Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dławik 1mH 30A 100Hz. Z czego zrobić.

Dar.El 23 Mar 2010 17:15 3418 5
  • #1 23 Mar 2010 17:15
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Już od dłuższego czasu próbuję skonstruować taki większy dławik. Z dławikami z rdzeniem ferrytowym dałbym radę, ale chyba trzeba go zrobić na rdzeniu z blachy zwijanej. Nie wiem jak obliczyć parametry, jak nie potrafię znaleźć danych takiego rdzenia.
    Potrzebny będzie do zasilacza laboratoryjnego o małych stratach mocy. Od jego wielkości zależy czy w ogóle będę próbował coś takiego skonstruować.
    Ostatnio na forum jest temat związany z zasilaczem który ma taki dławik
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7866481#7866481
    Niestety nikt nie potrafi odnaleźć go w środku.

0 5
  • #2 23 Mar 2010 18:19
    Quarz
    Poziom 43  

A te 30A to co to za rodzaj wartości prądu, amplituda, podmagnesowanie składową stałą prądu, czy jeszcze co innego?

0
  • #3 23 Mar 2010 20:41
    ronwald
    Poziom 27  

Polecam starą książkę "Prostowniki" autorzy A. Lewiński K.Lewiński wydawnictwo WKiŁ - Warszawa 1968, która pomoże rozwiązać problem dławika :).

0
  • #4 23 Mar 2010 23:04
    Dar.El
    Poziom 40  

Jest to prąd szczytowy, ale jak by lekko wchodził w nasycenie to pewnie też może być. Jakiej wielkości byłby taki dławik? Czy tylko www.toroidy.pl mogą mi tylko pomóc?

0
  • #5 23 Mar 2010 23:50
    Quarz
    Poziom 43  

Dar.El napisał:
    Jest to prąd szczytowy, ale jak by lekko wchodził w nasycenie to pewnie też może być. Jakiej wielkości byłby taki dławik? Czy tylko www.toroidy.pl mogą mi tylko pomóc?
    Dla mnie to "bułka z masłem" i policzyłem szacunkowo z 'czapki' objętość szczeliny powietrznej Vδ z pierwszego przybliżenia zakładającego, iż cała energia pola magnetycznego jest zawarta w szczelinie powietrznej (co wcale dla takiego dławika nie jest dużym błędem), a pozwala to poszukać "bez pudła" odpowiedniego magnetowodu.
    Ale pamiętając Twoje - kiedyś - względem mnie zachowanie, dostaniesz tylko enigmatyczną podpowiedź; objętość tej szczeliny wynosi:
    Vδ =4•Π•90•10^(-9), przy założeniu wartości maksymalnej indukcji B w magnetowodzie;
    B =1T, którą to indukcję wywoła prąd szczytowy I płynący w uzwojeniu o wartości;
    I =30A.
    Dobre stare książki prawią, iż wartość tej szczeliny powietrznej δ w obwodzie całej drogi l strumienia magnetycznego nie powinna być większa od 1% do 2% ...

Obliczenia dokładne - m. in. ilości zwoi, można dokonać dopiero po wyborze magnetowodu (znajomość jego wymiarów geometrycznych) w postaci rdzenia o kształcie; O, C-C, E-I, czy L-L, a wykonanego z dobrej blachy transformatorowej.

P.S. Rzeczonej tu książki małżeństwa PP Lewińskich nie szukaj ... niewiele z niej zrozumiesz jako, że traktuje ona przede wszystkim o prostownikach, a o dławiku - ze szczeliną - niewiele tam jest ...
    A jak już to szukaj tą, o której wspominałem TAM pod koniec posta i potwierdzona w następnym.

1
  • #6 24 Mar 2010 14:51
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Przyszła odpowiedź od www.toroidy.pl , nie są w stanie wykonać takiego. Wychodzi na to że te dławiki są na dużo mniejszy prąd, tylko do złagodzenia szybkości narastania prądu na początku przewodzenia tyrystorów.

0