Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wiertarka Proxxon Micromot 50/EF - Nie reguluje obrotów

duzers 22 Mar 2010 16:28 5425 7
  • #1 22 Mar 2010 16:28
    duzers
    Poziom 14  

Tak jak w temacie kupiłem nową, zapakowaną wiadomo gdzie;-) i po rozpakowaniu załącza się, jednak brak możliwości regulacji obrotów. Silnik kręci po prostu na maksimum. Jako że nie uśmiechało mi się od razu jej odsyłać rozebrałem i to co zastałem w środku przedstawia schemat, niby nic a nie działa...wszystkie elementy sprawdziłem, tyrystor gdy dostanie napięcie zaczyna przewodzić, przewodzi do momentu zaniku napięcia, więc raczej ok. Ciekawe, że po wyjęciu tranzystora c945 i dotknięciu pęsetą nóżki "zapłonu" tyrystora zaczyna działać...Błąd w schemacie raczej wykluczam, ma ktoś jakieś pomysły?

wiertarka Proxxon Micromot 50/EF - Nie reguluje obrotów

0 7
  • #2 22 Mar 2010 16:56
    wiertacz
    Poziom 34  

Czy ta wiertarka jest na prąd stały czy przemienny ?
    Jeśli na prąd stały to elementem wykonawczym nie może być tyrystor.
    Tyrystor w obwodzie prądu stałego raz włączony nie wyłączy się sam więc nie nadaje się do regulacji obrotów silnika prądu stałego. Pomijam oczywiście układy które wymuszają wyłączenie się tyrystora w obwodzie prądu stałego.
    Ale to są układy na tyle rozbudowane że nie stosuje się ich w takich małych urządzeniach. I pomijam oczywiście tyrystory GTO.

0
  • #3 22 Mar 2010 17:46
    duzers
    Poziom 14  

wszystkie tego typu narzędzia z serii Micromot są na prąd stały, sprawdziłem przed chwilą i zasilacze dedykowane do tej serii dają prąd stały, ja co prawda mam zasilacz inny, ale również na prąd stały. Zresztą na wtyczce do zasilania od wiertarki są symbole + -.Zawsze mogę ją zwrócić, ale przecież nie o to chodzi, gdzieś jest błąd i nie wiem gdzie :cry:

0
  • #4 22 Mar 2010 17:51
    serwis
    Poziom 37  

Napięcie podawane z zasilacza do tego typu regulatora nie może być filtrowane..

Musi być napięcie pulsujące ( czyli prostownik bez kondensatorów filtrujących).

0
  • #5 22 Mar 2010 18:14
    wiertacz
    Poziom 34  

Czyli tak jak pisałem.
    Napięcie nie może być stałe ale może być pulsujące jednokierunkowe.

0
  • #6 22 Mar 2010 18:43
    duzers
    Poziom 14  

Zgadza się 100%, po podpięciu do zasilacza bez elektrolitów, wiertarka kręci i obroty można regulować, kto by pomyślał że taki markowy sprzęt nie przyda się do niczego jak przyjdzie konieczność powiercenia czegoś np w aucie z gniazda zapalniczki a do tego tez miała służyć :|

0
  • #7 22 Mar 2010 18:48
    serwis
    Poziom 37  

A niby dlaczego? Przecież jak podasz 12V z akumulatora, to maszynka będzie bardzo dobrze działać. Prace jakie będziesz miał do wykonania w aucie, wykonasz bez problemu.

Natomiast regulacja obrotów w szerokim zakresie jest bardziej przydatna w pracach warsztatowych.

0
  • #8 22 Mar 2010 19:20
    duzers
    Poziom 14  

Nie przeczę że będzie w aucie działać, stwierdzam fakt, że nie będzie można regulować obrotów, bez dodatkowego układu na np. LM317. Nie widzę tu za bardzo zalet układu na tyrystorze który zamieściłem wyżej.
    Sprawa wyjaśniona, temat zamykam.

0