Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroprocesorowy klucz telegraficzny

sq1ftb 26 Mar 2010 21:13 6819 8
  • Mikroprocesorowy klucz telegraficzny

Urządzenie zaprojektowano i skonstruowano jako element dydaktyczny, mający na celu, łatwiejsze zrozumienie działania i zastosowanie mikroprocesorów jednoukładowych. Powyższy projekt stanowi element ćwiczeniowy do zajęć rozszerzających z przedmiotu „Urządzenia techniki komputerowej” w technikach informatycznych. Głównym celem tego projektu jest zainteresowanie uczniów techniką mikroprocesorową a szczególnie zwrócenie uwagi na nierozłączność elektroniki i znajomości zasad programowania. Oczywiście uCWKey jest całkiem przyzwoicie działającym kluczem telegraficznym do którego oprogramowanie napisano używając języka BASCOM, co powinno umożliwić mniej doświadczonym kolegom miłą zabawę z techniką mikroprocesorową.
    Przy projektowaniu uCWKey’a przyjęto następujące założenia:
    1. Prosta konstrukcja – wykonanie urządzenia nie powinno wymagać szczególnych kwalifikacji w dziedzinie montażu urządzeń elektronicznych.
    2. Dostępność użytych elementów – większość elementów znajduje się w „szufladzie” każdego elektronika.
    3. Nieskomplikowany proces uruchomienia urządzenia – do prawidłowego uruchomienia urządzenia nie potrzeba wyrafinowanej aparatury pomiarowej.
    4.Skalowalność – urządzenie można w stosunkowo łatwy sposób rozbudowywać o inne, przydatne funkcje poprzez zmianę oprogramowania mikrokontrolera.

Załączniki:

Fajne!
  • #2 27 Mar 2010 06:35
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Jako "czynny" telegrafista gratuluję koncepcji z połączeniem - technika programowania a telegrafia - .

Myślę sobie czy nie jest błędem ustawienie (na stałe) stosunku wartości kreski do kropki jako 3 do 1 .
    Czy dla tych "nowicjuszy" w programowaniu - powinieneś (już na wstępie) przewidzieć możliwość dowolnej interpretacji [kreska do kropki] np. 2 do 4 co 0,1 .

Układ prosty i przydatny , tylko pogratulować pomysłu.

Pozdrawiam. ... .--. ..... .- -. .---

• #3 27 Mar 2010 07:26
    wkd
    Poziom 18  

Witam!
    SQ1FTB - gratuluje pomysłu !

Myślę, że "nowicjuszom" telegrafię nalezy przyswajać taką, jaką ona jest w rzeczywistości. Zmiana stosunku długości kreski do kropki wypaczy "obraz" telegrafii, gdyż wtedy jest całkiem inna "filozofia" brzmienia znaków Morse'a.
    Wiedział o tym już Ludwig Koch, który wybraną przez siebie grupę studentów nauczył odbioru znaków morse'a z predkością 12 wmp w czasie 13,5 godz.

VY 73 !

• #4 27 Mar 2010 14:17
    marek_Łódź
    Poziom 36  

W związku z tematem chciałem się przyznać, że w przypływie rozpaczy wymyśliłem, że zrobię komunikację mojego urządzenia z użytkownikiem alfabetem Morse (wprowadzanie danych - mam tylko jeden wolny bit na klucz wejściowy, a muszę wpisywać dość złożone dane - parametry, nazwa stanowiska itp). Na szczęście już mi przeszło, niemniej w pewnych szczególnych przypadkach można użyć tego sposobu komunikacji.

• #5 27 Mar 2010 15:53
    sq1ftb
    Poziom 12  

SP5ANJ napisał:

Czy dla tych "nowicjuszy" w programowaniu - powinieneś (już na wstępie) przewidzieć możliwość dowolnej interpretacji [kreska do kropki] np. 2 do 4 co 0,1 .

Na tym własnie polega zabawa, że jak "zaskoczą" to w ramach treningu będą mogli sobie dowolnie zmieniać oprogramowanie.

• #6 28 Mar 2010 20:54
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Mam Jakieś mieszane uczucia oglądając ten projekt. Co do strony użytkowej to mam jedno zastrzeżenie brak ciągu na przemian kropek i kresek podczas jednoczesnego uruchomienia obu manipulatorów. Przydała by się możliwość nagrywania stałych transmisji typu CQ itp. Jeśli chodzi o stronę edukacyjną to bardzo ciekawy projekt ja bym w opisie dodał możliwe kierunki modyfikacji niejako podpuszczając ludzi budujących ten klucz. Ja swój klucz zbudowałem na początku lat 80 i do dziś go używam oczywiście. Prostszy na przerzutnikach j-k ale działa jak należy.

• #8 31 Mar 2010 14:34
    arturavs
    Poziom 38  

sq1ftb napisał:
    Mikroprocesorowy klucz telegraficzny

mikroprocesorów jednoukładowych.

Powinno być : mikrokontrolerów.

Poza tym projekt ciekawy i godny uwagi. Jednak jak już poprzednicy wspomnieli;
    brak możliwości personalizacji, i zmiany ustawień. A to się troszkę mija z celem...

• #9 31 Mar 2010 17:34
    sq1ftb
    Poziom 12  

W nawiązaniu do postu poprzednika uprzejmnie informuję, że w technice cyfrowej dopuszczalne są obie formy nazewnictwa. Projekt jest projektem edukacyjnym dla uczniów techników mającym im przyblizyć wiedzę z takich układów i jako taki zawiera niezbędne minimum kodu dla realizacji takiej funkcji. Może również stanowić produkt wyjściowy do zaprojektowania bardziej złożonego układu, który oprócz nadawania kropek i kresek steruje telewizorem, generuje tokeny dla systemów bankowych, wyświetla aktualne imieniny oraz generuje zestawy liczb dla Lotto.