Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na głośniku Tonsil 40W

24 Mar 2010 21:17 1708 11
  • Poziom 18  
    Witam, potrzebuje tuby basowej do domu, nie samochodu.
    Posiadam nowy nieużywany jeszcze głośnik Tonsil 40 watowy.
    Czy da radę takie coś i czy ma to sens, obudowę chcę zrobić z płyt wiórowych.
    Dysponuje wyżynarką i śrubkami.
    Jeśli ma to sens to jakie rozmiary tzn. objętość ma być tej obudowy żeby ta kolumna ładnie grała?
  • Poziom 18  
    A kto tak powiedział? że nie? Może i ma sens do malego pomieszczenia, lecz do dużego... sie nienadaje, napisz jakie pomieszczenie
  • Poziom 18  
    Dzięki darkus12
    Pomieszczenie jakieś 4m[kw.] nieduże, nie sala czy coś.
    Głośniki jakie mam to:
    GDS 30/30 30 W
    GDN (model się starł) widać tylko /3, jest to 40 W

mam gdzieś jeszcze 2 takie same, ale nie chce mi się szukać, zostawie je sobie do innego projektu
  • Poziom 38  
    Cytat:

A kto tak powiedział? że nie?

Ja.

Cytat:

Może i ma sens do malego pomieszczenia, lecz do dużego... sie nienadaje, napisz jakie pomieszczenie

Cytat:
    GDS 30/30 30 W
    GDN (model się starł) widać tylko /3, jest to 40 W

Pierwszy z nich to głośnik szerokopasmowy, nieźle zagra średnimi tonami, z niskimi i wysokimi nie poradzi sobie najlepiej, drugi to na 99% GDN 20/40, również nie nadający się do subwoofera, bo to raczej głośnik średnio-niskonotowy, najczęściej łączony z 2,5 cm kopułkami. Wstaw zdjęcie, rozwiejesz wszelkie wątpliwości.

W ogóle tonsil nie ma w swojej ofercie 40 W głośnika który nadawałby się do zrobienia subwoofera, stąd tak lakoniczna odpowiedź w moim 1 poście.
    Cytat:

Pomieszczenie jakieś 4m[kw.]

Łazienka?

Zrobić oczywiście można, nikt Ci nie zabroni, tylko że szkoda na to kasy, bo jak już coś robić, to robić porządnie.
  • Poziom 18  
    No szkoda, no ale dobrze że chociaż ten drugi jakoś się nada bo jest średnio-niskotonowo, no tym ujdzie. Takie mam i chce je wykorzystać, a nie to że te wyrzucić a kupić jakieś specjalne.
    Chyba że ktoś chce? Ile takie głośniki mogą być warte?

Nie mówię że koniecznie 40 W ale taki to ja mam, żeby znowu nowych nie kupować tylko stare wykorzystać jeszcze, bo membrana w idealnym stanie. Ma to być projekt niskobudżetowy.

Nie łazienka, ale to dobry pomysł żeby tam kolumny wstawić.

Dobra, robię, co będzie to będzie, ale na pewno nie będzie tak jak teraz jest.
    Tylko jaka pojemność tej skrzynki na kolumnę? Bo to jest najważniejsze.
    Próbowałem coś zrobić programem WinISD ale dla mnie za trudny. Chcę coś prostszego i najlepiej po polsku. Super czegoś niechce też zrobić, chodzi mi tylko o to bym miał jakiś sub.
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Dobra, robię, co będzie to będzie, ale na pewno nie będzie tak jak teraz jest.

Masz racje , Twój portfel będzie chudszy.

Cytat:
    Próbowałem coś zrobić programem WinISD ale dla mnie za trudny.

Nawet Chuck Norris nic by nie zrobił w tym programie nie posiadając parametrów głosnika.

Cytat:
    Chcę coś prostszego i najlepiej po polsku.

Program jest prosty w obsłudze. To co może sprawić trudność to interpretacja wyników.
    Cytat:

Super czegoś niechce też zrobić, chodzi mi tylko o to bym miał jakiś sub

No fakt, będziesz miał jakiś sub. Zrobienie dobrego subwoofer to koszt około 400zł, a z pustego i Salomon nie naleje. Nie to, żebym był jakiś złośliwy, po prostu też kiedyś robiłem "jakieś kolumny" itp i wiem, że to tylko strata kasy.

Ale wstaw jeszcze zdjęcie tego głosnika, może moja opinia została wydana zbyt pochopnie. Nie napisałeś nawet jaką ma średnice, może to być i GDN 13/40/3.
  • Poziom 18  
    Tak, to pewnie będzie właśnie 13/40/3
  • Poziom 18  
    Dobra, zrobiłem jakiegoś typu subwoofer. Zaraz wam pokaże..

Link
  • Poziom 18  
    To powiedz mi Tomq czemu ja zrobiłem suba do pomieszczenia 6 m kw na głośniku no name śr. 16 cm i chodzi jak marzenie? w testach z innymi, większymi głośnikami wyszedł najlepiej do tego pokoiku, wiec jednak się mylisz, bo teoria teorią a praktyka pokazuje coś innego.
    Moderowany przez Pablo1964:

Poprawiłem pisownię. Być może odpowiedzią jest, że Kolega przykłada podobne wymagania do brzmienia jak do własnej pisowni? Proszę o przemyślenie.

• Poziom 38  
    Cytat:
    zrobiłem suba i chodzi jak marzenie?

Powiedziałbym raczej, że wszystko jest względne. Jakość można pojmować inaczej zależnie od poziomu odniesienia. Nigdzie nie napisałem, że z tego subwoofera nie będzie w ogóle basu, mimo wszystko to nie jest głośnik wysokotonowy kopułkowy tylko GDN. Miałem na myśli raczej to, że w porównaniu do "prawdziwych " subwooferów zbudowanych z wykorzystaniem co najmniej 8" przetworników, ten będzie raczej "pseudosubwooferem", a więc szkoda w niego inwestować jakąś większa gotówkę. O rozczarowanie bardzo łatwo nawet nieco większym i przeznaczonym do subwooferów głośnikiem: http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=18871

Zamieszczanie filmików obrazujących jak coś gra jest niecelowe, bo to co usłyszę zależy m.in od moich głośników na których ten filmik odtwarzam, natomiast wygląd w tym wypadku lepiej oddawałby wyraźne zdjęcie.

Cytat:
    w testach z innymi, wiekrzymi głośnikami wyszedł najlepiej do tego pokoiku,
    Być może duże nie zdołały "rozwinąć skrzydeł" w tak małym metrażu.

Cytat:
    wiec jednak sie mylisz, bo teoria teoria a praktyka pokazuje cos innego

Ta teoria powstała na bazie praktyki. To jest głośnik typowo do kolumn 2 drożnych.