Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna na alphardzie ew120

mahomet_92 21 Mar 2010 21:56 3389 20
  • Witam,

Chciałem pokazać moją kolumnę na głośniku alphard ew120 i na tubowym sopranie no name.
    Kolumna ma wymiary 64,5cmx40cmx38cm...jest to moja druga konstrukcja, niezbyt profesjonalna , ale mi odpowiada.
    Przód jest wcięty 2cm wgłąb, skrzynia zrobiona z płyty wiórowej 1.9 albo 1.8
    z okleiną w kolorze orzech ma równo 2cm. Jest ona skręcona na mocne kątowniki od środka i powiem że dają dużą sztywność
    konstrukcji... kolumna wydaje się duża ale głośnik ew bardzo dobrze w niej brzmi.. bas jest mocny i nie dudni jak w większości
    przypadków tego modelu. Tuba nie wiem jakiej jest firmy ale jest bardzo słaba praktycznie mało ją słychać i na razie ma tylko spełniać chwilową rolę.. całość gra na zwrotnicy 2-drożnej janbo.. w skrzyni są dwa bass-refleksy o średnicy 7cm..

Ogólnie są małe niedociągnięcia np. w zakładzie facet wyciął podstawy o ok 5mm za długie i niestety akurat okazało sie to
    dopiero po złożeniu wszystkiego:( z racji że nie mam maszyn ani nigdzie w pobliżu nikogo kto mógłby mi to poprawić, na razie
    jest to skręcone i wystarczy tylko całość na formatówke wrzucić, trochę bejcy i okleina na kant i będzie elegancko:) w środku jest dodatkowe wzmocnienie pomiędzy sopranem a basem i uszczelnione. jeszcze nie wiem czy
    wygłuszać... i jeszcze jedna rzecz nieciekawie wyszła.. uchwyty są trochę nisko... ogólne wrażenie odsłuchowe i wizualne jest bardzo fajne. Przy składaniu pomagał mi kumpel:)

Napędzam to wzmakiem diora ws442, który myśle że jest dobry do kolumn takiej mocy ok 200watt albo nawet mniej:) Uderzenie czuć przez
    3 pokoje i nierzadko się zdarzało że rzeczy wypadały z półek:)
    koszty wyszły mi ok 200zł.

Zapraszam do komentowania, porady, pytania i krytyka mile widziane:) będzie nauczka na przyszłość
    bo nie zamierzam poprzestać tylko na tym projekcie:) pozdro

PS: kolumna troszke zakurzona jest na dole, to nie przetarcie:>

Kolumna na alphardzie ew120 Kolumna na alphardzie ew120 Kolumna na alphardzie ew120 Kolumna na alphardzie ew120

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mahomet_92
    Poziom 10  
    mahomet_92 napisał 30 postów o ocenie 41, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
    ActiveDJ
    Poziom 9  
    Ładnie i schludnie by wyglądała ta kolumna obita i dodana kratka na głośnik.
    Doczytałem się również o tej "mocy" która strąca książki. Cóż ci po tym, jak jakość tego basu będzie kiepska?

Pozdrawiam,

początkujący :)
    mahomet_92
    Poziom 10  
    jak kupowałem tego ew to jeszcze nie wiedziałem o stxie:P pamiętam jak za pierwszym razem jakieś dwa lata temu zrobiłem sobie z niego subbas.... nie dało sie tego słuchać bo muł jest z tego głośnika niesamowity... ale potem po sprawdzeniu kilku obudów podobało mi sie jak gra własnie w takiej paczce. Bas nie mulił i ładnie było słychać miękkie uderzenie.

kocyk zapewne będzie ale jeszcze nie teraz bo już czasu brakuje i kasy:)

z tymi kosztami trochę może przesadziłem bo tak to mnie wszystko wyniosło tak ok
    140zł a 200 mi wyszło dla tego że doliczyłem cene nowej tuby bo ja akurat ją już miałem więc troszke mniej wyszło:)

nie pisałem że kolumna ma dużą moc:P owszem ma kopa, książki zlatują tylko że po po prostu mam troche mały pokój i przy głośnym słuchaniu różne rzeczy się dzieją:)
    ale na dużej sali wszystko jest spoko:)

pozdro
    paszaww123
    Poziom 16  
    Czy kolega planuje zrobienie jeszcze drugiej kolumny?
    Ogólnie kolumna starannie wykonana tylko obij ją w kocyk jak ma grać na sali i zastosuj jakąś maskownice na niskotonowy...
    mahomet_92
    Poziom 10  
    dzięki:) ok kocyk będzie:) myśle że zrobie taką drugą ale jak będą pieniądze... zrobie jedną jak ta w orzechu i drugą taką jak ta czarna na zdjęciu... czarna jak na razie gra lepiej ale za niedługo jest wolne więc dopracujue jeszcze orzecha:P

pozdro
    SzokalML
    Poziom 36  
    Moim zdaniem dziwacznie wygląda połączenie tych głośników z tą obudową. Gdyby zamiast tuby była kopułka, i ten głośnik nie miał niebieskiego napisu na przeciwpyłowej kopułce, to byłoby lepiej.

jedna kolumna ? Jak na tym słuchać muzyki?

Z tymi spadającymi szklankami i książkami to jakaś bzdura. Może szklanka może zacząć drgać, ale żeby się przemieściła i spadła? Już nie mówiąc o książkach spadających z półek, coś nam ściemniasz tutaj.

a ta kolumna na dole, to co za wynalazek?
    mahomet_92
    Poziom 10  
    no może i dziwne połączenie ale prezentuje się ciekawie.. z rad na pewno skorzystam

może rzeczywiście źle to ująłem z tym spadaniem.. jest tak że jak np. coś krzywo stoi np książki to bardzo często sie zdarza że zsuwają sie... kolega wybaczy za mój błąd, zwracam honor

ta kolumna gra z tym ''wynalazkiem'' mojego pomysłu.. jest na hw1200, średniotonowym z jakiejś kolumny i jest on w osobnej komorze a piezo to nie wiem co to w ogóle jest za firma ale sopran jest głośny i bas go nie zagłusza. ogólnie bardzo miło grają i w domu i większych pomieszczeniach i co najważniejsze nie męczą żadną złą częstotliwością.

pozdro
    maxxx222
    Poziom 14  
    A ja powiem ze padaka totalna. Zero przemyslenia przy budowie. Glosniki to sobie mozna w buty wsadzic a juz o uniwersalnej zwrotnicy nic nie mowie. Jak dla mnie to jest 1/10 za checi do skladania tego "czegos". Nastepym razem najpier zapytaj a potem dzialaj bo te pieniadze mozna bylo w lepszy sposob zagospodarowac.
    mahomet_92
    Poziom 10  
    Może i nieprzemyślana ale za to jak gra... nieważne... wiem że to nie prezentuje sie dobrze i skrzynia ogólnie do bani, ale czemu głośnik?? tragedii nie ma a poza tym w tym całym waszym świetnym stxie nie da rady prawie każdego głośnika kupić bo nic nie ma. Konstrukcja w sumie z nudów była zrobiona i na pewno pudła będą zmienione i cała reszta też bo za niedługo wakacje więc i praca będzie a co za tym idzie pieniądze.

Dzięki za krytyke, w końcu ktoś mi do porządku uświadomił że badziew zrobiłem.

Następne konstrukcje będą ale na 100% lepsze.

A co kolega by polecił zamiast tego głośnika co "w buty można je se wsadzić"??
    maxxx222
    Poziom 14  
    Podaj budzet jaki chcesz przeznaczyc na nastepna konstrukcje to ci powiem co mozesz wybrac
    mahomet_92
    Poziom 10  
    Myśle że max to 150zł na jedną sztuke. skrzynki sam zrobie ale to najpierw jakiegoś projektu poszukam w sumie to znalazłem. Chce teraz zaznaczyć że to miały być kolumny niby do domu ale coraz więcej imprez zaczynam nagłaśniać więc teraz ten budżet przeznacze na budowę nadstawek. Więc co polecasz??
    maxxx222
    Poziom 14  
    Nie no szczerze za 150 zl to jeden glosnik kupisz <lol>
    Za najtansze nadstawki na estrade trzeba liczyc ok 700zl.. Tak wiec wybacz ale w tej cenie to zbudujesz cos podobnego do tego.
    mahomet_92
    Poziom 10  
    Aha... no nic, trudno... ale i tak dzięki za szczerość
    mahomet_92
    Poziom 10  
    Chęci są na coś takiego, ale co po chęciach jak budżetowy projekt to nie jest... teraz kasy nie mam więc musi być co jest. Będą pieniądze to sie wszystko zrobi ale jednak chciałbym coś tańszego zrobić. Za Taką kase wolałbym suba zbudować bo nadstawki takie drogie mi nie potrzebne
    maxxx222
    Poziom 14  
    Ale zrozum ze nie ma nic tanszego sensownie grajacego. No chyba ze nadal chcesz sie bawic w pseudo-nadstawki
    mahomet_92
    Poziom 10  
    Ja wszystko rozumiem ale Ty chyba nie zrozumiałeś że ni chce tyle kasy wywalać na nadstawki bo na pewno jest tańsze rozwiązanie przynajmniej zmieścić się w 500zł albo nawet i mniej z wcale niegorszym efektem. Bo z tego co wynika to chyba każdemu piszesz żeby zrobił takie nadstatwki a nie inne bo jak jest coś tańszego to jest złe. Nie mówie akurat o moich pudłach ale wielu innych fajnych projektach a zarazem tańszych.
    maxxx222
    Poziom 14  
    Mógłbyś pokazać jakiś?? Tańszy a zarazem na tym poziomie??
    mahomet_92
    Poziom 10  
    Ależ proszę:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1629670.html

Bardzo mi sie podoba, a efekt na pewno jest taki jak trzeba i nawet z kupnem nówek takich przetworników nie wyjdzie ponad 700zł bo o połowe mniej..

Jak kolega ma dużo kasy to niech sobie robi i kupuje co chce... a po drugie te nadsatwki na gdn i d800 potrzebują w miare rozsądnej mocy żeby to zagrało jak trzeba a mocny wzmak to kolejny wydatek.. a gds nie potrzebują wcale tak wiele mocy a zagrają równie czysto i głośno.

Koledze sie pewnie nie spodoba bo tanie...
    maxxx222
    Poziom 14  
    To ze jest tanie to nie znaczy ze jest złe. Lecz trzeba zachować umiar w kierowaniu się proporcjami jakość/cena.

A o tym GDS nie mogę nic powiedzieć bo go nie znam.
    mahomet_92
    Poziom 10  
    A no właśnie... więc po co mi kolega wpycha nadstawki za ponad 700zł??

Oczywiście chodzi mi o oryginalne tonsile a nie stx. Jakości tonsila nawet porządne firmy nie mogą dorównać a przy okazji jest w miarę tani.