Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak bezpiecznie przechowywać układy scalone?

chmurli 26 Mar 2010 22:11 2808 4
 • #1
  chmurli
  Level 10  
  witam, mam jak bezpiecznie przechowywać układy scalone (zabezpieczenie przed esd) inne od pianki polietylenowej. W jednym edw pisał ktoś że przechowuje w styropianie owinietym folia aluminiowa. Czy to aby na pewno jest bezpieczne? Bo z tego co wiem to aluminium przewodzi prad, a my chcemy odseparowac chyba układy od przewodników. Mam racje? Ew. czy można stosować sam styropian (nie moge znalezc jego wlasciwosci elektrycznych)?
 • #2
  marco47
  Level 41  
  Jeżeli położysz (wciśniesz) cały układ na foli aluminiowej położonej na zwykłym cienkim kawałku styropianu to wszystkie wyprowadzenia będą miały jednakowy potencjał , dlatego nie nastąpi zniszczenie przez ładunki elektrostatyczne . Dzisiejsze układy są w miarę dobrze zabezpieczone ale nadmiaru ostrożności nigdy za wiele .
 • Helpful post
  #3
  Mariusz Raczek
  Level 28  
  Każde pudełko ekwipotencjalne będzie dobre np. puszka metalowa po sardynkach, gąbka antystatyczna, grafitowana (szara lub czarna), styropian owinięty folią aluminiową, pudełka z tworzyw sztucznych, najlepiej antystatyczne, lub pokryte warstwą ułatwiającą przewodzenie.
  Układów nie trzeba separować od przewodników - przewodnik ma zabezpieczyć nasz układ jak klatka Faradaya. Szczególnie "cenne" półprzewodniki CMOS należy przechowywać ze zwartymi wszystkimi wyprowadzeniami.
  Współczesne układy CMOS są wyjątkowo odporne na ładunki statyczne, a najbardziej narażone są przy montażu i przenoszeniu.
  Zwykły styropian jest bardzo dobrym izolatorem, i w związku z tym mogłyby się na nim utrzymywać długo ładunki. Owinięcie go folią metalową załatwia ten problem.
  Pozdrawiam.
 • #5
  User removed account
  User removed account