Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wewnętrzne chłodzenie laptopa

LSDisland 22 Mar 2010 16:25 3271 23
  • #1 22 Mar 2010 16:25
    LSDisland
    Poziom 9  

Witam
    Kupiłem sobie laptopa compaq cq60-415ew i do niego dokupiłem podstawkę chłodzącą. Mam wątpliwości co do jej skuteczności, bo lapek niby od dołu zimny, a jak się klawiaturę dotknie to gorąco, nie mówiąc już jak odpalę jakąś gierkę. Nie wiem co się tam najbardziej grzeję, bo nie znam rozmieszczenia tych elementów w notebookach.

Teraz moje pytanie, czy można otworzyć lapka i wrzucić tam kilka wentylatorków np. na gpu i inne grzejące się elementy? Nie wiem czy na procku jest radiator, bo chciałbym też wymienić pastę, bo wiadomo te fabryczne to se można wsadzić.
    Nie zależy mi na ciszy tylko na zimniutkim lapku, żeby sprzęt mi służył jak najdłużej.

Dodam, że przesiadłem się z blaszaka na lapka w celu mniejszego zużycia energii, także na lapkach się w ogóle nie znam. Z blaszakiem robiłem cuda, ale nie wiem czy da się tak zrobić z laptopem.

Dziękuję za odpowiedzi.

0 23
  • #2 22 Mar 2010 16:33
    lucasglos
    Poziom 17  

Te podstawki to raczej taki bajer.. Grzać się może procesor, chipset lub grafika. Na procesorze i grafice jest radiator, na chipsecie nie zawsze. Jeśli to używany laptop to warto rozkręcić nałożyć nową pastę i usunąć warstwę kurzu pomiędzy radiatorem, a wiatrakiem, potrafi się często niezła nazbierać.

P.S. z kartą graficzną to ostrożnie paste nie zawsze się nakłada tylko taką termoprzewodzącą gąbkę bo jest przerwa pomiędzy radiatorem a grafiką (powiedzmy ze 2mm), więc jak się nałoży pastę to nie będzie radiator przylegał.

0
  • #3 22 Mar 2010 16:37
    LSDisland
    Poziom 9  

nowy, prosto z fabryki z 2letnią grawancją

0
  • #4 22 Mar 2010 16:41
    tygrych
    Poziom 10  

Podstawka chłodząca zwiększa jedynie wymianę powietrza pod latopem dzięki czemu wewnętrzny wentylator zasysa chłodniejsze powietrze do środka. Nie ma większego wpływu na cyrkulację wewnątrz obudowy. Jak umieścisz jakieś wentylatory wewnątrz obudowy to po 1 zwiększy się hałas (bo będziesz musiał użyć małych wysokoobrotowych wentylatorów o średnicy np 40mm) a po 2 zmniejszysz czas pracy na baterii. W dodatku wentylatory niewiele zmienią jeśli w obudowie nie będzie odpowiednich otworów przez które mogą zasysać powietrze lub je wypychać.

0
  • #5 22 Mar 2010 16:45
    grendel123
    Poziom 15  

W dzisiejszych czasach (czasach cyny bezołowiowej) to ta gwarancja jest raczej potrzebna. Jak rozkręcisz sprzęt stracisz gwarancję - to nie "blaszak" gdzie robiłeś co chciałeś.

0
  • #6 22 Mar 2010 16:47
    LSDisland
    Poziom 9  

a czy jak rozkręcę komputer to poradzę sobie ze złożeniem?
    żeby nie wypadło 10 malutkich części z niego %)

to co polecacie, żeby nie grzał się w środku. jest jakiś mniej inwazyjny sposób?

0
  • #7 22 Mar 2010 16:54
    lucasglos
    Poziom 17  

Sprawdź temperatury np. Speedfanem. Jeśli dochodzą do powiedzmy 65-70C to myśle, że możżna by wysłać na gwarancję.

0
  • #8 22 Mar 2010 17:03
    LSDisland
    Poziom 9  

sprawdziłem, screen niżej

jak wyłączyłem podkładkę, to skoczyły jeszcze o 5 stopni w górę

0
  • #9 22 Mar 2010 17:09
    sred
    Poziom 18  

Czyli wiesz, że działa OK i należy ją stosować.

0
  • #10 22 Mar 2010 17:11
    LSDisland
    Poziom 9  

stosuję, ale to mi nie wystarcza
    jednak co blaszak to blaszak :(
    mogłem kupić epie z atomem i przynajmniej bym chłodzonko miał na poziomie :(

0
  • #11 22 Mar 2010 17:43
    lucasglos
    Poziom 17  

A to jest temp. w spoczynku? Czy pod obciążeniem? Obciąż procesor np. CPUStabTest (tryb normal) i zobacz do ilu dojdzie.

To troche za dużo jak na spoczynek szczególnie grafika, sprawdź procesor (jak wyżej) i grafikę np. 3dmarkiem. W ostatniej zakładce Speedfana możesz zobaczyć historie temp. Włącz 3dMarka, albo jakąś gierkę i potem zobacz do ilu dochodzi.

0
  • #12 22 Mar 2010 17:53
    LSDisland
    Poziom 9  

wszystko pozamykałem zostawiłem tylko avg
    procek skakał do 20% i takie temp jak na screenie

0
  • #13 22 Mar 2010 19:23
    jarewa
    Poziom 31  

Jaki system kolega ma zainstalowany? wszystkie wodotryski w nim działają?

Czemu uważacie że to są wysokie temperatury? przecież to nie blaszak a notebook.

Dodano po 2 [minuty]:

lucasglos napisał:
    Sprawdź temperatury np. Speedfanem. Jeśli dochodzą do powiedzmy 65-70C to myśle, że możżna by wysłać na gwarancję.

To są jeszcze bardzo bezpieczne temperatury.

Electrical/Thermal parameters
    V core (V) 1.075 - 1.125
    Maximum operating temperature (°C) 100
    Thermal Design Power (W) 25

Wnioski się nasuwają.

0
  • #14 22 Mar 2010 19:59
    LSDisland
    Poziom 9  

vista ultimate 32bit
    nie wiem co to są wodotryski

czyli mam się nie martwić, że mi się coś spali za chwilę?

0
  • #15 22 Mar 2010 20:17
    jarewa
    Poziom 31  

Wodotryski to np. AREO

Najlepiej kolego przedstaw temperatury w stresie bo to jest ważne jak wiatrak wtedy działa i chłodzi.

Ale biorąc uwagę iż jest to GF8200 to bym powiedział że jest ok.

dodam że u mnie:
    CPU C2D P7350 50-80st
    GPU ATI 3650 55-85st

Wymieniał bym więcej. Dla mnie niepokojąco by było gdyby dochodziły temperatury z rzędu 85-100st.

0
  • #16 22 Mar 2010 20:25
    LSDisland
    Poziom 9  

a możecie mi wyjaśnić jedną rzecz, otóż:

mam powyłączane wszystkie programy, spokój w systemie = stan idle na moim blaszaku

tak samo mam powyłączane na nowym lapku = procek skacze do 25% i dysk chodzi non stop

coś chyba jest nie tak?

nie wiem czy to zrozumiale napisałem ..

0
  • #17 22 Mar 2010 20:28
    jarewa
    Poziom 31  

Tak, działa usługa indeksowania. Bądź inne programy. Najlepiej otwórz Menadżer Zdań i luknij jakie procesy (usługi) pobierają owe 25%

0
  • #18 22 Mar 2010 20:43
    lucasglos
    Poziom 17  

jarewa napisał:
    Wodotryski to np. AREO

Najlepiej kolego przedstaw temperatury w stresie bo to jest ważne jak wiatrak wtedy działa i chłodzi.

Ale biorąc uwagę iż jest to GF8200 to bym powiedział że jest ok.

dodam że u mnie:
    CPU C2D P7350 50-80st
    GPU ATI 3650 55-85st

Wymieniał bym więcej. Dla mnie niepokojąco by było gdyby dochodziły temperatury z rzędu 85-100st.

A dla mnie to nie jest normalna temperatura jak na nowego laptopa..
    Jeśli tak to nie wróżę, że długo podziała, pewnie zaraz po gwarancji..
    Przez takie coś to się robi wygrzewanie i reballing..

To moja konfiguracja laptopa:
    C2D P8400 2,26GHz
    GF 9650GT 1GB
    i jakośtemp. jest chyba dużo mniejsza?

Internet, WinAmp,GG i takie tam więc raczej spoczynek.
    W max stresie CPU 56C, GPU 63C.
    I dla mnie to jest normalna temperatura.

0
  • #19 22 Mar 2010 21:03
    jarewa
    Poziom 31  

Przejrzyj forum otwórz oczy. Nie każdy notebook jest taki sam. Nie można mówić że ja mam takie to ty też musisz mieć takie.

Po drugie program może się mylić.

0
  • #20 22 Mar 2010 21:13
    lucasglos
    Poziom 17  

jarewa napisał:
    Przejrzyj forum otwórz oczy. Nie każdy notebook jest taki sam. Nie można mówić że ja mam takie to ty też musisz mieć takie.

Po drugie program może się mylić.

gościu miły ja nie muszę otwierać oczu i przeglądać forum, bo mam na codzień takie przypadki w serwisie. Takie lapki które mają wyższe temp. psują się szybciej, a HP (compaq) w szczególności. A w czasach cyny bezołowiowej ja bym się tym martwił:) ja o swojego się martwię, a jak bym miał mieć nowego laptopa z podkładką i do tego w spoczynku i temperaturę grafiki 60C (czyli w stresie zapewne 80-85C) to bym sie martwił.

0
  • #21 22 Mar 2010 22:02
    LSDisland
    Poziom 9  

lucasglos to podpowiedz mi coś, co mam uczynić by obniżyć temperaturę podzespołów? może jakieś modyfikacje zrobić?

0
  • #22 22 Mar 2010 22:38
    lucasglos
    Poziom 17  

LSDisland napisał:
    lucasglos to podpowiedz mi coś, co mam uczynić by obniżyć temperaturę podzespołów? może jakieś modyfikacje zrobić?

Możesz zadzwonić na infolinię do HP i pogadać czy to jest normalne w tym laptopie i powiedzieć, że Ci to nie odpowiada, że jest gorący i chciałbyś oddać na gwarancję. Zobaczysz przynajmniej co konsultant na to.
    Jest też możliwość zwrotu towaru w ciągu 7 dni bez podania przyczyny (którą w sumie i tak masz - za bardzo się grzeje) i jak będziesz stanowczy to musi Ci przyjąć takie są przepisy, niezgodność towaru z umową. Szczerze mówiąc to w tych czasach większość laptopów to to samo. Pomieszanie z czymś tam, nie pamiętam jak to się mówiło:) Ostatnio z HP (nie modyfikowany, na gwarancji) wyjąłem uszkodzony dysk okazało się, że jest... firmy Toshiba. Dla mnie jest to śmieszne dwie konkurencyjne firmy i takie rzeczy. Więc w tych czasach nie ma czegoś takiego jak dobre, wszystko jest jak najtańszym kosztem. Trzeba mieć szczęście i nic więcej, żeby się szybko nie zepsuł:) Widzę to po klientach, czy laptop, czy stacjonarny. Czy za 2000zl czy 5000zl, większość się psuję. Jednego klienta pamiętam najbardziej, akurat stacjonarny, chyba wszystko co możliwe miał wymieniane (po kolei mu leciało płyta gł, dysk Seagate, pamięć ram, napęd Lg, karta graficzna, i zasilacz, nie żartuję procesor tylko nie wymieniany to się o ile nie przegrzeje to raczej się nie psuje). Mi na przykład zepsuł się napęd DVD w Asusie po pół roku, a prawie nie używałem. Na szczęście tylko to. Więc jeśli Ci to nie odpowiada, że jest gorący to go po prostu zwróć.

0
  • #23 23 Mar 2010 09:17
    LSDisland
    Poziom 9  

no nie pomogłeś mi. ja nie pytam o oddanie go na gwarancję, tylko o modyfikację w domu, ale tu mi chyba nikt nie pomoże.

0
  • #24 23 Mar 2010 09:26
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Zacznijmy od tego, że podane przez Ciebie temperatury w stanie spoczynku są normalne. Jedyne co możesz zrobić w tym laptopie to sprawdzić czy nie jest zabrudzony radiator i wentylator. Tylko tyle lub aż tyle. Więcej nic nie zrobisz. To jest urok tego modelu i albo to pokochasz, albo sprzedasz i kupisz nowy.

0