Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ups orvaldi - zabezpieczenie akumulatora

miras000 21 Mar 2010 23:54 2869 1
  • #1 21 Mar 2010 23:54
    miras000
    Poziom 9  

Witam.
    Prosiłbym bardzo o rozwiązanie takiego problemu:

Posiadam ups INVERTER model ORVALDI INV12-0,5kW 500W 12V z funkcją UPS i automatyczną 5A ładowarką

Ten ups ma służyć do zasilania awaryjnego pieca co.

Dokupiłem do tego akumulator żelowy AKUMULATOR AGM
    SBL 100-12i 12V 100Ah:

i zabezpieczenie przed zbyt głębokim rozładowaniem aku:

Mam właśnie problem z podłączeniem tego zabezpieczenia. W instrukcji jest napisane:
    "Zasada dzialania:

Do zabezpieczenia podlaczamy odbiornik który chcemy zasilać z akumulatora 12V (niebieski do + odbiornika a czarny do - odbiornika)

Podlaczamy zabezpieczenie do akumulatora 12V (czerwony do + a czarny do - ) , jesli napiecie akumulatora jest ponad 12,1V zabezpieczenie właczy się automatycznie. Jesli napięcie akumulatora jest mniejsze ( ale wieksze niż 10,5V ) zabezpieczenie uruchamiamy naciskając przycisk.

Zapali sie zielona dioda led.

Od tego momentu odbiornik jest zasilany przez akumulator. Podczas pracy napięcie na akumulatorze będzie spadać w miarę jego rozładowywania. Gdy spadnie do 10,5V zabezpieczenie odłaczy odbiornik (zgaśnie dioda led) nie pozwalając na nadmierne rozładowanie akumulatora.

Ponowne właczenie zabezpiecznie nastąpi :

- automatycznie gdy napięcie na akumulatorze będzie ponad 12,1V (akumulator zostanie naładowany lub zmieniony)

- ręcznie przyciskiem pod warunkiem że napiecie na tym akumulatorze wzrośnie powyżej 10,5V."

Czy takie zabezpieczenie mogę podłączyć między ups a akumulator skoro ups ma wbudowaną ładowarkę?

W instrukcji jest wyraźnie napisane, że zabezpieczenie należy podłączyć między akumulator a odbiornik a ten ups jest nie tylko odbiornikiem ale również ładowarką i w czasie podłączenia do sieci 220V będzie przesyłał prąd w drugim kierunku

Jeżeli spróbuję jednak podłączyć to czy nie zepsuje któregoś z tych urządzeń(aku, ups, zabezpieczenie)?

Mam nadzieję ze mi ktoś pomoże.
    Myśle, że opisałem to w miare czytelnie(nie jestem z wykształcenia elektrykiem a i moja wiedza na ten temat też nie jest duża)

Pozdrawiam

0 1
  • Pomocny post
    #2 23 Mar 2010 22:42
    Zbyszek-G
    Poziom 19  

Kolego w danych technicznych tego urządzenia jest napisane :
    Ochrona Przepięcie, napięcie za niskie, napięcie za wysokie, niski stan baterii, zwarcie na wyjściu
    Z tego wynika że nie potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia przed rozładowaniem gdyż samo urządzenie dba o to aby zbyt głęboko nie rozładować akumulatora.
    Dla pewności podłącz akumulator na wyjście daj max obciążenie
    i przy odłączonym zasilaniu sieciowym kontroluj przyrządem napięcie na akumulatorze.
    Jestem przekonany prawie na 100% że kiedy napięcie na akumulatorze będzie zbyt niskie urządzenie samo się wyłączy.

0