Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupię uszkodzony / niekompletny oscyloskop C1-112A

rubens 27 Mar 2010 15:35 2379 5
  • #1 27 Mar 2010 15:35
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kupię uszkodzony / niekompletny oscyloskop C1-112A.
    Interesuje mnie jedynie cewka od regulacji położenia linii.
    Cewka znajduje się na cokole lampy oscyloskopowej.

Temat automatycznie zamknięty, aby kontaktować się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • Semicon
  • #2 27 Mar 2010 22:55
    RitterX
    Poziom 36  

Witam,

Piszesz o cewce L2 lub L3, dołączonej do suwaków potencjometrów R204 lub R214. Obie cewki są identyczne i niestety nie mają podanej wartości. W instrukcji serwisowej oznaczone są (litery przetłumaczone z rosyjskiego):
    GW5.760.110.
    Sprawdź indukcyjność tej drugiej i ewentualnie przewiń uszkodzoną. Chociaż wątpię by to było przyczyną uszkodzenia.
    Ja gdy jeszcze używałem tego bardzo poręcznego oscyloskopu dokonałem wymiany wszystkich kondensatorów 22uF/25V gdyż wszystkie wyschły i miały w najlepszym przypadku pojemności rzędu 0.22uF. Potem wymieniłem resztę o innych wartościach bowiem też nie wyglądały najlepiej. A kondensatory, które nie filtrują dobrze napięcia w oscyloskopie analogowym czynią go nieprzydatnym. Nie wiesz, czy badany przebieg nie ma nałożonej składowej pochodzącej od zasilacza oscyloskopu.
    Dokonałem także przeróbki zasilacza, wstawiłem w miejsce tranzystorówVT46 i VT48 stabilizator LM7805 (+5V), na miejsce zasilacza -12V, a właściwie 24V pomiędzy +12V a -12V LM337 zaopatrzony w mały radiator aluminiowy. Masa jest "robiona" przez wyjście stabilizatora LM79L12 wejście wpięte w -12V czyli wyjście LM337, masa w +12V (rezystory do Adj LM337). Wiem, że trochę skomplikowane ale efekt bardzo dobry.
    Do przeróbki zasilacza i wymiany kondensatorów skłoniły mnie dziwne odczyty przebiegów.
    Po otwarciu oscyloskopu, w środku natrafiłem na mocno przegrzaną płytkę PCB pod jednym z tranzystorów. Z notatek wynika, że przegrzanie występuje pod KT817G (VT49) "... LM337 z radiatorem powinien być ciepły ale nie gorący jak miało to miejsce w przypadku tranzystora".

• Semicon
  • #3 28 Mar 2010 10:17
    rubens

Dzięki za rady- naprawą oscyloskopów zajmuję się ponad 9 lat więc temat nie jest mi obcy :-) .
    Co do elektrolitów to sam pomiar pojemności jest niewystarczający ( tylko ESR + pojemność daje informację o "kondycji' kondensatora).
    Masz rację, że są to dwie cewki nawinięte na wspólnym "karkasie".
    Nie ma ich ( ktoś je zdemontował ) - dlatego interesuje mnie najlepiej zdekompletowany / uszkodzony.

• #4 28 Mar 2010 12:25
    RitterX
    Poziom 36  

Akurat w tym oscyloskopie kondensatory-trupki widać gołym okiem. Obok kondensatora żółty proszek. W niektórych aluminiowy korpus zdejmowałem ręką bez przykładania siły :-( .
    Jeśli nikt się nie zgłosi z propozycją sprzedaży lub dokładniejszymi informacjami to postaram przemóc i rozebrać oscyloskop celem zmierzenia cewek. Z tego co pamiętam były to cewki stałe tzn. bez rdzenia regulacyjnego włożone z rurki z żółtej izolacji.

• #5 07 Kwi 2010 15:04
    bogdanbb2
    Poziom 11  

Czy to oto chodzi?

Kupię uszkodzony / niekompletny oscyloskop C1-112A

• #6 16 Kwi 2010 12:00
    rubens

Cewka kupiona - można usunąć.