Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elizabeth HiFi - niski poziom sygnału na wyjściu magnetofonu

jabbson 24 Mar 2010 16:11 1755 6
  • #1 24 Mar 2010 16:11
    jabbson
    Poziom 13  

Witam,

Mam amplituner jak w temacie Elizabeth HiFi.
    Podłączony jest do karty dźwiękowej w komputerze SB Live (odtwarzanie/nagrywanie).

Podczas nagrywania sygnału na komputerze, do wysterowania wejścia Line-In potrzebny jest sygnał (mierzone multimetrem cyfrowym przy 1kHz ) około 0,5V wartości skutecznej.
    Wydaje mi się że karta dźwiękowa jest okej.

Problem polega na tym że na wyjściu wzmacniacza Magnetofonowym , jest napięcie około 0,02 V (z Radia, z gramofonu).

Dodam tylko że podczas remontu , zostały wymienione wsazystkie tranzystory BC149B na BC549B (kolejność nóżek zachowana i sprawdzona).

Zadziwające jest to, że całość działa raczej dobrze, czyli pokrętło głośności z reguły ustawiam w 1/3 maksymalnego położenia.

Załączam wycinek schematu z przedwzmacniaczem. Co by należało zmienić aby uzyskać większe napiecie na wyjściu ??

Dzięki za podpowiedzi.

Elizabeth HiFi - niski poziom sygnału na wyjściu magnetofonu

0 6
  • #2 24 Mar 2010 18:58
    Artur k.
    Admin grupy audio

Po pierwsze - multimetrem cyfrowym nie zmierzysz poprawnie wartości napięcia przy częstotliwości 1kHz. Zwykłe mierniki mierzą poprawnie tylko przy 50Hz.

Po drugie - podłączałeś to, sprawdzałeś jak działa, czy sugerujesz się jedynie wynikami pomiarów?

0
  • #3 24 Mar 2010 20:33
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Zmniejsz R146/147 o połowę, nawet można dać zwory na próbę.

0
  • #4 24 Mar 2010 20:45
    jabbson
    Poziom 13  

Zwory porobione już dawno. Rzeczywiście trochę pomogło.

Zwiększyło się napięcie wyjścowe. Jednak nadal nie uzyskuję pełnej dynamiki,
    a bardziej zewrzeć się już tego nie da :D

W skali (od 0 do 1) teraz osiąga poziom zapisu 0,2.
    Przed założeniem zworek było 0,05.

Pomiary są miarodajne - kiedy włożę do gniazdka pokazuje 230V skutecznej. Pasmo miernika to 125kHz.

Może Elizabeth nie "lubi" Creativa ?? :D . No i oczywiście chodzi o oba kanały

0
  • #5 24 Mar 2010 21:06
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Jeszcze jest takie coś jak dopasowanie impedancji wej./wyj. obu urządzeń. Może karta za bardzo obciąża wyjście elizabeth. Trzeba by zrobić jakiś układ na tranzystorze dopasowujący.

0
  • #7 28 Mar 2010 23:31
    jabbson
    Poziom 13  

witam Kolegów !

Po zwarciu rezystorów R146/147 i zrobieniu kilku dodatkowych prób, okazało się że jakby nie było Moja Elizabet'ka TŁUMI sygnały o około -15dB .

W skali od 0dB do (-90)dB ( f_próbkowania=44kHz z kartą SB Live , wszystkie pokrętła cyfrowe na 100% (zapis LineIn, odczyt Wave maks, etc.), wydląda to tak:
    Podczas gdy sygnał odtwarzany na wyjściu z karty dźwiękowej podany na Wejście Magn. w radiu ma wartość -55dB, to zapisywany w tym czasie (na zapisie (na przetworniku) ma -60dB . No wiadomo, że idzie to dwoma (we/wy) przewodami DIN 5+ekran dł.=1,5mb., + tranzystor wbudowany w Elibeth.
    Wiać to ogólnie na załączonch obrazkach. Lewe okno to modulacja stereo
    L+L-P+P- , prawe okno transformata FFT. Widać że sygnał zapisu jest sabszy od odtwarzania (górne/dolne okno)

Stąd wniosek że moja Eliza tłumi :idea:
    Zdaję sobie sprawę że nieunikniona różnica w kształcie okna FFT nawet tego samego sygnału wyglądają inaczej, ale liczyłem raczej na wzmocnienie sygnału po przejściu przez tranzystor.

Dzięki zwarciu rezystorów szeregowych na wejściu, wyrównał mi się poziom miedzy wyjściem z dekodera Stereo, a wejściem Magn. - ponieważ zbyt cicho mi odtwarza z Komputera, a magnetofonu niesterty nie posiadam. Jednak ze wzędu na brak generatora UHF+Stereo+1kHz nie potrafię określić poziomu sygnału na wyjściu tunera UHF (np. mierzony na przełączniku źródła sygnału) i trudno jest się do czegoś odnieść.

pozdrawiam.

Elizabeth HiFi - niski poziom sygnału na wyjściu magnetofonuElizabeth HiFi - niski poziom sygnału na wyjściu magnetofonu

0
  Szukaj w 5mln produktów