Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uszkodzenie monitora LCD LG L1970H biały obraz na matrycy

22 Mar 2010 13:19 7045 5
  • Poziom 26  
    Witam , w naprawie monitor jak w temacie. Włącza się podświetlanie matrycy, reaguje na przyciski (on/off) ale brak treści obrazu - tylko biały kolor.

Monitor składa się z 2 płytek, matrycy i zasilacza (zewnętrznego). Płytka przetwornicy do podświetlania świetlówek jest sprawna. Płytka sygnałowa też wydaje się sprawna, napięcia zasilające +12V, +5V, +3,3V, 1,8V są poprawne i nie pływają.

Odkręciłem płytkę z matrycy na której znajduje się jakaś przetwornica i układ Drivera LG PHILIPS TL2272ML. Bezpiecznik SMD na zasilaniu matrycy był spalony. Wymieniłem go jednak po tym monitor tylko pulsuje kontrolką zasilania, napięcie 5V na matrycy jest przywarte. Rezystancja względem masy około 200 ohm.

Podejrzewam, że uszkodzona przetwornica na płytce matrycy przywiera napięcie 5V które po przetworzeniu zasila ten Driver.

Ktoś się spotkał z takim czymś i ew jak to naprawić ? Podałbym zewnętrzne napięcie ale nie wiem jakie ono powinno być.

uszkodzenie monitora LCD LG L1970H biały obraz na matrycy uszkodzenie monitora LCD LG L1970H biały obraz na matrycy
  • Poziom 35  
    Jak już doszedłeś do punktu uszkodzenia, to sprawdzaj dalej który element powoduje zwarcie. masz tam tranzystory i stabilizatory. Także kondensatory nawierzchniowe mogą powodować zwarcie.
  • Poziom 26  
    Kolego wiem, że w tym miejscu jest gdzieś zwarcie ale wielkość elementów i ich gęstość upakowania praktycznie uniemożliwia lokalizację usterki, pomijając fakt, że każdy zbędny ruch płytką matrycy może się skończyć urwaniem taśm łączących ją ze szkłem - dlatego pytam jakie tam może być generowane napięcie to bym sprawdził na zewnętrznym zasilaczu czy matryca nie jest martwa.. Ale dziękuje za utwierdzenie mnie w moich podejrzeniach :)
  • Poziom 35  
    Brak możliwości podłączenia napięcia zewnętrznego. Zbyt dużo zależności. Pomimo trudności trzeba podjąć się naprawy robiąc to delikatnie i z cierpliwością. Nie masz nic do stracenia.
  • Poziom 18  
    A jaka matryca jest w twoim LG?
    Siedzę teraz nad matrycą 19" HSD190ME13, zasilana jest z 5V, a występuje tam napięcie 12V.
  • Poziom 26  
    Monitor naprawiony, uszkodzony okazał się kondensator w obrębie układu przetwornicy na matrycy, dokładnie na wyjściu z miniaturowego układu scalonego (było ich 3 sztuki połączone równolegle), nie znam pojemnosci ale SMD, dość duży, przywierał do 300 ohm, zastąpiłem go kondensatorem SMD 2,2uF 1206 na 16V. W celu jego lokalizacji musiałem wylutować okolo 30 innych elementów:D Nie jest to żadna przyjemność...

Potem okazało się, że walnieta jest jeszcze płytka sygnałowa a dokładnie układ LG F-Engine bardzo mocno się grzał (w czasie normalnej pracy ma okolo 40 stopni C). Został podstawiony z innej płyty z uszkodzonym zasilaniem.

Temat zamykam, ew służę pomocą innym którzy będą naprawiać taki monitor - troche go już poznałem.

Po raz kolejny stwierdzam, iż firma LG to tandetny tajwański szajs. (który 3 lata temu kosztował niemało bo okolo 1300 zł). Nie ma do tego części, wszystko jest konstruowane na okres gwarancji, wysilone, beznadzieja.

:arrow: Kolego Jakant dziękuję za pomysł z przywartym kondensatorem

:arrow: Kolego jjjonasz u mnie była matryca LG.PHILIPS LM19cośtamcośtam już nie pamietam i nie sprawdze bo monitor poszedł do klienta. Jak masz 12V na matrycy to albo już jest martwa albo masz szczęście i tylko poleciał bezpiecznik SMD.

W moim monitorze 12V jest pobierane z zasilacza zewnetrznego, potem wchodzi na baterie kondensatorów SMD i dalej trafia do stabilizatora SMD z jedynym dławikiem SMD na tej płycie z niego wychodzi 5V które zasila matrycę i chyba połowe któregoś z układów sterujacych. Nie wiem jak jest u Ciebie.
    Skoro przechodzi 12V do matrycy to pewnie mosfet dostał zwarcia i przepuszcza napięcie wejściowe albo ma brak sterowania jak masz oscyloskop to naprawisz. Gorzej może być z dostępnością odpowiedniego elementu. Drivery do przetwornic w monitorach są cieżko dostępne najprędzej z jakiejś innej płyty.