Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozmieszczenie czujek - prośba o pomoc

psi74 23 Mar 2010 14:15 11596 9
Buderus
  • #1
    psi74
    Level 2  
    Witam,

    Przeczytałem już dość dużo postów na temat instalacji alarmowych, lecz jak wiadomo, każdy dom jest inny i nie mając doświadczenia, trudno zastosować podpatrzone rozwiązania.
    W najbliższym czasie trzeba już (po dłuuuugiej zimie) tynkować, a przed tynkami położyć przewody instalacji alarmowej. Na dołączonym schemacie naniosłem czujki, których rozmieszczenia jestem prawie (proszę o weryfikację) pewien i czujki, których nie do końca jestem pewien. W związku z tym kilka pytań.

    Rozmieszczenie czujek - prośba o pomoc

    1. Czy kontaktrony (zwykłe, nie wpuszczane) muszą być przykręcone do okna? Nie chciałbym wiercić w oknach (gwarancja), ale nie jestem pewien, czy kontaktron przyklejony na taśmie klejącej, z którą jest dostarczony po prostu nie spadnie.

    2. Czy w łazienkach można umieszczać czujki typu PIR? Czy jednak wilgotność bardzo szybko je wykończy? W moim przypadku lepsze byłyby chyba kontaktrony, ale mam wątpliwości opisanie w punkcie 1.

    3. Jak widać ze schematu, mam problem z zabezpieczeniem ciągu łazienka- korytarze-kuchnia. Czy dwie opcjonalne czujki PIR umieszczone po obu końcach ciągu są wystarczające do zabezpieczenia pomieszczeń 10,07,02,03,04 i wejścia z tarasu.

    4. Czy "zwykła" (bez opcjonalnych soczewek) czujka umieszczona nad wejściem z tarasu (po prawej stronie) jest w stanie wykryć wejście przez te drzwi? Czy trzeba jednak zastosować czujkę kurtynową np. ParaDoor?

    5. Czy centrala może być umieszczona na nieużytkowym (nieogrzewanym) poddaszu?

    Dziękuję za pomoc i za wszelkie sugestie.

    Pozdrawiam,
    Paweł
  • Buderus
  • #2
    sim_
    Level 18  
    Witam, pierwsze spostrzeżenie to umieszczasz czujki w pobliżu okien, więc sprawdź, czy posiadają zabezpieczenie przed zakryciem. Kiedyś testowałem takie rozmieszczenie u kolegi, gdy stałem na parapecie czujka jeszcze mnie nie widziała, zakryłem ją gazetą, co nie wywołało alarmu. W kuchni nie widzę czujki.
    1) Jeśli nie chcesz mieć fałszywych alarmów to nie używaj żadnych taśm.
    2) W łazience bezpieczniej będzie zastosować czujki zewnętrzne.
    3) Zabezpieczenie korytarza jest zabezpieczeniem wtórnym, jeśli zabezpieczysz prawidłowo wszystkie otwory zewnętrzne i dojścia (np. schody z poddasza), to nie ma możliwości aby ktoś znalazł się na korytarzu bez wywołania alarmu.
    4) Zobacz w parametrach czujki jej zakres "widzialności".
    5) Zobacz w parametrach centralki zakres temperatur, zazwyczaj działają od około -10, ale bezpieczniej jest ją zamontować w pomieszczeniu ogrzewanym.
    Pozdrawiam Janek.
  • #3
    rafal_rx
    Level 25  
    Już kilka lat wiercę otwory w nowych oknach, aby wyprowadzić kable do kontaktronów oraz zamocować je na wkręty. Nikt jeszcze nie odważył się z tego powodu na unieważnienie gwarancji. Klejenie kontaktronów za pomocą taśmy dwustronnej, czy czego innego to fatalny pomysł.

    W łazience możesz spokojnie zamontować czujkę PIR. Chyba, że masz skopaną wentylację i krople płyną po ścianach. W łazience 03 kontaktron na oknie, nie na drzwiach do przedpokoju. Jeśli już bardzo się uprzesz, to albo wpuszczany, albo od strony przedpokoju.

    Rozmieszczenie czujek PIR przestrzennych w rogach pomieszczeń przy oknach to najgorszy możliwy pomysł. Po pierwsze patrz post wyżej. Po drugie i tak je zasłonisz firankami/zasłonami. Po trzecie pod oknami nasz zapewne grzejniki, a praktycznie każda instrukcja montażu czujki PIR mówi, iż takie miejsce jest nieodpowiednie (z powodu prawdopodobieństwa wystąpienia fałszywych alarmów). Najlepsze miejsce w mieszkaniu (biurze) na montaż czujki ruchu przestrzennej to narożnik przy drzwiach wejściowych. A to z tego względu, że światła otworu drzwiowego raczej nie zastawisz żadnym meblem czy zasłonką.
    Można nawet przesunąć umiejscowienie czujki z rogu nad krawędź otworu drzwiowego.

    Centrala alarmowa musi być umieszczona w pomieszczeniu w którym jest czujka natychmiastowa (nie opóźniona!!!), lub w pomieszczeniu, do którego dostęp jest możliwy poprzez przejście przez pomieszczenia z czujką natychmiastową. Jeśli masz właz na dach lub okno na poddaszu, to dodaj czujkę.

    Powinienem jeszcze dodać, iż jeśli nie wiesz, to zapłać fachowcom i śpij spokojnie. Ostatnio poprawiam instalacje po takich "fachowcach", że lepiej będzie, jeśli sam wszystko dokładnie przeanalizujesz.

    Z mojej strony sugestie:
    1. dodaj kontaktron na drzwi garażowe - wtedy kontaktron opóźniony, ale czujka w garażu opóźniona wewnętrzna,
    2. dodaj kontaktrony na okna w sypialniach i p. dziennym, przenieś czujkę prawą w korytarzu w lewo tak do krawędzi otworu wejścia do kuchni, aby "widziała" również i ją, albo przenieś zupełnie ją do kuchni - będziesz mógł załączyć system z automatyczną blokadą niektórych czujek PIR i iść spać (chodzić po części korytarza do łazienki również) - nikt z zewnątrz bez znajomości kodu nie wejdzie bez alarmu.
  • Buderus
  • #4
    psi74
    Level 2  
    Dziękuję bardzo za wszelkie uwagi. Po dokładnym przyglądnięciu się profilom okiennym zdecydowałem się na kontaktrony wpuszczane. W każdym skrzydle okiennym oraz w drzwiach wejściowych i bramie garażowej. Być może z braku wejść w centrali będę podłączał po 2-3 na jedno wejście, ale podłączone będą wszystkie.

    Mam jeszcze kilka pytań.
    1. Jak montuje się kontaktron najazdowy? Czy jest on przykręcony do betonowej posadzki? I co z drugą częścią (magnesem)? Między gumowe fartuchy na dole bramy (segmentowa) czy w innym miejscu? Jaki zasięg ma taki kontaktron?
    2. Jakie polecacie kontaktrony do okien? Czytałem, że Satela nie są najlepszej jakości?
    3. Czy w kuchni 04 trzeba zamontować czujkę dualną, czy wystarczy zwykły PIR?
    4. Czy to prawda, że w salonie z kominkiem zamiast czujki dualnej sprawdza się czujka Siemens IR-120C?

    Pozwolę też sobie zamieścić poprawiony schemat rozmieszczenia czujek, prosząc o uwagi.

    Rozmieszczenie czujek - prośba o pomoc
  • #5
    rafal_rx
    Level 25  
    psi74 wrote:

    1. Jak montuje się kontaktron najazdowy? Czy jest on przykręcony do betonowej posadzki? I co z drugą częścią (magnesem)? Między gumowe fartuchy na dole bramy (segmentowa) czy w innym miejscu? Jaki zasięg ma taki kontaktron?


    Jak będziesz miał w ręku, to sobie przymierzysz :-) Zasięg sprawdzisz miernikiem podłączonym do kontaktronu :-) Jeżeli jest to najazdowy, to w rzeczy samej do posadzki. Magnes do bramy. Być może będziesz musiał wyprodukować kawałek wspornika. Można go jeszcze spróbować zamocować na górnej krawędzi bramy, a kontaktron do ściany.

    psi74 wrote:

    3. Czy w kuchni 04 trzeba zamontować czujkę dualną, czy wystarczy zwykły PIR?
    4. Czy to prawda, że w salonie z kominkiem zamiast czujki dualnej sprawdza się czujka Siemens IR-120C?


    Tam, gdzie masz kominek dual. Każdy dual jet lepszy niż najlepszy pir.
  • #6
    crunky
    Level 32  
    rafal_rx wrote:


    Tam, gdzie masz kominek dual. Każdy dual jet lepszy niż najlepszy pir.

    Z tym bym polemizował. Choćby ze względu na awaryjność. Dobre PIRy (a IR-120 do takich należy) działają prawidłowo przez wiele lat. Przy odpowiednim montażu śmiało mogą dualne zastąpić. Przecież kominek jak grzejnik pracuje. IR-120 pracowały o dziwo poprawnie nawet metr od klimatyzacji. W te czujki Siemens (albo Alarmcom) dobrą analizę zaimplementował.
  • #7
    rafal_rx
    Level 25  
    crunky wrote:
    Z tym bym polemizował. Choćby ze względu na awaryjność.

    Nie miałem na myśli awaryjności, tylko prawdopodobieństwo występowania fałszywych alarmów.

    Dodano po 3 [minuty]:

    marcrudz wrote:
    Moim zdaniem proces kostowny, pracochłonny i mający niewielkie zastosowanie w praktyce.
    Co nam daje kontaktron w zwykłym oknie? ano nic.

    Może weź grabki i wiaderko i idź do piaskownicy.
  • #8
    crunky
    Level 32  
    rafal_rx wrote:
    [...]
    Nie miałem na myśli awaryjności, tylko prawdopodobieństwo występowania fałszywych alarmów.
    [...]

    Ale za wadliwymi czujkami idą w parze fałszywe alarmy w zasadzie nie spowodowane żadnymi czynnikami zewnętrznymi. Również jestem za stosowaniem dualnych. Ale mając do wyboru IR120 a jakiś chiński wybryk dualny kupiony na allegro to z pełnym przekonaniem wybiorę IR120. Niech się wypowiedzą ci co IRy montują na codzień.

    Poruszając jeszcze temat kontaktronów to osobiście okna częściej zabezpieczam stłuczeniówkami niż kontaktronami. W drzwiach, owszem, ale w oknach przeważnie szyby lecą. W oknach kontaktrony mają uzasadnienie jeśli ustawi się kontrolę przy załączaniu czuwania, wtedy nie da się zapomnieć o otwartym oknie przy wychodzeniu, a to się zdarza.

    :arrow: rafal_rx
    Sam przyznasz że z kontaktronami roboty znacznie więcej niż z PIRami czy stłuczeniówką. Jak klient tego nie doceni i szuka byle taniej (kontroferta) to chyba nie namawiasz na siłę? Chyba że na Twoim terenie firma S**** S******* korzeni nie zapuściła.
  • #9
    mielcar
    Level 22  
    Dorzucę swoje 3 grosze:
    Zastanówmy się - ładujemy coraz większe pieniążki w zabezpieczenie WEWNĄTRZ. A co z otoczeniem? Czemu nie wywołać alarmu wcześniej? Jak sobie policzę ile klient CHCE zapłacić za czujki WEWNĄTRZ (wiszą, szpecą, i jeszcze kwiatków nie można upiąć...), a ile kosztują 4 szt aktywnych barier + kontaktrony w oknach i drzwiach, to często mi wychodzi, że nie ma co chronić chałupy w środku, warto wyjść w teren i zacząć od ochrony obwodowej. Do tego certyfikowane szyby P4+gwarancja od dostawcy okiem, "że śrubokrętem nie wyważysz" i dość... A masę więcej czasu na interwencję, niż w przypadku wtargnięcia do obiektu.
  • #10
    rafal_rx
    Level 25  
    crunky wrote:
    Sam przyznasz że z kontaktronami roboty znacznie więcej niż z PIRami czy stłuczeniówką. Jak klient tego nie doceni i szuka byle taniej (kontroferta) to chyba nie namawiasz na siłę? Chyba że na Twoim terenie firma S**** S******* korzeni nie zapuściła.


    Oczywiście, że kontaktronami jest więcej roboty. Ale to więcej dotyczy ułożenia kabla do okna, ale przede wszystkim dopilnowania, aby budowlańcy go nie uszkodzili np, podkuwając pod parapet, bo ten ostatni nagle jest szerszy o 10mm. Więc podłącza się opornik na końcu kabla, wpina do ca. Jako DEOL, aby zrobił głośny alarm.

    Z montażem nie jest już tyle roboty. I do tego praktycznie brak fałszywych alarmów. Choć nie powiem, w jednym pomieszczeniu (sypialnia) klient przesadził z ogrzewaniem i wentylacją, woda doprowadziła do korozji zacisków. Przypadek skrajny, bo montowałem i w garbarni, tam po zabezpieczeniu styków mazidłem brak problemów.

    A osobiście najlepsze na okna są wibracyjne i kontaktron. Z wyjątkiem Rokoneta - jest taka czujka, co ma vibro w sobie oraz kontaktron, osobne zaciski. Zainstalowałem sobie sam coś takiego na drzwiach balkonowych w bloku. W pozycji max. czułości miałem dwa fałszywe alarmy, wiatr lekko ruszył rozszczelnionym oknem. Trzeci przypadek był uzasadniony, przewróciła się suszarka z praniem i uderzyła w szybę. Żona była nastawiona negatywnie do tego wynalazku, ja nie, bo przecież zadziałało jak powinno :-)))))) Teraz bym zamontował osobno kontaktron i vibro Optex'a. A dodając stłuczeniowy, można zrezygnować z PIR. Idziemy spać i wszystko czuwa :-)

    Poza tym zwróć uwagę, że wielu klientów ma zwierzaki w domu i trzeba coś zaproponować, a często systemy zewnętrzne są dla nich za drogie. Jak klient na siłę chce coś tanio, to nie robię!!! Bo i tak wiem, że za jakiś czas przyjadę naprawić/poprawić.