Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowań

mirekk36 22 Mar 2010 18:50 48070 54
  • Własna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowań

Witam,

Do niedawna byłem przeciwnikiem płytek testowych (zestawów uruchomieniowych) różnej maści. Zawsze wolałem sklecić sobie coś na szybko na płytce stykowej i już. Nie mniej jednak przy dużej ilości wpadających pomysłów do głowy (a mam ich ciągle bez liku jak na razie), w końcu braknie tych płytek stykowych, kabelków połączeniowych i powstaje jeden wielki bałagan.

Postanowiłem więc zbudować własną płytkę testową. Miałem okazję wcześniej widzieć różne konstrukcje (bo jest ich pełno na rynku, więc nie będę wymieniał firm bo jest ich bez liku). Jednak uważałem, że każda znich ma sporo wad jak dla mnie, które dyskfalifikują ich zakup. (Do najczęstszych wad należało właśnie m.inn: złe podłączanie i w ogóle aplikacja FT232R, LCD zawsze ze zwartym pinem RW do GND na stałe, zbyt małe procki np ATtiny2313, dla mnie brak jakichś mostków H był zawsze masakrą ;) ..., poza tym wiele innych drobnych niuansów)

Opracowałem więc własny zestaw uruchomieniowy, który posiada:

1. Pełną przejściówkę USB/RS232 (tzn pełny RS!!!) na FT232RL
    2. Dzięki pkt.1 wejście USB dla Bootloader'a i zasilanie z USB całości
    3. RS485 na scalaku SN75176 z możliwością podłączenia go do FT232RL
    4. Odbiornik podczerwieni (z szybką zworką do podłączenia na wejście ICP procka)
    5. Wyświetlacz 7-segmentowy LED czerwony, 4 cyfry i kropki
    6. Diody LED - 6szt , w kolorach czerwony, zielony, niebieski, czerw, ziel, nieb
    7. Klawisze microswitch - 5szt
    8. ULN2803:
    a.) możliwość sterowania 8 urządzeń np przekaźniki
    b.) możliwość sterowania silnikiem krokowym unipolarnym
    9. Slot na karty SD/MMC różnej pojemności (obsługiwałem już programowo 1GB)
    10. Mostki H - 2szt, w postaci scalaczka L293D - dzięki czemu można w pełni wysterować łącznie ze setrowaniem PWM albo
    a.) 4 silniki DC np wentylatory
    b.) 2 silniki DC - kręcące się prawo/lewo - np do robota
    c.) 1 silnik krokowy bipolarny
    11. Zewn. pamięć EEPROM na szynie I2C - np 24Cxx
    12. Zegarek RTC - czyli PCF8583 Philipsa na I2C (potrzebny m.in do obsługi FAT na kartach SD)
    13. Magistrala 1Wire wraz z jednym termometrem DS18B20 i możliwością podłączenia kolejnych wg życzenia
    14. Możliwość zastosowania procka ATmega32 lub ATmega16 (a jak ktoś się uprze to za pomocą przejściówki dowolny inny)

15. Wyświetlacz LCD - praktycznie można podłączyć dowolny. Ale np to co mnie zawsze wkurza na innych praktycznie wszystkich płytkach jakie widziałem to, to że zawsze pin RW wyświetlacza jest na siłę do GND podłączony, a u mnie jest jumperek - i mogę sobie albo tak albo tak ustawić - wedle życzenia (poza tym jest potencjometr do regulacji kontrastu)
    16. Sterowanie podświetleniem wyświetlacza LCD
    17. Buzzer - czyli prosty głośniczek piezoelektryczny, żeby można było jakiekolwiek odgłosy wydawać
    18. Stabilizator napięcia +3,3V - zmożliwością zasilania zewnętrznych układów (bardzo przydatny)
    19. Kondensator o DUŻEJ pojemności - 1F - do podtrzymania zegarka PCF8583, jeszcze go nie widać bo czekam aż przyjdzie przesyłka to wtedy zamontuję ;)
    20. Złącze ISP w standardzie KANDA do programatora
    21. Przycisk RESET na płytce
    22. Dwa potencjometry do wykorzystania i prób np z przetwornikiem ADC w procku lub innych dowolnych celów.

(część scalaków lutowana jest od spodu np: FT232RL, ULN2803 oraz LM1117-3.3)

(całość bardzo wyraźnie opisana sitodrukiem, i wszystkie napisy ładnie widać)

(magistralę I2C oraz RS232) można pięknie odłączać zworkami od linii procka lub podłączać) dzięki czemu do tych najczęściej wykorzystywanych magistral nie trzeba kabelków połączeniowych używać.)

Płytka ma wymiary tylko 16cm x 10cm.

Ważne jest to, że teraz taka płytka rzeczywiście może mi służyć do uruchamiania prawie każdego prototypowego układu nawet bez udziału płytki stykowej. Świetnie się pracuje, gdy tyle rzeczy jest od razu pod ręką. Łatwo potem to przenieść na dowolny inny procek AVR.

Programować można w czym się żywnie podoba czy to Bascom, czy C czy asembler

Dodatkowo wykonałem całość tak, że nie mam praktycznie możliwości przez pomyłkę zablokować procka przez np złe ustawienie FuseBitów !!! To działa SUPER! Na płytce jest od razu zewn oscylator RC ale także ....... zewn. Generator TTL - wiecie skąd biorę ładny sygnał ? .... ano ze wspaniałego FT232RL, jak więc widać ten scalaczek jest w pełni wykorzystany na takiej płytce a nie tak jak w wielu innych tylko po macoszemu używa się z niego tylko linii Txd oraz RxD - no! czasem może jeszcze RTS/CTS.

Całość ładnie pracuje z programem mkBootLoader oraz mkAvrCalculator.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1343484&highlight=

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1343484&highlight=

Dzięki temu drugiemu i opisanym wyżej zabezpieczeniom hardwarowym, praktycznie w 100% wyeliminowane jest już zagrożenie zablokowania procka ;)

Natomiast całość programuję sobie za pomocą własnego USBASP :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1333300&highlight=

Za pomocą zworek można ładnie przełączać zasilanie płytki albo z jej zasilacza na 7805 albo z USB

Natomiast dzięki wbudowanemu od razu odbiorniczkowi podczerwieni spokojnie można sobie robić najróżniejsze odbiorniki do różnych pilotów, np:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1139494&highlight=

i dzięki stronce http://lirc.sourceforge.net/remotes/

Zworkami także można pięknie zmieniać rodzaje taktowania procka, czy to na zewn kwarc - w zasadzie jest podstawka pod kwarc, czy to oscylator RC czy to generator TTL. Wszystko działa pięknie i się nic nie zawiesza. Oczyiście pomimo tych jumperków przy kwarcu. Ważne, że są bardzo blisko procka i nawet jak zwykle nie stosuję kondensatorów 22pF przy kwarcach. (jak to ja)

W eagle widać projekt płytki w 3D zanim jeszcze ją zrobiłem

Własna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowańWłasna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowań

Generalnie całość można pięknie używać jako platformy do robota ;) dowolnej maści, niedługo będę już spokojnie go majstrował tzn kolejną wersję swojego robota. Ale teraz już nie będę miał na prototypie takiego MEGA pająka na płytkach stykowych itp. Tu wprawdzie też będą kabelki połączeniowe ale to co innego ;) łatwiej się z tym pracuje niż z płytką stykową.

Zrobiłem sobie już 2 takie płyteczki a chyba trzasnę jeszcze jedną ;) Działają przepięknie mówię wam.

Udostępniam tylko schemat, bo nad płytką to musiałem się za długo napracować i napocić.

a poniżej jeszcze fotki całości jak się prezentuje i działa:

Własna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowańWłasna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowańWłasna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowań
    Własna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowańWłasna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowańWłasna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowań
    Własna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowańWłasna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowań
    Własna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowańWłasna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowańWłasna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowańWłasna płytka testowa - AVR - dużo możliwości/zastosowań

Zdaję sobie sprawę, że ta płytka może być oceniona jako słaba ponieważ posiada i tak nadal mały procek bo tylko ATmega32 , ale może następna będzie na ATmega128 lub większym (może nawet kiedyś zabiorę się za jakiegoś ARM'a?) a dodatkowym modułem na niej będzie wtedy zapewne karta sieciowa na moim ulubionym scalaczku ENC28J60 ;)

Fajne!
  • #2 22 Mar 2010 20:12
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

Cytat:
    20. Złącze ISP w standardzie CANDA do programatora

Powinno być KANDA.

Cytat:
    11. Zewn. pamięć EEPROM na szynie I2C - np 27C04

A nie czasem 24C04?

Fajna płytka, rozmieszczenie niektórych elementów jak karta SD , przyciski oraz gniazdo USB i ISP chyba zapożyczone są z EvB 4.3 firmy And-Tech :) Płytka robiona w firmie czy samodzielnie?

• #3 22 Mar 2010 20:47
    mirekk36
    Poziom 42  

polprzewodnikowy napisał:
    Cytat:
    20. Złącze ISP w standardzie CANDA do programatora

Powinno być KANDA.

Cytat:
    11. Zewn. pamięć EEPROM na szynie I2C - np 27C04

A nie czasem 24C04?

Tak powinno być, dzięki za zwrócenie uwagi, już śpieszę poprawić ;)

Fajna płytka, rozmieszczenie niektórych elementów jak karta SD , przyciski oraz gniazdo USB i ISP chyba zapożyczone są z EvB 4.3 firmy And-Tech :) Płytka robiona w firmie czy samodzielnie?

Tak widziałem tę płytkę o której wspominasz, i może jak mówisz rozmieszczenie przycisków i karty SD jest podobne, ale tylko chyba takie dwa podobieństwa, reszta dosyć mocno się różni. Tak jak pisałem , przyglądałem się wielu płytkom startowym tego typu bo chciałem jakąś zakupić ale w końcu postanowiłem sam zrobić. Troszkę było z tym "babrania" ale wyszło w miarę dobrze i teraz cieszy mnie każdy szczegół.

• #4 22 Mar 2010 21:18
    Adek561a
    Poziom 11  

Obudowa by się zdała plastik w sklepie gotowy nie jest drogi.+1

• #5 22 Mar 2010 21:19
    Mat_91
    Poziom 25  

Adek561a napisał:
    Obudowa by się zdała plastik w sklepie gotowy nie jest drogi.+1

A po kiego Ci obudowa do zestawu uruchomieniowego?! O_o

mirekk36 a nie myślałeś może żeby zrobić coś podobnego do tego: Link
    czyli że masz na 'płycie głównej' wszystko opróćz uC, i tylko wpinasz taki mały modół z mikrokontrolerem i tylko łączysz peryferia kabelkami- wtedy jesteś niezależny od rodziny mikrokontrolerów i nie będzie ważne czy używasz AVR, PIC czy ARM- rozważałeś coś takiego?

• #6 22 Mar 2010 21:25
    rsikon
    Poziom 26  

Jak zwykle kolega Mirek nudzi się i robi zarąbist projekty... pozazdrościć możliwości - możliwości poświęcania temu tyle czasu.

A Adek561a jak nie wie co to jest to lepiej niech się nie wypowiada - bo bzdury totalne wypisuje.

• #7 22 Mar 2010 21:35
    Romanes
    Poziom 11  

A po ochronę spodu płytki - jak zrobi się zwarcie po położeniu np na stercie rezystorów.... Obudowa lub co najmniej dystansowe śrubki - otwory są

• #8 22 Mar 2010 22:19
    mirekk36
    Poziom 42  

warez13 napisał:
    Jak taką zrobić?
    Fajny tester do procków nie chcesz jednego opylić?

Zaprojektować sobie np w Eagle, i dać gdzieś do wytrawienia z metalizacją otworów, soldermaską opisami itd

Adek561a napisał:
    Obudowa by się zdała plastik w sklepie gotowy nie jest drogi.

Romanes napisał:
    A po ochronę spodu płytki - jak zrobi się zwarcie po położeniu np na stercie rezystorów.... Obudowa lub co najmniej dystansowe śrubki - otwory są

No toż przecież po to zrobiłem otwory, żeby sobie później w miarę potrzeb od spodu jakąś plexi zapodać panowie. Ale obudowy? to ja jeszcze nie spotkałem w żadnej płytce testowo/ewaluacyjnej czy tam startowej. ;) Zwykle kupuje się golasa i montuje wg własnych potrzeb.

Mat_91 napisał:
    mirekk36 a nie myślałeś może żeby zrobić coś podobnego do tego: Link
    czyli że masz na 'płycie głównej' wszystko opróćz uC, i tylko wpinasz taki mały modół z mikrokontrolerem i tylko łączysz peryferia kabelkami- wtedy jesteś niezależny od rodziny mikrokontrolerów i nie będzie ważne czy używasz AVR, PIC czy ARM- rozważałeś coś takiego?

Tak to też fajny pomysł, przyznaję, tyle, że wiesz ja na razie przynajmniej stwierdziłem, że w oparciu o procka ATmega32 można sobie wszystko ładnie potestować bo pamieci Flash sporo, nawet można sobie dołączyć modulik ethernetu na ENC28J60. I to mi wystarczy. Ale kto wie, może jak będę robił sobie kiedyś ew kolejną wersję takich płytek - to może i wezmę tą sugestię pod uwagę. Zresztą chciałem nawet wmontować podstawki od ATtiny13 oraz ATmega8 pośrodku podstawki ATmega32, ale zrobiłaby się kaszana z opisami wyprowadzeń. A moim założeniem głównym było to, aby wszystko było też dobrze czytelne i zmniejszało ryzyko omyłkowych połączeń na szybkiego. Dzięki precyzyjnym opisom pinów portów nie trzeba zaglądać ciągle do PDF'a procka ;)

rsikon napisał:
    Jak zwykle kolega Mirek nudzi się i robi zarąbist projekty... pozazdrościć możliwości - możliwości poświęcania temu tyle czasu.

eee nie ;) no bez przesady - zaprojektowanie takiej płyteczki to hmm góra tydzień czasu w tzw chwilach wolnych i relaksu od pracy ;) a zlutowanie to poezja na jakąś godzinkę lub dwie.

• #9 22 Mar 2010 22:38
    FastProject
    Poziom 28  

Bardzo podoba mi się, ze masz na tej płytce układy mostków do sterowania silnikami-często mi takiego czegoś brakuje. Konwerter USB to też super sprawa-teraz powinien być w każdej płytce testowej.

A jakbym się miał do czegoś doczepić to jedynie (to kwestia gustu) ale wydaje mi się, że płytka testowa powinna być nieco większa a jej elementy łatwo dostępne, a nie wszystko tak na kupie. I mimo, że zawsze staram się wykorzystać jak najwięcej elementów SMD, to w płytce testowej (jeśli to możliwe) to unikałbym SMD bo w razie uszkodzenia można łatwo wymienić układy z podstawki.

Gratulacje za całość.

• #10 23 Mar 2010 01:01
    mirekk36
    Poziom 42  

Daro_Elektronik napisał:

A jakbym się miał do czegoś doczepić to jedynie (to kwestia gustu) ale wydaje mi się, że płytka testowa powinna być nieco większa a jej elementy łatwo dostępne, a nie wszystko tak na kupie. I mimo, że zawsze staram się wykorzystać jak najwięcej elementów SMD, to w płytce testowej (jeśli to możliwe) to unikałbym SMD bo w razie uszkodzenia można łatwo wymienić układy z podstawki.

Nie żebym się upierał, że moje rozwiązanie jest najlepsze, bo jak mówisz (i masz zresztą rację) to kwestia gustu. Jednak mi bardzo zależało właśnie na tym aby płytka testowa nie była jakimś kolosem. Ja mam bardzo często taką sytuację, że muszę prototyp zabierać w różne dziwne miejsca więc sam rozumiesz, że targanie ze sobą "kolosa" to byłaby przesada. A taką małą zgrabną płyteczkę łatwo gdzieś upchnąć nawet do walizki serwisowej ;) Nie wspomnę już, że wiele innych płytek testowych bywa jeszcze mniejszych a co mnie właśnie w nich denerwowało to, to, że miały np albo wyświetlacz LED pod LCD jeśli się go włożyło, albo można było podłączać tylko jeden z nich w danym momencie. Ja do testów potrzebuję często dwóch, żeby w różny sposób móc prezentować wyniki różnych działań. Zatem, uważam, że i tak taka wielkość to jest kompromis pomiędzy dużymi (ogromnymi) płytami jakie oferuje np http://www.mikroe.com/en/offer/
    a innymi dostępnymi u nas mikrusami. Zresztą dobrze, że jest różnorodność, każdy dobierze sobie to co mu pasuje najbardziej.

Co do scalaków w podstawkach to fakt, musiałem iść na pewien kompromis. Te które mogłem dałem w podstawkach, ale np FT232RL już byś nie dał bo nie ma go produkowanego w obudowie DIP ;) Poza tym, jak już coś "trzaśnie" to co za problem jednak przelutować jednego "robaczka" ;)

• #11 23 Mar 2010 07:54
    bojp
    Poziom 13  

Bardzo ładna płytka. Gratuluję!
    Mi osobiście brakuje wolnej podstawki, w którą można by włożyć jakiś dowolny układ. Poszerzyło by to możliwości projektowania układów.

Osobiście to pisał bym się też na 2 wersję płytki z modułem ethernetu. Niech kolega o tym pomyśli.

• #12 23 Mar 2010 13:08
    piicia
    Poziom 17  

Wielkie WOW dla kolegi. A jak się miały koszty przy tworzeniu tego układu?

• #13 23 Mar 2010 13:14
    mirekk36
    Poziom 42  

bojp napisał:

Mi osobiście brakuje wolnej podstawki, w którą można by włożyć jakiś dowolny układ. Poszerzyło by to możliwości projektowania układów.

Jeśli chodzi o ethernet to planuję zrobić bardzo sprytną i wygodną płyteczkę z modułem ethernet, która będzie w bardzo ciekawy sposób wpinana, czy może sprzęgana z tą płytką testową, ale o tym później ;) może w kolejnej konstrukcji DIY, którą tu zaprezentuję. Moduł tego typu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1388652&highlight=

piicia napisał:
    A jak się miały koszty przy tworzeniu tego układu?

Powiem szczerze, że jak kupować tak pojedynczo elementy to na pewno się co nieco przepłaca. Ale jeśli się zbierze odpowiednia grupa ludzi to z kolei na prawdę można mocno zejść z kosztami w dół. Wszystko zależy od ilości jakby nie patrzeć.

• #14 23 Mar 2010 19:37
    traax
    Poziom 20  

tą twoją płytkę widziałem już na pewnym serwisie aukcyjnym;p sprzedajesz ją czy ktoś skopiował twój pomysł??

• #15 23 Mar 2010 20:04
    mirekk36
    Poziom 42  

traax napisał:
    tą twoją płytkę widziałem już na pewnym serwisie aukcyjnym;p sprzedajesz ją czy ktoś skopiował twój pomysł??

Chyba coś ci się pomyliło, ukończyłem ją kilka dni temu, nie miałem na myśli nawet jej sprzedaży. Więc to co zobaczyłeś na jakimś tam serwisie aukcyjnym jak powiadasz musiało być co najwyżej w jakimś tam stopniu podobne ;) Pokaż link to uwierzę.

• #16 23 Mar 2010 20:44
    profesorek_96
    Poziom 16  

Bardzo fajna płytka.
    Chyba ona jest bardziej nastawiona na robotykę niż na elektronikę?
    Gdzie wykonywałeś płytkę?

• #17 23 Mar 2010 20:51
    leon1313
    Poziom 14  

Bardzo przypomina EvB, ale git konstrukcja. Multum zastosowań.

• #18 23 Mar 2010 21:05
    mirekk36
    Poziom 42  

profesorek_96 napisał:

Chyba ona jest bardziej nastawiona na robotykę niż na elektronikę?

Niezbyt rozumiem tej sugestii czy też pytania.
    profesorek_96 napisał:
    Gdzie wykonywałeś płytkę?

Tym razem dałem znajomemu, których pochwalił się, że ma takie możliwości ;) więc je wypróbowałem.

leon1313 napisał:
    Bardzo przypomina EvB, ale git konstrukcja. Multum zastosowań.

Już wspominałem, że moja konstrukcja przypomina wiele różnych płytek, i każdemu skojarzy się z tą, którą najlepiej zna. W końcu mówiłem też, że szukałem gotowego rozwiązania dla siebie i dlatego przjrzałem dziesiątki projektów w necie sprawdzając dokładnie co który posiada, jakie ma zalety i jakie wady. Na bazie tego powstała moja własna wzbogacona o sporo dodatków jak widać i ulepszeń, które mi osobiście bardzo były potrzebne.

• #19 23 Mar 2010 21:30
    manekinen
    Poziom 29  

I jest na czym oko zawiesić. Właśnie takie konstrukcje motywują i inspirują w tym dziale, brawo! ;)

Dobrze że nie masz problemów ze zworkami dla rezonatora tak jak ja ostatnio z tym walczyłem ;)

Dobrze też zrobione że układy które w praktyce przyjdzie nam wymienić na inne np RTC 8563 (czyli braciszka 8583) czy inną pamięć - są na podstawkach. Natomiast takie konwertery USB-RS232 niech sobie siedzą z drugiej strony i niech nie rzucają się w oczy no bo po co. Nie widzę tutaj żadnego problemu z wymianą, naprawdę trzeba będzie jakieś głupstwo zrobić żeby taki układ padł.

Szkoda że projektu płytki nie udostępniasz, sam nie mam porządnej płytki prototypowej i chętnie bym wykonał... ale rozumiem, trochę się nad nią nasiedziałeś i szkoda aby zaraz ktoś zaczął ją produkować i sprzedawać bo takich ludzi nie mało :(

I jeszcze napiszę odnośnie podobieństwa do innych płytek... elementy są po prostu rozmieszczone bardzo ergonomicznie. To chyba normalne że gniazda zasilania, programowania, USB będą z lewej strony bo tego nie będziemy często ruszać. Wyświetlacze oczywiście po środku, no bo niby gdzie? Prezentują jakieś tam dane i głównie na nich się skupiamy. Złącze SD i wyjścia prądowe z prawej strony bo tam mamy przecież prawą rękę i będzie łatwiej operować. Przyciski na dole - nie trzeba się przebijać poprzez plątaninę przewodów. Więc czy trzeba celowo tworzyć nieergonomiczną i niewygodną płytkę tylko po to aby nie przypominała konkurencyjnego produktu?

//dodano

No i procek też dobry dany. Można wpiąć zamiennie atmega644 - czyli chyba "najpotężniejszy" jaki jest jeszcze dostępny w DIP. 4kB sram, 20MHz, 64kB flash, pinowo w pełni kompatybilny z m16/m32. Więc śmiało można uruchamiać programy z atmega128, tylko mniej I/O :)

• #20 23 Mar 2010 21:44
    mirekk36
    Poziom 42  

manekinen napisał:
    No i procek też dobry dany. Można wpiąć zamiennie atmega644 - czyli chyba "najpotężniejszy" jaki jest jeszcze dostępny w DIP. 4kB sram, 20MHz, 64kB flash, pinowo w pełni kompatybilny z m16/m32. Więc śmiało można uruchamiać programy z atmega128, tylko mniej I/O :)

Łooo matko! ale teraz mnie zaskoczyłeś ;) .... kurczę na szybko szukałem swego czasu jaki by tu jeszcze pasował "pinologicznie" (myślałem o ATmega162) ale jakoś nie wpadłem, że może to być ATmega644. Super! Wielkie dzięki za zwrócenie tej uwagi. To fakt na takim to już i przyjemniej bawić się podłączając do niego modulik ethernetowy.

• #21 23 Mar 2010 21:50
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Witam.

Jeśli nie masz zamiaru pokazywać wzoru płytki (co oczywiście rozumiem), to może mógłbyś ją sprzedawać? Jeśli mam tak czy siak kupić płytkę testową od jakiegoś innego producenta, to 1000x wolę tę od Ciebie. Tylko do użytku domowego ;) Po prostu od dawna mam zamiar sobie taką sprawić, a w tej się zakochałem :D

A projekt oczywiście wspaniały. Dopracowany jak wszystkie Twoje konstrukcje. Gratulacje, oby tak dalej.

• #22 24 Mar 2010 08:00
    ~~~pio~~~
    Poziom 14  

Ile kosztowało wykonanie tej płytki przez firmę??

• #23 24 Mar 2010 08:06
    mirekk36
    Poziom 42  

~~~pio~~~ napisał:
    Ile kosztowało wykonanie tej płytki przez firmę??

Jak mówiłem robiłem to przez znajomego, kilka sztuk - tak dla siebie bez zamiaru ruszania z jakąś produkcją. A że znajomy miał kilka zobowiązań wobec mnie to obyło się w rozliczenie w barterze i jeszcze piwko mi postawił. Więc nie wiem do końca jakie były koszty wykonania w tym przypadku.

• #24 24 Mar 2010 19:00
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

mirekk36, napisałeś, że używasz układu SN75176. Grzeje ci się on? W mojej płytce jest ciepły. Podejrzewam że jest uszkodzony.

• #25 24 Mar 2010 19:03
    motocross.team
    Poziom 11  

Bardzo mi się podoba !! Czy istnieje możliwość sprzedaży plików z eagle mianowicie wzoru płytki *.pcb ?? Jeśli tak to jaka cena ? POZDRO

• #26 24 Mar 2010 19:54
    mirekk36
    Poziom 42  

mirekk36, napisałeś, że używasz układu SN75176. Grzeje ci się on? W mojej płytce jest ciepły. Podejrzewam że jest uszkodzony.

Na tej płytce jeszcze go nie zdążyłem przetestować w praniu, ale wcześniej wiele razu już używałem tych scalaczków tyle, że nie pamiętam niestety czy się grzały w trakcie pracy czy nie, zdaje się, że nawet tego jakoś specjalnie nie sprawdzałem. Jednak jak już odpalę RS485 na niej i potestuję w pełni to sprawdzę i dam ew znać.

• #27 25 Mar 2010 13:54
    trol.six
    Poziom 30  

Fajna ta płytka, szczególnie jak ma się wiele rzeczy programowych do testowania.
    Choć intryguje mnie stwierdzenie że do odczytu FAT potrzeba zegara RTC. Nie zajmowałem się tym, ale trochę mnie to dziwi.

używasz układu SN75176. Grzeje ci się on? W mojej płytce jest ciepły. Podejrzewam że jest uszkodzony.

Typowy pobór prądu przez ten układ to 35mA, bez obciążonych wyjść, więc będzie mniej lub bardziej ciepły. A prąd maksymalny i tak jest większy. Mniejszy pobór prądu możesz otrzymać z MAX485 lub ADM485, w okolicach 1mA. Na dodatek układy te mają szybsza transmisje. Są lekko droższe, ale nie jest to jakaś cena straszna jeśli montuje się jeden na urządzenie.

• #28 25 Mar 2010 14:31
    mirekk36
    Poziom 42  

trol.six napisał:

Choć intryguje mnie stwierdzenie że do odczytu FAT potrzeba zegara RTC. Nie zajmowałem się tym, ale trochę mnie to dziwi.

No może się troszkę rozpędziłem pisząc, że jest on potrzebny, powinienem był napisać, że jest przydatny to brzmałoby lepiej. Chodzi o to, że gdy dokonuje się zapisu plików na kartę to jednym z parametrów zapisu jest czas i data. Oczywiście można to ustawić na jakąś stałą wartość i po problemie. Ale jeśli się ma "pod ręką" układ RTC to jst on wtedy przydatny ;)

• #29 25 Mar 2010 16:20
    dziabonk
    Poziom 9  

Witam,

Zaznaczę na początku, że nie jestem elektronikiem a mikrokontrolerami bawię się od niedawna, więc w razie czego proszę mnie poprawić.

Ma trzy uwagi/pytania odnośnie płytki:

- Czemu AREF jest na stałe uziemiony przez 100nF? Wiem, że to ma za zadanie "odszumiać" wyniki pomiaru ADC przy wewnętrznym napięciu odniesienia, ale w ten sposób zablokowana jest możliwość skorzystania z zewnętrznego (często stabilniejszego) żródła napięcia. Może w przypadku płytki testowej nie jest to konieczne, ale pewnie czasem byłoby przydatne.

- Brak kondensatorków przy kwarcu. Wiem, że i bez nich potrafi działać, ale czy tak to powinno wyglądać na płytce wykorzystywanej praktycznie do wszystkiego. Coś chyba w moim pytaniu jest, bo na zdjęciach widać puste miejsca na wspomniane kondensatory a tylko na schemacie ich brak :)

- Czy nie warto byłoby zastosować jakić dekoder BCD do wyświetlacza LED? Nic niezbędnego, ale zastanawiam się czy autor to rozważał i czemu zrezygnował (brak miejsca?).

Mam nadzieję, że nie wyjdzie, ze się czepiam :) Jestem pod wrażeniem całego projektu. Po prostu jestem ciekawy odpowiedzi na powyższe pytania.

• #30 25 Mar 2010 18:21
    mirekk36
    Poziom 42  

dziabonk napisał:

Mam nadzieję, że nie wyjdzie, ze się czepiam :)

Zacznę od końca, wcale nie uważam, że się czepiasz a takie pytania i uwagi mogą być co najwyżej budujące.

dziabonk napisał:

- Czemu AREF jest na stałe uziemiony przez 100nF? Wiem, że to ma za zadanie "odszumiać" wyniki pomiaru ADC przy wewnętrznym napięciu odniesienia, ale w ten sposób zablokowana jest możliwość skorzystania z zewnętrznego (często stabilniejszego) żródła napięcia. Może w przypadku płytki testowej nie jest to konieczne, ale pewnie czasem byłoby przydatne.

Pewnie przydałaby się zworka, albo rezygnacja z tego kondka ;) w takiej sytuacji.

dziabonk napisał:

- Brak kondensatorków przy kwarcu. Wiem, że i bez nich potrafi działać, ale czy tak to powinno wyglądać na płytce wykorzystywanej praktycznie do wszystkiego. Coś chyba w moim pytaniu jest, bo na zdjęciach widać puste miejsca na wspomniane kondensatory a tylko na schemacie ich brak :)

Wiem, że kondensatory przy kwarcu są zalecane. Ja osobiście już od dawna w ogóle ich nie stosuję i nie zauważam żdanej różnicy w działaniu nawet w środowisku z zakłóceniami. Czasem jednak, gdy wykonuję płytkę na zamówienie, na tzw wszelki wypadek zostawiam sobie na nie miejsce ;) gdyby coś. Ale jak widać nie obsadzam ich ..... a to "gdyby coś" jeszcze mi się nie zdarzyło. Stąd takie a nie inne moje podejście do tych kondków.

dziabonk napisał:

- Czy nie warto byłoby zastosować jakić dekoder BCD do wyświetlacza LED? Nic niezbędnego, ale zastanawiam się czy autor to rozważał i czemu zrezygnował (brak miejsca?).

Na brak miejsca to narzekać nie można gdy się stosuje także elementy SMD. Ale powodem jest raczej chęć maksymalnego obniżenia kosztów takiej płytki to jedno, a drugie hmmm nie wiem ot po prostu tak ;)

Dodano po 57 [minuty]:

dziabonk -->> nie, zaraz zaraz, jak to kondensator "zwiera AVREF" ? przecież to tylko kondensator filtrujący, więc nawet jeśli się podłączy zewnętrzne źródło odniesienia to w czym on będzie przeszkadzał? ;) chyba w niczym. Więc może tak pozostać jak jest - wydaje mi się.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME