Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zasilacz] Czy dany zasilacz udźwignie daną konfiguracje?

Phil405 26 Mar 2010 22:25 1674 20
  • #1 26 Mar 2010 22:25
    Phil405
    Poziom 9  

Witam

Zwracam się do Was jako fachowców z zapytaniem.

Posiadam takowy sprzęt: płyta główna MSI K9N6PGM2, procesor AMD Athlon 3800+, pamięć 2x1GB DDR2 RAM, kartę GeForce 7300GS 512MB, Samsung 160GB, napęd DVD-RW.

Zamierzam wymienić procesor na Athlona X2 4400+ a kartę na GeForce'a 8600 GT 512MB/128Bit.

Do tej pory sprzęt był zasilany przez zasilacz Take Me 400W.

Czy po wymianie tych dwóch powyższych komponentów ten zasilacz da radę dźwigać taki sprzęt? Za kilka miesięcy będę miał IBoxa 500W, ale czy póki co mogę używać kompa na tym zasilaczu?

Będę wdzięczny za pomoc, ale nie radźcie mi ws. zakupów, chcę tylko odpowiedź na pytanie.

0 20
  • Pomocny post
    #2 26 Mar 2010 22:34
    Kwicek
    Poziom 12  

to zalezy co kolega bedzie robil, bo jak nie beda obciazane to przy obu zasilkach komp wstanie i bedzie pracowal... jesli jakas gierka wymusi na grafice troche wysilku to ten take me sie moze "Spocic" i potem sie rozgrzeje - kondensatory spuchna (o ile jeszcze nie zrobily tego). IBOXy tez nie sa najspecjalniejsze ale to wszystko zalezy co sie robi i ile pradu potrzeba do czynnosci wykonywanych w danej chwili.

0
  • #3 26 Mar 2010 22:36
    Phil405
    Poziom 9  

Generalnie, to używam Linuksa, więc raczej komputerek służy do internetu, filmów, muzyki i tak dalej.
    Z tym, że czasem chciałbym sobie odpalić jakąś gierkę.

0
  • Pomocny post
    #4 26 Mar 2010 22:42
    lucasglos
    Poziom 17  

te kilka miesięcy powinien wytrzymać

0
  • Pomocny post
    #5 26 Mar 2010 22:45
    Kwicek
    Poziom 12  

To tak jak by wozic maluchem przyczepke zaladowana z 1,5 tony ... w koncu zacznie odmawiac posluszenstwa jedno albo drugie :D
    Chyba nie ma reguly - take me 400 to takie raczej oszukane 400W wiec nie ma sie co sugerowac zmiana na 500W IBOX bo tam tez nie ma tego co napisane na naklejce :P

0
  • #6 26 Mar 2010 23:52
    Phil405
    Poziom 9  

Na tego IBoxa chcę zmienić, bo po prostu będę miał go w dobrej cenie :)
    Więc ogólnie wygląda na to, że póki co będę mógł się pomęczyć na tym Take Me.

A powiedzcie mi jeszcze; czy ten Take Me ma jakieś zabezpieczenia, że w razie jakby uległ uszkodzeniu żeby nie pociągnął za sobą płyty głównej?

P.s. Przyczepa o ładowności 1.5 tony to już wyższa półka :P

0
  • Pomocny post
    #8 26 Mar 2010 23:59
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Ani Takeme ani ibox nie pociągną bezpiecznie tego zestawu.

Z najtańszych to ModeCom MC350 lub jakiś Fortron.

0
  • Pomocny post
    #9 27 Mar 2010 00:22
    krysjaz
    Poziom 11  

Pobór moc procesora Athlona X2 4400+ to gdzieś 65 W, karta graficzna GeForce'a 8600 GT to gdzieś 100W, najwyżej jak zasilacz nie będzie trzymał napięcia to w pierwszej kolejności odłączana zostanie karta graficzna. Kiedyś miałem taki problem że po kilku miesiącach od wymiany karty graficznej i dołożeniu ram zasilacz nie wytrzymał i po uruchomieniu komputera wyłączał się monitor a komputer chodził nadal, naszczepcie po wymian zasilacza na mocniejszy wszystko wróciło do normy.

0
  • Pomocny post
    #10 27 Mar 2010 01:37
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nieprawda, nie ma takiej zależności. Po prostu u ciebie wyłączyła się karta. Przy zasilaczu tej klasy, to on po prostu wybuchnie, strzeli dymem i na tym się zakończy.

0
  • Pomocny post
    #11 27 Mar 2010 04:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #12 27 Mar 2010 09:58
    Kwicek
    Poziom 12  

Tak czy inaczej warto zagladac co jakis czas do zasilaczy tych "no name" jak i tych markowych. Standardem jest, ze w zasilkach slabszej klasy szybciej leca pewne podzespoly, sa mniej wytrzymale i dlatego tansze.
    W takich markach jak kolega chce uzyc te rzeczy dzieja sie nagminnie:

[Zasilacz] Czy dany zasilacz udźwignie daną konfiguracje?

0
  • Pomocny post
    #13 27 Mar 2010 10:33
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

piotr__80 napisał:
    Nic się nie stanie pod warunkiem że masz odpowiednie wtyczki, bo stare zasilacze 400W nie posiadały kompletu wtyczek na nowe płyty główne. Jak zasilacz nie da rady to po prostu się wyłączy komputer, bo każdy zasilacz na wstawiony czujnik temperatury. A poza tym, rzadko kiedy z zasilacza pobiera jest pełna moc. A 400W to dużo, procek 65, grafika tyle samo, płyta główna max tyle samo i pamięci ram kilka wat na maxa. To wszystko, pozostałe rzeczy są wykorzystywane sporadycznie lub w celu załadowania kolejnej mapy w grze a później znowu z ramu :)
    Chwilowy pobór może i osiągnie te 350-400W ale średni niestety nie dojdzie do tego.

Nie wygaduj bzdur!!! Jak nie znasz szczegółów konstrukcyjnych takich zasilaczy to nie pisz!! Tak samo nieprawdą jest, że komputer pobiera moc którą wyliczyłeś tylko chwilowo. Nieprawdą też jest, że każdy zasilacz ma czujnik temperatury. Faktem natomiast jest, że jeszcze nie spotkałem się, żeby te co go mają kiedykolwiek zostały przez niego uratowane.

Ten takeMe to konstrukcja prawie bliźniacza z codegenem 300S. Szczególnie narażona jest dioda 12V, tutaj zbudowana chałupniczo z 2 oddzielnych uniemożliwia to odprowadzanie ciepła, więc nawet jakby był czujnik, to diody szlag trafi szybciej, niż zdąży zareagować. Dodatkowo mamy to bardzo awaryjny układ zasilania +5Vsb. Żadnych filtrów.

Zresztą było to wałkowane miliony razy.

0
  • Pomocny post
    #14 27 Mar 2010 10:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #15 27 Mar 2010 11:08
    ikarus78
    Poziom 18  

piotr__80 napisał:
    Nic się nie stanie pod warunkiem że masz odpowiednie wtyczki, bo stare zasilacze 400W nie posiadały kompletu wtyczek na nowe płyty główne. Jak zasilacz nie da rady to po prostu się wyłączy komputer, bo każdy zasilacz na wstawiony czujnik temperatury. A poza tym, rzadko kiedy z zasilacza pobiera jest pełna moc. A 400W to dużo, procek 65, grafika tyle samo, płyta główna max tyle samo i pamięci ram kilka wat na maxa. To wszystko, pozostałe rzeczy są wykorzystywane sporadycznie lub w celu załadowania kolejnej mapy w grze a później znowu z ramu :)
    Chwilowy pobór może i osiągnie te 350-400W ale średni niestety nie dojdzie do tego.

Chłopie nie opowiadaj bzdur, bo ktoś kto się nie zna jeszcze uwierzy...
    Z zasilacza NIGDY nie jest pobierana pełna moc 80-90% to max (sprawność!!!!)
    ok, 400W to dużo ale w MARKOWYM zasilaczu - ty 400W to jest TYLKO na naklejce
    Uwierz mi jeżeli na tym zasilaczu chwilowy pobór osiągnie 400W to spali się zasilacz i płyta najpewniej o ile nie reszta podzespołów

piotr__80 napisał:

A konstrukcje TakeME, Codegen, Deer czy inne takie cuda są praktycznie tak samo wykonane. A właśnie takie montuje się dla standardowych użytkowników.
    Dla ludzi którzy wiedzą co chcą mieć każdy poleci Fortrona lub Chiefteca. .

Noooo.... to się popisałeś - w rok czasu pracy w sklepie sprzedałem ze 4 zestawy z takimi zasilaczami (sprzedawałem od 5-15 dziennie). ZAWSZE tłumaczyłem ludziom jaką różnice robi zasilacz i 100PLN to nie był problem.
    Kto to standardowy użytkownik - zasilacze montuje się takie jakie POLECI sprzedawca - to o nim świadczy!!

piotr__80 napisał:
    Nie zajmowałem się naprawą, ale wiele z nich montowałem i przekładałem do różnych zestawów, zawsze dobierałem moc moim sposobem i nigdy nie zdarzyło mi się żeby mi coś się zepsuło.

No to masz bardzo dużo szczęścia... i tyle

0
  • #16 27 Mar 2010 13:26
    Phil405
    Poziom 9  

Panowie dzięki za wszelkie rady.

Wygląda na to, że tymczasowo zaczekam z montażem nowych części dopóki nie sprawię sobie nowego. Trochę mnie smucą te negatywne opinie o tańszych zasiłkach, bo cienko stoję z kasą i będę miał problem z zakupem czegoś droższego.

Ewentualnie poza tym IBoxem miałbym jeszcze do wyboru zasilacz Mercury 400W z wiatrakiem 12cm. Wygląda nieźle (nowy), ale to też nie jest żadna marka...

0
  • Pomocny post
    #17 27 Mar 2010 13:40
    Kwicek
    Poziom 12  

Chaba ten IBOX to najsensowniejszy wybor w takim razie z tych okrojonych zasilek.

0
  • Pomocny post
    #18 27 Mar 2010 15:19
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

piotr__80 napisał:
    Nie zajmowałem się naprawą, ale wiele z nich montowałem i przekładałem do różnych zestawów, zawsze dobierałem moc moim sposobem i nigdy nie zdarzyło mi się żeby mi coś się zepsuło. czasem w upalne lato dodawałem do obudów dodatkowe chłodzenie i nie było nigdy z tym problemu.
    A konstrukcje TakeME, Codegen, Deer czy inne takie cuda są praktycznie tak samo wykonane. A właśnie takie montuje się dla standardowych użytkowników.
    Dla ludzi którzy wiedzą co chcą mieć każdy poleci Fortrona lub Chiefteca. Dodatkowo kiedyś zdarzyło mi się że zasilacz Fortrona nie spowodował restartu kompa po szpilce w dół na sieci a przeciwieństwie do 2 innych komputerów które się zrestartowały.

No to masz albo ogarniętych klientów, albo po awariach byli tak wściekli, że wymieniali na własny koszt nie chcąc mieć już z tobą nic do czynienia. (Wiem, bo tak ludzie często do mnie przychodzą)

0
  • Pomocny post
    #19 27 Mar 2010 15:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #20 27 Mar 2010 16:11
    arturavs
    Poziom 38  

Czytam i czytam, i się zastanawiam; Czy Kolega piotr__80 myśli poważnie?
    Co ma UPS do zasilacza? Dobry markowy zasilacz ma jeszcze sporo mocy w zapasie, a byle chińszczyzna nawet Mu nie dorówna. Używam w firmie markowego sprzętu (HP, Dell), i jeszcze od ośmiu lat nie miałem przypadku
    awarii zasilacza. Poważna firma komputerowa robi wszystko z zapasem,
    bo nie wie co Klientowi odbije. A chinole tak. Na zasilaczu Dell'a 135W osiem dysków 200GB , i zagadka czemu działa bezawaryjnie pięć lat?
    24 na dobę. Zmień Kolego poglądy , bo nie wszystko co jest napisane
    = rzeczywistości.

Każdy swoje chwali, lepiej stówkę czy dwie dołożyć i mieć święty spokój,
    niż wróżki szukać: pociągnie , czy padnie.

0
  • Pomocny post
    #21 27 Mar 2010 16:23
    ikarus78
    Poziom 18  

piotr__80 napisał:

A ja uważam że wypowiadacie się bo sami na dobrą sprawę nie jesteście w stanie stwierdzić co i jak dobrać, a najlepiej wybrać sprzęt drogi i pewny, bo jest niezawodny. Jest to racja, ale są półśrodki które poradzą sobie bez problemu a są ze dwa razy tańsze. A czy prąd płynie do procesora z taniego zasilacza czy z drogiego (pod warunkiem spełnienia podstawowych wymagań) jest mu to bez różnicy.
    Chcesz się czepiać, to czep się rzepa, bo na nim się najdłużej utrzymasz. Do tej pory nie zdarzyło mi się żeby coś się stało nie tak z powodu zastosowania pośredniego zasilacza, byle był dobrany pod względem mocy. A że spalić się może to i każdy może, a to czy przy okazji spalenia się zasilacza spali się płyta główna to już kwestia przyczyny która to wywołała. Nawet drogi zasilacz nie zabezpieczy w niektórych przypadkach. A poza tym od tego są UPSy.

po 1) dobieram sprzęt od wielu lat, z reguły najlepszy w kategorii cena/możliwości - niekoniecznie najdroższy
    po2)to czy prąd płynie z taniego zasilacza czy drogiego nie ma znaczenia - prawda ale ZASILACZA a nie urządzenia zasilaczopodobnego (iBox, Modecom Feel itp.) który prostuje prąd a nie zasila prądem stałym
    po3) nie wiem skąd wiesz, że nic się nie stało z powodu zasilacza - napuchnięte kondensatory spalone płyty, dyski, itp... może faktycznie jak coś się spaliło ktoś kupił u innego sprzedawcy??
    po4) podłącz UPS i urządzenie zasilaczopodobne - ciekawym w czym ma UPS pomóc??? Po czasie krótszym lub dłuższym i tak coś spali (daj boże żeby tylko to co zasila a nie to co jest zasilane)

piotr__80 napisał:
    A że spalić się może to i każdy może, a to czy przy okazji spalenia się zasilacza spali się płyta główna to już kwestia przyczyny która to wywołała.

Oddzielna kategoria i oddzielny temat - nie zgodzę się - miałem kiedyś Chiefteca i linia na wsi dostała piorunem - popaliło się wszystko (lodówka, kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny!!!) nawet UPS pod który była podłączona plazma 103" (ona przeżyła na szczęście) mój zasilacz się stopił w środku - ale po wymianie wszystko zadziałało jak trzeba - może szczęście a może ZASILACZ (boję sie pomyśleć co by było gdyby był tam modecom czy coś w tym stylu)

po100... temat zdaje się do zamknięcia ;-)

0