Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak podświetlenia matrycy ACER TM 2430

_clippo_ 24 Mar 2010 10:06 4033 27
  • #1 24 Mar 2010 10:06
    _clippo_
    Poziom 11  

Witam
    Niestety przez przypadek zrobilem zwarcie w inwerterze LCD. Na poczatku zauwazylem ze przepalil sie bezpiecznik wiec go zwarlem, ale nadal jest to samo. Inwerter nowy tez podłączałem z tym samym niestety skutkiem.
    Czy ktoś wie jakie maja byc napiecia wejsciowe na inwerterze? U mnie sa jakies, ale niestety nie wiem czy sa prawidlowe.
    Jak mierzę wejście inwertera (ustawiając pomiar prądu stałego) to na 4 wejsciach (mase biorę z zewnątrz) mam 25V, a na ostatnim 0V, a jak mierze to samo uznając, że te 0 jest moją masą to wszędzie mam 0V... Czy mozliwe jest ze z ten 0 pin nie jest zmasowany ?

Dopisze jeszcze, moze to pomoze w ocenie, ale na wyjsciu inwertera mam teraz 19V AC (a na starym, raczej zepsutym inwerterze 3V AC). Na wejsciu jest 80-90 AC - 4 zyly i jedna 18V AC. Co do DC to tak jak pisalem.
    Nie moge tez znalesc tasmy ktora dochodzi do inwertera, ale z tego co widze to jest ona chyba polaczona na jednej szynie razem z wyswietlaniem matrycy....
    Bezpieczników niestety nie mogę znalesc, które są odpowiedzialne za napięcie wejsciowe do inwertera, ale skoro jest tam jakiś prąd to nie są przepalone, chyba ze jest jakieś przebicie.

Świetlówki napewno dzialaja bo podlaczalem pod inny komputer.

Jak wrócę do domu to mogę dołączyć zdjęcia płyty i może ktoś wskaże bezpieczniki smd które należałoby sprawdzić...

• #2 24 Mar 2010 20:26
    _clippo_
    Poziom 11  

Tak jak mowilem zrobiłem zdjęcia płyty głównej z jednej i z drugiej strony przy złączu wyświetlacza.

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł dlaczego wyświetlacz nie działa to będe wdzięczny :)

Dodano po 4 [godziny]:

Widze ze nikt się w tym nie orientuje. Ja jednak częściowo naprawiłem problem, tzn zasiliłem inwerter osobnym kabelkiem. Jednak powstał kolejny. Podświetla mi tylko jedna świetlówka, a druga jest wyłączona. Świetlówki sprawne bo sprawdzane. Ktoś ma pomysł co to może być?

• #3 24 Mar 2010 23:25
    Usunięty
  • #4 25 Mar 2010 07:12
    _clippo_
    Poziom 11  

Od inwertera do swietlowki odchodzą dwa przewody. Jednak jak spojrzę na matrycę to jest podswietlona tylko prawa strona a lewa nie, więc stąd moje przypuszczenia ze są dwie.

• #5 25 Mar 2010 07:47
    _clippo_
    Poziom 11  

Mam problem zwiazany z matrycą w laptopie. Niechcacy zrobilem zwarcie w inwerterze i zanikło mi jego zasilanie. Podciągnełem je z zewnątrz (bo niestety nie odnalazłem w moim acer TM 2430 bezpieczników na płycie on inwertera), jednak teraz mam podswietlenie tak jakby z jednej strony (i obraz bardzo ciemny, ale swietlowki sie żarzą). Do inwertera dochodzi 5 pinów. Kolejno:

1-Zasilanie 14V
    2. 5V
    3. Uruchomienie inw. 3,3V
    4. 0V
    5. GND

Inwerter T18I077.05 LF jest zbudowany w oparciu o układ 0Z9910SNS1. Ten 4 pin z tego co doszedłem dochodzi do 7 nóżki w układzie 0Z991, czyli niby napięcie LVDS (które obecnie = 0V). Nie chce za bardzo ryzykowac spaleniem układu, ale czy mogę zrobić zwarcie pinu 3 i 4 tak zeby LVDS = uruchomienie inwertera?

• #6 25 Mar 2010 08:10
    lisek
    Spec od monitorów

Syg. Enable_LCD ma mieć ok. 2-3v

Jeśli masz panel LG LP150X08. 30 pin

Cytat:
    Connr: MOLEX 51146-3000
    match sock: MOLEX
    pin# sym Function Plrty
    1 VDD Pwr Supply:+3.3V -
    2 VDD Pwr Supply:+3.3V -
    3 VDD Pwr Supply:+3.3V -
    4 GND Ground -
    5 GND Ground -
    6 1IN0-
    7 1IN0+
    8 1IN1-
    9 1IN1+
    10 1IN2-
    11 1IN2+
    12 1CLK- Clock Neg
    13 1CLK+ Clock Pos
    14 1IN3-
    15 1IN3+
    ......

Takie invertory T18I077.05 >>> Toshiba Satellite L100-120

• #7 25 Mar 2010 08:13
    Usunięty
  • #8 25 Mar 2010 08:19
    _clippo_
    Poziom 11  

Matryca ma oznaczenie: BI54EW01, jednak problem nie leży po stronie matrycy, a zasilania inwertera. Fakt ze wszystko z plyty wychodzi z jednego złącza, ale nie mogłem zlokalizować bezpiecznika wiec zrobilem obejscie zasilania inwertera. Teraz jednak musze zrobic tez obejscie tego 4 pinu, ale nie wiem jakie napięcie tam powinno być. Jestem skłonny zaakceptować brak regulacji podswietlenia, bo chyba ten pin za to odpowiada.

• #9 25 Mar 2010 08:23
    _clippo_
    Poziom 11  

Zasilanie jest bezposrednio z baterii. Swietlowka chyba jest dobrze zasilana bo sie odpala ale nie w pelni jasnosci tylko ciemno. Przeanalizowalem wszystkie wejscia inwertera i:

1-zasilanie 15V
    2- 5V
    3. uruchomienie inwertera 3,3V
    4. 0V
    5. GND

Wynika z tego, że brakuje na pinie 4 napięcia, które w inwerterze wchodzi do kostki 0Z9910SNS1 w nóżce 7 i niby wynika ze jest odpowiedzialne za LVDS. Nie wiem tylko teraz jakie napiecie podac na ten pin 4...

• #10 25 Mar 2010 08:25
    lamer.
    Poziom 33  

Cytat:
    czyli niby napięcie LVDS (które obecnie = 0V)

Ale skoro pisałeś o sygnale LVDS to Lisek podał Ci to co dotyczy właśnie sygnału LVDS. Inwerter nie wykorzystuje sygnału LVDS

Cytat:
    jednak teraz mam podswietlenie tak jakby z jednej strony (i obraz bardzo ciemny, ale swietlowki sie żarzą)

To znaczy że inwerter pracuje źle, pewnie jest uszkodzony i wcale nie chodzi o zasilanie.

• #11 25 Mar 2010 08:31
    _clippo_
    Poziom 11  

Inwerter pracuje raczej dobrze, bo mam dwa modele, jeden stary, drugi nowiutki i oba wykazują ten sam błąd. Jednak zastanawia mnie ta wartość 0V na 4 pinie, bo gdzies wyczytalem ze jest ona odpowiedzialna za jasnosc, tylko nie wiem teraz jakie napiecie tam podac.

• #12 25 Mar 2010 08:35
    lamer.
    Poziom 33  

Cytat:
    tylko nie wiem teraz jakie napiecie tam podac.

zgłoś do moder

No to podaj tam około 5V przez rezystor 1K, oczywiście musisz odłączyć to co przychodzi na ten 4 pin

Jednak skoro zrobiłeś zwarcie w inwerterze, to jakim cudem zniknęło jego sterowanie, czyli informacja przychodząca na 4 pin. Wiec co masz uszkodzone, inwerter, czy coś wcześniej.

• #13 25 Mar 2010 08:38
    _clippo_
    Poziom 11  

a moge podac to napiecie z pinu 2 - 5V?
    Niestety nie mam zasilacza zeby uzyskac takie napiecie :/

• #14 25 Mar 2010 08:42
    lamer.
    Poziom 33  

_clippo_ napisał:
    a moge podac to napiecie z pinu 2 - 5V?
    :/

jeśli jest to zasilanie to możesz. Ale koniecznie przez 1k

• #15 25 Mar 2010 08:47
    _clippo_
    Poziom 11  

Zasilanie inwertera to pin 1 - 14V, a te 5 V niestety nie wiem za co jest odpowiedzialne.

• #16 25 Mar 2010 08:50
    Usunięty
  • #17 25 Mar 2010 08:51
    lamer.
    Poziom 33  

Cytat:
    a te 5 V niestety nie wiem za co jest odpowiedzialne

No dobra podaj, tylko weź miernik i mierz czy to napięcie wtedy nie spada.

• #18 25 Mar 2010 15:33
    lisek
    Spec od monitorów

BI54EW01 >> LCD matryca 15.4" LP154W01 WXGA 1280x800 (LG-Philips)
    jest jedną z wielu kompatybilnych 15,4 16:9 , inne na Link

Zobacz C/ *wymiana przy pin.5 scalaka OZ 9910
    podobno nagminne uszkodz. w inwert.notebooków Acer Aspire 4720
    sam scalak wytrzymuje zasilanie do 30V
    *jest także w monitorze NEC 2170 NX

• #19 25 Mar 2010 16:59
    _clippo_
    Poziom 11  

Tylko ze inwerter kupilem nowy i zachowuje sie tak samo jak ten stary w ktorym wymienilem tylko bezpiecznik. Co do usterki to sprawdzilem jeszcze raz wszystko dokladnie i na pinie ktory jest odpowiedzialny za jasnosc napięcie zmienia się tak jak powinno od 0 -2,2 V.
    Czyli teraz:

1-Zasilanie 14V
    2. 5V
    4. 0 - 2,2V
    5. GND

Inwertery sprawdzalem dwa i na kazdym jest ten sam wynik. Podswietlenie jakby od jednej strony. Swietlowki jeszcze raz sprawdzalem i sa sprawne.
    Ktos ma jakis pomysl?

• #20 25 Mar 2010 17:01
    _clippo_
    Poziom 11  

Co do usterki to sprawdzilem jeszcze raz wszystko dokladnie i na pinie ktory jest odpowiedzialny za jasnosc napięcie zmienia się tak jak powinno od 0 -2,2 V. Jak podłączyłem bezposrednio z zasilacza to efekt był ten sam, a izolacja na rezystorze zabezpieczającym (100Ohm) zaczela mi sie topic.
    Czyli teraz:

1-Zasilanie 14V
    2. 5V
    4. 0 - 2,2V
    5. GND

Inwertery sprawdzalem dwa i na kazdym jest ten sam wynik. Podswietlenie jakby od jednej strony. Swietlowki jeszcze raz sprawdzalem i sa sprawne.
    Ktos ma jakis pomysl?

• #21 25 Mar 2010 17:17
    Usunięty
  • #22 25 Mar 2010 17:21
    _clippo_
    Poziom 11  

A gdzie znajde ta zwore R20 bo szukalem i nie moge nigdzie znalesc

• #24 25 Mar 2010 17:42
    _clippo_
    Poziom 11  

Rzeczywiscie jest tam moje szukane napięcie, ale jak patrzylem to nie ma przejscia od kabla zasilającego inwerter do tego punktu. No ale zaraz wyprobuje.

Dodano po 13 [minuty]:

Efekt ten sam :( Bez zmian :(

• Pomocny post
    #25 25 Mar 2010 17:54
    Usunięty
  • #26 25 Mar 2010 21:02
    _clippo_
    Poziom 11  

1-Zasilanie 14V
    2. 5V
    4. 0 - 2,2V
    5. GND

Wg tego po co miałbym robic zwarcie, skoro pin 3 włącza i wyłącza podswietlenie/inwerter, a pin 4 jest odpowiedzialny za jasnosc, a jego regulacja (podczas pracy systemu) nie daje zadnych efektow wizualnych, jedynie widać zmiane napięcia.
    Inwerter mam swój na którym zrobilem zwarcie (i zauwazylem przepalony bezpiecznik ktory wymienilem) i nowo zakupiony (ktory ma identyczne objawy. A z tego co wiem nie ma sposobu aby sprawdzic inwerter...

Dodano po 2 [godziny] 59 [minuty]:

Podpięcie pierwszego pinu pod R210 pomogło. Temat zamykam!

• #27 25 Mar 2010 22:14
    lamer.
    Poziom 33  

Cytat:
    Tylko ze inwerter kupilem nowy i zachowuje sie tak samo jak ten stary w ktorym wymienilem tylko bezpiecznik.

Zawracasz tylko głowę, najpierw pisałeś, że nie możesz znaleźć bezpiecznika, potem że na 4 pinie masz zero. Wiesz co, skoro tak mieszasz to radź sobie sam, albo oddaj sprzęt do serwisu.

• #28 26 Mar 2010 07:17
    _clippo_
    Poziom 11  

lamer. napisał:
    Cytat:
    Tylko ze inwerter kupilem nowy i zachowuje sie tak samo jak ten stary w ktorym wymienilem tylko bezpiecznik.

Zawracasz tylko głowę, najpierw pisałeś, że nie możesz znaleźć bezpiecznika, potem że na 4 pinie masz zero. Wiesz co, skoro tak mieszasz to radź sobie sam, albo oddaj sprzęt do serwisu.

Kolego po awarii sprawdziłem bezpiecznik na inwerterze i był do wymiany. Po wymianie na nowy dalej było to samo więc zamówiłem nowy inwerter, jednak to też nic nie pomogło. Zauważyłem że nie mam zasilania inwertera, więc szukałem oddzielnego bezpiecznika na płycie głównej, jednak takowego nie znalazłem.
    W innym temacie znalazłem na szczęście osobę, która znała się na temacie i z odpowiedniego punktu dałem zasilanie inwertera.

A tobie kolego jak nie chce sie czytac to zostaw to i nie mieszaj sobie w glowie. Są na szczęscie osoby takie które znają się na rzeczy i umieją pomóc, a nie odsyłają do serwisu.

Problem rozwiązany więc zamykam temat.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson