Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzona dioda prostownicza - czym zastąpić?

tinek1978 24 Mar 2010 19:55 6978 15
    tinek1978
    Level 9  
    Witam mam problem z diodą. Prawdopodobnie jest to dioda z układu prostowniczego posiada następujące symbole. PKC136GP649. Mam pytanie co to za dioda czy można ją zastąpić jakąś inną. Ewentualnie gdzie kupić. Każda rada cenna.
    Krzyś33
    Level 25  
    Sprawdzałeś w google? Jeśli tak i nie ma tam jej to wrzuć zdjęcia układu w którym pracuje bo " prawdopodobnie " na forum nie ma wróżek. Pozdrawiam.
    kazikszach
    Level 36  
    Gdzie ona jest na tym zdjęciu?
    slawussj
    Level 34  
    Witam. Zrób zdjęcie od spodu tej płyteczki i na jakie nap. jest kondensator (ten duży)?
    tinek1978
    Level 9  
    Dioda była koło kondensatora jest wylutowana ponieważ jest uszkodzona. Widać na zdjęciu przypalone miejsce. Niestety nie mogę odpowiedzieć Ci na pytanie odnośnie kondensatora. Całość jest zamontowana w płycie sterującej pralki.
    Mirek Z.
    Moderator
    Jak to nie możesz? Przecież napięcie na tym kondensatorze jest podane, tylko na poprzednim zdjęciu go nie widać!

Pisz staranniej! Dlaczego trzeba poprawiać Twoje posty?
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To nie jest dioda prostownicza tylko połączenie szeregowe diody impulsowej i transila (szybkiej diody Zenera o dużej zdolności pochłaniania przepięć)

PKC136

http://www.stmicro.ru/stonline/products/literature/ds/7998.pdf

prawdopodobnie można to zastąpić szeregowym połączeniem diody BYW55 lub BYW56

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/vishay/86049.pdf

i transila P6KE160A

http://www.littelfuse.com/data/en/Data_Sheets/P6KE_revised.pdf

Ważny jest kierunek włączenia tego zestawu do układu (on jest włączany równolegle do uzwojenia transformatora przetwornicy)

kazikszach
    Level 36  
    Rysunek wygląda dobrze. Diody te zjedzą przepięcia na mosie. 160V powinno starczyć.
    Paweł Es.
    Teoretycznie odwzorowuje on parametry elementu PKC136
    tinek1978
    Level 9  
    Dzięki za wszystkie posty panowie. Jestem amatorem w tej sprawie spróbuje waszych sugestii jak zadziała to na pewno napiszę. Dzięki wszystkim !!!!
    tinek1978
    Level 9  
    Ja dalej odnośnie tej diody panowie. Mam pytanie jak ją sprawdzić czy jest sprawna. Uważałem że jest przepalona ponieważ nie przepuszczała prądu w żadnym kierunku ponad to płytka w jej pobliżu była okopcona ale z tego co kolega mi rozrysował wczoraj na schemacie to tak właśnie ona działa (o ile dobrze to zrozumiałem). Proszę o wyrozumiałość ponieważ nie jestem w tej dziedzinie obeznany. Dzięki z góry za pomoc.
    Paweł Es.
    Musiałbys mieć żródło napięcia stałego 180V ÷ 200V i odpowiedni rezystor, a potem zbadać czy na tej "diodzie" jest w jednym kierunku spadek napięcia ok. 160V a w drugim napięcie zasilania. Raczej nie do wykonania dla początkujacego i może być niebezpieczne (porażenie prądem).

A pozostałych elementów jesteś pewny ?? Co to za układ scalony 8 nóżkowy od spodu płytki, czy możesz odczytać z niego napisy oraz napisy z tych dużych kondensatorów ?
    tinek1978
    Level 9  
    Układ scalony VIPer12A EKA705. Kondensator po prawej stronie ten największy ma oznaczenie 10µF400V. Po prawej stronie 100µF25V trzeci najmniejszy 47µF25v.

Dodano po 3 [minuty]:

Inne elementy są raczej ok.
    Quarz
    Level 43  
    tinek1978 wrote:
    Układ scalony VIPer12A EKA705. Kondensator po prawej stronie ten największy ma oznaczenie 10µF400V. Po prawej stronie 100µF25V trzeci najmniejszy 47µF25v.

Dodano po 3 [minuty]:

Inne elementy są raczej ok.
    Jak go znam - VIPer'a - i to co tam widać na PCB, to na 99,99% rzeczony inteligentny sterownik przetwornicy udał się do "Krainy Eksponatów" ... :idea: 8-O
    Tomasz2701
    Level 10  
    Witam,
    po zdjęciach modułu widzę, że mam identyczny. Z tym, że u mnie uszkodzeniu uległ rezystor R17 i to w taki sposób, że nie mogę odczytać jego wartości. Czy kolega dysponujący tym modułem może podać kolejno kolory pasków z tego rezystora?

Tomek