Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilanie domu jednorodzinnego w energię elektryczną

ted666 22 Mar 2010 22:21 20684 8
Automation24
  • #1
    ted666
    Level 2  
    Witam serdecznie
    Na wstępie pragnę prosić o wyrozumiałość ponieważ jestem laikiem w temacie
    Czytałem wiele tematów na forum jednak nie znalazłem odpowiedź na nurtujące mnie pytania.


    W ubiegłym roku rozpocząłem budowę domku jednorodzinnego, wkrótce mam podpisać umowę z Enion-em na dostawę energii elektrycznej -
    moc przyłączeniowa 14kW

    Projekt budowlany posiada jako jedną ze składowych projekt instalacji elektrycznych wewnętrznych



    zasilanie domu jednorodzinnego w energię elektryczną

    Czy projekt powinien zawierać schematy rozdzielnic?
    W moim projekcie nie ma żadnego schematu a wspomniana rozdzielnica Ekinoxe TX jak sprawdziłem to tylko sama skrzynka do montażu podtynkowego.Czy muszę upomnieć się o taki schemat do firmy od której kopiłem projekt?


    Budynek jest 3 kondygnacyjny - ja na razie planuję wykończyć tylko jedną kondygnację.
    Rozmawiałem już z elektrykiem i on zaproponował mi następujące rozwiązanie
    iż zamontuje
    - zabezpieczenia przedlicznikowe i skrzynkę na licznik
    - w domu rozdzielnice
    - dwa gniazda 1 faza - obwód nr1
    - 3 pkt świetlne - obwód nr2
    - 1 gniazdo siłowe - obwód nr 3
    -wszystko na jednej róznicówce
    długość kabla od rozdzielnicy wewnątrz domu do słupa ok 25m

    Obawiam się ze zastosowane przez niego elementy będą rozwiązaniem doraźnym i w razie konieczności rozbudowy sieci (podłączanie kolejnych kondygnacji) będę miał problem i będę musiał robić wszystko od nowa.czy moje obawy są uzasadnione?
    Dodam ze materiał miałby być wliczony w cenę usługi dlatego obawiam się że zastosowane elementy mogą być słabszej jakości lub nie być ich w ogóle.

    Chciałbym również w rozdzielnicy w domu zamontować wyłącznik którym będę mógł odciąć całkowicie zasilanie w domu. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania dla takiego wyłącznika? czy można zainstalować taki wyłącznik w skrzynce z licznikiem , ale tak żebym miał do tego dostęp ( czy ZE mi to zaplombuje?)

    Chciałbym mieć możliwość używania spawarki oraz silnika elektrycznego 8 kW czy zastosowanie wyłącznika nad prądowego S301 B16 dla gniazda siłowego nie będzie w tym przypadku problemem? czy nie powinien być użyty wyłącznik w klasie C?

    Czytałem również że zdarza się czasami iż z racji cięcia kosztów elektryk zastosuje zabezpieczenie przedlicznikowe które ograniczy moc przyłączeniowa do 10kW, jakiego typu wyłączniki powinny być użyte abym w pełni wykorzystywał moje 14 kW?


    Z góry dziękuję za poświęcony czas i za cierpliwość.
  • Automation24
  • #2
    Krzyś33
    Level 25  
    Witam. Szanujące się pracownie projektowe w swoich projektach zawierają również schematy połączeniowe rozdzielnic a nawet zalecają jakich firm powinno zastosować się oprzyrządowanie. Jeśli koszt materiału jest wliczony w usługę to myśslę ,że niekoniecznie musi to powodować użycie "gorszych" materiałów użytych do montażu.Pamiętaj , że firmy zamawiające większe ilości materiałów mają też większe upusty i w konsekwencji nawet użycie dobrej aparatury (legrand , moeller)może wyjść taniej.Niektóre ZE nawet wymagają stosowania takich wyłączników. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zabudować na listwie w rozdzielnicy odpowiedniego wyłacznika.Zabezpieczenie typu B16 na takie odbiorniki (silnik , spawarka) może być problemem.Lepiej było by zastosować o charakterystyce C , ale to powinno być przeliczone i sprawdzone , czy przy starcie sinika lub spawarki nie wyrzuci ci zabezpieczeń głównych. Co do twoich obaw Ze ze wzglądu na cięcie kosztów elektryk "obetnie " ci przydział mocy możesz się raczej nie bać. Jesli zastosuje przekroje zgodnie z projektem to wszystko powinno być OK , bo ZE przed zaplombowaniem zabezpieczeń powinien sprawdzić ich wielkość i typ. Pozdrawiam
  • Automation24
  • #3
    ted666
    Level 2  
    A czy mógłbym poprosić elektryka o zainstalowanie wspomnianego wyłącznika prądowego(FR czy to poprawnie użyta nazwa?) w szafce pomiarowej, oczywiście zaraz za licznikiem?Czy jest co do tego jakieś zastrzeżenie prawne?Czy ZE może mi to zaplombować?

    W warunkach przyłączenia otrzymanych od Enion-u jest informacja o przyłączu typu AsXSn 4x16 ma się ono kończyć na listwie zaciskowej w szafce pomiarowej.
    Jakiego typu przewodem powinna być poprowadzona WLZ pomiędzy szafką pomiarową a rozdzielnicą?Długość przewodu ok. 25 mb. Czy ma to być 4x16mm kw?
  • #4
    ElektoMex
    Level 15  
    zasilanie domu jednorodzinnego w energię elektryczną


    Nie trzeba 16 mm^2
    10 mm^2 wystarczy i da Ci zapas na kolejne 2 piętra.
    Przekrój przewodu ograniczy Ci zabezpieczanie przed licznikowe. W przyszłości te 14 kW będziesz mieć mało jak sadze. Chyba ze mały domek 3 kondygnacyjny ( ???)

    Wyłącznik MOŻESZ mieć zabudowany w w rozdzielnicy w budynku - nic nie stoi na przeszkodzie.
    Silnik na 90% wyrzuci zabezpieczenie główne przy starcie - rozruch gwiazda-trójkąt może coś da.
    Spawarka nie koniecznie zależy jak to spawarka.
  • #5
    Krzyś33
    Level 25  
    Przekrój WLZ powinieneś mieć w projekcie.Jeśli znajdziesz miejsce w szafce pomiarowej to FR możesz zabudować za licznikiem.Kol. ElektroMex to jest rozdzielnica a nie rozdzielnia. Pozdrawiam.
  • #6
    ted666
    Level 2  
    Przekroju WLZ pomiędzy rozdzielnicą a szafką pomiarową nie posiadam , ponieważ nie było to potrzebne. Pierwsze warunki przyłączenia były napowietrzne stosowano w nich przewód 4 x 16. Elektryk zasugerował mi że lepszym rozwiązaniem będzie zmiana warunków przyłączania i przeciągnięcie kabla pod ziemią, z tego względu moje pytanie o przekrój.



    Chciałem nieco odświeżyć temat i zapytać Doświadczonych Kolegów o kilka dodatkowych rzeczy.

    1. Otóż rozmawiałem dzisiaj z kolejnym elektrykiem i powiedział mi że kabel pomiędzy licznikiem (licznik w szafce pomiarowej na słupie na mojej działce oddalony 20 m od drogi powiatowej z którą graniczy moja działka) a rozdzielnicą (która będzie zamontowana w domu w wiatrołapie odległość po kablu 25 m) należy pociągnąć kabel 5- żyłowy - piąta żyła jako Przeciw Porażeni-owy.
    Czy mógłby ktoś z państwa to potwierdzić?

    2.Dodatkowo dowiedziałem się jeszcze, że szafkę pomiarową powinien na własny koszt zamontować ZE. Czy są na to jakieś przepisy? ZE twierdzi jednak że to należy już do obowiązków inwestora (zaznaczam że szafka pomiarowa ma być na słupie).

    3. Czy jest jakaś różnica jeśli przyłącz będzie podziemny a szafka pomiarowa zostanie wypuszczona do granicy mojej działki ( działka graniczy z drogą powiatową) czy wówczas ZE ma obowiązek zamontować skrzynkę wolno stojącą na własny koszt?
  • #7
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Witam.
    przemas32-77 wrote:
    po pierwsze to nie znam przypadku od 2005r ażeby energetyka odebrała komuś WLZ-ecik 4x. panowie 5x.

    Nie zgadzam się z Kolegą !, Energetyka (Enion) też się nie zgadza !
    Wystarczy pobrać i poczytać
    "Wytyczne przyłączania obiektów indywidualnych z pomiarem bezpośrednim do sieci niskiego napięcia" opracowane przez Enion S.A. w styczniu 2007 r.
    Jako uwagę mogę dopisać, że dopuszcza się inne rozwiązania, lecz należy je każdorazowo uzgodnić we właściwym RD (Rejon Dystrybucji)
    Po drugie - dziwię się Koledze ted666, że ma takie problemy (z elektrykami też).
    Co należy :
    - zapoznać się z WTP (warunkami tech. przyłączenia).
    - zapoznać się z umową przyłączeniową
    - wykonać zgodnie z nimi, lub zmienić je za zgodą RE/ZE, dokonać uzgodnień.
    - zgłosić do odbioru.

    zasilanie domu jednorodzinnego w energię elektryczną
  • #8
    smook81
    Level 10  
    Witam
    Ja pracuję akurat w ENERGA na północy Polski ale może jest podobnie więc wytłumaczę jak to się robi (u nas).
    Składasz wniosek o warunki przyłączenia i określasz moc jaką chcesz oraz jaki rodzaj przyłącza ma być zbudowany. Płacisz tylko za kW które chcesz mieć w twoim przypadku 14kW (u nas jest stawka 136,73 zł netto za każdy kW jeśli jest to przyłącze kablowe). Następnie ZE robi projekt na to przyłącze i wykonuje skrzynkę w której docelowo będzie znajdował się licznik. Ty jako inwestor musisz pociągnąć przewód od tej skrzynki do swojej rozdzielni kablem pięcio żyłowym. W rozdzielni w domku zabudowujesz RDC i rozprowadzasz obwody "jak chcesz".

    Jeśli będzie to przyłącze napowietrzne to też płacisz za każdy kW (jest tańsze u nas 108,55 zł netto) ale moim zdaniem jakiś przewód wisi ci nad całym np. wjazdem, a i domek trzeba dostosować żeby było gdzie ten przewód zamocować. Jednym słowem niezbyt "estetyczne" :-) W tym przypadku ZE zabudowuje Ci skrzynkę na domku ( ty za nią nie płacisz), a ty od niej ciągniesz sobie przewód do swojej rozdzielni i rozprowadzasz go dalej.

    Mam nadzieje że choć troszkę zaspokoiłem twoją ciekawość :-)

    pozdrawiam
  • #9
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    smook81 wrote:
    Ty jako inwestor musisz pociągnąć przewód od tej skrzynki do swojej rozdzielni kablem pięcio żyłowym.


    A po co wam tyle żył? Przecież to nie wasze żyły.