Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ATmega][Bascom] Modem MC39 problem z komunikacją

jousto 23 Mar 2010 08:56 945 0
 • #1
  jousto
  Level 17  
  Może ktoś miał podobny przypadek. Podłączam modem zgodnie ze specyfikacją w nocie katalogowej producenta. RS232 poprzez konwenter napięć do portu COM w kompie, odpalam modem, podaję komendę AT+CPIN z parametrem pinu, modem loguje się co widać po diodzie statusu. Wysyłam dodatkowo komendę AT+CMNI z ustaiwieniami konfiguracyjnymi dot sposobu przekazywania info o odebraniu sms i jest ok. Modem zachowuje się tak jak planowałem, można na niego zadzwonić z innego telefonu, mozna przesłać sms. Przychodzący sms jest zapisywany w pamięci SM, a do terminala trafia info o doręczeniu wiadomości. Modem ma ustawioną autonegocjację ale ja używam prędkości 4800 wymuszonej na terminalu.
  Następnie wysyłam do modemu komendę stand-by i przełączam kable RS do płyty EvB z ATmegą32, i ponownie odpalam modem. Na mikrokontroler napisałem taką małą aplikacyjkę która, pod każdym z pięciu przycisków ma następujące komendy.
  1 - logowanie - czyli wysłanie poprzez RS do modemu komendy AT+CPIN...
  2 - standby - czyli przejście do stanu uśpienia - komenda AT^SMSO
  3 - sprawdzenie czy poprawnie zalogowany AT+CREG
  4 - wysłanie SMS na zaprogramowany nr tel czyli zestaw komend AT+CMGF... a następnie AT+SMGS...

  po załączeniu modemu dioda statusu zaczyna błyskać 1sek off, 75ms on co oznacza że modem poszukuje sieci
  po naciśnięciu przycisku nr 1 czyli wysłaniu CPIN dioda zaczyna błyskać 3sek off, 75 ms on czyli sygnalizuje że modem poprawnie zalogował się w sieci.
  po naciśnięciu przycisku 4 - wysyła pod zaprogamowany nr sms bo go otrzymuję za chwilę na drugi telefonie  ale i tu pojawią się problem:
  próby wysłania sms do modemu nie dają oczekiwanych rezultatów, a próba dzwonienia daje komunikat że abonent ma wyłącznony telefon pomimo że dioda statusu błyska z częstotliwoscią świadczącą o zalogowaniu w sieci.
  Tak samo próba sprawdzenia statusu nie daje żadnej odpowiedzi.
  Ale można go w każdej chwili wyłączyc do stanu uśpienia przyciskiem 2.

  ponieważ płyta EvB ma na pokładzie układ FT232 czyli RS-USB podłączam dla testu kompa tak abym widział komunikaty poprzez wirtualny port COM, w czasie gdy naciskam przyciski widzę w oknie terminalu pojawiające się komendy wysyłane przez kontroler, ale nie widzę odpowiedzi modemu, chociaz na częśc komend reaguje a na częśc nie.

  Czy problem jest w samej płycie EvB gdzie piny Portd.0 oraz Portd.1 (Rx i Tx) są podłaczone równolegle do FT232, MAX485, oraz do modemu?

  Czy to taka właściwość tego modemu? kupiłem SIM300, ale jeszcze go nie odpaliłem, moze tu będzie różnica.