Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty inkubator do wylęgu piskląt

mazomen 30 Maj 2010 21:40 157549 158
 • #91 30 Maj 2010 21:40
  hs2
  Poziom 9  

  Dariusz9900 - ewentualnie jak chcesz tanio zrobić dobrą płytkę kup płytkę uniwersalną - one są tanie i dobre do wszystkiego w mojej ocenie.

  Małe pytanko panowie - żarówy żarówami - drut oporowy kosztuje koło 1 zł metr więc taniej i się tak nie zużywa. Co myślicie o zastosowaniu go zamiast żarówek? Generalnie dorzucić tranzystorek + 1 wiatrak koło drutu + jeden wiatrak do powietrza z zewnątrz i mamy niezłą regulację na moje oko.

 • Ups
 • #92 31 Maj 2010 15:39
  mazomen
  Poziom 15  

  Drut oporowy jak najbardziej się nada pod warunkiem zastosowania odpowiedniej jego grubości i długości by temperatura drutu spadała prawie natychmiast (a przynajmniej jak najszybciej) po wyłączeniu zasilania co zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się komory lęgowej. Ja zastosowałem żarówki tylko dlatego, że nie miałem pod ręką takiej właśnie nadającej się do tego grzałki.

 • #93 31 Maj 2010 17:12
  hs2
  Poziom 9  

  Co sądzicie o takiej konstrukcji?

  Prosty inkubator do wylęgu piskląt

  Czerwony kolor to czujki temperatury.
  Drut oporowy 1 włączany na stałe
  Drut oporowy 2 do regulacji ciepła dodatkowej
  Dodatkowy wiatrak (taki komputerowy) - do nadmuchu zimnego powietrza

  Całość można zrobić z pcv bo tmperatura jest mała (ok 37 *C) Dwa brakujące elementy to regulacja wilgotności i obracanie automatyczne jajek. Całość w sumie zrobię na atmedze i oprogramuję w bascomie.

 • #94 31 Maj 2010 19:43
  mazomen
  Poziom 15  

  hs2 przedstawiona przez ciebie konstrukcja jest moim zdaniem dość prądożerna gdyż praktycznie cały czas grzałki będą załączone podgrzewając powietrze pobierane bez przerwy z zewnątrz. Gdyby zrobić to z obiegiem zamkniętym i jedną grzałką (bo 2 jest pomocna tylko w przykładzie podanym przez ciebie) było by to bardziej "oszczędne" a że ma to działać przez 3 tygodnie to naciągnie to ładnych parę kWh prądu a wtedy przestanie być opłacalne (taniej wyjdzie kupić już wyklute kurczaki).
  Pozdro

 • #95 24 Lip 2010 19:39
  Zbyszek_64
  Poziom 20  

  Nie będę zakładał nowego wątku w tym temacie .Chcę pokazać zainteresowanym inne rozwiązanie inkubatora ,który wykonałem 3 lata temu.Jest to pełny automat któremu poświęcam ok 2 godzin podczas 21 dniowej inkubacji:
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt

  i klujnik:
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt
  W tym roku nie robiłem zdjęć z inkubacji.Jednorazowo wylęgłem 165 kurcząt i 18 gęsi.Te zdjęcia są z zeszłego roku podczas inkubacji bażanta łownego i gęsi garbonasych
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt
  Pozdrawiam

 • Ups
 • #96 08 Sty 2011 17:35
  Goorol
  Poziom 2  

  Witam i pozdrawiam.
  Pomysł inkubatora to rewelka.Pełen szacun.Dla mnie problemem jest tylko programowanie procesora i myślę można zastosować jakiś gotowy termostat,nawet mam taki,ale jest dość drogi,bo ok 90 zł.Najtańszy byłby termostat pokojowy,ale ma dużą histerezę-bo ok. 0,5° C.Pytanie czy to nie jest za dużo?Pozdro.

 • #97 08 Sty 2011 23:04
  mazomen
  Poziom 15  

  no 0.5*C to troszke za duża histereza, być może część kurczaków wykluła by się (kiedyś na jednej z aukcji spotkałem zabytkowy inkubator ogrzewany lampą naftową lub karbidową, gdzie zachowanie stałej temperatury nie jest łatwe i napewno zdarzają się jej skoki )ale lepiej urzyć czegoś dokładniejszego. Zaprogramowanie procesora jest banalnie proste, jest pełno opisów w sieci na ten temat, nawet w edw był artykół poświęcony programowaniu procesorów gotowym wsadem.

 • #98 18 Mar 2011 21:20
  dexterlog
  Poziom 9  

  jaki jest schemat układu tego sterowania?? jakiś rysunek i jak to uruchomić??

 • Ups
 • #100 15 Maj 2011 09:26
  avicena
  Poziom 10  

  Firma Lab-Tech padła jak niewylęgnięty pisklak. Ich termoregulator wydawał się być dobrym i niedrogim rozwiązaniem.

  Sam bym kupił (za logiczną cenę) ze 2 takie termoregulatory.
  Może się ktoś pokusi o zamieszczenie schematów podobnych rozwiązań, bo na pewno jest zapotrzebowanie nie tylko przy wychowie ptaków, ale i matek pszczelich.

 • #101 22 Maj 2011 02:39
  weteryna
  Poziom 10  

  mazomen napisał:
  Niestety koncepcji na obracanie jaj brak.

  pandy napisał:
  Bardzo fajny projekt - sugerowałbym podrążenie miesięczników Radio (radzieckich) z lat 80 ubiegłego wieku - było tam dużo projektów w stylu sztuczna kwoka (specjalne generatory tonów o określonych częstotliwościach i czasach) ....


  Ma może ktoś dostęp do któregoś z numerów tego czasopisma? Albo do artykułu z podobną konstrukcją "sztucznej kwoki"

  Proponuję przeszukać archiwum gazety (12 nr na rok X 10lat) :)
  ftp://ftp.radio.ru/pub/arhiv/
  Rosyjskie propozycje termoregulatorów do inkubatora
  strona 44 - 2007/02
  strona 36 - 2007/12 oraz płytka drukowana do niego - na 61 stronie
  i na stronie 30 - 2004/04 - Termoregulator z obracaniem jaj i wietrzeniem
  oraz na 28 - 2002/05
  jeśli na FTP gazety nie będzie dostępnego numeru archiwalnego proponuję poszukać TU

  Oraz rosyjska propozycja sterownika obracania jaj - strona 41 - 2006/01

 • #102 22 Maj 2011 08:28
  avicena
  Poziom 10  

  Dziękuję za sugestie, z małym "ale" - trzeba dobrze znać cyrylicę i rosyjski język techniczny.
  Na pewno podejmę się przebrnięcia przez "szerokie tory" rosyjskiej myśli technicznej, choć przyznam, że wolałbym dokonać zakupu sprawdzonego urządzenia, bo nigdy nie ma gwarancji, że praktyka sprosta teorii.
  Jako nawilżacz planuję wykorzystać dostępne na Allegro elementy od nawilżaczy ultradźwiękowych.

 • #103 22 Maj 2011 16:09
  Zbyszek_64
  Poziom 20  

  Nawilżacz ultradźwiękowy na dłuższą metę się nie nadaje .Kilka lat temu założyłem go do swojego inkubatora bo wydawało mi się , że jest to rozwiązanie w sam raz bez większych komplikacji.Pracował 2 tygodnie .Skorodował i przestał działać.Oprócz tego musiałem mu zapewnić odpowiedni poziom wody.Poniżej pewnej granicy poprostu nie działał.Postanowiłem skonstruować własny nawilżacz .Jest to zbiornik wykonany z pleksi o pojemności ok.1,5 l.Na górze zamontowałem pióra żaluzji które otwierają się gdy wilgotność spoda poniżej ustalonej.Do napędu żaluzji wykorzystałem mechanizm z napędu jakiegoś odtwarzacza DVD.Oprócz tego woda napełnia nawilżacz do określonego poziomu raz w ciągu doby.Pobierana jest ze zbiornika ,który stoi obok inkubatora przez silniczek spryskiwacza samochodowego. Na wężyku doprowadzającym wodę zamontowałem zaworek zwrotny.Poziom wody i dopełnianie nawilżacza kontroluje sterownik na atmedze8.W ciągu 19 dni inkubacji nawilżacz zużywa ok.4 l wody destylowanej.Aby parowanie wody było szybsze na dnie nawilżacza umieściłem grzałkę akwarystyczną o mocy 15W.Włącza się w tym momencie gdy otwierają się żaluzje.Dzięki opisanemu nawilżaczowi mogę utrzymać wilgotnoś na ustawionym poziomie ok.+/- 2% wilgotności względnej.

 • #104 23 Maj 2011 06:57
  avicena
  Poziom 10  

  hs2 napisał:
  Co sądzicie o takiej konstrukcji?

  Całość można zrobić z pcv bo tmperatura jest mała (ok 37 *C) Dwa brakujące elementy to regulacja wilgotności i obracanie automatyczne jajek. Całość w sumie zrobię na atmedze i oprogramuję w bascomie.


  Dawno temu (połowa lat `80) wykonałem z "wybebeszonych" lodówek zbliżoną konstrukcję. U dołu, tuż przy podłodze lodówki wykonałem prostokątny otwór dla umieszczenia wylotu elektrycznej suszarki do rąk (taka zmniejszona "Farelka", a u góry okrągły otwór dla zamknięcia obiegu powietrza. Górny otwór połączyłem z wentylatorem suszarki gruba karbowaną rurą drenacyjną z malutkimi otworkami. Założyłem, że zamknięty obieg powietrza ustabilizuje temperaturę, zaś otworki w rurze będą zasysały niewielkie porcje świeżego powietrza. Pomijając fakt, że ówczesny poziom elektroniki nie zachęcał do nowatorskich rozwiązań, to najważniejszym była prostota i niezawodność. Temperaturą sterował rtęciowy termometr kontaktowy. Nawilżanie zapewniała blaszana brytfanka z wodą ustawiona na podłodze cieplarki i to ona przyjmowała na siebie uderzenie gorącego powietrza. Pierwszą półkę wykonałem z grubego szkła, aby wymusić ruch powietrza w stronę drzwiczek komory.
  Mimo prymitywizmu i siermiężności konstrukcji była ona bardzo sprawna. Z czasem odszedłem do cieplarek z płaszczem wodnym i pojawiły się nowe wyzwania. Pomiar temperatury wody stojącej przez czujnik termostatu wymusił wprowadzenie pompy cyrkulacyjnej. Pompę taka wykonałem z odpowiednio uszczelnionych i przerobionych pompek fontanny do oczka wodnego. Włączenie grzałki włącza obieg wody i równomierny rozkład jej temperatury, bo wcześniej ogrzewana woda wykazywała dużą bezwładność.
  Z powyższego widać, że in bardziej zaawansowana konstrukcja, tym więcej wyzwań mamy do pokonania.

 • #105 23 Maj 2011 11:02
  weteryna
  Poziom 10  

  Ilość wody do utrzymania odpowiedniej wilgotności zależy w dużym stopniu od konstrukcji inkubatora i jej termo/hydro szczelności(pomijając rzeczy oczywiste jak pojemność).
  Przeglądając rosyjskojęzyczne pomysły warto zobaczyć propozycję adaptacji starej lodówki na inkubator.
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt
  Zaznaczono na żółto strefę czujnika temperatury.(Желтым цветом выделена плата термодатчика)
  Kolorem zielonym zaznaczono rezystory, które odpowiadają za regulację(Зеленым цветом выделены резисторы, которыми производится регулировка)
  Ustawianie temperatury pracy wynosi 1 kOhm.(Настройка рабочей температуры производится резистором 1 кОм)
  Jeśli chcesz zmienić zakres temperatur, konieczne jest, aby zmienić rezystor 1 kOhm.(Если необходимо изменить диапазон температур, необходимо изменить резистор 1 кОм)

  Tryb inkubacji termostabilizatora T = 38,7 °.(Режим инкубирования термостабильный Т=38,7 град)
  Do pomysłu wykorzystano wentylatory komputerowe oraz grzałkę
  Jak zapewnia autor, wszystko to działa, sprawdzone wielokrotnie, zwłaszcza termostat (wyprodukował ich ponad 20 sztuk, i nie było żadnych skarg).
  Oprócz utrzymywania temperatury i wilgotności, autor zaleca wychładzanie codzienne wg tabeli
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt
  oryginalny post znajdziecie - http://www.homebusiness.ru/ideas/720.htm

 • #106 23 Maj 2011 12:18
  avicena
  Poziom 10  

  Pomysł fajny. Wystarczy dorobić układ automatycznego bujania "jajcami", a gdyby lodówka była z zamrażarka, to mamy za jednym zamachem klujnik. Jak na moją wiedzę, to 38,7 st., jest przydużo, bo nasze źródła podają przy kurach 37,6 st., a 2 dni przed wykluwaniem nawet o 1 st. niższą.
  Interesująco przedstawia się harmonogram wychładzania jaj. Z takim wariantem się nie spotkałem.
  Dziękuję za podpowiedź.

 • #107 23 Maj 2011 13:16
  weteryna
  Poziom 10  

  Na temperaturę nie zwróciłem uwagi ale to stanowczo za dużo jak dla kur.
  Idąc tropem myślenia ,radzieckich uczonych' zamieszczam zdjęcia adaptacji lodówki (z osobną komorą zamrażarki) z mechanizmem ,obracania' jaj z napędem silnika od wycieraczek samochodowych.
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt

  sorry za wielkość zdjęć :)

 • #108 23 Maj 2011 14:10
  avicena
  Poziom 10  

  Rozwiązanie podobne jak w inkubatorach w dużych fermach.
  Zastanawiam się nad czymś na wzór inkubatora Westfalia.
  Półki wykonane z plastikowych rurek do ciepłej wody, (te do klejenia). Rurki są umocowane obrotowo na bolcach i leżą na wręgach. Na rurkach leżą jajka. Ruch posuwisto zwrotny półek sprawi, że lezące jajka też będą się obracały (idea podobna do tej:

  http://www.hodowle.eu/228_Rodzaje_inkubatorow.html

  jednak tutaj jajka leża na siatce. Dobrym rozwiązaniem byłby silniczek z mechanizmem napędu rożna. Chyba jednak będzie zbyt slaby i zachowując mechanikę będzie przydatny mocniejszy motorek.
  Sporo ciekawych informacji dowiedziałem się ze strony: http://www.inkubatory.net/inkubacja-jaj.html

  Jeszcze więcej mamy na stronie: http://www.inkubatory.net/tabela-inkubacji-usa.html

  zapewne została ona skopiowana z innej strony, bo widnieje tam temperatura nie w st. C., ale w F. Nie mniej zawiera spory ładunek wiedzy.

  Jak widać sposobów jest wiele i nie zostaje nic innego jak tylko w jednej konstrukcji zebrać to co sprawdzone i najlepsze.

 • #109 24 Maj 2011 00:11
  weteryna
  Poziom 10  

  Nad mechanizmem obracania jaj zastanawiałem się sporo. Wspomniana metoda rolek z wykorzystaniem rurek (pcv do wody) też była brana pod uwagę :)
  Zauważyłem, że metoda obracania(rolowania) nie jest zbyt dobra gdy mamy różne wielkości jajek. Trzeba je poprawiać codziennie bo się przemieszczają. Przy budowie nowego inkubatora chciałbym jednak zastosować metodę ,kołyski'.
  Dzięki bardzo za link do filmiku. Dało mi to nowe spojrzenie.
  Faktycznie najlepszym rozwiązaniem może być wypadkowa wszystkich projektów.
  http://www.youtube.com/watch?v=_WGpeoGLl9A&feature=related
  http://www.youtube.com/watch?v=6-fi9mkGwNQ&feature=related
  http://www.youtube.com/watch?v=h36H7EUd144&feature=related
  Jakość chińskiego, seryjnego inkubatora rzuca na kolana.
  http://www.youtube.com/watch?v=Iv0kw1RY04o&feature=related
  W wielu inkubatorach na ,kołyskę' są stosowane plastikowe maty-koszyczki trzymające jajka. Z czego by to można było zastosować?
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt
  Może jakieś pomysły? (wydaje mi się, że zastosowanie wytłoczek papierowych się nie sprawdzi - za dobry izolator termiczny i ogranicza przepływ ciepłego powietrza )

 • #110 24 Maj 2011 23:02
  Zbyszek_64
  Poziom 20  

  Mój inkubator (zdjęcie kilka postów wyżej)obraca jajka kołyskowo.Używam go już 3 lata i procent lęgu mam w granicach 90.Wybrałem ten sposób ponieważ podczas innych rozwiązań miałem dużo zamierań zarodków.Ten sposób jest wg mnie najlepszy.W moim rozwiązaniu tace na których układam jajka wykonane są w pstaci kaset zrobionych z wręg z płyty pilśniowej.W każdej kasetce w dnie wywiercony jest otwór ok 20mm.W tym otworze osadzony jest ostry koniec jaja.Z góry jajko delikatnie dociskane jest przez szeroką gumę z pasmanterii.Na jednej tacce mieszczą się 64 jaja kurze.Górna tacka jest podzielona tak ,że mieszczą się w niej jaja wielkości indyczych i bażancich.Gdybym jeszcze raz robił inkubator to tacki wykonałbym z cienkiego kontownika w postaci ramki.Na tą ramkę nakładałbym i mocował kasetki o różnych rozmiarach w zależności od gatunku ptactwa.W tym roku zmuszony byłem do wykonania kasetek na jajka przepiórcze,gdyż rok wcześniej "mocowałem" je do kaset które mam na stałe w inkubatorze.Włożenie i zamoocowanie , żeby nie powypadały ok.200 jajeczek zajęło mi kilka godzin.Teraz wkładam jajka na zewnątrz inkubatora i tylko mocuję samą tackę .W tym nowym rozwiązaniu nie stosowałem już gum lecz zrobiłem wieczko z cienkiej blachy ocynkowanej na którym rozciągnąłem siatkę.Jajka też siedziały stabilnie i nie wypadały.Jeszcze wracając do metody ustawiania jaj w pionie tępym końcem do góry podczas inkubacji to ma to taką zaletę ,że rozwijający się zarodek nie naciska na komorę powietrzną co może mieć miejsce w innych sposobach.Wadą jest to ,że mieści się mniej jaj na danej powierzchni.Pozdrawiam

 • #111 30 Maj 2011 21:12
  avicena
  Poziom 10  

  Dziękuję za pomoc.
  Niby wszystko wiadomo, a jednak są ważne drobiazgi. Mogłem wybrać te elementy, które sprawdziły się u innych w praktyce. Za poradą z e-maila zakupiłem gotowy termostat-higrostat z timerem firmy Jabel J-123.
  Cała reszta to już musi być moja manufakturą. Bez Elektrody na pewno popełniłbym te same błędy, jakie już inni popełnili, a tak mogłem pójść na skróty.

 • #112 01 Lip 2011 13:50
  gotlieb1957
  Poziom 2  

  Jeszcze tylko tacki do obrotu jajek i w ten sposób zmiejszy się nasza ingerencja w proces klucia,do moich tacek używam części z tonerów od ksero są tam tryby i wałki.a całośc w ramce z twardego drewna.obracane ręcznie poza skrzynią lęgową lub zestaw paru tacek napędzany silnikiem także z ksero szczególnie stare typy kserokopiarek są super.w tej chwili stosuje napęd łańcuchowy z silnikie 24W

 • #113 15 Lip 2011 08:53
  BOCIAN1981
  Poziom 2  

  witam!!!


  mazomen mam pytanie do ciebie, z uwagi na fakt że z elektroniki jestem totalnym laikiem i pomimo że czytałem to tutaj kilka razy to i tak zielonego pojęcia nie mam jak to zrobić. A gotowy układ jest strasznie drogi.
  Dlatego mam pytanie do ciebie czy byłbyś w stanie i czy mógłbyś cały ten układ mi zlutować i wykonać i przesłać w paczuszce do mnie po otrzymaniu wynagrodzenia za jego wykonanie (przelew na konto). Ja mam tylko wentylator to ewentualnie tylko jego bym sobie wlutował, żarówki oczywiście też jeśli tylko wiedziałbym gdzie ( jeśli mógłbyś zaznaczyć gdzie trzeba przylutować kabelki.

  Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedz.

  P.S. Pełen szacun za wykonanie tego układu, za sam pomysł, skąd wy bierzecie na to pomysły i jak na to wszystko wpadacie

 • #114 15 Lip 2011 10:18
  gotlieb1957
  Poziom 2  

  W tej chwili obrabiam zdięcia,jeśli tylko zdąże to postaram się je zamieścic,na elekronice się nie znam,zostawiam to zaprzyjażnionym fachowcom,mechanika owszem,uważam że moje tacki są banalnie proste i tanie,chociaż pół roku trwało nim dobrałem,raczej zdobyłem odpowiednie części,dzisiaj to nie problem,mój sąsiad zajmuje się recyklingiem i mam dostęp do takich bajerów,szczególnie wentylatorów i silników,że proces termoobiegu i wentylacji oraz obrotu jajek jest szalenie prosty,jeśli te zagadnienia są w obrębie twoich zainteresowań to służe szeroką pomocą

 • #117 05 Sie 2011 12:12
  MiKOOO
  Poziom 2  

  A ten jumper w pierwszym projekcie mazomena to ma być otwarty czy zamknięty?
  Z góry dzięki za odp
  Pozdrawiam

 • #118 11 Sie 2011 17:42
  mazomen
  Poziom 15  

  Ta zworka miała zmieniać zakres temperatur lecz opcja ta została usunięta

 • #119 14 Sie 2011 16:52
  MiKOOO
  Poziom 2  

  Czyli w miejscu jumper nie zakładać zworki tylko zostawić przerwę?

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME