Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z utworzeniem otoczenia sieciowego..

kapitanbomba 22 Mar 2010 14:42 1170 8
    kapitanbomba
    Level 10  
    Otóż dopiero zaczynam swoją przygodę z informatyką.. I właśnie jestem na praktykach w pewnym zakładzie. Za zadanie dostałem Zbudowanie sieci komputerowej Składającej się z 6 komputerów które będą mogły między sobą wymieniać i przechowywać dane w jednym folderze. który to właśnie mam utworzyć.. za pomoc dadam rysunek liczby od 1-5 ozaczają komputery zaś liczba A oznaczony jest komputer w którym to będzie utworzony folder i udostępniony dla tylko tych pięciu użytkowników.. Dodam rysunek podglądowy i czekam na szybką odpowiedź :D
    Problem z utworzeniem otoczenia sieciowego..
    soulreaver1
    Level 21  
    Sieć przewodowa, czy bezprzewodowa? Jaka topologia sieci (domyślam się że ethernet). Jakie systemy operacyjne będą w sieci? Adresacja będzie statyczna czy DHCP, jeśli DHCP to czy komputer który udostępnia folder będzie serwerem DHCP?
    kapitanbomba
    Level 10  
    Yyy że tak powiem jestem początkujący ale postaram się to jakoś wytłumaczyć
    po pierwsze jest to za sieć przewodowa, topologia sieci nie wiem czy dobrze myślę ale chyba chodzi tu o lan... systemy operacyjne to Win XP professional..
    a z tą adresacja to komputer który udostępnia będzie serwerem.. czyli jak na sysunku będzie to komputer o oznaczeniu A
    soulreaver1
    Level 21  
    Zamiast XP pro w roli serwera plików lepiej by się sprawdził linux, ale jeśli ma być xp to też da się zrobić. XP nie posiada wbudowanego serwera DHCP więc trzeba jakiś doinstalować lub zastosować w sieci router sprzętowy (polecam to rozwiązanie). Ustawiasz zakres adresacji na routerze, do serwera plików przypisujesz stałe ip (lub bardzo długi lease time), ustawiasz udziały udostępnione i gotowe :) Oczywiście możesz też ustawić adresację statyczną, wtedy nie będziesz potrzebował serwera DHCP. Jeśli masz to na praktykach a nie wiesz jak się do tego zabrać to co robiłeś na teorii ?:D
    kapitanbomba
    Level 10  
    No racja teoria to teoria nikt nie przywiązywał do tego wagi a teraz są tego efekty :| a nie można tak tego zrobić że na tym kompie A(serwerze) robie miejsce sieciowe i poprostu przypisuje do niego użytkowników a tam zmieniam w opcjach kto ma miec do nich dostęp??
    twój pomysł jest bardzo dobry ale tam nie będę miał dostępu do rutera a nie mówię już o instalacji oprogramowania w firmie.. to stanowczo odpada po prostu obawiają się wycieków swoich danych wiesz (keyloggery itp.)
    soulreaver1
    Level 21  
    Można zrobić tak jak napisałeś, ale pamiętaj że najpierw trzeba ustawić adresację na wszystkich hostach w tej sieci tak aby się widziały. Jeśli ma być też internet to trzeba na wszystkich hostach ustawić bramę internetową, czyli jakiś najbliższy router mający dostęp do internetu... Niestety brak DHCP dokłada dużo pracy (i często problemów) przy konfiguracji sieci.
    kapitanbomba
    Level 10  
    a mógł byś mi opisać to jak trzeba to zrobić bo chce dobrze wypaść jutro :D oczywiście to będzie nasz wspólny sukces :)
    tzn z tą adresacją to jak one się odnajdą w sieci?
    a nie może byc tak ze reszta komputerów będzie widziała moje ip i do niego się odwołamy w konfiguracji sieci?
    kapitanbomba
    Level 10  
    dziękuje za lekturę poczytam i jutro spróbuje swoich sił a jak nie dam rady to znowu poprosze o pomoc :)