Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn - dobór głośników.

24 Mar 2010 13:32 1392 5
  • Poziom 14  
    Witam, otóż posiadam stary wzmacniacz o takich parametrach które udało mi się wykopać gdzieś na necie.
    znamionowa moc wyjściowa (sinus) 2 x 70W
    znamionowa impedancja obciążenia wyjścia omowe 4Ω, 8Ω
    znamionowe napięcie wyjściowe linii radiowęzłowej 30V, 70V, 100V
    pasmo przenoszenia mocy 40...25 000Hz
    wsp. zawartości harmonicznych (THD) w paśmie mocy < 0,3%
    regulacja barwy dźwięku 100Hz, 10 000Hz ± 12dB

Chciałbym zbudować do niego kolumny składające się z trzech głośników - obudowy wykona dla mnie zaprzyjaźniona firma tylko muszę mieć głośniki problem w tym że nie mam w tej materii żadnej wiedzy. Byłbym wdzięczny gdybyście wskazali mi od czego zacząć i czym się kierować, cokolwiek co może mi pomóc. Tylko tak dla zielonych. Dzięki

Dodano po 2 [godziny] 45 [minuty]:

Mam do dyspozycji takie głośniki:
    Woofer ARN-100-10/8
    Tweeter ARV-078-00/8
    Midrange ARP-150-00/8
    Woofer arn-150-03-8
    Widerange arx-150-25-8
    Woofer arn-188-03-8
    da radę coś z tego sklepać?

Dodano po 2 [minuty]:

Aha wzmacniacz jest chyba produkcji polskiej z jakiejś spółdzielni elektronika:D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Wzmacniacz wygląda na radiwęzłowy, więc problem aby zasilić kolumny bez transformatorów!!!
  • Poziom 14  
    Generalnie wszystko dostane po kosztach głośniki, obudowy także ilość głośników jest raczej nieistotna wezmę tyle ile jest potrzebne niestety niektóre rzeczy muszę zrobić sam ale do rzeczy.
    Rozumiem z tych kombinacji głośników, że jeśli sumaryczna moc głośników przekroczy moc znamionową wzmacniacza to nic się nie stanie ?
    Co to znaczy "problem aby zasilić bez transformatorów"?
    Aha tego dużego głośnika arn 226 nie dostanę chyba że poszukam w innych sklepach - jeszcze nie szukałem.

Teraz najważniejsza sprawa, która mnie przerasta ZWROTNICA! ściągnąłem sobie program chyba winisd czy coś takiego i jest tam kalkulator filtrów (zwrotnic - tak przypuszczam) nie bardzo wiem jak tego użyć - są tam dwa układy "first order" i "second order" co więcej jest też Basscutoff i "druga opcja nie pamiętam" rozumiem że chodzi o odcięcie niepożądanych częstotliwości, tylko w jaki sposób są odcinane ? bo nie wiem jakie podać.
    Teraz załóżmy że mam obliczone elementy do zwrotnicy - co dalej czy ja kupię dokładnie o takich parametrach - jak to ugryźć?
    Proszę o wyprowadzenie mnie z błędów.
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Teraz najważniejsza sprawa, która mnie przerasta ZWROTNICA!

Właśnie dlatego podałem takie, a nie inne konfiguracje głośników - bo do nich są gotowe projekty zwrotnic. Te wszystkie "kalkulatory" i programy do zwrotnic to ściema, tzn są sytuacje gdzie mogą się okazać pomocne, ale na pewno nie dla osób które stawiają pierwsze kroki w dziedzinie DIY.