Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Beretta Mynute 13/20 - mały wyciek i grzanie co na cw

dewalk 23 Mar 2010 13:06 5239 11
  • #1 23 Mar 2010 13:06
    dewalk
    Poziom 10  

Witam.
    Dwa małe problemy:
    1. Niewielki wyciek wody spod popychacza na zespole membranowym. Czy jest to kwestia tylko wymiany uszczelki popychacza czy może coś więcej?
    2. W czasie korzystania tylko z cwu (w okresie letnim) w trakcie grzania wody ogrzewane są również kaloryfery. Problem taki wystąpił już po pierwszych dwóch latach użytkowania. Wówczas autoryzowany serwisant wymienił jakąś uszczelkę i zainkasował za 15 min pracy "kosmiczną" kasę. Problem zresztą wrócił i tak po kolejnych 2-3 latach.
    Proszę o informację która to uszczelka odpowiada za to to niepotrzebne dogrzewanie kaloryferów. Potrafię sam dokonać wymiany. Czy potrzebne części są łatwo dostępne (Słupsk), jaki ewentualny koszt.

0 11
  • #2 27 Mar 2010 18:55
    ol_an
    Specjalista - systemy grzewcze

Jeśli chodzi o wyciek to sam wiesz co cieknie, natomiast jeśli chodzi o grzanie grzejników w czasie produkcji CWU to może być odpowiedzialny element R7130 z katalogu części MYNUTE 13-20 do spółki z elementem R7131 i R6979, które to części stanowią element by-pasu i są ukryte pod membraną napędową zaworu 3-drogowego.
    Osobiście stawiam na uszkodzenie tego pierwszego z nich czyli R7130 uszkodzony gwint cena ok 9zł. Przy okazji wymieniłbym pozostałe elementy by-pasa też groszowa sprawa oraz membranę i złączkę zaworu, ta w której porusza się ten trzpień wysuwny i napędza dźwignię napędową zaworu 3-drogowego. materiały w sumie 50-60 zł. Oczywiście to tylko sugestia na odległość. Na pewno dokładna diagnoza może być postawiona dopiero po zbadaniu problemu na miejscu. Wezwij serwis.

0
  • #3 28 Mar 2010 10:27
    systemgaz
    Poziom 23  

Chyba jest to jeden z niewielu przykładów nieokreślonego w numeracji serwisowej zaworu trójdrogowego jako całość. Składa się z wielu drobnych elementów wymiennych. Żeby utrzymać niskie koszty naprawy trzeba wiedzieć dokładnie co wymienić :) Lepiej wymienić całość "zaworu trójdrogowego", a szczęście murowane: brak stresu, że znów coś kapie.

1
  • #4 28 Mar 2010 13:49
    ol_an

systemgaz napisał:
    Chyba jest to jeden z niewielu przykładów nieokreślonego w numeracji serwisowej zaworu trójdrogowego jako całość. Składa się z wielu drobnych elementów wymiennych. Żeby utrzymać niskie koszty naprawy trzeba wiedzieć dokładnie co wymienić :) Lepiej wymienić całość "zaworu trójdrogowego", a szczęście murowane: brak stresu, że znów coś kapie.

Chodziło mi bardziej o tę część kotła MYNUTE 13-20
    Niż o tę część
    I w związku z tym
    systemgaz napisał:
    Chyba jest to jeden z niewielu przykładów nieokreślonego w numeracji serwisowej...

poradziłem wezwanie serwisu. Użytkownik bogatszy o wiedzę zdobytą na tym forum będzie mógł zasugerować serwisantowi rozwiązanie problemu, jeśli ten ostatni sam nie wpadnie na ten pomysł. Jest to oczywiście jedna z możliwości, bo przecież może być uszkodzona membrana, i inne jeszcze możliwości. Dla tego jak pisałem wyżej warto zaprosić serwis

0
  • #5 28 Mar 2010 23:33
    systemgaz
    Poziom 23  

ol_an napisał:
    Użytkownik bogatszy o wiedzę zdobytą na tym forum będzie mógł zasugerować serwisantowi rozwiązanie problemu, jeśli ten ostatni sam nie wpadnie na ten pomysł...

Wiadomo, ludzie są różni, mniej lub więcej pojętni. Ciekawe, czy kolega idąc do restauracji uczy kucharza gotować?

0
  • #6 29 Mar 2010 07:57
    dewalk
    Poziom 10  

Z tym sugerowaniem serwisantowi to też byłbym raczej ostrożny...
    Sam kiedyś naprawiałem ludziom telewizory i bardzo nie lubiałem wścibskości klientów.
    Co do niedomagań mojego kotła gazowego, bardzo dziękuję za sugestie - wolałbym to jednak zrobić samodzielnie niż wzywać serwis.
    Czy jest gdzieś dostępna w internecie serwisówka kotła Beretta Mynute 13/20? Fragmenty obrazków zamieszczone przez kolegę ol_an są bardzo pomocne, gdyby tam mieć całość...
    Przypomniała mi się jeszcze jedna przypadłość kotła. Czasami po starcie pompy pojawia cię buczenie - wówczas wystarczy na moment puścić ciepłą wodę i buczenie ustaje. Niby nic ale jednak trochę wkurza.
    Mój kocioł ma już 14 lat, do tej pory nie było większych problemów. A może to już czas pomyśleć o zmianie na nowy?

0
  • #7 29 Mar 2010 12:14
    ol_an

systemgaz napisał:

Wiadomo, ludzie są różni, mniej lub więcej pojętni. Ciekawe, czy kolega idąc do restauracji uczy kucharza gotować?

Nie nie uczę gotować, ale jak zamawiam galaretę to proszę by nie podawał mi octu tylko cytrynę.
    A wszelkie sugestie klienta przyjmuję spokojnie i ze zrozumieniem w końcu to jego (klienta) sprzęt i to jego pieniądze.

0
  • #8 02 Kwi 2010 09:55
    systemgaz
    Poziom 23  

dewalk napisał:
    ...Czy jest gdzieś dostępna w internecie serwisówka kotła Beretta Mynute 13/20? ..

Instrukcjami serwisowymi dysponuje tylko serwis z aktualnych list producenta. Zdarza się, że są to materiały odpłatne, dlatego też nie są dostępne dla osób postronnych. Co do tego rysunku złożeniowego warto wspomnieć, że w latach 97-99 nastapiła zmiana konstrukcji kotła. A co za tym idzie i zmiana numeracji serwisowej podzespołów, nie wszystkich, ale.... Jak widać, posiadanie klucza (udostępniony rysunek złożeniowy) to jeszcze nie wszystko, bo nie wiadomo do których drzwi pasuje ... :D

0
  • #9 01 Maj 2010 18:35
    stary 49
    Poziom 9  

Panowie,jak odpowiecie sobie na pytanie:po co jest bajpas w każdym kotle wiszącym-będziecie Wiedzieli co mu dolega (w tym konkretnym przypadku).

0
  • #10 09 Maj 2010 21:48
    stary 49
    Poziom 9  

Po piersze:wszystkie naprawy urządzeń gazowych muszą być przeprowadza
    ne przez osoby uprawnione ze wzgl.bezpieczeństwa użytkowania tych urządz
    eń przez użytkowników.Co do meritum sprawy:zabity jest(zanieczyszczony)
    wewnętrznie wtórny wymiennik ciepła.

0
  • #11 09 Maj 2010 23:07
    aadamuss

Buczy uszczelka zaworu trójdrogowego na koszyku dociskanym sprężyną. Warto wymienić kilka elementów jeśli kocioł tyle lat działał. pozdr adam

0
  • #12 18 Wrz 2010 19:58
    stary 49
    Poziom 9  

Ok Adam,ale jako serwisant to napewno wiesz że może być wiele innych przyczyn ( zakamienienie,br konseracji np.sworznia itp ).Nie są to sprawy do usunięcia nawet przez zdolnego manualnie człowieka.Urządzenia gazowe naprawiane przez "domorosłych" ( nie chcę nikogo obrazić ) może w skrajnych przypadkach doprowadzić do nieszczęścia.pozdrawiam-kazimierz

0
  Szukaj w 5mln produktów