Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Wzmacniacz na TA7270P okresowo charczy.

22 Mar 2010 13:25 2178 3
  • Poziom 16  
    Witam.
    Z這篡貫m sobie na p造tce uniwersalnej Jabel wzmacniacz na ko軼i TA7270P z starego TV Samsung wg. tego schematu :

Wzmacniacz na TA7270P okresowo charczy.

Jedyna zmiana to zamiast widocznych na schemacie dw鏂h kondensator闚 150nF ( 0,15 µF ) da貫m dwa 100 nF.

Problem w tym i wzmacniacz nie chce dzia豉 tzn. dzia豉 przez pierwsze 2-3 sekundy od w陰czenia po czym wyst瘼uje jednosekundowe bardzo g這郾e charczenie, membrana g這郾ika zostaje wypchni皻a maksymalnie ku g鏎ze ( a j podziurawi這 lekko ), dalej znowu gra poprawnie 2 sekundy po czym charczy i schemat powtarza si w k馧ko. Charczenia s coraz g這郾iejsze.
    Sprawdzone na kilku g這郾ikach w tym na Tonsilach Samba 130 oraz zwyk造ch 3 W na kt鏎ych gra w TV.
    Wzmacniacz zasilam napi璚iem 12V niestabilizowanym z zasilacza do kamery. Wydajno嗆 pr康owa zasilacz to jakie 1A.

Prosi豚ym szanownych Koleg闚 o pomoc w zdiagnozowaniu usterki.
    Moje przypuszczenia s takie:
    1. Przesterowanie ( chocia nawet nie wiem od czego szczeg鏊nie 瞠 podaje s豉by sygna z telefonu )
    2. Z貫 pod陰czenie ( sprawdza貫m i raczej wszystko OK ). Prosi豚ym o podpowiedz co ewentualnie mo瞠 si tak objawia.
    3. Zamiana tego 150n na 100n. Chocia nie wiem czy to na co mog這 wp造n望.
    4. Uszkodzona ko鎍闚ka mocy ( Oby tylko nie bo ju drugiej takiej nigdzie nie dostan )
    5. Uk豉d si wzbudza.

To s tylko moje przypuszczenia. Prosz o jakie wskaz闚ki.
    To dopiero druga moja konstrukcja wzmacniacza Audio. Pierwsza si uda豉, ta mam nadzieje 瞠 te.
    By mo瞠 je郵i za豉twi sobie oscyloskop ( bo w tej chwili nie mam ) to zobacz przebieg w chwili charczenie.

Je郵i b璠zie trzeba dodam zdj璚ia.

Pozdrawiam i z g鏎y dzi瘯uj za wszystkie odpowiedzi.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Specjalista - urz康zenia lampowe
    Stawia豚ym na wzbudzenie - schemat jest zapewne b喚dny- wyj軼ie jak we wzmacniaczu mostkowym, a wej軼ia dwa?
    Poszukaj datasheetu bo co mi si wydaje 瞠 na tej rumu雟kiej stronie kto pomiesza dwie aplikacje - wzmacniacz podw鎩ny (stereo) ze wzmacniaczem mostkowym, nadto dla mostka zasilacz b璠zie grubo za s豉by - moc wyj軼iowa b璠zie rz璠u 25W, wi璚 zasilacz musi tam da ze 4A lub wi璚ej.

Szukania ci oszcz璠z, zajrzyj na stron nr 3 PDFa:
    http://www.datasheetarchive.com/TA7270P-datasheet.html
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 16  
    Wielkie dzi瘯i za odpowied.
    Te w豉郾ie stawiam na wzbudzanie ale dalej zastanawiam si co mo瞠 by jego przyczyn. Kable mam tylko na wyprowadzenia Sygna逝 , Zasilania i G這郾ika oraz 5 kr鏂iutkich kabelk闚 do po陰czenia 軼ie瞠k ( 2 do masy ).

W豉軼iwie teraz troch mu si polepszy這 bo usta這 to charczenie, zamiast tego jest jednak chwilami bardzo zniekszta販ony sygna lecz muzyk s逝cha.

Zastanawia mnie prowadzenie masy. Wszystkie masy ze schematu po陰czy貫m w jedno i pod陰czy貫m do nich sygna i - zasilania. Czy powinno si rozdziela masy sygna逝 i zasilania czy nie ?

Aha i przepraszam ale poda貫m z造 schemat. Ja oczywi軼ie robi ze schematu w mostku. Dok豉dnie to z tego rysunku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=3449
    Sorry ale nie potrafi wklei tego jako obrazek wi璚 daje jako PDF.

Przesy豉m zdj璚ia mojego uk豉du. na czerwono zaznaczone s linie masy. Wszystkie po陰czone ze sob.
    Wzmacniacz na TA7270P okresowo charczy. Wzmacniacz na TA7270P okresowo charczy. Wzmacniacz na TA7270P okresowo charczy. Wzmacniacz na TA7270P okresowo charczy.
  • Specjalista - urz康zenia lampowe
    Coollfon napisa:
    Zastanawia mnie prowadzenie masy. Wszystkie masy ze schematu po陰czy貫m w jedno i pod陰czy貫m do nich sygna i - zasilania. Czy powinno si rozdziela masy sygna逝 i zasilania czy nie ?

Pin 4 to masa wej嗆 sygna這wych, pin 7 to masa wyj嗆 i zasilania. Podej軼ie powinno by takie 瞠 projektujesz dla tych pin闚 oddzielne obszary masy i w tych obszarach pod陰czasz masy odpowiednich element闚 - z grubsza do masy wej軼iowej wszystkie masy element闚 z lewej strony rysunku poza mas elektrolitu po陰czonego z ko鎍闚k 3 i dodatkowo mas rezystora 20om闚 i mas wej軼ia. Do masy "wyj軼iowej" 陰czysz ca陰 reszt wraz z przewodami doprowadzenia zasilacza. Obie masy 陰czysz kr鏒kim przewodem (軼ie磬) ze sob.

Tyle rozdzielania w這sa na czworo odno郾ie mas, ja natomiast najpierw zaj掖bym si porz康nym zasilaczem - to co masz jest grubo za s豉be, radz transformator od halogen闚 50W + mostek + kondensator da i wtedy si przekonasz czy przyczyn problemu nie jest spadek napi璚ia pod obci捫eniem.