Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czym wypełnić wyłamanie (dziurę) obudowy?

KSRhaziel 26 Mar 2010 11:56 33117 26
    KSRhaziel
    Level 36  
    Zdarza się czasem iż kawałek obudowy (na rogu, na boku, itd.) ułamie się w bliżej nieokreślonych okolicznościach i potem wiatr hula po obudowie. Zastanawiałem się ostatnio czym można by taką dziurę wypełnić? Myślałem początkowo nad jakimś Poxipolem, który potem można by ładnie zeszlifować i ewentualnie pomalować. Aczkolwiek jego pierwotne przeznaczenie nigdy raczej nie było wypełniaczem.
    Czy zatem ktoś może już testował jakieś środki, którymi można by wypełnić ułamaną plastikową obudowę i potem (choć niekoniecznie) ładnie zeszlifować?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    sim_
    Level 18  
    Witam, ostatnio naprawiałem dziurę w plastikowej obudowie (otwór około 3 cm) poprzez uzupełnienie ubytków kitem "EPOXY" - epoksydowa metalowa masa naprawcza. Po stwardnieniu idealnie nadaje się do dalszej obróbki, jest bardzo twarda. Po oszlifowaniu otrzymałem idealnie gładką i twardą powierzchnię. Pozdrawiam Janek.
    kosmik903
    Level 17  
    Ja ostatnio używałem poxiliny (łączyłem plastik z metalem i usupełniałęm ubytki metalu), ale trzeba ją szybko wymodelować bo po 5 minutach robi się twarda i jest nie do ruszenia.
    dicappo
    Level 20  
    Ktoś zaraz napisze ze gipsem.Ile kosztuje EPOXY?
    Dr.Zepsuj
    Level 20  
    ja uzupełniam plastikiem, podobnym jak z danej obudowy. Kleję na to co trzyma dany plastik. Potem obróbka pilnikiem, papierem 300, 1000, 2000 na mokro, polerowanie. Efekt - w zasadzie ciężko cokolwiek zauważyć. Naprawiałem tak np. tylne lampy do samochodu albo ubytki w telefonie komórkowym - kiedy sprzedawałem go potem w skupie nie zauważyli mimo że dokładnie oglądali.
    karczochrulez
    Level 13  
    jeśli obudowa jest z ABS-u (a tak jest najczęściej w PC-tach) to wystarczy dociąć kawałek z innej obudowy, albo zaślepki i wtopić lutownicą. Róg obudowy można wcześniej dogiąć podgrzewając opalarką, albo nad gazem

ABS to to samo co samochodowe zderzaki
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Witam

Ostatnio na drobne ubytki i pęknięcia używałem kleju do plastików PermaPoxy. Dwuskładnikowy, fakt śmierdzi niemiłosiernie . Ale po związaniu
    zachowuje się prawie jak oryginalny materiał. Łatwy do obróbki pilnikiem, czy papierem ściernym. Polecam. Tylko ten smród.......
    dreaper
    Level 18  
    Ja też używam dwuskładnikowego kleju epoksy, ale nie kosztował mnie więcej jak 6 zł i nadaje się równie dobrze - jest dość rzadki na początku i schnie dwie doby, ale po wyschnięciu jest twardy i elastyczny za razem, poza tym łatwo daje się go zeszlifować. Żeby nie było nic widać z wierzchu najpierw podklejam od spodu kawałkiem plastiku, bo klej jest dość rzadki i inaczej było by ciężko wypełnić nim dziurę, otwór w obudowie tak aby kawałek plastiku od spodu był większy od ubytku, później na wierzch wlewam mieszankę epoksy i zostawiam do zastygnięcia. Nadmiar zeszlifowuję z wierzchu papierem ściernym do wyrównania powierzchni. Później całość maluję "dezodorantem" i też ciężko jest cokolwiek zauważyć.

Można też odrysować dziurę na papierze, wyciąć i nakleić na obrabiany kawałek plastiku, którym masz zamiar wypełnić ubytek w obudowie - jest przy tym więcej roboty, a efekt ten sam, tyle, że mniej kleju schodzi :)

Co do wiatru w obudowie to sądzę, że jest wskazany, ale chyba była to jedynie metafora.
    sim_
    Level 18  
    Witam,
    dicappo wrote:
    Ktoś zaraz napisze ze gipsem.Ile kosztuje EPOXY?
    ,
    za Epoxy zapłaciłem 14zł. Pozdrawiam Janek.
    Rychuu
    Level 21  
    Ja jak zmieniałem wygląd mojej obudowy to kleiłem poxipolem a resztę robiłem szpachlówką uniwersalną, wykończeniową (ta bez dodatków). Łatwa w obróbce, tania a wygląd bardzo dobry.
    katar83
    Level 25  
    Wedlug mnie najlepiej jest wtapiac lutownica kawalki plastiku w miejsca ubytkow. 'Kleilem' w ten sposob wiele obudow, szczegolnie do Toshib z polamanymi rogami i efekt jest rewelacyjny. W zasadzie po malowaniu u znajomego lakiernika wygladaja lepiej jak nowe.
    Klej jest spoko w miejscach w ktorych obudowa sie nie wygina. W przypadku gdzie dziura jest w miejscu gdzie obudowa chociaz lekko sie wygina - klej pojdzie predzej czy pozniej.
    xamrex
    Level 28  
    Można kupić skin do laptopa.
    Wtedy będzie to bardzo ładnie wyglądało.
    User removed account
    User removed account  
    Pisklak
    Level 16  
    Hmm, a włóknem szklanym ktoś próbował? Później obróbka szpachlą do samochodów.

Opinie?
    vegoyska
    Level 12  
    Szpachla do samochodu, może klej na gorąco?
    User removed account
    User removed account  
    AnnoDomi
    Level 27  
    Najlepiej tym samym rodzajem tworzywa sztucznego uzupełnić ubytek i zaspawać spawarka do plastików/hotairem a potem obrobić papierem do wodnego włącznie. Szpachla i epoxydy nie pracują tak samo termicznie ani mechanicznie jak plastik więc szybko rozdzielają się od plastiku o ile nie jest to lity i niepracujący materiał.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Dr.Zepsuj
    Level 20  
    Można hot airem, ale można tez w ten sposób nieźle narozrabiać. Obudowa lubi się w miejscu pęknięcia skurczyć i powstają dodatkowe większe dziury. Kleiłem kiedyś stary zmęczony już plastik tak i zachował się bardzo nieprzewidywalnie.
    Niewidzące OKO
    Level 10  
    vogelek23 według mnie to dopiero marnotrawstwo czasu powinieneś kupić całego laptopa a nie tylko obudowę :) kto by tracił czas na takie głupoty jak wymiana obudowy :D

Pozdro.
    katar83
    Level 25  
    Kolega vogelek ma poniekad racje. Wszystko zalezy od finansow w tej kwestii. Albo dlubiemy obudowe i ja kleimy co zajmuje zazwyczaj kilka dni i takze kosztuje, albo kupujemy nowa ktora przeciez nie kosztuje jakos strasznie.
    Osobiscie kleilem pare klap ale tylko przez to, ze nowa klapa kosztowala 1/4 wartosci laptopa. Zazwyczaj jest to jednak maxymalnie 1/10 wiec wymieniam na nowa.
    Caly proceder polega na wtopieniu lutownica kawalkow plastiku w brakujace miejsca, potem szlifowanie i malowanie najtanszym podkladem i sprayem samochodowym. Puszka kosztuje tu 5PLN. Klapa wyglada jak nowa.
    kemot94
    Level 10  
    Ja też używałem klejów dwuskładnikowych takie najlepsze
    Mr0weq
    Level 11  
    Przy większych ubytkach i możliwości szlifowania stosuję szpachlówkę samochodową poliestrową z włóknem szklanym. Utwardza się pół godziny. Przy małych - raczej epoksydy. Wklejanie lutownicą tylko okazjonalnie - często zwiększa obszar zniszczeń. Sdarzyło mi się wzmacniać pękniętą pokrywę laptopa przyklejonym na epoksyd, dogiętym kawałkiem aluminium. Jeśli miejsce pęknięcia przenosi duże siły to samo wypełnienie ubytku może nie wystarczyć.