Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jonizator do spawarki - bezdotykowe zajarzanie łuku el.

bastek201991 22 Mar 2010 21:17 10057 6
  • #1 22 Mar 2010 21:17
    bastek201991
    Poziom 15  

"przedmiotem aukcji jest układ elektroniczny do JONIZATORA, który można zastosować w każdej spawarce, migomacie, tig-u.

Jonizator to urządzenie do bezdotykowego zapalania łuku elektrycznego.

Układ podwyższa napięcie pomiędzy elektroda a podłożem o 600 – 1200V. Wystarczy zbliżyć końcówkę elektrody do spawanego materiału, a łuk zapala się natychmiast.

Po zapaleniu łuku napięcie pomiędzy elektrodą a podłożem jest niezmienione, po zgaszeniu łuku napięcie podnosi się. Dzięki temu poprawia się stabilność łuku.

Moduł jest uniwersalny który można podłączyć z dowolnym urządzeniem spawalniczym np. spawarką, TIG – iem, migomatem bez względu czy jest to
    urządzenie stało prądowe lub zmienno prądowe. Układ jest niezależny. Układ
    poprawia stabilności spawania prądem przemiennym dostarczając prąd podtrzymujący łuk chwili przejścia sinusoidy przez 0.

Układ jest bezpieczny- wysokie napięcie wytwarzane przez jonizator jest o bardzo małym natężeniu.

Umożliwia komfortową pracę przy spawaniu aluminium.

SAM MAŁYM NAKŁADEM MOŻESZ ZROBIĆ JONIZATOR.

Potrzebne do tego są dwa identyczne transformatory 230V/12-20V min.15VA, dwa lub więcej rdzeni ferrytowych np. ze starych TV-transformatorów wysokiego napięcia. Na ferrycie musisz zrobić dwa uzwojenia jedno około 2 zw, drugie około 20.

Urządzenie jest bezpieczne. Posiada układ zabezpieczający elektronikę spawarki oraz regulację napięcia wyjściowego.

Jonizator odpala łuk z odległości 3-5mm (w osłonie argonu 1,5cm).

Wraz z płytką elektroniki jonizatora wysyłam instrukcję zrobienia uzwojeń na ferrycie oraz schemat montażu.
    Jonizator ma podobną budowę jak przedstawiony w EdW.Wprowadzono praktyczne zmiany."
    Mam coś takiego ale się popsuło jest tam stabilizator mostek ne555 kilka rezystorów i kondensatorów
    Moje pytanie czy ma ktoś schemat do tego bo mój był robiony dawno temu i płytka jest robiona mazakiem/.
    Do admina nie jest to żaden spam jest to cytat z aukcji w regulaminie pisze że nie można podawać linków skoro nie można podaje opis.Proszę nie usuwać tematu.

0 6
  • #2 08 Kwi 2010 21:09
    bastek201991
    Poziom 15  

Na podstawie płytki nakreśliłem schemat wartości rezystorów mogą być inne.Czy ktoś mógłby sprawdzić schemat na jakimś symulatorze lub przeanalizować czy ma to sens dodam że gdy układ był sprawny działał rewelacyjnie.
    Jonizator do spawarki - bezdotykowe zajarzanie łuku el. Jonizator do spawarki - bezdotykowe zajarzanie łuku el.
    Czy ktoś by mógł narysować schemat w eagle bo mi nie za bardzo wychodzi

Dodano po 4 [godziny] 45 [minuty]:

Czy schemacik jest aż tak źle narysowany ,że nikt nie potrafi pomóc.Albo elektroda schodzi na psy ?.A może pomyliłem fora i nikt nie potrafi pomóc (czytaj nie chce)

1
  • #3 13 Kwi 2010 18:02
    bastek201991
    Poziom 15  

Nikt nie jest w stanie pomóc.? Może ktoś wie w jakim numerze EDW znajdę ten układzik ?

0
  • #5 01 Maj 2010 10:04
    wichłacz
    Poziom 9  

Kupiłem coś podobnego i też mam ciągle podobne problemy. Może pomocne będzie komuś to że często pada coś w końcówce np. kondensatory ,diody,tyrystor a nawet ścieżki na płytce przestają przewodzić lub znikają.

0
  • #6 01 Lut 2012 10:37
    kapitan.zet
    Poziom 9  

Witam
    Zainteresowany jestem tematem jonizatora i chciałbym go odświeżyć, przedstawiony schemat rysowany odręcznie jest słabo czytelny, czy ma ktoś może poprawiony?
    Pozdrawiam

0