Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty inkubator do wylęgu piskląt

mazomen 26 Mar 2010 11:29 171607 158
 • Prosty inkubator do wylęgu piskląt


  Witam.
  Jako że mało jest konstrukcji tego typu na forum, postanowiłem przedstawić zbudowany przeze mnie prosty inkubator do wylęgu piskląt. Zbudowałem go pod wpływem nacisku ze strony rodziców oraz braku chęci wydawania kilkuset złotych na gotowa konstrukcję. Na znanym wszystkim serwisie aukcyjnym ceny takich urządzeń sięgają powyżej 400 zł i wcale nie są lepsze od tego wykonanego przeze mnie.

  Budując go wzorowałem się na wyglądzie profesjonalnych inkubatorów znalezionych w różnych sklepach internetowych. Obudowę inkubatora wykonałem z płyt wiórowych ze starej szafy. Całość od środka wyściełana jest 10mm styropianem zapobiegającym zbyt szybkie wychładzaniu się komory lęgowej. Powietrze ogrzewane jest za pomocą dwóch 60W żarówek sterowanych za pomocą termostatu wykonanym na mikroprocesorze Attiny26 oraz czujniku Dallasa DS18B20, utrzymujących temperaturę w przedziale 37.4-37.6*C (lub 37.6-38*C -wybieranie za pomocą zworki). Temperatura wewnątrz cały czas wyświetlana jest na trzech wyświetlaczach 7-segmentowych. Cyrkulację powietrza zapewnia wmontowany we wnętrzu wentylator komputerowy o średnicy 80mm. Dodatkowy wentylator sterowany również za pomocą termostatu (brak go na zdjęciach gdyż został wmontowany później) załącza się w momencie przekroczenia temperatury 37.8*C (lub 38.1*C) zapobiegając nadmiernemu przegrzaniu się jaj. W tylnej ścianie zostały wywiercone otwory wentylacyjne dostarczające świeżego powietrza. Jako nawilżacz użyłem dwóch płaskich wypełnionych wodą styropianowych tacek (wieczko z pudełka od kebabu na wynos) ustawionych na spodzie inkubatora.

  Jajka leżą na dwóch wysuwanych tackach obitych drobną siatką z tworzywa. Pojemność każdej tacki to ok. 33 jaj kurzych. W mojej konstrukcji nie przewidziałem na razie automatycznego przewracania jaj więc trzeba to robić ręcznie.

  Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt

  Budując termostat nie przewidziałem w nim płynnej regulacji temperatury gdyż do wylęgu większości przydomowego ptactwa wystarczy zakres 37.4-37.6*C a także brakło mi miejsca w mikroprocesorze na wykonanie tej funkcji. Żarówki załączane są za pomocą triaka BT136 i optotriaka MOC3041. Program pisałem w BASCOM-ie. Elektronika została zamknięta wewnątrz pudełka z tworzywa sztucznego uszczelnionego kawałkiem gumy zapobiegającym dostawaniu się wilgoci.

  Właśnie dziś zakończył sie proces inkubacji pokazanych wcześniej jaj. Pierwszy kurczak wykluł się w 19 dniu a ostatni w 22 dniu. Z 66 jaj wykluło się 50. Jak się okazało w 10 jakach brak było zalążka a w 6 proces rozwoju kurczaka ustał w pierwszym tygodniu.

  Koszty jakie poniosłem były bardzo małe:
  *płyta wiórowa -stara szafa -0zł
  *styropian -resztki po ocieplaniu domu -0zł
  *mikroprocesor Attiny26 -kupując kiedyś 2 szt dostałem przez pomyłkę 4 więc -0zł
  *czujnik Ds18B20 -dostałem w samplach więc -0zł
  *trzycyfrowy wyświetlacz 7-seg z odzysku -0zł
  *transformator z odzysku -0zł
  *przewody i oprawki do żarówek z odzysku -0zł
  *śruby i wkręty znalazłem w domu -0zł
  *wentylatory ze starego kompa -0zł
  *2x żarówka 60W -3.20zł
  *triak -1zł
  *optotriak -1.4zł
  *drobnica elektroniczna -ok. 1zł
  RAZEM -niecałe 7zł

  Budowałem go niecały miesiąc wykorzystując ok. 0.5 godz dziennie.
  Jeśli będzie ktoś zainteresowany to zamieszczę wzór płytki i wsad do procesora.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • Zasilacze UPS
 • #2
  dymuus
  Poziom 17  
  Witam, mógłbyś zamieścić płytke i wsad??
 • #3
  Traker Wymiatacz
  Poziom 13  
  Ale czy te żarówki nie są za nisko?
  Kurczęta mogą się poparzyć :cry:
 • #5
  Skarabeusz87
  Poziom 15  
  Czy rzeczywiście udaje Ci się utrzymać temperaturę w zakresie 0,2 stopnia? Budowałem kiedyś podobny inkubator ale po wielu próbach osiągnąłem max histereze 0,6 stopnia.
 • #6
  markosik20
  Poziom 33  
  Skarabeusz87 napisał:
  Czy rzeczywiście udaje Ci się utrzymać temperaturę w zakresie 0,2 stopnia?


  Na tym czujniku jest to raczej nierealne, również temperatura na zakładanym poziomie obarczona jest błędem. Bez dokładnego wzorcowego tremometru nie można zakładać że odczytywane i regulowane wartości temperatury są rzeczywiste (o wyznaczeniu błędów i niepewnościach pomiarów nie wspominając).
 • #7
  AoT_Hunter_PL
  Poziom 21  
  Fajna sprawa, liczyłeś ile wynosi koszt całego okresu podgrzewania w związku z poborem prądu ?
  Czy mi się zdaje czy na którymś zdjęciu masz podłączony AKU.

  Pozdrawiam
 • Zasilacze UPS
 • #8
  mazomen
  Poziom 15  
  1. Jeśli chodzi o ustawienie żarówek to kurczaki na pewno się nie poparzą. Później zamieszczę fotki na których dokładniej widać gdzie te żarówki są założone.
  2. Te kolorowe kółeczka są tylko po to żeby ułatwić ich obracanie. Kółko miałem zawsze ustawione do góry w dzień a krzyżyk lub inny wzorek na noc.
  3. Temperatura nie musi być super dokładna. Ważne tylko by utrzymać ją na tym samym poziomie przez cały okres inkubacji.
  4. Kosztu prądu nie liczyłem. Dokonałem tylko pomiaru czasu grzania -ok. 20s i czasu stygnięcia -ok.40s. Tak przynajmniej było w pierwszym tygodniu inkubacji gdy temperatura w pomieszczeniu gdzie stał inkubator była na poziomie ok. 10-15*C.
  5. Akumulator wykorzystywałem tylko w okresie prób gdy nie zamontowałem jeszcze transformatora.
 • #10
  mazomen
  Poziom 15  
  Jakoś specjalnie nie odczułem dużej różnicy gdy dostałem rachunek za prąd. A kurczaki to hoduję na jajka żeby w przyszłym roku było co do inkubatora wsadzić :p
 • #11
  parafka
  Poziom 20  
  Zapisuj sobie pozycję nie wylęgniętych jaj. Być może są jakieś strefy nie/przegrzane wpływające na procent wylęgu.
 • #12
  mazomen
  Poziom 15  
  Pozycje w których leżały jajka z których nic się nie wykluło były raczej przypadkowe. Jajka nie są nagrzewane bezpośrednio przez żarówki lecz przez krążące wewnątrz powietrze przez co wszystkie jajka (przynajmniej tak mi się wydaje) są nagrzane w tym samym stopniu. Dodatkowo gdy temperatura jest zbyt wysoka załącza się dodatkowy wentylator zamontowany w tylnej ścianie na dole, wydmuchuje powietrze na zewnątrz aż temperatura spadnie do max nastawionej temperatury (37.6). Pod koniec inkubacji (tak 3-4 dni przed kluciem) wentylator ten włączał się w każdym cyklu grzania (wpływ na to miały zmiany jakie zaszły w jajkach).

  traax napisał:
  Może i głupie pytanie ale czy takie jaja ze sklepu mogą być?? ;p

  Nie mogę zagwarantować że takie jajka ci się wyklują. Istotna jest tu temperatura przechowywania jaj przed inkubacją. Najlepsze są świeże jajka z przydomowych hodowli.
 • #13
  parafka
  Poziom 20  
  A nie jest duszno takiemu świeżo wyklutemu pisklakowi?
  Jest napływ świeżego powietrza? Nie widać nigdzie kratek wentylujących.
  Dlaczego jaja należy obracać? Kura sobie jaja nie kręci (chyba).
  A co do jaj ze sklepu; :crazyeyes: :shocked!:
  Myślicie, że do kury w klatce przychodzi nocą kawaler kogut????
  A nawet jak przyjdzie to klatka jest przecież za niska........
 • #14
  mazomen
  Poziom 15  
  Otwory wentylacyjne znajdują się w tylnej części obudowy (nie widoczne na zdjęciach). Jajka należy obracać gdyż zalążek znajdujący się w środku może przykleić się do błony jajka co prowadzi do obumarcia kurczaka. Zabieg ten należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy dziennie. Kura także obraca sobie co jakiś czas jajka.
 • #15
  lord_blaha
  Poziom 33  
  Zalążek Kolego to mają roślinki, tutaj chodzi o zarodek :) Bardzo pomysłowa konstrukcja :)
 • #16
  maly_13
  Poziom 19  
  wbrew pozorom zrobienie i potem ustawienie inkubatora nie jest taką prostą sprawą, robiłem kiedyś koledze sterowanie do inkubatora jednak tam były jaja pawi odchyłka 1 stopień i ze skuteczności 70% zrobiło się 40% ale nie zapominajmy że nie sama temperatura jest istotna istotna jest również wilgotność przynajmniej tak jest przy pawiach
  kolego sprawdź czy w całym inkubatorze masz taką samą temperaturę ja przy testach miałem 12 czujników i mimo zastosowania 2 wentylatorów były różnice, natomiast sterowanie wilgotnością nie jest prostą sprawą
  powodzenia w wylęgu
 • #17
  fiskusmati
  Użytkownik obserwowany
  No jeżeli mu sie wylęgają to jest dobrze, ja bym dołożył jeszcze 2 czujki i obliczał ze wszystkich średnią.
 • #18
  matroxi
  Poziom 14  
  Właśnie kolego mazomen, jak sprawa wygląda z utrzymaniem odpowiedniej wilgoci w Twoim inkubatorze?
 • #19
  MichałKob
  Poziom 20  
  Piękny generator kurczaków, bardzo wielkanocny projekt :)
  Chyba rzeczywiście przydałoby się zadbać o dokładniejszy pomiar temperatury, może nawet byłoby opłacalne płynne sterowanie mocą żarówek (grupowe sterowanie mocą), chyba że od mrugania kurczaki pogłupieją ;)
 • #20
  mazomen
  Poziom 15  
  Jak już pisałem wcześniej pomiar temperatury nie musi być super dokładny. Dla przykładu w tym projekcie użyłem przedziału 37.4-37.6*C a w poprzednim który był pierwszym wykonanym przeze mnie inkubatorem mieszczącym 25 jaj kurzych użyłem przedziału 37.6-38*C i kurczaki kluły się równie dobrze (z 25 jaj wykluło się 18 kurcząt z czego 5 były "czyste" a 2 nie miały siły się wykluć- naturalna selekcja)

  Wilgotności praktycznie nie regulowałem z powodu braku odpowiedniego sprzętu pomiarowego. Robiłem to raczej instynktownie. Pilnowałem by zawsze w tackach była woda. W przyszłości planuję zamontować w nim chociaż higrometr lub stosować technikę pomiaru wagi jaj i wykreślać na wykresie krzywa utraty wagi porównując ją z idealną krzywą znalezioną w sieci przez co można stwierdzić czy wilgotność jest odpowiednia i w miarę potrzeb korygować ją.
 • #21
  parafka
  Poziom 20  
  Przy następnym wylęgu prosimy o film!!!
  Koniecznie.
 • #22
  mazomen
  Poziom 15  
  Był by to chyba najdłuższy i najnudniejszy film dokumentalny jaki kiedykolwiek nakręcono :P
 • #23
  Hokoczu
  Poziom 18  
  Pewnie kolega musi spędzać mnóstwo czasu w pobliżu inkubatora w czasie wylęgu, nigdy nie wiadomo kiedy kurczakowi zachce się wyjść. Duże występują różnice pomiędzy wykluciami? Kiedyś byłem obeznany w temacie, ba nawet zmontowałem inkubator z lodówki dla mojej ciotki, ale obecnie przepisy UE pozwalają rozwijać gospodarstwo w jednym kierunku (jakoś tak mi ciotka wytłumaczyła), więc jak krowy to bez kur. I jeszcze czy te żarówki umieszczone tak blisko płyt nie powodują powstawania jakiegoś swądu?
 • #24
  mazomen
  Poziom 15  
  Do inkubatora podchodziłem co jakiś czas jak byłem w domu by wyjmować puste skorupki. Kurczaki przebywały w nim aż wyschły i mogły się już utrzymać na nogach po czym przekładałem je do kartonu ogrzewanego żarówką by nie męczyły tych świeżo wyklutych. Kurczaki mogą przebywać w nim nawet całą noc i nic złego im się nie stanie. Różnice między wykluciami wynosiły od 10 min do paru godzin. Żarówki nie są na tyle blisko by mogły przypalić płytę oraz czas jaki się świecą wynosi parędziesiąt sekund.
 • #25
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Ciekawa i prosta konstrukcja.

  Rozumiem że wychłodzenie jest równoznaczne z utratą całego chowu ?

  Może warto pomyśleć o zasilaniu awaryjnym z akumulatora żelowego,
  lub samochodowego i grzałce 12V.

  Co do filmów dokumentalnych można użyć kamery w trybie poklatkowym,
  ew transmisję online :)
 • #26
  mazomen
  Poziom 15  
  Z tym wychłodzeniem nie to jest różnie. Kura także schodzi z jaj idąc się najeść niejednokrotnie wychładzając je a kurczaki i tak się klują. Czytałem gdzieś że lepiej wychłodzić je szybko gdyż powolne wychładzanie jest dla nich zabójcze. Kiedyś jak nie było prądu to korzystałem z UPS-a komputerowego. Może pomyśle nad ulepszeniem go o zasilanie awaryjne z aku jednak nie teraz gdyż dziś włożyłem do niego następną kopę jaj tym razem dla znajomego.
 • #27
  kolokat
  Poziom 26  
  Generator kurczaków sterowany mikroprocesorowo :)
  Świetny projekt!
  Że tak zapytam:
  Ma kolega kurczaki, czy kupuje zapłodnione jajka?

  Co do komentujących:
  Może jeszcze wstawić tam TV co by się kurczaki nie nudziły?
  Czy może układ liczący kurczaki?
  Ludzie!
  To jest genialne w swojej prostocie i nie wiem po co faszerować to elektroniką.
  Skoro Autor buduje to tak prostom znaczy, że tak prosto ma być, sam też wspomniał o ogrzewanym kartonie, wiec nie wiem po do takie updatowe sugestie.
 • #28
  mazomen
  Poziom 15  
  Połowa jaj pochodziła z mojej (moich rodziców) przydomowej hodowli a połowa z hodowli znajomego.

  Poniżej kilka innych fotek:
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt Prosty inkubator do wylęgu piskląt

  Oraz rysunek przedstawiający przekrój inkubatora (rysowałem w paincie więc się nie śmiać :) ) - dla tych którzy jeszcze nie zrozumieli jak to wszystko działa:
  Prosty inkubator do wylęgu piskląt
 • #29
  janchar
  Poziom 13  
  Moje gratulacje!
  Znam problem tematu, gdyż sam robiłem podobne wynalazki. Jednak moje osiągnięcia nie były tak wspaniałe. Jaj włożonych było 40, z czego wykluło się chyba 9 piskląt. Kilka z nich zdechło i całość okazała się nieopłacalna. Nie będę się rozpisywał z jakimi trudnościami się borykałem, gdyż większość z nich było tu pośrednio omówionych.
  Wiem tylko jedno, że utrzymanie jednakowej temperatury w całej przestrzeni wcale nie jest taką prostą sprawą. Również stosowałem wentylatorki.
  Co do wilgotności, to trzeba sobie powiedzieć, że w temp około 38 st. woda dosyć szybko paruje. W związku z tym para nie tylko oddziaływuje na jaja, ale też na obudowę, czyli płytę pilśniową. Czyli cała to konstrukcja ma określoną żywotność.
 • #30
  asembler
  Poziom 32  
  parafka napisał:
  A nie jest duszno takiemu świeżo wyklutemu pisklakowi?
  Jest naplyw swieżego powietrza? Nie widać nigdzie kratek wentylujących.
  Dlaczego jaja należy obracać? Kura sobie jaja nie kręci (chyba).
  A co do jaj ze sklepu; :crazyeyes: :shocked!:
  Myślicie, że do kury w klatce przychodzi nocą kawaler kogut????
  A nawet jak przyjdzie to klatka jest przecież za niska........


  Przewracanie jest konieczne bo inaczej wykluwają sie kurczaki renciści. Jakbys wyglądał jakbys lezał 14 dni cały czas na jednym boku. Przewracznie mozna zaczac po 7 dniach inkubacji. Kura to robi dziobem co jakiś czas.