Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wizualizacja Przepompowni- projekt.

25 Mar 2010 17:49 3336 5
e-mierniki
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • e-mierniki
 • #2
  gervee
  Automation specialist
  Zrób to na panelu jeśli uważasz, że mógłbyś sobie nie poradzić z oprogramowaniem SCADA. W sumie koncept podobny zarówno an panelu jak i PC ale jak to się mówi - "diabeł tkwi w szczegółach" ;).

  Telwina nie brałbym pod uwagę, no ale to moje zdanie.
  Jeśli planujesz testowanie na wersji demo to np. iFIX, InTouch, Citect pozwolą Ci na stworzenie funkcjonującego dema przez kilkadziesiąt minut (z pewnymi ograniczeniami).

  Zrobienie wizualizacji do istniejącego programu sterownikowego (jeśli był odpowiednio przemyślany pod kątem współpracy z wizualizacją) nie jest bardzo trudnym zadaniem. Sterownik musi mieć jakiś protokół komunikacyjny, który obsługiwany jest przez oprogramowanie lub panel. Potem musisz sobie wymyślić jak ma wyglądać wizualizowany obiekt i to narysować. Następnie utworzyć zmienne, które będą odnosić się do odpowiednich zasobów wewnętrznych sterownika. Te zmienne zlinkować z odpowiednimi elementami rysunków wizualizacji i ustawić animacje (zmiana koloru/rozmiaru/położenia/wypełnienia/inne ...).

  To tak pokrótce ...
 • e-mierniki
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Wawrzo.
  Automation specialist
  CITECT pozwoli Ci rozpocząć projektowanie bez wykupowania licencji i testowanie na obiekcie przez dwie godziny. Jest polski manual jeśli masz problemy z angielskim.
  Ja do oczyszczalni i innego rodzaju procesów niewymagających bardzo zaawansowanych funkcji stosuję ASIX (www.askom.com.pl). Dość łatwy do opanowania i produkt w pełni polski. Masz bezpośredni kontakt z producentem oprogramowania w razie jakichkolwiek problemów.
  Wawrzo.
 • #5
  slawussj
  Level 34  
  Witam. W zasadzie wszystkie systemy SCADA są przeznaczone do twoich potrzeb. Telwin jest równie dobry jak iFIX czy InTouch. Tyle, że chyba nie posiada wersji demo. Moim zdaniem najprostszy i b.dobry jest InTouch. W wersji demo masz 32 zmienne działające dwie godziny. To wystarczy do monitorowania i sterowania 4-6 przepompowni.
 • #6
  macbe
  Level 15  
  speid wrote:
  Wizualizacje mogę zrobić albo poprzez panel operatorski albo na PC. Jeśli chodzi o PC to do wyboru bym miał CITECT lub TELWIN.
  Chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań. Nie jest to żadna wielka przepompownia, bardziej taki mały model - dokładnej budowy nie znam ale w każdym razie nic bardzo skomplikowanego i bez dużej ilości czujników itp.

  Zastanów się nad funkcjonalnością. Jeśli to mały obiekt, bez problemu wszystko zmieścisz na pierwszym z brzegu panelu, który zamontujesz np. na drzwiach jakiejś szafy sterowniczej. Do PC'ta pewnie już będzie potrzebne jakieś stanowisko, a więc miejsce i wszystko co może być z PC'tem związane (np. jakaś obsługa informatyczna itp).
  Z drugiej strony większość paneli nie oferuje Ci tego co PC'et, czyli możliwości zainstalowanie praktycznie nieograniczonej pamięci dyskowej, baz danych i innego oprogramowania, które być może w którymś momencie okaże się potrzebne. Oczywiście mówię teraz o dużych instalacjach, z perspektywą rozbudowy, gdzie z początkowego sterowania kilkoma pompami robi się "nagle" system zarządzania dziesiątkami rozproszonych przepompowni, z pełną historią ich działania, logowaniem działań operatorów, systemem raportowania, przewidywania awarii, stanem magazynu części zamiennych i linkiem do działu finansowego :-)

  Pozdrawiam