Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania odnośnie zasilaczy komputerowych

pentagramsss 24 Mar 2010 15:15 3751 11
 • #1 24 Mar 2010 15:15
  pentagramsss
  Poziom 16  

  Witam
  Chciałem zadać kilka pytań odnośnie zasilaczy komputerowych-dlatego też nie mogłem sprecyzować tematu.
  Czym na chłopski rozum różnią się zasilacze liniowe od impulsowych? Dlaczego impulsowe wyparły zasilacze liniowe-i te drugie są coraz częściej używane?

  Czym (głównie budowa) różnią się zasilacze stosowane w laptopach od tych pecet-owych?

  Czy zasilacze komputerowe można jakoś podzielić (poza tym że są impulsowe i liniowe)?

  pozdrawiam

  0 11
 • #2 24 Mar 2010 15:33
  Wojtek(KeFir)
  Poziom 41  

  Komputerów nigdy nie zasilano zasilaczami liniowymi. Jak działa, i jakie są rodzaje zasilaczy impulsowych to już wikipedia powie. Zasilacz od laptopa niczym się nie różni od desktopowego, no może poza mocą, i obudową.

  Czym się różnią na chłopski rozum? Częstotliwością pracy. Liniowe działają tak, jakbyś chciał przewrócić ścianę pchając ją. A impulsowe tak, jakbyś walił w nią młotem.

  0
 • #3 24 Mar 2010 15:33
  goldi74
  Poziom 43  

  W zasilaczach komputerowych od dawna nie używa się technologii liniowej. Tylko impulsowe. A zasilacze do laptopów różnią się tym od zasilaczy ATX, że z reguły mają jedno, góra 2 napięcia zasilające. Reszta zasilacza jest w laptopie. Ale nadal jest to zasilacz impulsowy.

  0
 • #4 24 Mar 2010 15:44
  avatar
  Poziom 35  

  Co to jest twoim zdaniem zasilacz liniowy ?
  Bo jezeli chodzi ci o rodzaj zasilacza to nie rozumem.
  Zasilacze impulsowe moga miec bardzo wiele napiec i sa dosc wydajne pradowo przy tanim wykonaniu i niewielkich rozmiarach.
  Poprostu zasilacz impulsowy ma malo miedzi = malo miejsca.
  Zasilacz od PC niczym sie nie rozni od zasilacza laptopowego.
  PC to tez laptop.
  W normalnych zasilaczach typu ATX jest wiele napiec 3,3V 5V 12V -12 itd , w zasilaczu od laptopa jest jedno napiecie zazwyczaj kolo 19 - 20V

  0
 • #5 24 Mar 2010 15:59
  pentagramsss
  Poziom 16  

  ok. A teraz mam takie pytanie z życia wzięte. Jest sobie komputer który pobiera np 500W. Jak przebiega cały proces zamiany tego prądu zmiennego na stały-mam opis ale nie mogę sobie wyobraźić za bardzo tego...

  "Zasadę działania zasilaczy impulsowych możemy sprowadzić do kilku głównych etapów. Na początku zasilacz pobiera prąd przemienny o napięciu ~230V z sieci energetycznej i prostuje go używając mostka Graetza (mostek wysokiego napięcia i niskiego prądu), oraz kondensatorów, następnie prąd jest oczyszczany z szumów prądu przemiennego. Obecnie w większości zasilaczy, kolejnym etapem jest korekcja współczynnika mocy (układ aktywnego, lub pasywnego PFC, którym zajmiemy się później). Zaraz za nim mamy parę dużych kondensatorów, które mają za zadanie wygładzić napięcie zanim zostanie zmodulowane przez tranzystor bipolarny.

  Półprzewodnikowy tranzystor bipolarny jest połączony szeregowo do uzwojenia pierwotnego transformatora i służy jako przełącznik stanów logicznych. Prąd pojawiający się po drugiej stronie transformatora jest prostowany na całej długości fali i rekonstruowany w prąd stały o odpowiednim napięciu. Sprzężenie zwrotne (Vo, Io, itd.) może być przesłane z powrotem na stronę pierwotną aby służyć jako wejście dla obwodu PWM. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu układ PWM dostosowuje czas trwania stanu wysokiego t(wł) tak, aby zachować odpowiednią wartość napięcia.  Załóżmy, ze nasz zasilacz impulsowy dostarcza napięcie +12V zasilając 6A obciążenie. Teraz gdy nagle zapotrzebowanie obciążenia na prąd wzrośnie do 8A, napięcie automatycznie zmaleje do około +10.67V. W ułamku sekundy sprzężenie zwrotne przesyłane do obwodu PWM odnotuje spadek napięcia i włącza MOSFET na dłuższy okres czasu t (wł). Dzięki temu układ może przekazać więcej mocy i przywrócić wartość napięcia do wartości +12V.

  Częstotliwość z jaką pracuje układ PWM mieści się zazwyczaj w przedziale pomiędzy 30kHz a 150kHz, jednak może być ona również znacznie wyższa. Częstotliwość pracy dla zasilaczy liniowych jest taka sama jak prądu zasilającego - zazwyczaj około 50Hz, lub 100Hz w przypadku zastosowania układu Graetza. Wybór częstotliwości zależy od przeznaczenia zasilacza i musi być dobrana tak aby żadna z tych składowych harmonicznych nie zakłócała się z obciążeniem.." (źródło: http://zenfist.pl/pelen.php?id=24)

  Jak to wszystko przebiega chciałbym wiedzieć.

  0
 • #6 24 Mar 2010 17:33
  goldi74
  Poziom 43  

  Przebiega to właśnie tak jak wyżej napisałeś.

  0
 • #7 24 Mar 2010 20:23
  pentagramsss
  Poziom 16  

  Sprzężenie zwrotne-są takie pojęcia których nie rozumiem.

  0
 • #9 07 Kwi 2010 13:44
  pentagramsss
  Poziom 16  

  nie mogę znaleźć informacji na temat tego jakie są rodzaje zasilaczy impulsowych ...

  0
 • #10 07 Kwi 2010 14:18
  kozik
  Poziom 15  

  Sprzężenie zwrotne jest to najprościej tłumacząc połączenie wyjścia z wejściem. Ma ono wiele zastosowań innych w np. wzmacniaczach gdzie ogranicza wzmocnienie (wzmacniacze w tzw. otwartej pętli mają ją teoretycznie nieskończenie duże wzmocnienie - w praktycy 10000-100000 :) wprowadzając pętle ujemnego sprzężenia zwrotnego ograniczamy je ).

  W przypadku stabilizowanych zasilaczy impulsowych utrzymuje odpowiedni poziom napięcia na wyjściu.

  Co do wyobrażenia sobie o działaniu zasilacza komputerowego najprościej jak sie da:

  1. przewodem sieciowym prąd z sieci trafia na mostek Graetza (układ 4 diod prostowniczych) gdzie zostaje wyprostowany i ładuje podpięty do niego kondensator elektrolityczny ( jak otworzysz pokrywę są to 2 największe kondensatory o napięciu przeważnie po 200 V )

  2. Dalej wyobraź sobie że gdy juz mamy naładowany ten kondensator napiecie z niego podajemy na transformator (największy transformator w zasilaczu przeważnie żółto-czarny :) ) za pośrednictwem kluczy tranzystorowych (te tranzystorki na tym radioatorze) , te tranzystory załączają i wyłączają napiecie na tym trafie jakieś 1000 razy częściej niż robi to prąd w sieci na zwykłym trafie. Powoduje to zmniejszenie wymiarów calego transformatora oraz wypadkowo wagi zasilacza.

  3. Napięcie po stronie wtórnej jest prostowane przez szybkie diody i również trafia na kondensatory i dławiki w celu wygładzenia i stłumienia "śmieci",

  4. Żeby nie spadało wprowadzono "kontorle" tego napięcia to znaczy jest układ który sprawdza poziom tego napięcia jeżeli spada poniżej ustalonego te tranzystory które przełączały napięcia na trafie po stronie pierwotnej są załączane dłużej lub krócej (w zależności od obciążenie) i to jest to właśnie sprzężenie.

  0
 • #11 08 Kwi 2010 19:22
  pentagramsss
  Poziom 16  

  czy to jest dobrze rozpisane?

  +12 V1 (zasilanie silników dysków twardych, napędów, optycznych, Kart graficznych PCI-E, wentylatorów) występuje w ATX12V 24-pin, ATX12V 20-pin, Molex 4-pin, Floppy 4-pin, PCI-E 6-pin.
  +12 V2 (zasilanie procesorów przez złącza ATX12V 4-pin, lub EPS12V 8-pin
  +3.3 V(zasilanie: pł. główna Pamięci RAM, niektórych kart graficznych)
  Występuje w: ATX12V 24-pin, ATX12V 20-pin, Serial-ATA 15-pin
  +5V (zasilanie Kart graficznych, elektroniki dysków twardych, urządzeń USB) występuje w:ATX12V 24-pin, ATX12V 20-pin, Molex 4-pin, Floppy 4-pin, Serial-ATA 15-pin
  -12V występuje w ATX12V 24-pin, ATX12V 20-pin
  +5Vsb (zasilanie Urządzeń USB, umożliwia uruchomienie komputera)
  Występuje w: ATX12V 24-pin, ATX12V 20-pin
  -5V (zasila m.in. karty rozszerzeń)
  Występuje w: ATX12V 24-pin, ATX12V 20-pin  co to jest PWM?

  0
 • #12 09 Kwi 2010 23:52
  kozik
  Poziom 15  

  PWM = Pulse Witdh Modulation , czyli regulacja szerokości impulsu o stałej amplitudzie, polega to na tym że przy stałej częstotliwości zmieniamy tylko wypełnienie przebiegu. Może zamieszczę rysunek poglądowy, nie jest to ideał ale chodzi o zasadę.

  Pytania odnośnie zasilaczy komputerowych


  Generalnie o tym jest dużo materiałów proponuje choćby wikipedie na pewno tam coś na ten temat będzie :)

  0