Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja elementu z modułu diody laserowej

n/n 26 Mar 2010 22:38 1326 7
  • #1 26 Mar 2010 22:38
    n/n
    Poziom 9  

Siema,

Mam problem ze zidentyfikowaniem pewnego elementu modułu dody laserowej. Chcę wiedzieć co to jest i czy mogę tego użyć do diody 20x silniejszej, ale niestety nie mogę odczytać symbolu. Zamieszczam zdjęcie. Pod lupą odczytałem duże pionowe XI (xena, iwona) oraz poziomo 029. Google nie znajduje takiego elementu. Proszę o pomoc, może ktoś wie co to jest.

To najlepsze zdjęcie jakie udało mi się zrobić (6 letni canon 3.2 mpix;). Diodę dorysowałem tam gdzie powinna być. Ciekawe, że 3. nóżkę też podpieli co by oznaczało, że stabilizacja mocy jest z użyciem fotodiody. Proszę o pomoc.

0 7
  • #2 27 Mar 2010 09:20
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Nie umiesz robić zdjęć, ostrość jest za płytką. Na pewno nie można użyć takiej pchełki do stabilizacji prądu diody laserowej z 20x większą mocą.

0
  • Pomocny post
    #4 27 Mar 2010 17:11
    Mirek Z.
    Moderator

http://info.electronicwerkstatt.de/bereiche/bauteile/smd/smd_aktiv/x.html
    Jak widać z linku, oznaczenie XI to dioda Zenera - jednak w tym przypadku nie jest to możliwe (już choćby inna obudowa).
    Najprawdopodobniej zachodzi tu dość częsty przypadek, że ten konkretny producent zastosował swoje własne, nietypowe oznaczenia.
    Nie sądzę też, żeby można to XI odczytać jako X1.

Przenoszę do odpowiedniego działu.

0
  • #6 28 Mar 2010 15:11
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Pytanie do autora: Czy możesz rozrysować z płytki (z obu stron) dokładnie połączenia na tej płytce, to będzie można sprawdzić, który element najbardziej pasuje do układu ?

Uzupełnij brakujące połączenia na poniższym rysunku i wartości elementów:

0
  • #7 28 Mar 2010 15:29
    Quarz
    Poziom 43  

Paweł Es. napisał:
    Pytanie do autora: Czy możesz rozrysować z płytki (z obu stron) dokładnie połączenia na tej płytce, to będzie można sprawdzić, który element najbardziej pasuje do układu ?

Uzupełnij brakujące połączenia na poniższym rysunku i wartości elementów:

Na nic to wszystko i nic nie będzie można sprawdzić - co mniej lub bardziej pasuje - ponieważ jest tam zastosowany specjalizowany i dedykowany monolityczny układ scalony służący do stabilizacji wartości promieniowanej mocy lasera a mierzonej za pomocą wbudowanej weń diody P-I-N.
    I na pewno nie są to tylko zwykłe tranzystory, a znacznie bardziej złożona struktura ...

Dlatego też - autorze tematu - pośpiech z rozdawnictwem "pomogów" jest tu niczym nieuzasadniony, a podane tu wcześniejsze odpowiedzi 'wskazujące'' na taki czy inny tranzystor to typowe "wróżenie z fusów" ... :idea: :shocked!:
    Jak znam tę tematykę, to producenci w/w układów wcale nie są skłonni do publikowania ich danych, ponieważ są to najczęściej elementy "robione na miarę" - zamawiane w waferni przez producenta lasera do danego typu diody laserowej.

Jedno jest tu pewne - a co zostało tu już napisane - nie da się zastosować tego układu do innego typu, a w szczególności "mocniejszego" wielokrotnie, lasera.

0
  • #8 28 Mar 2010 15:52
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Temat zamykam.
    Odpowiedź już była.
    Cd. proponuję np: "Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy"

0