Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer SX 302 - trzeszczenie po wymianie tranzystorów mocy

26 Mar 2010 09:41 1821 6
 • Poziom 13  
  Witam!
  Jestem w trakcie naprawy wzmacniacza PIONEER SX 302 i mam problem. Wzmacniacz miał spaloną końcówkę na jednym kanale- para tranzystorów 2SA1264 i 2SC3181, które wymieniłem na BD250C i BD249C. Był spalony także rezystor 100ohm 1W oraz rezystor ceramiczny MPC725 0,33Ohmk+0,33Ohmk z trzema nóżkami, który zastąpiłem dwoma 0,33Ohmn. Nie wymieniałem tranzystorów przed końcówką mocy ponieważ na miernik są ok.
  Cały problem polega na tym, że po przeprowadzeniu powyższych zabiegów i uruchomieniu wzmacniacza nie pali on końcówki, nie grzeje się ale dźwięk jest zniekształcony i trzeszczący. Proszę o podpowiedź co może być przyczyną?

  Z góry dziękuję za pomoc


  Regulamin p.15
  Proszę poprawić.
  (dj-MatyAS)
 • Poziom 37  
  Prąd spoczynkowy ( o ile jest możliwość ) kolega ustawiał dla nowych tranzystorów?
 • Pomocny post
  Specjalista techniki DVD
  Miernik miernikiem ale wygląda mi to na brak wysterowania jednego z tranzystorów mocy. Sprawdź napięcia EB ( podczas pracy ale ostrożnie)tranzystorów powinny być z zakresu < 0,5-0,6V > w innym wypadku są <niewysterowane lub >uszkodzone . Właśnie jestem po sprawdzeniu tranzystorów wzmacniacza różnicowego ( dwa w jednej obudowie ) miernik pokazuje OK a są uszkodzone.
 • Poziom 13  
  Na płycie nie ma potencjometrów do regulacji.
  Zastanawiałem się czy nie jest uszkodzony układ NJM4558 SX, który znajduje się na przedwzmacniaczu?
 • Poziom 13  
  Witam!
  Zmierzyłem wczoraj napięcie na tranzystorach mocy pomiędzy EB, na sprawnym kanale jest po 0,6V- na kanale uszkodzonym na jednym tranzystorze jest 0 V, na drugim 0,3V- wygląda na to, że są źle wysterowane. Czy może to być skutkiem uszkodzenia jednego kanału układu NJM4558?
 • Poziom 34  
  NJM jest na 99% sprawny. Masz uszkodzony jeden z tranzystorów sterujących, które przy pomiarze miernikiem wyglądały ok. Podstaw nową parę.
 • Poziom 13  
  Wymieniłem tranzystory sterujące i wszystkie kondensatory na przedwzmacniaczu, niestety bez poprawy. Dzieje się coś takiego, że cicho gra z dużymi zniekształceniami- gdy dam głośniej dźwięk zanika.

  Dodano po 5 [godziny] 1 [minuty]:

  Serdeczne dzięki wszystkim za pomoc. Wzmacniacz już chodzi. Przegapiłem jeden przepalony rezystor 100 Ohm- wyglądał na dobry, a był przegrzany. Po wymianie wszystko zagrało.