Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux EWT1315 - nie uruch.się programy do prania

mariushek 24 Mar 2010 23:58 11477 9
  • #1 24 Mar 2010 23:58
    mariushek
    Poziom 9  

Witam wszystkich forumowiczów :)

Sprawdziłem - programy płukania, wypompowania i odwirowania działają, w przeciwieństwie do prań.

Po ustawieniu żądanego prania, po naciśnięciu przycisku start:
    1) słychać elektromagnes zamka klapy, gasną diody odpowiednie dla danego programu a zapalają się diody 1 i 3, pralka próbuje wypompować wodę,
    2) diody 1,3 gasną - zapala się dioda 5, zerują się ustawienia temperatury i prędkości wirowania,
    3) pralka zatrzymuje się wyzerowując czas prania, słychać elektromagnes zamka klapy, świeci się dioda DSP.
    Brak jakiegokolwiek komunikatu błędu.
    Diody - wg rysunku - wskaźniki kontrolne i programu 10, kolejno 1,2,3.. - patrząc od góry.

Próbowałem wejść w tryb serwisowy.
    Ustawiłem przełącznik programatora 1 w pozycję fabrics i nacisnąłem równocześnie przyciski 8 i 9 - patrz załączony obrazek.
    "Pomrugały" diody (prawdopodobnie test panela). Dalej przełączając z godnie z ruchem wskazówek zegara pralka zaczęła pobierać wodę, w innej pozycji wypompowywać ją. W którymś z ustawień pokazał się komunikat e33. Szybko wyszedłem z tego trybu (ustawiając off) by niczego nie popsuć. Nie wiem co, tak na prawdę, wykonuje się na poszczególnych pozycjach przełącznika. Czytałem, że możliwe jest rozregulowanie ustawień pralki.

1 Czy prawidłowo wszedłem w tryb serwisowy?
    2 Jak się nim posługiwać w tym modelu pralki?
    3 Jak odczytać nr błędu? (czy to mi się udało?)
    4 Niestety nie znalazłem kodów błędów do tego modelu - może ktoś życzliwy udostępnić?
    5 Najważniejsze: Jak zdiagnozować i naprawić pralkę?!
    Proszę o pomoc!

0 9
  • Pomocny post
    #2 25 Mar 2010 07:55
    schnauzerman
    Specjalista AGD

W tryb serwisowy wszedłeś prawidłowo, E33 to błąd związany z układem hydrostatu, powodować go może również uszkodzona grzałka, sprawdź jej rezystancję i upływność, następnie moduł - przekaźnik grzałki.

0
  • #3 26 Mar 2010 20:01
    mariushek
    Poziom 9  

Grzałka: ~27Ω, upływność do masy przy zakresie 20MΩ- niemierzalna...
    Pralka Electrolux EWT1315 - nie uruch.się programy do prania Pralka Electrolux EWT1315 - nie uruch.się programy do prania Pralka Electrolux EWT1315 - nie uruch.się programy do prania
    To są hydrostaty bo odpiąłem od nich i od czarnego gumowego odpływu wężyki - są drożne. (Drugi na samej górze, po prawej od modułu procesora).
    Pralka Electrolux EWT1315 - nie uruch.się programy do prania Pralka Electrolux EWT1315 - nie uruch.się programy do prania Pralka Electrolux EWT1315 - nie uruch.się programy do prania
    Wyczyściłem odpływ i komorę powietrzną hydrostatu (prawidłowo?) Na zdjęciach przed czyszczeniem. Co do hydrostatu sugerowałem się TYM Dodatkowo potraktowałem Kontaktem WL złącza grzałki, hydrostatu, modułu procesora. Na chwile pomogło! :D
    Po kilku włączeniach (dla wytestowania) jest komunikat E34. Gdzie znajduje się przekaźnik grzałki? Jak włączam zimne pranie - też przerywa program..

0
  • #4 27 Mar 2010 10:41
    mirr.
    Poziom 14  

Wygląda to jednak na uszkodzenie moduł , z przekźnikiem grzałki daj sobie spokój przy jego uszkodzeniu zapisuje się błąd E66

0
  • #5 28 Mar 2010 03:02
    mariushek
    Poziom 9  

Wyjąłem moduł, przeczyściłem izopropanolem. Nie był w zasadzie brudny. Organoleptycznie nic niepokojącego nie zauważyłem. (Zrobiłem trochę zdjęć, chyba załączę jutro). Przekonserwowałem ponownie złącza przy module, przełączniku obrotowym, hydrostatach. Przełącznika nie rozbierałem. Tym razem użyłem Kontatkt 60 i potem Kontakt WL. Złożyłem. Wykonałem 2 prania, pierwsze bez wsadu. Zobaczymy jak długo będzie działać. Poprzednio po 3-ch testach (inicjowałem a potem wyłączałem i ustawiałem inny program) ponownie nie chciała prać. Być może się okaże, że to był zwykły niekontakt. Zobaczymy "w praniu".

0
  • #6 30 Mar 2010 22:39
    mariushek
    Poziom 9  

Pralka znów zastrajkowała w taki sam sposób. Znowu poprawiłem kilka wtyków i złącz - ruszyła. Jak dociec przyczyny? Może to jednak hydrostat?

0
  • #7 23 Paź 2012 12:22
    gp6
    Poziom 1  

Czy ostatecznie przyczyna usterki została ustalona ? Mam identyczny problem. Szukałem w innych tematach ale tutaj wydaje się, że udało się przywrócić tymczasowo pralkę do działania.

0
  • #8 29 Paź 2012 02:29
    mariushek
    Poziom 9  

Tak. Wygrzałem płytkę sterowania ( ..i nakarmiłem ją w kilku miejscach odrobiną ołowiu). Uroki RoHS. Zapomniałem o tym temacie. Można go zamknąć.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów, szczególnie dziękuję tym okazującym mi chęć pomocy!
    PS
    Czy górna część obudowy (połączona z gumą), do której zamyka się klapa jest wymienialna? Pękła mi na rogu, w okolicy mocowania sprężyny.
    Szukam tej części.

3
  • #9 30 Paź 2012 00:43
    peter falk
    Specjalista AGD

mariushek napisał:
    Czy górna część obudowy (połączona z gumą), do której zamyka się klapa jest wymienialna?

Jest. Kosztuje ca. 150 zł.

0
  • #10 12 Lis 2012 13:22
    mariushek
    Poziom 9  

Jestem zainteresowany, ale będę potrzebował pomocy. Na co dzień serwisuję urządzenia drukujące, nie AGD.
    Jak ta część fachowo się nazywa?
    Jak ją się wymienia?
    Jak się przyglądałem pralce, po zdemontowaniu bocznej obudowy, może być z tym trochę roboty - jak się nie wie, jak do tego zabrać. Wchodzi w to fartuch gumowy osłaniający bęben i zamocowane są do niej sprężyny, na których wisi bęben.
    Pralka w tym stanie jest od czerwca i jak na razie pęknięcie się nie powiększa, ale nie wiem jak długo wytrzyma.

0