Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opinia porówanie - KEH-M8300RDS czy TDA 7385 + BB OPA2604?

23 Mar 2010 11:31 2424 10
  • Poziom 9  
    Witam:

Tak jak w temacie.
    Chodzi mi po głowie zbudowanie wzmacniacza do samochodu - nie koniecznie milion W w Peaku :)
    Chodzi bardziej o jakość i czystość odsluchu przy rozsądnych poziomach głośności na standardowych glośnich - w sensie bez tuby.

I teraz pytanie bo:
    Wzmacniacz w radiu w sumie mocowo prawie mi wystarcza (4x25W) ale chodzi mi o jakość:
    czy wzmak zrobiony na tda 7385 + op amp BB OPA2604 jako preamp będzie istotnie lepszy od tego co siedzi w moim starym pioneerze?

Plan ogólnie jest taki żeby radiu uciąć jajka :P tzn zrobić z niego decka i puścić sygnał z procesora bezpośrednio na nowego wzmaka.

Może polecicie mi jakiś inny układ? (niż tda 7385)
    (szukam i szukam ale nie mogę znaleźć - interesuje mnie efektywne 50-60W na 12v (jeżeli istnieje) jak nie to będziemy robić inne zasilanie... )

Z góry dzięki :)

EDIT:

Czy da się z takich 2 kości zrobić zamiast 8x30W np 4x60W? :)
    (jestem trochę lajkonikiem w temacie ale się intensywnie edukuję :) )
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Chcesz mieć jakość na TDA? Zapomnij o tym. Masz taki układ w końcówce radia więc nie rozumiem po co kombinujesz?
    Poza tym nie da się fizycznie uzyskać z takiego TDA mocy większej niż 15W na kanał bez zniekształceń.
    4 x 18.5W/4W @ 13.2V, 1KHz, 10% THD (czyli głośniki wtedy już porządnie charczą) - to dane producenta TDA 7385

Jest jeden układ - TDA 1562Q dający ok 50W RMS @ 4 ohm ale o jakości radzę zapomnieć, można co najwyżej kiepsko napędzić malutki efektywny subik w closed (słabiutki DF). Poza tym jest bardzo drogi.

Wniosek jest jeden - kup normalny używany wzmacniacz dobrej firmy, a będziesz zadowolony.
    Jak chcesz coś sam zrobić, to kup zepsuty i napraw go, wyjdzie cię taniutko a czegoś się nauczysz.

Jeżeli koniecznie chcesz coś sam zrobić, to musisz zrobić przetwornicę napięcia i dalej normalny wzmacniacz - na tranzystorach! bo wszelkiej maści TDA to kaszana. Jedyne godne uwagi scalone wzmacniacze to kości STK (nie pamiętam modelu) oraz LM3886 - tu można mówić o przyzwoitej jakości.

Jak nie wierzysz mi to na dowód daję własne pomiary popularnej kości TDA 1554Q. Jak chodziłem jeszcze do technikum zmierzyliśmy z kolegą na pracowni elektronicznej pasmo przenoszenia oraz THD.

Oto wyniki:
    Moc RMS: 2x13W @ 4 ohm 12V
    Pasmo przenoszenia (-3dB): 16Hz - 90kHz
    Wyniki pomiarów THD:

Opinia porówanie - KEH-M8300RDS czy TDA 7385 + BB OPA2604?

Dla porównania np. taki SONY XM-3520 którego można kupić za... 70zł na allegro ma:
    2x35W RMS @ 4ohm 12V
    pasmo przenoszenia(-3dB): 8Hz - 100kHz
    THD: 0,005%

Poza tym, cyferki cyferkami... Wzmacniacz musi "grać" a tej serii sony wychodzi to bardzo dobrze.
  • Poziom 9  
    hmmmm.... dzięki za radę!

Zrobienie zasilacza to w sumie nie problem - chciałem jedynie żeby było prościej/szybciej

ale właśnie dlatego piszę i się pytam.

Tak czytałem mnóstwo tematów i wydawaje mi się że za podobne pieniądze sklecę coś do kupy własnym sumptem niż kupię jaką używkę. - za to satysfakcja że zrobione samodzielnie - bezcenna :) i do tego unikalne car audio :P

Ogólnie jest taka kwestia że w sumie potrzebuję wzmaka 4 lub 6 kanałowego, i w sumie dlatego zwróciłem się w kierunku własnoręcznej roboty - za nawet te 100-150 PLN powinno mi się udać zrobić własnoręcznie bardzo fajny wzmak, a kupić na allegro ciężko coś rozsądnego za te pieniądze (4 kanały ~50-70W)

hmmm, a co powiesz o tych Burr-Brownach jako preamp? Warto inwestować w coś takiego czy robić tylko na końcówkach...

Czy to wogóle sie tak robi? w sensie op. wzmacniacz jako przedwzmacniacz wypuszczający na końcówkę mocy sygnał?

Chyba kupię te TDA na razie, sklecę i zobaczę czy umiem :) 2 kosztują tyle co jedna LM, a tych LM potrzeba mi min. 4 więc.. najpierw potestujemy na TDA bo jestem ciekaw czy mi coś wogóle wyjdzie :P

W sumie niewiele elementów do tego tda potrzeba do odpalenia i dlatego się w tym kierunku skłoniłem...
  • Poziom 22  
    A jakie to TDA chcesz kupić? Co do przedwzmacniacza to nie jest potrzebny.
    Radio ma na wyjściach RCA wystarczający poziom, aby wysterować takie końcówki.
  • Poziom 9  
    To w temacie - tzn TDA 7385.

w sumie znalazłem 2szt za 15 pln.
  • Poziom 22  
    I w jaki sposób chcesz z tego 50W RMS uzyskać?
  • Poziom 9  
    nu z tego się nie da :)

to wiem :) z tego będzie właśnie góra 20W.
    a tak jak napisałeś - realnie 10-15W.

Chodzi o doświadczenie bardziej w sumie - nie chciałbym marnować drogich kości na zabawy - najpierw trochę się nauczyć.

Z drugiej strony - radio ma 4x25W czyli jakieś realne też 12-15W albo i mniej.

Widziałem takie spryciachne rozwiązanie nokii - wzmacniacz oddzielny dla każdego głośnika - wbudowany w mocowanie.

Do czegoś takiego bym dążył w sumie....

Dlatego oryginalnie był plan na preampa do przetworzenia sygnału wstępnie + wzmak przy każdym glośniku z filtrem...

W samochodzie na razie jest ich 6: 2x tweeter, 2x 165, 2x13 z tyłu - coś ala seryjna instalacja audio.

i myślalem żeby przynajmniej te 4 (165 i 130) puścić przez wzmacniacz - radio mi się zapycha niestety trochę.... Pomimo zasilania zrobionego z aku na kablu 2,5mm i kondensatorze wpiętym.

mówię - nie szukam ciśnienia w środku- bardziej chodzi mi o to żeby przy średnim poziomie głośności (nie słucham głośno muzyki - ani umpa umpa) radio się nie zapychało....

EDIT:

A co wogóle myślisz o wywaleniu końcówki z radia i zrobienia z niego decka?
    Niby ma liniowe wyjście z tyłu ale tylko 2 kanały... a przydałyby się wszystkie 4.
  • Poziom 22  
    W radiu masz taką samą końcówkę mocy, albo nawet lepszą niż to co chcesz zrobić. Moim zdaniem nie będzie lepiej.
    Trzeba większej mocy... Ja jakbym się chwytał na takie coś to kupiłbym sobie jakiegoś zepsutego wzmaka za grosze z dobrą przetwornicą.
    Napięcie bym miał już symetryczne i myślałbym nad jakimiś mocniejszymi końcówkami mocy.
    Robienie wzmacniacza takiego samego jak masz w radiu jest bez sensu.

Radio będzie robiło za deck'a jak żadnych głośników nie podepniesz. Nie musisz wyrzucać z niego końcówki mocy.
  • Poziom 9  
    Cyt: "Radio będzie robiło za deck'a jak żadnych głośników nie podepniesz. Nie musisz wyrzucać z niego końcówki mocy."

Czy móglbyś rozwinąć tę myśl?
    Miałbym korzystać tylko z wyjścia liniowego?
    Ale tracę w ten sposób regulację z poziomu radia - fader...
  • Poziom 22  
    Na RCA masz wyprowadzony sygnał sprzed końcówki na przednie głośniki.
    Wyprowadź sobie drugą parę sprzed końcówki na tylne głośniki i będziesz miał regulację, nie ma potrzeby psucia dobrego radia.
    Jak wyprowadzić sygnał z radia to już poszukaj, są o tym tematy.
  • Poziom 9  
    akurat tylne ale to nie ważne.

W zasadzie o to mi chodziło. wiem jak dorobić wyjście liniowe :)