Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Które szkolenie najlepsze ( automatyka,robotyka)?

galert 23 Mar 2010 13:03 11382 20
  • #1 23 Mar 2010 13:03
    galert
    Poziom 8  

Witam

Jestem młodym inżynierem automatykiem robotykiem po studiach, praktycznie bez doświadczenia, szukającym pracy. Ostatnio wpadłem na pomysł żeby skorzystać wreszcie w praktyce z czegoś co oferuje mi urząd pracy (oprócz ubezpieczenia zdrowotnego;)), a mianowicie wybrać się na jakieś szkolenie/kurs, które być może zwiększy moje szanse na rynku pracy.

Upatrzyłem sobie coś takiego:
    http://emt-systems.pl/programowanie_sterownikow_siemens.html lub
    http://www.intex.com.pl/?p=21 i http://www.intex.com.pl/?p=22 lub
    http://www.intex.com.pl/?p=100 i http://www.intex.com.pl/?p=101 lub
    http://www.intex.com.pl/?p=18 i http://www.intex.com.pl/?p=19

Co byście mi z tego polecali? Ja mocno zastanawiam się nad tą pierwszą opcją, w pigułce, 3 dni, jeden poziom, brak rozróżnienia na s7-200 i s7-300/400 - więc spodziewam się że dowiem się z każdej tematyki po trosze... Co bardziej mi się może przydać w pracy i generalnie do tego żeby mnie chętniej zatrudniono czy wzięto na staż? Bardziej jakby co przyda się wiedza z s7-200 czy 300/400? A może z s5? A może w ogóle lepiej poszukać czegoś innego, np. jakiegoś kursu SCADA czy też AutoCAD (to już w ogóle inna bajka)? Z czym najczęściej spotkam się w pracy?

Z góry dziękuję za pomoc.
    pozdrawiam wszystkich użytkowników forum!

0 20
  • SterControl
  • #3 23 Mar 2010 18:41
    crew1988
    Poziom 14  

Witam :)
    Podobnie jak kolega bhtom polecam szkolenie z zakresu podstawowego odnośnie S7-300/400. Na danym kursie poznajemy od początku algorytm działań programów, uczymy się ich pisać jak i analizować. Ja również od danego szkolenia zaczynałem swoją przygodę ze sterownikami. Teraz szykuje sie na kolejne szkolenie a mianowicie S7-Graph oczywiście w Intexie. Jest to jednostka gdzie niejednokrotnie gościłem na szkoleniach i nigdy nie zawiodłem się na ich metodzie nauczania.

1
  • #4 24 Mar 2010 12:20
    galert
    Poziom 8  

A czasem INTEX nie organizuje szkoleni tylko dla firm (pracownikow zglaszanych przez firmy)? Bo tak troche wynika z tego co pisza na swojej stronie...

A o tym kursie co sadzicie: http://emt-systems.pl/programowanie_sterownikow_siemens.html ?

I jeszcze jedno pytanko od laika - trochę z innej bajki, ale bardzo mi potrzebna odpowiedz - czy w warsztacie samochodowym, przy współpracy z jakimiś urządzeniami które mogą tam występować, mogą występować również sterowniki PLC (np. u elektromechanika, w jakiś urządzeniach elektroniki diagnostycznej etc.)?

0
  • #5 24 Mar 2010 18:19
    crew1988
    Poziom 14  

EMT'e jest głównym konkurentem firmy Intex. Nie można ująć im tego że posiadają lepszy sprzęt od firmy Intex ( mianowicie makiety wizualizacyjme procesów w live na których wykonuje się ćwiczenia). Natomiast Intex ma lepiej wykształconą kadrę prowadzącą ( osoby długo "bawiące" się sterownikami i wszystkim co z nimi związane), do tego materiały szkoleniowe na wysokim szczeblu. Z tego co słyszałem kadra na EMT nie jest najlepszego wypustu, nie za bardzo przekazują wiedzę a poza tym pytając o coś z poza zakresu nie zbytnio odpowiadają na pytania. JASNO i WYRAŹNIE stawiam na INTEX :)

A co do tematu sterowników w warsztatach, to z tego co sie orientuje danych nie uświadczysz, miałem kiedyś styczność tylko z modułami WAGO które sterowały budynkiem w warsztacie autoryzowanym ( sterowanie oświetleniem, żaluzjami, zraszaczami itd...)

0
  • #6 25 Mar 2010 11:33
    galert
    Poziom 8  

Gdzie wiec w praktyce moge uswiadczyc takie np. Simatic S7? W jakich najprostszych urzadzeniach/ukladach, w jakich firmach, o jakim profilu, przy wspolpracy z czym itd.?

Jeszcze raz przepraszam za naiwnosc tego typu pytan, ale jak powtarzam, jestem nieopierzonym studentem, ktory probuje dopiero sie jakos wdrozyc w rynek i tematyke od strony praktycznej, a na dodatek musze pertraktowac z PUP-em na temat szkolen...

1
  • SterControl
  • #7 25 Mar 2010 23:19
    and_rog
    Poziom 21  

Proponuje kupić sobie jakiś sterownik (allegro, itp), i w domu samemu usiąść... Kurs kursem, ale bez pracy własnej na wiele się nie zda...

0
  • #8 27 Mar 2010 21:16
    fiflak666
    Poziom 11  

galert napisał:
    Jestem młodym inżynierem automatykiem robotykiem po studiach, praktycznie bez doświadczenia, szukającym pracy.

heh, byłem w identycznej sytuacji jak ty, na szczęście już pracuję, niedługo mam zamiar przenieść się na własną działalność i zacząć zautomatyzowaną produkcję na własną rękę.

Moja rada jest taka żebyś nie szedł na żadne szkolenie ani nie kupował Sobie sterownika (no chyba, że masz go jak praktycznie wykorzystać, bo zapalanie diodek LED nie jest zbyt rozwijające).

Skorzystaj z możliwości stażu dla absolwentów który daje Urząd Pracy. Dostaniesz jakieś 700 zł netto miesięcznie (czas takiego stażu to od 3 do 12 miesięcy). Wybierz sobie jakiś ciekawy, duży zakład pracy, coś co Cię najbardziej ciekawi z zakresu automatyzacji - przemysł drzewny, obróbka stali, fabryka maszyn. Tam na pewno dowiesz się więcej niż na jakimś szkoleniu i jeszcze Ci zapłacą. Potraktuj to jak dodatkowy rok studiów (uczelnie, także techniczne przedstawiają tak niski poziom że aż strach - takie obowiązkowe, płatne, roczne praktyki powinny być wliczone w studia).

Taka uwaga ogólna, nie skierowana bezpośrednio do Ciebie :D : młodym ludziom po studiach trochę się przewraca w głowach i wydaje im się że sam papierek pozwoli im od razu dostać pracę za 5000 zł miesięcznie ... takie czasy były na początku lat 90. i już nie wrócą! Owszem takie historie wciąż się zdarzają ale rzadko. Ja sam dopiero teraz jak już pracuję widzę jak mało wiem i jak małą mam wiedzę praktyczną. A wiedzy praktycznej nic innego Ci nie da jak praktyka-staż.

0
  • #9 09 Kwi 2010 15:59
    elektron34
    Poziom 1  

Nie zgadzam się z tym, że w EMT kadra nie jest odpowiednia. Akurat uczestniczyłem w szkoleniu tej firmy i gość, który je prowadził był rewelacyjny. To nie jacyś teoretycy, tylko doświadczeni praktycy, którzy masę czasu spędzają na uruchomieniach i wiedzę mają powalającą. Nie wiem na jakiej podstawie to stwierdzenie, że są słabi wykładowcy. Moim zdaniem firma wymiata.. Po pierwsze sala szkoleniowa, wielka, świetnie wyposażona i ten katering...
    Szczerze polecam!

Dodano po 11 [minuty]:

No i podczas kursu niektórzy mieli nawet żal do wykładowcy EMT, że odpowiadał na wszystkie pytania i czasami nawet zbyt szczegółowo. Mnie się podobało. Jestem studentem Automatyki i dopiero na szkoleniu nauczyłem się, jak naprawdę programować s7-300. W każdym razie te 3 dni szkolenia na początek wystarczyły mi w zupełności.

0
  • #10 29 Lis 2010 13:32
    arizz99
    Poziom 9  

Ja również byłem na szkoleniu w EMT , ale jestem zdania że lepiej iść na staż i tam się szkolić...
    Ps. Materiały dydaktyczne (instrukcje,zadania) Intex ma o niebo lepsze

0
  • #11 30 Lis 2011 23:31
    cyb*sten
    Poziom 2  

Późno troche włączam się w dyskusje ale jestem na podobnym etapie co wy kiedyś tj szukam szkolenia. Zgadzam się z przedmówcą i prawdopodobnie przeszkolę sie w Intexie. Z moich informacji wynika ze prowadzą szkolenia dla wszystkich a nie tylko pracownikow firm :P A że opinie na tym i innych forach wskazują ze nie ma teraz lepszej firmy więc osobiscie swoje kroki kieruję @ www.intex.com.pl :P Mam nadzieję ze mnie nie zawiodą (w co głęboko wierzę) :P Jakby co to opowiem później jak było.

0
  • #12 02 Gru 2011 09:42
    Robson_7777
    Poziom 12  

Dwa najlepsze ośrodki szkoleniowe, które istnieją w Polsce już dobrych kilka lat i prowadzą szkolenia z Siemensa to:

- Intex (Gliwice)
    - Encon (Wrocław)

Z tego co wiem to Intex zajmuje się w większości tylko szkoleniami.
    Encon uruchamia też maszyny i instalacje. Dzwoniłem do nich kiedyś podczas awarii w zakładzie.
    Jest jeszcze sam SIEMENS w Warszawie i jakaś firma w Piekarach Śląskich.
    O EMT nie słyszałem zbyt wiele, na rynku są od niedawna.

Temat o szkoleniu był już wielokrotnie poruszany Link lub Link lub Link

Jeśli chodzi o automatykę to najlepszym sposobem na rozpoczęcie kariery jest staż lub praktyka w firmie która projektuje i uruchamia takie systemy. W utrzymania ruchu w fabryce jest mniej czasu na naukę i nie zawsze też firma wyśle cię na szkolenia.

0
  • #13 03 Gru 2011 13:36
    kemot55
    Poziom 30  

A może ktoś odbył szkolenia w SIMLOGIC w Łodzi. Jestem ciekaw opinii o jakości szkolenia i kadrze.

0
  • #14 03 Gru 2011 16:20
    Sapekk
    Poziom 17  

firma FATEK robi jednodniowe darmowe szkolenia z sterowników PLC

dostajesz certyfikat po ukończonym szkoleniu.

0
  • #15 04 Gru 2011 15:20
    BartazZ9
    Poziom 10  

SIMLOGIC jest też godne polecenia. Szkolenia robią bardziej elastyczne niż np. Intex tzn. dopasowane do wymagań klienta co ma plusy jak i minusy.

0
  • #16 04 Gru 2011 15:53
    kemot55
    Poziom 30  

A jakie są minusy. Co kolega ma na myśli bo się tam wybieramy. Interesuje mnie szczególnie jakość materiałów i jak wygląda kwestia samej organizacji (czy nie wkrada się tu jakiś chaos).

0
  • #17 06 Gru 2011 09:35
    robertinni
    Poziom 2  

Z mojego doświadczenia mogę polecić szkolenia w firmie Encon, byłem u nich we Wrocławiu na szkoleniu z podstaw sterowników z S7-300 oraz na kursie rozszerzonym. Nie mam żadnych zastrzeżeń, prowadzący odpowiadał na wszystkie "nietypowe" pytania które wykraczały poza standardowy program.
    W Intexie oraz Simlogicu nie byłem tak że trudno wypowiadać mi się na ich temat, wiem natomiast że Encon szkoli teraz również w Warszawie.

Oczywiście szkolenia to początek natomiast najważniejsza jest późniejsza praktyka.

0
  • #18 20 Sty 2012 14:07
    cyb*sten
    Poziom 2  

No więc jestem po szkoleniu w INTEXie i musze przyznac ze zostalem meeeeega pozytywnie zaskoczony( a i tak spodziewalem się dobrego kursu). Po rozmowie ze znajomym który szkolil się w konkurencyjnym EMT na podobnym (przynajmniej z nazwy) kursie obaj jasno stwierdzilismy ze na kolejny etap zapisujemy się już razem do Intexu :P Kadra,jakosc materiałow i całego szkolenia bezkonkurencyjna, ba , spotkalem tam nawet chłopaków z Siemensa (ciekawe czy tu zagladacie, jak tak to pozdrawiam - Arek ) a przeciez oni maja swoje własne szkolenia z podobnego zakresu :P Po kazdym dniu szkoleniowym czlowiek naprawde byl w szoku ze mozna tak fajnie prowadzic zajecia. Przyswoiłem cala mase informacji, kumpel stwierdzil że po szkoleniu w EMT nie wie nawet polowy tego i teraz pluje sobie w twarz (na szczescie ma mnie i moje intexowe materiały) Pozdrawiam wszystkich, po nastepnym kursie znow cos wam napisze, puki co WIEEEEEEEEELKI POZYTYW DLA www.intex.com.pl ! Oby tak dalej bo na nadmiar $ nie narzekam i nie lubie się jej pozbywac bezsensownie (drugie pozdro dla mojego kolegi pana T he he). Jednak co doswiadczenie to doswiadczenie , istniec 20 lat a 3 to roznica :P

0
  • #21 11 Gru 2012 08:30
    303grzegorz
    Poziom 9  

Ostatnio uczestniczyłem w szkoleniu w Enconie z Profbus DP i muszę powiedzieć że spełnili moje oczekiwania. Prowadzący Pan Robert Gałązka ma bardzo dużą wiedzę teoretyczną jak i praktyczną związaną z tematyką szkolenia.
    Czas szkolenia był adekwatny do poruszanych w nim zagadnień a każda osoba miała indywidualne stanowisko szkoleniowe.
    Jak u nich ze szkoleniami ze sterowników nie wiem ponieważ nie miałem okazji skorzystać.

0