Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

48v phantom nie zaszkodzi instrumentom?

tobiasz1 27 Mar 2010 09:06 2697 13
    tobiasz1
    Level 18  
    Witam. Byćmoże ten temat był już poruszany ale nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Moje pytanie brzmi: czy jeśli mixer ma zasilanie phantom na wszystkich kanałach jednocześnie to nie zaszkodzi to np. mikrofonom dynamicznym lub instrumentom?

Proszę o szybką odpowiedź. Pozdr.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Matuszm15
    Level 15  
    Jeśli używasz symetrycznych kabli, to mic i instrument dostaną symetrycznie na cewke +48V z obu stron, co daje nam różnice potencjałów na końcu cewki 0V, więc nic się nie stanie :)

W przeciwnym razie może powstać zwarcie, które spali cewke
  • Helpful post
    An-2
    Level 12  
    To zależy jak podłączysz mikrofon. Jeżeli podłączysz asymetrycznie to spalisz jeżeli symetrycznie to nic sie nie stanie a co do instrumętów to one mają wyjscia asymetrycznie i nie mozna puszczać napięć.
    Matuszm15
    Level 15  
    An-2... np podłączając instrument, przez di-box-a(czyli jak Bóg przykazał) musisz go zasilić +48V(ew bateria), więc teraz musi być pytanie... W jaki sposób kolega planuje podłączać instrumenty??

Ja przez długi czas pracowałem, na Soundcraft-cie, który miał możliwość włączenia Phantom-a, tylko na wszystkie kanały i jakoś nikt nie płakał, że coś nie tak z instrumentem jest, przy połączeniach symetrycznych :)
  • Helpful post
    AnTech
    Level 31  
    An-2 wrote:
    a co do instrumętów to one mają wyjscia asymetrycznie i nie mozna puszczać napięć.

... chyba, że między instrumentem a konsoletą zastosujesz urządzonko zwane di-box. Było na forum, poszukaj.
    tobiasz1
    Level 18  
    Oczywiście pyta-dibox (diboxy dopiero kupię) pytanie rzeczywiście raczej dotyczyło mikrofonów dynamicznych i tu dziękuję za konkretną odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie co do diboxów, czy jeśli kupię pasywny (tańsze) to 48v nie dotrze do instrumentu? A czy aktywny nie przepuszcza zasilania?
  • Helpful post
    Matuszm15
    Level 15  
    w Pasywach nie dotrze... jest ono tylko potrzebne do poprawnego działania Di-box-a... Z aktywnym, jest taka sama sytuacja, tylko on czerpie w inny sposób energie potrzebą do działania :)

Dokładne info znajdziesz tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic816563.html
    tobiasz1
    Level 18  
    Czyli podsumowując mikrofonom nie zaszkodzę a instrumenty tak czy owak zabezpieczą di-boxy. Jeżeli coś źle zrozumiałem to mnie poprawcie a jeżeli dobrze to dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc.
    An-2
    Level 12  
    Matuszm15 wrote:
    An-2... np podłączając instrument, przez di-box-a(czyli jak Bóg przykazał) musisz go zasilić +48V(ew bateria), więc teraz musi być pytanie... W jaki sposób kolega planuje podłączać instrumenty??

Ja przez długi czas pracowałem, na Soundcraft-cie, który miał możliwość włączenia Phantom-a, tylko na wszystkie kanały i jakoś nikt nie płakał, że coś nie tak z instrumentem jest, przy połączeniach symetrycznych :)

Masz racje
    LuckyDj
    Level 33  
    Jeśli chodzi o mikrofon dynamiczny i połączenie niesymetryczne, to powiem tyle, że każdy mikser podaje phantom przez rezystory ograniczające, w większości nie mniejsze niż 6,8k, co przy rezystancji mikrofonu na poziomie 200R powoduje odłożenie się na cewce napięcia stałego na poziomie 1,3V...

Czy takie napięcie może uszkodzić cewkę mikrofonu? Wątpię. Może natomiast wpłynąć w jakiś (mało znaczący sposób) na jego charakterystykę, albo raczej dynamikę, ale na pewno go nie uszkodzi.

Jesli chodzi o instrumenty, to każde wyjście audio (oprócz wyjść wzmacniaczy mocy) zblokowane jest szeregowym kondensatorem, który to ze swej natury nie dopuści do przepływu prądu stałego między mikserem, a instrumentem.

A po trzy, DI-Box pasywny nie potrzebuje żadnego zasilania, ani phantom, ani bateryjnego, raczej aktywny go potrzebuje.

Natomiast globalny phantom często ujawnia wadliwe kable i ich połączenia i o tym należy pamiętać używając mikserów takich jak Soundcraft, gdzie mamy jeden włącznik PP na wszystkie kanały.

Pozdrawiam.

PS: Z drugiej strony trochę dziwię się firmie SC, bo już nawet BEHRINGER wpadł na pomysł załączania +48V na osobne kanały za pomocą DIP Switcha z tyłu obudowy.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Z instrumentami był bym ostrożny. Nie wszystkie mają kondensatory na wyjściach, i niektórym szkodzi napięcie podłączone na wyjście. Nie ma reguły, ale lepiej separować diboxem niż później naprawiać.
    Dodatkowo dibox obniża poziom sygnału z liniowego na mikrofonowy, i nie ma problemu z poprawnym wysterowaniem wejścia w konsoli.
    tobiasz1
    Level 18  
    Przyszło mi jeszcze coś do głowy. Co z piecami gitarowymi, bas, które mają wyjścia symetryczne?
    alojzy7719
    Level 36  
    tobiasz1 wrote:
    Przyszło mi jeszcze coś do głowy. Co z piecami gitarowymi, bas, które mają wyjścia symetryczne?

Lepiej podłączać przez D.I.BOX, bo można zrobić im krzywdę...
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    W piecach basowych wyjście jest robione albo przez transformator - to nie ma problemu, lub aktywnie, i tu warto by było sprawdzić czy są kondensatory na wyjściu. W większości wypadków są, to phantom nie jest problemem.

Natomiast należy się trzymać zasady, że nie podaje się zasilania tam gdzie nie jest niezbędne.