby aby wysterowac linijke LED, wiec musialbys zrobic wzmacniacz i ten jest wlasnie oparty na takim ukladzie scalonym i zasilany zewnetrznie.

0
  • #9 24 Mar 2010 17:38
    dudzio12
    Poziom 9  

Dostane gdzieś taki mały, gotowy wzmacniacz?

0
  • #10 24 Mar 2010 18:26
    2345
    Poziom 13  

Oczywiscie. W kazdym sklepie z czesciami sa kity do zlozenia w domu.
    To jest bardzo tanie. Taki kit zawiera ledy, uklad scalony, plytke drukowana i calosc normalnie zasilana jest z baterii. Takich ulkladow jest pelno.
    To sie nazywa linijka LED.

0
  • #12 24 Mar 2010 21:36
    2345
    Poziom 13  

dokladnie tak. ten uklad dziala od minimum 10V.
    dlatego potrzebujesz jeszcze zasilacz.
    mozesz tez podlaczyc ten uklad do +12 wewnatrz komputera.

0
  • #13 24 Mar 2010 21:55
    dudzio12
    Poziom 9  

Z tym nie ma problemu, mam zasilacz 12V. Moim planem jest zrobienie osobnej listwy ok 15-20 diód. Pytanie jak mam je podpiąć pod tą linijkę? I na tej linijce diody rozpalają się jedna po drugiej w zależności od sygnału. W moim zamierzeniu diody (wszystkie naraz) rozświetlają się proporcjonalnie do sygnału. Jak mam to zmodyfikować?

0
  • #14 25 Mar 2010 01:26
    2345
    Poziom 13  

Ten UL1980 wyswietla proporcjonalnie do sygnalu, czyli im wiekszy sygnal tym wiecej zapalonych diod.
    Malo tego, mozna polaczyc dwa takie uklady i wtedy mozesz dac 2x tyle diod.

Pojedynczy wskaznik byl montowany w starych radmorach i mial inny scalak, ale numeru nie pamietam i nie chce mi sie szukac.

Naprawde najlepiej zapytac sie w sklepie.
    W sklepach maja takie gotowe uklady na scalakach azjatyckich.
    Sa tez bardziej zlozone uklady LED majace ladniejszy wyglad, ale kosztuja drozej.

Tu na przyklad masz kit stereo:
    http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-029.pdf

To co Ty chcesz to bylby uklad 4 scalakow na 24 diody kazdy kanal.

0
  • #15 25 Mar 2010 21:02
    dudzio12
    Poziom 9  

A podłączenie szeregowo diod?
    Nie rozchodzi mi się o to żeby diody zapalały się proporcjonalnie do sygnału jedna po drugiej. Tylko żeby dajmy na to jedna rozpalała się mocniej i słabiej w zależności o sygnału.

Dodano po 3 [godziny] 42 [minuty]:

Reasumując - chcę zrobić j.w. świecące diody w ilości 10 sztuk, reagujące na tony niskie. Macie pomysł na jakiś układ? Spis elementów mile widziany. Mam do dyspozycji wejście słuchawkowe i zasilacz 12V.
    Pozdrawiam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo