Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolorofon LED 3-kanałowy

wasall 23 Mar 2010 15:52 17226 29
  • Kolorofon LED 3-kanałowy

Witam chciałem zaprezentować mój kolorofon 3-kanałowy na diodach LED.
    chciałem dodać że mam 16 lat i jestem początkujący, jest to mój pierwszy "poważniejszy" projekt.
    Wykonałem go do użytku domowego tak więc jest wystarczający.

Układ można obciążyć maksymalnie 1A prądem, zasilany jest 12V. Zastosowałem mały transformator aby zmieścić się w obudowie. Lampki mają moc 0,9 W.
    W czwartej oprawce też jest lampka LED która nie należy do układu, w przyszłości chcę z niej oświetlić kule lustrzaną.

Koszt:
    Lampka - ok 25 zł sztuka
    Obudowa - ok 10 zł
    Oprawka - ok 30 zł
    Płytkę - dostałem ;)

Kolorofon LED 3-kanałowy Kolorofon LED 3-kanałowy Kolorofon LED 3-kanałowy
    Kolorofon LED 3-kanałowy Kolorofon LED 3-kanałowy Kolorofon LED 3-kanałowy

Link

Sorry za jakość ale nie miałem czym kręcić.
    Karol XVII - Akademia intro - jakby ktoś chciał ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    wasall
    Poziom 11  
    Specjalizuje się w: uczę sie ;)
    wasall napisał 64 postów o ocenie 78, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Rzeszów. Jest z nami od 2009 roku.
    *bartek*
    Poziom 13  
    Bardzo fajne. Te żarówki LED mają inne kolory, czy taki sam?
    waju12
    Poziom 15  
    Witam.
    Dość ciekawa konstrukcja lecz nie widać jak to działa, i tu nasuwa się moja prośba abyś zamieścił jakiś filmik przedstawiający pracę kolorofonu.
    Pozdrawiam
    krzycho123
    Poziom 31  
    To migający żyrandol czy kolorofon ? Bo nie widzę nigdzie tych kolorów , chyba że wymieniłeś diody w fabrycznych "żarówkach" na kolorowe ?
    korneliuszo
    Poziom 16  
    Brawo za pomysł wykorzystania oprawki. Tak dalej trzymaj.

Nie widać czy kabel zasilający jest zabezpieczony przed szarpnięciem.
    Dodatkowo mocowanie oprawki do plastiku może okazać się zgubne. (szturchnięcie czy cuś)

Natomiast podoba mi się użycie złącz ARK do podłączenia diód. (zastosowane w dobrym miejscu).

Widać chęć starannego zbudowania.
    Użycie gotowego modułu zmniejszyło trochę frajdę z budowy (ta duma, że z tej kupki elementów nie unosi się dym i do tego działa), lecz na początek dobre i to.
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Witam

Wykorzystanie gotowych opraw i lampek LED bardzo się chwali. Ja jednak
    zastanowiłbym się nad dodaniem przełącznika , który umożliwiałby zapalenie poszczególnych kolorów lub wszystkich naraz w celu stworzenia
    atmosfery.....
    spoli
    Poziom 15  
    Zamieszczony schemat jest kompletny, czy też używasz jeszcze jakichś dodatków sterujących czwartym reflektorem? Sterownik ze schematu ma trzy wyjścia...
    wasall
    Poziom 11  
    Wszystko jak jest nic więcej. ;)

4 lampka jest czerwona.
    drowning_man
    Poziom 15  
    Witam,
    jesli możesz to zrób zdjęcie płytki od strony ścieżek, no chyba, że masz gotowy wzór płytki to bedę wdzięczny:-). Pozdrawiam.
    mareeczek
    Poziom 11  
    fajny pomysł...efekt- trudno stwierdzić gdyż na filmiku jakość jest faktycznie kiepska...lepszy materiał by się przydał...za pomysł- <brawo>
    Miro
    Poziom 11  
    Polecam układzik z EdW nr.11/2007 jest to kolorofon LED po zmontowaniu
    chodzi z pierwszego kopa.
    wasall
    Poziom 11  
    mój też działa z "pierwszego kopa" :P
    lukas1121
    Poziom 18  
    Pomysł fajny wykonanie też. z moich uwag to tylko tyle abyś przygasił trochę niebieską żarówkę albo odchylił ją trochę na zewnątrz
    tygrysek467
    Poziom 11  
    Witam bardzo fajny projekt tylko jeśli możesz nagraj filmik z obiektywem skierowanym na kolorofon a nie na ścianę czy sufit.
    nielu
    Poziom 12  
    Czy jest możliwość takiej modyfikacji, aby kolory zmieniały się płynnie, a nie przeskakiwały ?
    Bardzo fajny układ, chętnie zmontuję go w 'upłynnionej' wersji ;)
    wasall
    Poziom 11  
    hmm... nie wiem ale moim zdaniem kolory zmieniają się dość płynnie tylko na filmiku nie jest to za bardzo widoczne

w kolorofonie to kolory mają moim zdaniem przeskakiwać bo płynne to będą jak założymy normalne żarówki
    ryland_com
    Poziom 9  
    Witam!

Z racji tego, że jestem początkującym elektronikiem i nie mam dużego doświadczenia w projektowaniu płytek, mam do was prośbę. Czy mógłby ktoś sprawdzić, czy poprawnie zaprojektowałem płytkę do tego kolorofonu?

Z góry bardzo dziękuję.

Kolorofon LED 3-kanałowy
    rudyroman
    Poziom 16  
    Na wstępie chciałem kolegę pochwalić za świetny projekt wykonany w tak młodym wieku.
    Wielki plus za chęci i starania i oczywiście nie jak 90% początkujących zrobienie prostego wzmacniacza na gotowej płytce i wsadzenie w gotową obudowę, ale za pomysł ze wsadzeniem ładnego kinkietu i żarówek ledowych:)
    Wg mnie jak na Twój wiek zasługujesz na 5/5 jednakże mam kilka niewielkich rad od kolegi z forum (zobaczysz że wtedy projekt da więcej radości:)
    A więc zacznijmy od obudowy - koniecznie zrób coś bardziej pasującego do kinkietu (bo kinkiet wygląda mi na matowy szary a tu nagle obleśna obudowa - nie żebym miał coś do obleśnego wykonania tylko bardzo nie podobają mi się te czarne gotowe, jeszcze to ich okropne łączenie na boku) popytaj znajomych może ktoś ma stare wideo. tuner analogowy itp. może nawet być czarny i sobie go dobrze pomaluj. Nie ma co ukrywać Panel jest zbyt mały. Gdybyś miał właśnie większą obudowę zrobił byś tak że np. 3 kolory (oczywiście każdy z oddzielnym włączaniem - miałbyś wtedy gdzie umieszczać włączniki), do tego jak widzę masz 4 oprawki więc 4 kolor byłby kolorem ciszy - albo byś zaadaptował 4 kanał który by świecił kiedy jest cicho albo by świecił kiedy tego chcesz (to też jest fajna sprawa) i poczytaj sobie na temat światła dawanego przez ledy bo faktycznie niebieska ciut zbyt jasno świeci w stosunku do pozostałych i przez to nie ma takiego fajnego efektu. Poczytaj po forum i popytaj jak nieco przyciemnić niebieską. I zrób lepszą obudową a będziesz miał naprawdę wyczesany projekt.

ps. Nie spoczywaj na laurach i dopieść projekt, wywaliłeś trochę kasy bo 4x25zł=100zł + 30zł=130zł, więc myślę że dołożyć jeszcze ze 20zł na super obudowę to już nie są takie duże pieniądze a jak ładnie zrobisz to i nie będzie wstydu na półce w pokoju położyć a jak ktoś zapyta to będziesz się mógł pochwalić że sam zrobiłeś. bo bez urazy ale kinkiecik bym chętnie w pokoju u mieścił ale tej "czarnej skrzynki" w życiu bym nie umieścił w pokoju. Tym bardziej jak sam pisałeś do użytku domowego:)
    kub1113
    Poziom 10  
    Bardzo fajna i prosta konstrukcja ;)
    nie zastanawiałeś się żeby zamieścić trochę jaśniejsze czerwone LED??
    lub białe 3W
    wasall
    Poziom 11  
    jeszcze są trochę drogie ale cały czas się zastanawiam
    marcin-8888
    Poziom 2  
    Witam, zmontowałem ten układzik przedstawiony w 1 wypowiedzi, niby wszystko jest ok ale diody które reagują na średnie i wysokie tony bardzo słabo migają najlepiej reagują tylko niskie tony bardzo mocno świecą i mrugają, regulacja potencjometrem nic nie daje tzn na największej czułości i tak słabo świecą a na najniższej wcale. Taki jest efekt puszczania muzyki z głośników bo jeśli muzyka leci z słuchawek które są w pobliżu mikrofonu wtedy wszystko jest dobrze. Wie ktoś może co zrobić aby z głośników też wszystko działało? proszę o pomoc. pozdrawiam
    wasall
    Poziom 11  
    Tak jak wspominałem zależy to od poboru prądu przez diody każdy kolor ma inną wartość niestety. a jak założysz zwykłe 12V żarówki będzie ok ale będą wolną gasnąć i nie będzie takiego efektu.

Napisz jakie masz te diody i trafo.
    DariaLodz
    Poziom 9  
    fajna sprawa a czemu wybrałeś opcje "żyrandol" ? :P
    wasall
    Poziom 11  
    Bo mogę kierunek każdego światła w każdą stronę ustawić i wygląda estetycznie.
    camerone1863
    Poziom 9  
    Bardzo mi się podoba Twój projekt ale mam pytanie. Jakbym zamiast gotowych żarówek diodowych chciał włożyć kilka diód na kanał to jak to wtedy połączyć? I jakie jest napięcie na kanał?

Dodano po 2 [minuty]:

Bo najpierw chciałbym to tylko złożyć żeby zobaczyć jak chodzi, a później bym pracował nad estetyką.
    wasall
    Poziom 11  
    Kolorofon LED 3-kanałowy

rezystor wg schematu wynosi 2,2kohm
    camerone1863
    Poziom 9  
    Dzięki Ci bardzo wasall. O to chodziło. A czy mógłbyś mi jeszcze napisać na jakie napięcia mają być te diody?
    wasall
    Poziom 11  
    coś koło 3V możesz kupić inne i dobrać rezystor inny
    camerone1863
    Poziom 9  
    A jakie jest napięcie na 1 kanał i jakie natężenie może max być? Wtedy sobie dobiorę powoli.