Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzysk danych z dysku Maxtor D540X-4K

23 Mar 2010 20:05 1770 3
  • Poziom 10  
    Witam

Miałem awarię komputera, w której ucierpiała większość podzespołów w tym dysk twardy. Zależy mi na dysku gdyż chcę odzyskać z niego dane. Po włączeniu zasilania dysk nie startuje (silnik nie pracuje). Nie jest też wykrywany przez BIOS. Kiedy zworka jest w pozycji innej niż MASTER komputer zatrzymuje się w momencie detekcji HDD, natomiast jeśli dysk jest ustawiony w pozycji MASTER komputer nie zawiesza się, lecz dysk wciąż nie jest wykrywany. Rezystancja zmierzona pomiędzy +12V a GND wynosi około 1,7 kOhma, natomiast rezystancja pomiędzy +5V a GND około 37 kOhm. Czy wystarczy wymiana elektroniki dysku? Wiecie czy można zastosować elektronikę z innego dysku, o takiej samej lub innej pojemności (np. Maxtor D540X-4D)?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Elektronikę musisz podmienić, jeżeli byłyby problemy z silnikiem, czy głowicami, to BIOS zobaczył by go. Najlepiej byłoby znaleźć taką samą elektronikę. Dyski tej samej firmy, o tej samej pojemności lecz inny (nowszy lub starszy tym), przeważnie mają inny wygląd (wymiary, kształt, wyprowadzenia styków) płytki elektroniki przez co podmiana jest praktycznie niemożliwa. Zdarzało się nawet, że dysk o tym samym symbolu lecz z innej partii posiadał inną płytkę elektroniki. Kupując "na odległość" - np. Allegro należy prosić o zdjęcie elektroniki dla porównania.

• Poziom 28  
    Z tego co pamiętam to dyski z tej serii mają tak wiele wariantów oprogramowania, że pewnie trudno będzie znaleźć odpowiedni model.
  • Poziom 10  
    pomogła podmiana elektroniki. temat zamknięty