Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zg 40-c. Naprawa głośników.

22 Mar 2010 17:07 4584 16
 • Poziom 9  
  Witam
  Zamierzam wziąć się za naprawę kolumn zg-40c w wersji 4 ohm.
  Czy mógłby mi ktoś napisać jakie głośniki są w tym konkretnym modelu zamontowane? Oraz chciałbym usłyszeć wasze opinie na temat tego, czy lepiej kupić nowe czy regeneracja daje taki sam efekt. Pozdrawiam i z góry dziękuje.
  Zdjęcie

  Zdjęcia proszę zamieszczać w/g opisu zamieszczonego Na Forum.
  (dj-MatyAS)
 • Poziom 18  
  A co jest z nimi nie tak?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  Jeżeli chcesz od prostować kopułkę, zrób to odkurzaczem, tylko otwórz te "oczko" na uchwycie do trzymania. Zanim włączysz odkurzacz przytknij rurę do kopułki, włącz i delikatnie przesuwaj po kopułce i zanim odciągniesz rurę od kopułki, wyłącz odkurzacz. Tym sposobem kopułka się od prostuje a nie wyrwie. Sposób wiele razy wykorzystywany przeze mnie.
 • Poziom 25  
  DynamikS napisał:
  O ile mnie oczy nie mylą to zawieszenie jest sparciałe (a raczej go nie ma) i wgniecione są kopułki.
  Tu masz temat o tych kolumnach https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1551273.html


  Głośniki niskotonowe w ZG 40C to GDN25/40/3 przeznaczone do współpracy z membraną bierną (w kolumnie na zdjęciu to akurat ona ma zagniecioną kopułkę). Posiadają one tekstylne zawieszenie górne, które akurat w tej kolumnie wygląda nieźle (poza tym materiał ten nigdy nie "parcieje", w odróżnieniu od piankowego zawieszenia). Natomiast membrana głośnika niskotonowego nosi oznaki charakterystycznego zmęczenia "materiału" papierowego.

  Jako głośniki średniotonowe montowane były oryginalnie GD12/5, jako wysokotonowe GDWK 9/40 (lub GDWK 9/80).

  Moim zdaniem w tym akurat przypadku zagniecionym kopułkom niewiele już pomoże (poza całkowitą wymianą). Manewr z odkurzaczem sprawdza się z powodzeniem, jednak w przypadku stosunkowo mało "stłamszonych" kopułek. Tutaj po wyciągnięciu kopułek nadal będą one straszyć wyglądem.

  Co do zworki z tyłu - mimo dziwacznego wyglądu, było to pewne i skuteczne rozwiązanie. Wyłącznik zawsze będzie miał tendencję do korozji i iskrzenia z biegiem lat, ponadto aż tak się tymi ustawieniami charakterystyki dla wysokich tonów nie manewruje. Ja pozostawiłbym oryginalną zworkę...
 • Poziom 36  
  Absolutnie to nie GDN25/40/3 to GDN25/40/1 z górnym zawieszeniem płóciennym, przetwornik dużo bardziej miękki i o całkiem innych parametrwch TS.
  Powtarzam w ZG40C głośnik basowy to nie GDN 25/40/3 tylko / 1. Całkiem inny przetwornik.
 • Poziom 25  
  Zwracam honor - moje ZG40C miały najprawdopodobnie wymieniane (nie przeze mnie) głośniki niskotonowe - stąd zasugerowałem się tym GDN 25/40/3 widząc takiego u mnie. Słusznie - przyznaję, że powinnien tam znajdować się GDN 25/40/1.

  To zupełnie inne głośniki - było już kiedyś o tym na Elektrodzie:
  GDN 25/40/3 a GDN 25/40/1
 • Poziom 9  
  Dziękuje za odpowiedzi. Otóż problem jest następujący: Kolumny pochodzą od kuzyna przedtem stały w garażu. Grają u mnie 3 miesiące jednak od około tygodnia czasem z głośników wydobywa się tylko bas, by po chwili dźwięk powrócił. Myślę, że to wina głośników, które nie prezentują się najlepiej.

  Zdjęcia proszę zamieszczać w/g opisu zamieszczonego Na Forum.
  (dj-MatyAS)
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Mam pytanie czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaka jest różnica pomiędzy tymi moimi głośnikami, a Zg-40-C115 . Zauważyłem, że jest to wersja 3 głośnikowa bez membrany biernej. Jak to się przekłada na jakoś dźwięku, które są lepsze? Dziękuje wam bardzo za wszystkie poprzednie porady. Przelutowałem połączenia i problem zniknął.
 • Poziom 35  
  40C 115, to zgoła inna konstrukcja, bowiem, prócz MB, ma inny przetwornik niskotonowy, 8 calowy, a co sie z tym wiąże inną pojemność skrzyni.

  Osobiście wolałbym 40C z MB, niż te 115, choć wcale te drugie nie są złe.
 • Poziom 33  
  Witam
  Czy istniały fabryczne ZG40C z GDN 25/40/3 oraz membraną bierną z układem drgającym od tego głośnika? Coś takiego mi się o oczy obiło i jest to realne, gdyż w tamtych latach czasem montowano to, co było pod ręką. Tylko czy faktycznie tak było?
 • Poziom 35  
  Nie wiem czy dokładnie z tym przetwornikiem, ale istniały ZG 40C z przetwornikami i MB na piance, miały one zwrotnice z 60c201. Niestety nic sie nie zachowało, jedyna nadzieja na udostępnieniu użytkowników, swoich informacji.