Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt instalacji TV-SAT w domku.

27 Mar 2010 14:57 10411 18
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie.

Jestem instalatorem systemów alarmowych SSWIN, telewizji przemysłowej CCTV, sieci komputerowych.

Mam pytanko do Was szanowne grono o projekt TV-SAT, jako że będę wykonywał instalację SSWiN, sieć komputerową w domku jednorodzinnym, zostałem poproszony o zainstalowanie też gniazd TV-SAT w tymże domku, sama instalacja okablowania nie jest mi obca bo takowe występują w telewizji przemysłowej, no ale zastanawiam się nad doborem odpowiedniego osprzętu czyli:

- gniazd w każdym z pokoi
    - urządzenia coś na wzór switch-a

Zaprojektowałem to w ten sposób

- gniazda podtynkowe będą w 3 lub 4 lokalizacjach (przewód 75 ohm)
    - antena tv satelitarnej na południowej stronie budynku
    - zasilanie antenowe +12v na przewodzie 6x05mm
    - rozdzielnia sygnału w pomieszczeniu gospodarczym z jakimś modułem ochronnym w przypadku przepięcia na linii koncentrycznej w celu ochrony urządzeń podłączonych do tej instalacji
    - plus dodatkowe wyjście z puszką na budynku gdyby klient zażyczył sobie TV kablową

Mam prośbę o doradzenie czy nie popełniłem jakiejś gafy w projekcie, no i o sugestię doboru osprzętu ze wskazaniem najlepiej na model.

• Computer Controls
  • Poziom 20  
    Do każdego gniazda co najmniej 2 przewody dobrej jakości, a w salonie nawet 4 gdyby klient chciał mieć zwrotny kanał. Równolegle z przewodami sat można dorzucić przewód 2 żyłowy do przedłużacza pilota bo nie każdy chce do każdego tv w domu osobny dekoder.

2 z rysunku umieść blisko anten, np. poddasze.

7 - nie bardzo wiem co to ma być ?? Multiswiche mają własne zasilanie z zasilacza lub od razu wbudowany.

8 - Na ile sat. będzie instalacja?? Astra i Hot bird czy tylko to drugie?

Zresztą poczytaj sobie trochę Link

i wtedy ponownie pytaj bo dużo by pisać.
  • Computer Controls
  • Poziom 12  
    pavulon napisał:
    Do każdego gniazda co najmniej 2 przewody dobrej jakości, a w salonie nawet 4 gdyby klient chciał mieć zwrotny kanał. Równolegle z przewodami sat można dorzucić przewód 2 żyłowy do przedłużacza pilota bo nie każdy chce do każdego tv w domu osobny dekoder.

czyli rozumiem że od anteny sat do rozdzielacza też 2 przewody!
    a mógłbyś podsunąć jakiś model tego urządzenia do przedłużacza pilota!?

Cytat:
    2 z rysunku umieść blisko anten, np. poddasze.

czyli tą niby rozdzielnie sygnału na poddaszu najlepiej?!
    zastanawiam się tylko co można tam zastosować - chodzi mi dokładnie o urzadzenie.

Cytat:
    7 - nie bardzo wiem co to ma być ?? Multiswiche mają własne zasilanie z zasilacza lub od razu wbudowany.

Czyli rozumiem że antena Cyfrowego polsatu, N-ka, nie potrzebuje żadnego zasilania?

Cytat:
    8 - Na ile sat. będzie instalacja?? Astra i Hot bird czy tylko to drugie?

Najlepiej na oba
  • Poziom 20  
    Cytat:
    czyli rozumiem że od anteny sat do rozdzielacza też 2 przewody!

Nie, zależy czy inwestor chce:
    - tylko z jednego satelity odbierać sygnał
    - czy w przyszłości będą dokładane gniazda

Jeżeli mają być 3 dekodery to konwenter QUAD (4 przewody bezpośrednio z konwentera do dekodera, jeden wolny zostaje np do dekodera z PVR)

Jeżeli mają być 3 dekodery z PVR to konwenter OCTO (8 przewodów, po dwa do dekodera i jeszcze dwa wolne masz)

Jeżeli dwie satelity i 3 dekodery to QUAD MONOBLOCK (4 rzewody bezpośrednio z konwentera do dekodera i jeden wolny masz)

Jeżeli ma być dużo gniazd, każdy dekoder z PVR to trzeba zrobić na konwerterach QUATRO i do tego Multiswich.

Cytat:
    a mógłbyś podsunąć jakiś model tego urządzenia do przedłużacza pilota!?

Poszukaj w google.

Cytat:
    czyli tą niby rozdzielnie sygnału na poddaszu najlepiej?!

Jeżeli masz zamiar montować do instalacji urządzenia wzmacniająco rozdzielająca itp. to jak najbliżej anten.

Napisz co ma być w obiekcie?? Czego oczekuje inwestor?? Czy chcesz CCTV podiąć do instalacji. Nie zauważyłem na twoim rysunku anten do TV naziemnej analogowej i/lub DVB-T??

Jeżeli nie wiesz sam jakie sa opcję to najpierw się zapytaj co można a później o szczegóły.

Jeżeli chcesz zabrać się za coś o czym nie masz pojęcia lub masz niewielkie to polecam najpierw poczytać troszkę, bo na forum ciężko jest tłumaczyć wszystko od podstaw.
  • Poziom 12  
    Cytat:

Nie, zależy czy inwestor chce:
    - tylko z jednego satelity odbierać sygnał
    - czy w przyszłości będą dokładane gniazda

Klient planuję zawrzeć umowę z Cyfrowym Polsatem lub z Cyfrą +, TV naziemnej nie przewiduje.

Cytat:

Napisz co ma być w obiekcie?? Czego oczekuje inwestor?? Czy chcesz CCTV podiąć do instalacji. Nie zauważyłem na twoim rysunku anten do TV naziemnej analogowej i/lub DVB-T??

Nie przewiduje, ponieważ jeżeli będzie chciał to również DVB-T może pociągnąć przez TV Kablową miejscowego operatora.

A poniżej zmieniony projekt
  • Poziom 36  
    benypb napisał:
    Klient planuję zawrzeć umowę z Cyfrowym Polsatem lub z Cyfrą +, TV naziemnej nie przewiduje.
    Cytat:
    Nie przewiduje, ponieważ jeżeli będzie chciał to również DVB-T może pociągnąć przez TV Kablową miejscowego operatora.

Taaa... I ten operator oprócz ściągania comiesięcznego haraczu rozpruje pięknie wykonane gładzie, dołoży korytka, kabel połamie jak zwykle pod kątem prostym aby było ładnie i się zmieściło... No i oczywiście "rozdzielacze telewizorów" a później zakłócenia wzajemne "nie wiadomo dlaczego" bo na instalacji w instalacji w budynku się zaoszczędziło. "Zaoszczędzone" pieniądze klient przeznaczy na utopienie w napojach myśli o projektancie i wykonawcach "ynstalacji". Coś jak projektowanie drzwi go garażu o wysokości 120cm bo przecież aktualnie aktualny właściciel ma sportowy kabriolet a drzwi aktualnie chce otwierane zdalnie na pilota...

Jak zechcesz, to poczytasz https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6056821#6056821 - tam linki.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Taaa... I ten operator oprócz ściągania comiesięcznego haraczu rozpruje pięknie wykonane gładzie, dołoży korytka, kabel połamie jak zwykle pod kątem prostym aby było ładnie i się zmieściło... No i oczywiście "rozdzielacze telewizorów" a później zakłócenia wzajemne "nie wiadomo dlaczego" bo na instalacji w instalacji w budynku się zaoszczędziło. "Zaoszczędzone" pieniądze klient przeznaczy na utopienie w napojach myśli o projektancie i wykonawcach "ynstalacji". Coś jak projektowanie drzwi go garażu o wysokości 120cm bo przecież aktualnie właściciel ma sportowy kabriolet a drzwi mają być otwierane zdalnie na pilota...

Jak zechcesz, to poczytasz https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6056821#6056821 - tam linki.

Ok, więc spytam się tak, czy DVB-T idzie innym przewodem niż koncentryczny, pytam bo nie wiem.
    Wnioskując z Twojej ironii trzeba oprócz przewodu koncentrycznego od wyjścia z Pkt 1 z rysunku do punktów 2,3,4,5 pociągnąć także przewód - no właśnie...jaki
    Pisałem kilka postów wyżej że zakładam SSWiN, CCTV a to chcę zrobić na wyraźną prośbę inwestora i będę to robił pierwszy raz, więc wolę zapytać szanowne grono, niż coś schrzanić.
    Forum to podobno istnieje do udzielania informacji, wskazówek a nie do okazywania ironicznie wyższości wiedzy nad innymi użytkownikami forum.
    Proszę o wskazówki rozwiązania mojego problemu, z góry dziękuje.
  • Poziom 36  
    Nie było ironii, ani innych takich... W pierwszym punkcie linku jest link do tematu w sprawie dlaczego instalacje naziemna (TV analogowa radiodyfuzja i ew. modulatory np. z CCTV oraz DVB-T), UKF (pasmo II i DAB w pasmie III) oraz SAT powinny być oddzielne i inaczej się je projektuje.
    Oczywiście możesz stwierdzić że (aktualny...) właściciel (jak na razie...) nic nie mówił o radiu bo odbiera "na kawałku drutu" albo słucha tylko swoich płyt... Tylko po włączeniu zasilaczy impulsowych w (prawie wszystkim co obecnie na prąd), komputera, alarmu, itp. - za bardzo radia "na kawałku drutu" nie posłucha... Nawet cyfrowego (Panuje jakiś obłędny pogląd że "jak jest cyfrowe to nie ma zakłóceń"... ; Zakłócenia są (choć nie ich nie słychać ani nie widać w "zwykłym odbiorniku") = odbioru (cyfrowego) nie ma...).
    W linku są inne linki, jest do czytania na długo. Nie wszystko jest polinkowane, zwłaszcza nowsze tematy. Nie ma recepty "jak zrobić szybowiec w jeden wieczór".
    Nie proponuję rozwiązań instalacji na których się nie znam (np. CCTV) ale również te muszą być skoordynowane zarówno pod względem sensowno-funkcjonalnym jak i bezpieczeństwa (EMC, LEMP itd.) - nawet przepisy i normy o tym są, jeżeli przypuszczasz że to "mój wymysł".
    Zrobisz jak uważasz, ale przypuszczam że masz realizować instalację nie dla ubogiego rencisty, zaś z doświadczenia wiem że mnóstwo pieniędzy jest topione w elementy które są zbędne i wręcz szkodliwe (np. bajeranckie "gniazda antenowe" - o tym jest w linkowni na f.SEP) a później "trzeba ciąć koszty" i... nie poprawiam takich "ynstalacji" mimo obietnic wysokiej zapłaty, jak coś robię to od początku do końca z moich materiałów i wg mojego projektu.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam,

Na przyszłość proponuje poprowadzenie większej ilości przewodów pomimo iż na dzień dzisiejszy może wydawać się to zbędne. Co do kablówki nie spotkałem się aby jaki kolwiek operator np. UPC, Vectra był zainteresowany wykonaniem infrastruktury dla osiedla domów jednorodzinnych ze względów ekonomicznych.
    Przewody połóż dobrej jakości np. TRISET-113 np. wg poniższego schematu. Z miejsca montażu anteny poprowadź większą ilość przewodów, a nóż klient w przyszłość będzie zainteresowany DVB-T.

Pozdrawiam,
    Przemysław Indyk
    TECH-SAT
  • Poziom 22  
    Koledzy a ja zapytam inaczej-czy w ogóle jest sens robienia podtynkowej instalacji TV-SAT? Układania Bóg wie ilu (no właśnie, ilu???) przewodów koncentrycznych, które jeśli chcemy kupić dobrej jakości, to wiadomo że odpowiednio kosztują, a tu metrów się robią z tego setki? Mój kuzyn budował dom 4 lata temu, wyspecjalizowana firma zrobiła mu wtedy super instalacje wszelkiego typu, łącznie z wszelkiego rodzaju alarmami, monitoringiem, bajerami wszelkiego rodzaju i TV-SAT. W chwili obecnej chce sobie kupić dekoder Cyfry z nagrywarką ipo wszystkim, nie da się, gdyż ma w instalacji po jednym przewodzie. I co teraz ma robić? Kuć od nowa?

Ja miałem instalację od anteny do salonu jednoprzewodową, natynkową w rurce PCV, nawet ładnie to wygląda. Jesienią chciałem podłączyć dekoder z nagrywarką to przeciągnąłem w rurce drugi przewód i po sprawie. Od anteny do salonu mam 12 metrów przewodu i tyle dokupiłem-koszty minimalne.
  • Poziom 20  
    Witam,

W każdej brażny następują zmiany. Jeszcze do niedawna instalacja jednoprzewodowa w zupełność wystarczała, aż do momentu prowadzenia dekoderów PVR, monitoring na ekranie każdego telewizora podłączonego do instalacji. Podobnie jest w elektryce - kto kiedyś myślał o inteligentym domu, sterownikach oświetlenia??
    Spotykam różnych klientów - jedni wolą położyć więcej okablowania przy budowie, inni nie bo stwierdzają iż jest to zbędne (ekonomia), ale dopiero po czasie łapią się za głowę gdy jedynym wyjściem jest poprowadzenie okablowania na zewnątrz po elewacji lub zastosowanie Multi Band Converter za ok. 400zł - za to masz ok. 200m dobrej jakośći kabla np. TRISET-113.

Pozdrawiam,
    Przemysław Indyk
    TECH-SAT
  • Specjalista elektryk
    Podtynkowo też można rury prowadzić przecież... Tylko umiejętnie, a nie z 10 zakrętami po drodze i niekoniecznie peszle, tylko gładkie PVC.
  • Poziom 10  
    1. Użyj kabla SAT dobrej jakości.
    2. Wszystkie kable doprowadź w jedno miejsce, np. poddasze.
    3. Najlepiej gdyby do każdego gniazda dochodziły po 2 kable bezpośrednio z poddasza. Jak tak nie chcesz, to do "podrzednych" pokoi wystarczy po jednym. Do salonu i tam gdzie może być np. N-ka z rekorderem musza być 2 kable!
    4. Na dach wyprowadź min. 4 kable (a nuż w 3 pokojach bedzie dekoder SAT, a w jednym rekorder). Sygnał z siatkowej załatwi sumator.
    5. Wyprowadź 2 kable w miejsce, gdzie może być podłączona kablówka.
    6. Na poddasze poprowadź zasilanie, na ew. wzmacniacz sygnału naziemnego.

Na koniec: W razie potrzeby, jednym kablem możesz poprowadzić sygnał SAT i z anteny siatkowej - stosuje sie wtedy sumator sygnału (koszt sumatora ok 15 zł).
  • Specjalista elektryk
    Widzę, że ile postów, tyle pomysłów.

Jeśli instalacja ma mieć w miarę możliwość przebudowy czy większej funkcjonalności to:
    1. Do anteny SAT 4 przewody (jeśli tylko HotBird) lub 8 przewodów (jeśli dodatkowo Astra).
    2. Konwerter QUATTRO (nie QUAD!) lub 2 takie jeśli będą 2 satelity.
    3. Antena co najmniej 90 cm.
    4. Do anteny naziemnej 1 przewód, do radiowej jeszcze jeden. Wszelkie przewody na zewnątrz stosować koniecznie żelowane (przeważnie są czarne).
    5. Żadnej anteny siatkowej! To nie antena, tylko kawał drutu i to często zakłócający okolicę! Wyłącznie anteny YAGI, logarytmiczne czy też podobne do ATX.
    6. Do każdego pokoju minimum 2 przewody.
    7. Przewody wyłącznie dobre (najlepsze byłyby w całości miedziane, ale pewnie z racji kosztów nie przejdzie (były by najtrwalsze), więc pewnie padnie na Triset-113)
    8. Żadnych sumatorów, w multiswitchu jest wejście dla sygnału naziemnego.
    9. Do pokojów poprowadzić skrętkę dla splitterów (jeśli będzie rozdzielana Cyfra+ lub TNK).
    10. Wszelkie ekrany przewodów (koncentryków, skrętek) muszą być ze sobą połączone i uziemione! Także maszt antenowy musi być podłączony do instalacji odgromowej, a jeśli takowej nie ma to należy wykonać dla niego uziemienie.

Nie polecam w tym wypadku instalacji na konwerterze QUAD lub tym bardziej OCTO bo koszt sumatorów plus spory koszt konwerterów często zbliża się do ceny taniego konwertera QUATTRO i multiswitcha. A możliwości rozbudowy żadne.
  • Poziom 10  
    michcio napisał:
    Widzę, że ile postów, tyle pomysłów.

Jeśli instalacja ma mieć w miarę możliwość przebudowy czy większej funkcjonalności to:
    1. Do anteny SAT 4 przewody (jeśli tylko HotBird) lub 8 przewodów (jeśli dodatkowo Astra).
    2. Konwerter QUATTRO (nie QUAD!) lub 2 takie jeśli będą 2 satelity.
    3. Antena co najmniej 90 cm.
    4. Do anteny naziemnej 1 przewód, do radiowej jeszcze jeden. Wszelkie przewody na zewnątrz stosować koniecznie żelowane (przeważnie są czarne).
    5. Żadnej anteny siatkowej! To nie antena, tylko kawał drutu i to często zakłócający okolicę! Wyłącznie anteny YAGI, logarytmiczne czy też podobne do ATX.
    6. Do każdego pokoju minimum 2 przewody.
    7. Przewody wyłącznie dobre (najlepsze byłyby w całości miedziane, ale pewnie z racji kosztów nie przejdzie (były by najtrwalsze), więc pewnie padnie na Triset-113)
    8. Żadnych sumatorów, w multiswitchu jest wejście dla sygnału naziemnego.
    9. Do pokojów poprowadzić skrętkę dla splitterów (jeśli będzie rozdzielana Cyfra+ lub TNK).
    10. Wszelkie ekrany przewodów (koncentryków, skrętek) muszą być ze sobą połączone i uziemione! Także maszt antenowy musi być podłączony do instalacji odgromowej, a jeśli takowej nie ma to należy wykonać dla niego uziemienie.

Nie polecam w tym wypadku instalacji na konwerterze QUAD lub tym bardziej OCTO bo koszt sumatorów plus spory koszt konwerterów często zbliża się do ceny taniego konwertera QUATTRO i multiswitcha. A możliwości rozbudowy żadne.

Poprawiona pisownia retrofood:

Michcio podałeś plan na maksimum. Gdybym robił u siebie instalację, podobnie by wyglądała. Inni, w tym ja, zaproponowaliśmy oszczędniejsze rozwiązanie, bo czasami jest tak, że klient na tym etapie targuje się o każdą złotówkę i nie nie ma siły go przekonać.

Wiadomo, że co tanie dziś okazuje się drogie za rok, dwa, pięć. Ale niektórzy klienci tak mają.

Specjalnie napisałem o sumatorze, bo spotkałem się wiele razy, ze ktoś w salonie miał dwa kable, rekorder N-ki i strasznie płakał, że nie może odbierać Polsatu z naziemnej, bo mu brakuje 3 kabla, a elektryk co robił instalację wmawiał mu, że "nie da się nic z tym zrobić panie". Tanie rozwiązanie z sumatorem załatwiało sprawę. Przekonałem się, że nie wszyscy wykonawcy spotkali się w swojej praktyce z sumatorem (a dla wielu klientów, instalator to jest alfa i omega, i nie chce im się zweryfikować jego wiedzy, np. u osób specjalizujących się w instalacjach antenowych).

Moderowany przez retrofood:

Za następną zaczepkę Kolega zostanie odpowiednio "nagrodzony". Pkt 10.8 regulaminu. Wpisuję uwagę do książki usera.

• Poziom 12  
    michcio napisał:

Planuję zastosować multiswich z uziemieniem, rozumiem że jak wszystkie kable podłącze do multiswitcha i podłączę uziemienie do instalacji elektrycznej to takie rozwiązanie wystarczy? Jak sądzę to uziemienie multiswitcha do tego służy.
  • Poziom 36  
    roobertoss napisał:
    4. Na dach wyprowadź min. 4 kable (a nuż w 3 pokojach bedzie dekoder SAT, a w jednym rekorder). Sygnał z siatkowej załatwi sumator.
    5. Wyprowadź 2 kable w miejsce, gdzie może być podłączona kablówka.
    6. Na poddasze poprowadź zasilanie, na ew. wzmacniacz sygnału naziemnego.
    Na koniec: W razie potrzeby, jednym kablem możesz poprowadzić sygnał SAT i z anteny siatkowej - stosuje sie wtedy sumator sygnału (koszt sumatora ok 15 zł).
    Czy Kolega jest pewien fachowości i pożytku ze swoich porad ? Bo po takim tekście powinien Kolega raczej szukać innego zajęcia albo więcej poczytać - i to nie bzurnoreklamowych "katalogów/książek z przykładami" itp. Nie jest to nic osobistego, po prostu fakt. Chyba że Kolegę obowiązują inne przepisy, inne prawa fizyki, inne nazewnictwo... W takim wypadku - przepraszam za swoje wątpliwości.
    Pozostałych jednak obowiązują - i nie ma w nich miejsca np. na pseudoanteny celowo fabrycznie odizolowane, źródło zakłóceń dla właściciela i często dla innych (nawet na kilka km) - Rozporządzenie o warunkach jakim mają odpowiadać budynki jest, jakby praw fizyki było mało (-> połączenia wyrównawcze, EMC, LEMP, sieć masy budynku).

Aby przez jeden kabel koncentryczny przesyłać sygnał IF SAT (950...2200MHz oraz zasilanie konwertera) i RTV naziemne (87...860MHz) należy zastosować odpowiednią zwrotnicę (dokładnie zwrotnicę czestotliwości - zespół odpowiednich filtrów) a w zasadzie dwie (czyli oprócz dodatkowych kosztów będzie dodatkowe zbędne tłumienie sygnału rzędu 2x(1.5...4)dB w przeciętnie spotykanych zwrotnicach RTV/SAT) - na początku i na końcu przewodu - oczywiście w ostateczności bo te instalacje w 99% przypadków nie powinny być "wspólne" (dlaczego - było wcześniej).

Ponieważ do instalacji RTV naziemnej potrzeba minimum (!) 3 przewody (Pasmo III, UHF i FM), anteny najlepiej gdy mają na stałe przylutowane odpowiednie odcinki przewodu do wzmacniacza wielozakresowego na strychu (odpada jedno z najczęstszych miejsc połączeń sprawiających problem), nieraz potrzeba instalować anteny do łączności (WLL, CB, WLAN i in.) - musi być możliwość wymiany i powiększenia liczby przewodów koncentrycznych przechodzących na dach. Proponuję przemóc niechęć i zerknąć do http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=6978 - są tam linki także na Elektrodę (temat jeszcze nie dopisany do linkowni na f.SEP).

Co do przewodów "zwrotnych" : koncentryczny 75ohm video + ekranowany audio + ew. kilkużyłowy cienki do sterowania.
    Możliwość zmiany i uzupełnienia okablowania (nie tylko antenowego) poprzez zostawianie celowo szyby kablowe (zwł. pomiędzy kondygnacjami ale i w poziomie) będzie z roku na rok istotniejsza...

Powodzenia.
  • Poziom 12  
    Witam

Jako że prace w domku klienta zostały zakończone i wszystko przebiegło bez najmniejszych problemów, a klient już mieszka i cieszy się z funkcjonalności opiszę co zrobiłem:

- system SSWiN - 300 m przewodu 6x0,5
    - system TVSAT - 200 m przewód 75Ohm
    - system Domofonu - po 70 m UTP oraz 3x2 oba przewody doziemne
    - sieć komputerowa - 300 m UTP

Czyli w sumie zostało położonych prawie 900 m kabla w domku o powierzchni 120 m2, nie wliczam tu elektryka bo on położył 1100 m

Prace instalatorskie moje (1osoba) trwały tydzień czasu + 4 dni na podłączenie i konfigurację.

Chciałem podziękować Szanownemu tu Gronu za cenne rady dzięki czemu nabyłem nowych umiejętności.

pozdrawiam serdecznie.
  • Moderator
    W związku z tym temat zamykam.