Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik wysokoobrotowy/szybkoobrotowy, a niskoobrotowy

underground125 25 Mar 2010 21:40 10040 6
  • #1 25 Mar 2010 21:40
    underground125
    Poziom 10  

Witam otóz szukając w google jaka jest roznica pomiędzy silnikiem wolnoobrotowym,a wysokoobrtowym niczego nie znalazłem chodzi mi o samo róznice dzialania czym sie rózni, np silnik WSK 125 jest wolnoobrotowy z tego co wiem a natomiast MZ/ETZ 250 ma silnik wysokoobrotowy i chce wiedziec jaka jest roznica w cyklach pracy tych silników co jest takiego że wysokoobrotowy jest w stanie się kręcić na tak wysokich obrotach a Wsk za to na tych nizszych ?????????

0 6
  • #2 25 Mar 2010 22:30
    ciuqu
    Poziom 34  

Witam

Wszystko zależy od konstrukcji silnika i zastosowania, cykle pracy są jednakowe silnik dwusuwowy czy czterosuwowy bez względu na obroty ma te same cykle pracy.

Ogólnie chodzi o pojemność z której chcemy uzyskać daną moc przy jakimś spalaniu,
    WSK pali nie dużo i nie duża różnica w spalaniu między jazdą spokojną a " dawaniu po garze" ETZ przy jeździe spokojnej też pali w miarę ale jak jej prz.......dolisz to połknie sporo paliwa. Moc płynie z obrotów i przekładni.

Np. Pojazdy 1 śladowe o pojemności do 50 cc tzw. motorowery poprzez ograniczenia prawne nie mają zbyt dużej mocy, jednak zwiększając im obroty i przełożenie skrzyni można uzyskać całkiem niezłego " kopa"

Silniki wolnoobrotowe zazwyczaj mają większy moment obrotowy i większy skok tłoka, wysoko obrotowe na odwrót.

Pozdrawiam

0
  • #3 26 Mar 2010 20:08
    dzimi
    Moderator

Przeniosłem z "Inne". Proszę czytać opisy działów.

0
  • #4 27 Mar 2010 22:02
    underground125
    Poziom 10  

No własnie to wiem że np w skuterach jest taki ,,patent" i własnie to mnie zaciekawiło jak to jest zrobione, bo mi sie wydaje ze to jest jakaś róznica w cyklu zapłonowym oraz w podawaniu mieszanki paliwowo powietrznej do silnika,jednak glownie mi chodzi jaka jest potencjalana roznica czy to np inny kat zaplonu czy poprostu caly uklad silnika jest specjalnie zrobiony że potrafi na takich obrotach kręcić ??

0
  • #5 27 Mar 2010 22:28
    marcpol
    Poziom 20  

Umiejscowienie maksymalnego momentu obrotowego zależy od bardzo wielu czynników i każdy z nich ma mniejszy lub większy wpływ na charakterystykę silnika. Zarówno kształt, umiejscowienie okien w cylindrze, budowa układu korbowo tłokowego, kształt, długość układu wydechowego, dolotowego, pojemność skrzyni korbowej, zastosowane rozwiązania takie jak wtrysk i zawór wydechowy itp. mają niebagatelny wpływ na moc silnika dwusuwowego. To oczywiście nie wszystko. W przypadku silników czterosuwowych sprawa jeszcze bardziej się komplikuje.

Wszystkiego nie da się opisać w jednym poście, proponuję zajrzeć do literatury, wtedy zrozumiesz, że zadane przez Ciebie pytanie jest hmm nieodpowiednie. Polecam m.in książki Sałka, a także książki o podstawach budowy silników spalinowych.

0
  • #6 27 Mar 2010 22:34
    Blicek
    Poziom 26  

O tym czy silnik jest wolno, czy wysoko obrotowy decyduje stosunek skoku tłoka do jego srednicy. Przyjmuje się ze jak ten stosunek jest mniej niz jeden, to silnik jest wysokoobrotowy , jak wiecej niz jeden, to wolnoobrotowy (ale to tylko sucha teoria).
    Wyobraz sobie ze masz dwa silniki o tej samej pojemnosci: pierwszy ma tłok o duzej srednicy ale o małym skoku, a drugi mały tłok ale za to o duzym skoku (zeby to uzysakac wał musi miec duze wykorbienie). Ramie siły jaką działa tłok na wał jest wtedy duzo większe niz w tym pierwszym silniku i dzięki temu drugi silnik będzie miał wiekszy momęt obrotowy niz pierwszy. Jednak na tłok będą działały znacznie większe przyspieszenia i nie będzie on wstanie osiągac takich wysokich obrotow jak silnik pierwszy (krotkoskokowy)
    Ale tak jak napisalem to tylko teoria, w praktyce zalezy to jeszcze od bardzo wielu innych czynnikow, tak jak napisal przedmowca

0
  • #7 29 Mar 2010 21:36
    underground125
    Poziom 10  

Dziekuje za te informacje napewno bedę juz o jakiś % mądrzejszy i przyda mi sie to. Chociaż opisane w tak przybliżonym mniejwiecej działaniu : )

0
  Szukaj w 5mln produktów