Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Euroline nie zapala

matrix55a 26 Mar 2010 23:57 12068 8
  • #1 26 Mar 2010 23:57
    matrix55a
    Poziom 9  

witam; Posiadam piec junkers Euroline niestety nie wiem jaki model bo zgineła instr. a nie mam pojęcia skąd odczytać. Piec działał normalnie. Ustawiono na nim grzanie wody na max. i zaczęła się świecić dioda 60st. i mrugać awaria. Przeczyściłem diodę jonizacyjną bezskutecznie:( Isrownik działa ale tak jakby coś gazu nie puszczało. Przyjechał spec i stwierdził że padła elektronika bo nie ma napięcia na wyjściu. Pytanie brzmi gdzie ewentualnie szukać uszkodzenia??? Sprawdziłem przekaźniki i są w porządku. Bardzo proszę o cenne sugestie bo 900 zł piechotą nie chodzi i za te pieniądze to mogę nawet tydzień przy niej siedzieć.
    Pozdrawiam czekam na odpowiedź.
    ps. symbol płyty 45.006.837-001 rev.I

1 8
  • Pomocny post
    #2 27 Mar 2010 10:56
    ol_an
    Specjalista - systemy grzewcze

Powinieneś sprawdzić cewki zaworu gazowego. Jeśli nie ma przejścia do wymiany zawór gazowy. Może być także uszkodzony przewód elektrody jonizacyjnej. Jeśli mają przejście, a z płyty nie wychodzi napięcie na zawór gazowy, to niestety płyta do wymiany. Koniecznie zacznij jednak od sprawdzenia polaryzacji zasilania kotła. Bardzo ważne, aby faza była podłączona we właściwym miejscu do kostki z literką "L" zero do "N"

1
  • Pomocny post
    #3 27 Mar 2010 12:17
    serwisszulborski.pl

Jeżeli jest gaz, jest iskra,napięcie 230VAC +- 20% ,L-Faza,cewki sprawdzone (V2 ok.1,8kom-V1 ok.3,1kom) - to wskzanie jest na płytę elektroniczną Nr kat. 8 707 207 250. Możliwa awaria transformatora - konieczne pomiary uzwojenia wtórnego i pierwotnego.Powodzenia w pomiarach.

1
  • #4 27 Mar 2010 18:02
    ol_an

serwisszulborski.pl napisał:
    Jeżeli jest gaz, jest iskra,napięcie 230VAC +- 20% ,L-Faza,cewki sprawdzone (V2 ok.1,8kom-V1 ok.3,1kom) - to wskzanie jest na płytę elektroniczną Nr kat. 8 707 207 250. Możliwa awaria transformatora - konieczne pomiary uzwojenia wtórnego i pierwotnego.Powodzenia w pomiarach.

W zasadzie nie wiemy czy to EUROLINE czy EUROLINE HRD. Podawanie nr kat. płyty przed ustaleniem konkretnego typu kotła trochę przedwczesne. Ważna jest natomiast procedura wykrycia uszkodzonego elementu.
    ol_an napisał:
    Powinieneś sprawdzić cewki zaworu gazowego. Jeśli nie ma przejścia do wymiany zawór gazowy. Może być także uszkodzony przewód elektrody jonizacyjnej. Jeśli mają przejście, a z płyty nie wychodzi napięcie na zawór gazowy, to niestety płyta do wymiany. Koniecznie zacznij jednak od sprawdzenia polaryzacji zasilania kotła. Bardzo ważne, aby faza była podłączona we właściwym miejscu do kostki z literką "L" zero do "N"

podane w poście powyżej

0
  • #5 27 Mar 2010 18:26
    systemgaz
    Poziom 23  

matrix55a napisał:
    witam; Posiadam piec junkers Euroline niestety nie wiem jaki model bo zgineła instr. a nie mam pojęcia skąd odczytać. Piec działał normalnie...Przyjechał spec i stwierdził że padła elektronika bo nie ma napięcia na wyjściu. ... Bardzo proszę o cenne sugestie bo 900 zł piechotą nie chodzi i za te pieniądze to mogę nawet tydzień przy niej siedzieć....ps. symbol płyty 45.006.837-001 rev.I

Jak rozpoznać model kotła, jeśli nie ma instrukcji? Przede wszystkim należy obejrzeć tabliczkę znamionową urządzenia. Po za tym sam wygląd /obudowa/ kotła jest różny dla modelu Euroline ZS/ZW lub wersji HRD. Płyty główne też maja inny wygląd. Oznaczenie z płyty (45.006.837-001), to numeracja producenta płyty, na pewno nie Junkersa. Płyta główna do Euroline ZS/ZW 8 707 207 250 0, cena 518,11 netto, Euroline HRD 8 708 300 212 0, cena 459,47 netto. Warto przypomnieć, że płyt elektronicznych do urządzeń grzewczych nie naprawia się z powodu bezpieczeństwa i kilku paragrafów. Swoją drogą krzyknąć 9 setek za płytę z wymianą, to jest to :)

0
  • #6 27 Mar 2010 19:21
    serwisszulborski.pl

Oznaczenie płyty 45.006.837-001 dotyczy Kotła Euroline ZS/ZW23 KE/AE. Nie muszę zgadywać - bo leży przy laptopie.

0
  • #7 27 Mar 2010 21:17
    matrix55a
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za cenne i tak liczne sugestie. Faza z N nie pomylona to pierwsze co sprawdzałem. Gdzie podłączone są cewki od zaworu gazowego? Na płycie mam MV4..MV1,X2,X5:-( X6. Przy pomiarze napięcia masę wziąść z minusa kondensatora???

Piec typu ZW 23 KE 23 trafo wygląda na dobre po podłączeniu po podłączeniu 230 do trafa na wyjściu 23V a szkoda bo to by załatwiło sprawę:(

Junkers Euroline nie zapala Junkers Euroline nie zapala Junkers Euroline nie zapala Junkers Euroline nie zapala

0
  • Pomocny post
    #8 27 Mar 2010 23:32
    serwisszulborski.pl

Piny MV4-MV3 dotyczą cewki głównej V1 opór ok.3 kom napięcie 95VAC, piny MV2-MV1 dotyczą cewki modulatora opór ok. 1,7-1,8 kom napięcie 25-35VAC. Uważam że i tak cała ta zabawa skończy się wymianą płyty - wnisek po widocznych przegrzanych rezystorach. Oprócz wymiany potrzebna również konserwacja , po to żeby nie doszło do kolejnego podtopienia górnej części obudowy płyty - widać na zdjęciu.

0
  • #9 28 Mar 2010 17:05
    matrix55a
    Poziom 9  

MV1-MV2(brązowy-czarny) przerwa:) MV3-MV4(czerwony-niebieski) 1,6kOm
    Muszę jeszcze sprawdzić napięcia na wyjściu płyty jeżeli są dobre to poproszę pana specjalistę i pokażę w czym tkwi problem. Jaki koszt zaworu??? Oczywiście za montaż zaworu sam bym się nie brał. Dostanę gdzieś obudowę do płyty bo jest trochę przygrzana. @serwisszulborski.pl dzięki za napięcia,opór i opis wyprowadzeń :D Pozdrawiam

1