Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt przenośnego boombox'a + problem z głośnikami

26 Mar 2010 11:37 1150 1
  • Poziom 9  
    Witam, otóż przymierzam się do zbudowania przenośnej szafy grającej składającej się z akumulatora, 2 głośników, wzmacniacza no i radia samochodowego.

Postanowiłem zainwestować w akumulator żelowy 12V 18Ah do tego wzmacniacz TDA154Q 2x22W i stare dobre radio Sony. Jedyny problem mam z głośnikami, ponieważ nie mam pojęcia jakie głośniki najlepiej wybrać do takiego sprzętu.

Zależy mi na tym aby głośniki grały w miarę głośno i czysto, chciałbym zamontować 2 głośniki aby uzyskać jakieś tam "stereo". Całość chce zabudować w niewielkiej obudowie, którą będzie można bez większego wysiłku przenosić.

Czy takie rozwiązanie jest wogóle możliwe? Czy bedę potrzebował czegoś jeszcze aby to wszystko działało jak należy?

Jako iż nie jestem zbyt zaawansowany w tego typu sprawach to byłbym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc w wyborze odpowiednich głośników oraz oczywiście wszelkie porady związane z moim projektem :)
  • Poziom 21  
    Co do głośników,to zależy jakiej wielkości ma być obudowa.Proponuję poszukać 2-uch głośników szerokopasmowych[ew.średnio-niskotonowe+kondensator+wysokotonowe] o średnicy 10-16cm[większa "paczka",większa średnica],o jak najwyższej EFEKTYWNOŚCI[poszukaj w sieci][głośniej,mniejszy pobór mocy,dłuższa praca akumulatora];.Wykonać obudowę-np.sklejka 6-10mm;lepsza grubsza,ale cięższa,ew. płyta wiórowa, bas-refleks[wspólna objętość i otwór dla obu kanałów].A samo radio samochodowe nie starczy?Ten TDA ma 2×22W przy THD 10%!praktycznie,aby nie "kaleczyć" uszu masz 2×10W.[Jeśli radio ma 4 wyjścia,to pod każde 1 głośnik, 2 głośniki na kanał i bez tej "dopały"]Zabezpiecz narożniki[plastikowe rogi od kolumn estradowych i pewny uchwyt np.walizkowy].Warto założyć "pewne "gniazda[np.Speakon].Jak jakiś problem,pisz.Pozdrawiam. Aha,uważaj aby w czasie pracy nie rozładować akumulatora poniżej ok.11,V[dokładne dane w nocie katalogowej określonego typu],jeśli nie jest on do tzw."głębokiego rozładowania" po kilku,kilkunastu cyklach,stracisz nawet do 50%nominalnej pojemności.