Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawily problem z zamkiem szyfrowym, PIR i drzwiami

krzys-iek 10 Sie 2004 17:42 8325 33
  • #1 10 Sie 2004 17:42
    krzys-iek
    Poziom 20  

Witam
    Jest sobie takie cos:

z dworu by wejsc do pomieszczenia trzeba miec albo klucz albo znac szyfr i
    wpisac go na klawiaturce (co aktywuje zaczep elektromagnesu). Z klawiatury ida
    przewody do logiki zamka, albo otwiera albo nie :)
    Po 3 blednych kodach mamy alarm.

Zamek jest na http://pliki.krionix.net/UA3730.pdf, prosze sprawdzic strone
    5 pdfa, rysunek i jest tam podlaczany do pinu 12 sensor ON/OFF, rowniez
    napisali cos o tym dodatku na stronie 4 w prawej kolumnie (using with on off
    sensor). Obecnie nie ma sensora zamontowanego (jest na schemacie zwarcie na
    tym przcisku).

Obudowa klawiszy ma tamper zamontowany, na drzwiach zamontowalem kontrakton
    (jeszcze nie podlaczony).
    Jak zrobic tak by:

-wywolac alarm wchodzac(!) do pomieszcznia bez podania kodu (czytaj albo
    wchodzac na klucz albo na łom... :/)

- NIE wywolywac alarmu wychodzac(!) z pomieszczenia na dwor (bo jest klamka
    od srodka i nie ma sensu bawic sie w szyfry...)

Troche nie rozumiem na jakies zasadzie dziala ten pin 12, sensor ON/OFF,
    najlepiej jakbym mogl to zdemontowac (zamek) i na stole testowac, ale
    narazie jest to niemozliwe :/

Jak widac na obrazku problem.gif mam do dyspozycji PIR NC, mysle ze da sie
    tak polaczyc PIRa, centralke zamka i kontrakton tak by alarm zostal wywolany
    po sekwencji logicznej jak opisalem.

Centralka zamka jak widac w PDF podaje logiczna 1 na pinie 15 w przypadku
    alarmu (3x zly kod)
    W przypadku dobrego kodu na pinie 17 (przez ok 2sek) i zmienia stan logiczny
    na wysoki a na przeciwny zmienia sie stan na pinie 16tym.

Teraz prosilbym Was o pomoc jak zakombinowac by dzialo to wsio jak opsialem
    :)

Nasuwaja mi sie rozne pomysly ale narazie nic konkretnego. Jak zabezpieczyc
    sie przed falszywym alarmem? Na przyklad wychodze z pomieszczenia i
    zostawiam drzwi otwarte na 1minute, jak na to zareaguje uklad jak ktos
    wejdzie w pole PIR? I pewnie moga byc inne jeszcze problemy, moze ktos
    "zdebuguje" moj pomysl.

Narazie rozumiem to tak ze jak zamontuje ten on/off sensor (dam kontrakton
    ale z tego pdf wynika ze ma byc NIE NC ale NO?!) i podlacze jak na schemacie
    z 5str pdf to w przypadku otwarcia drzwi bez pomocy zamka szyfrowego dostane
    alarm (pin15 stan "1"), ale dostane go tez wychodzac z domu bo zamek nie wie
    przeciez o tym ze ja wychodze a nie wchodze! Wiec chce podlaczyc PIR NC
    szeregowo do sensora na drzwiach.

Pir mnie zobaczy, rozewrze obwod na czas poruszania sie w jego zasiegu
    (bedzie tak ustawiony pir by aktywowal sie po podejsciu do drzwi od srodka),
    zostanie wiec spelniony warunek "door close, switch off", nawet jak otworze
    drzwi i kontrakton NO sie zewrze (tylko PIR musi dzialac nadal jak ciagne za
    klamke, moze byc tak ze ktos zatrzyma sie przed klamka i pir wraca ze stanu
    pobudzenia do czuwania i nie zauwazy juz ruchu sama reka by otworzyc drzwi
    :/, dobrze mysle chyba). Ale co w przypadku jak dluzej bede zamykal drzwi
    (pir juz nie bedzie mnie widzial (bo bede za drzwiami schowany) i wroci do czuwania - zewrze swoje styki),
    kontrakton bedzie zwarty (bo drzwi nie zamkniete nadal) i dostane alarm (pir zwarty, kontrakton zwarty - jest przejscie). O
    tutaj jest ten pomysl:

Wlasnie chodzi mi o takie kombinowanie, moze ktos ma szybszy umysl od mojego
    i cos doradzi, nie wiem jakies przerzutniki D, astabilne podtrzymujace
    sygnaly przez jakis czas itp, co dolozyc do ukladu by zminimailzowac do 0
    wywolanie alarmu przy wychodzeniu z pomieszczenia a pozostawic funkcje
    alarmu na wejscie bez szyfru do pomieszczenia.

Rozwiazania typu daj drzwi jak w bunkrze itp, prosze schowac do kieszeni:>!
    Montowanie styku wyzwalanego tylko nacisnieciem klamki tez nie jest dobre,
    problematyczne.

dzieki (uf... ale sie rozpisalem)

• Fibaro
  • #2 10 Sie 2004 20:22
    djcezar
    Poziom 14  

Witam
    Jak chcesz tak kombinowac do konca to musisz tylko wydluzyc czas dzialania przekaznika PIR. Jak jest to prosty w budowie standardowy czujnik to z przedluzeniem raczej nie ma problemu, a jesli nie chcesz ingerowac w uklad to tylko ratuje Cie zbudowanie dodatkowego generatora wyzwalanego impulsem z PIR'u.
    Pozdrawiam.

• #3 10 Sie 2004 21:21
    elektryk
    Poziom 42  

To dość skomplikowany schemat działania układu (a takie lubią się psuć w najmniej zapowiedzianych chwilach), może najpierw wyjaśnij jaki ma cel stosowanie takich kombinacji alpejskich?

• #4 12 Sie 2004 11:41
    krzys-iek
    Poziom 20  

Ano po to by sk...n nie wszedl do domu na łom, wytrych, "na kopa". W okolicy kradna ze hej, policja ma to chyba w d...
    Styki przekaznikia alarmowego zamka szyfrowego pojda do lini 24h alarmu (nie moge wlaczac i wylaczac czuwania na to przejscie osobno w alarmie, za duzo komplikacji)

Przedluzenie czasu dzialania PIR to ostatecznosc, bo:

Jesli PIR zadziala to musze wyjsc w czasie podtrzymania stykow PIR (i w tym czasie zamknac drzwi! A ten czas jest krotki dosc, osoba starsza nie wyjdzie tak szybko, moze i ja tez). Dam zwiekszenie czasu przez jakis generator astabilny czy jaki tam, bedzie juz lepiej. Bede musial wyjsc w zadanym czasie z pomieszczenia.

Tylko ze jak nie wyjde to dostane alarm, a koniecznie chce by mozna bylo ze srodka otworzyc drzwi i pozostawic je dowolnie dlugo otwarte (czasem robie cos przed drzwiami, np maluje tokstyczna farba), odpada tez jakis przelacznik na wypadek jakbym chcial miec dluzej drzwi otwarte.

Zamek szyfrowy daje alarm jak wejde do pomieszczenia bez szyfru (klucze, łom itp) to juz dziala - jak na schemacie (tylko bez PIR)

Musi sie dac tak zrobic bym mogl wyjsc bez alarmu oraz pozostawic drzwi otwarte (wychodzac) na dowolnie dlugi czas bez alarmu. Musi byc tak ze jak pobudze pira i nie wyjde z domu (np zawroce) to tez uklad przejdzie w stan czuwania (czy ktos nie wlamuje sie z zewnatrz przez drzwi). No sa takie niuanse przy ktorych wysiadam, beda drzwi caly czas otwarete a ja bede sie krecil tam i spowrotem - tez uklad powinien to olać. Ale jak zamkne drzwi i wyjde albo wroce do pomieszczenia (przechodzac kolo pira) to zacznie czuwac. Jestem przekonany ze da sie to zrobic na bramkach logicznych, mozna dolozyc doatkowy kontrakton tez jak potrzeba. Ale ma to samo dzialac, jakas szczatkowa "inteligencja".

Jakis zatrzask, kilka kontraktonow, jeden resetuje zatrzask, inny uzbraja. To nie jest kombinacja alpejska ale logiczny uklad, czacha mi jzu od tego dymi ale musze to miec :)

Widze ze malo osob stara sie z tym zmierzyc a szkoda :(

pozdrawiam

• Fibaro
  • #5 12 Sie 2004 13:33
    elektryk
    Poziom 42  

krzys-iek napisał:
    Jakis zatrzask, kilka kontraktonow, jeden resetuje zatrzask, inny uzbraja. To nie jest kombinacja alpejska ale logiczny uklad, czacha mi jzu od tego dymi ale musze to miec :)
    Zapisz to w postaci automatu stanowego, stan X, jeśli coś to przejdzie do stanu Y, a jeśli coś innego to do stanu Z.
    krzys-iek napisał:
    Widze ze malo osob stara się z tym zmierzyc a szkoda :(
    Bo opis nie jest precyzyjny, nie wiem jak zapatrujesz się na taką sytuacje że Ty (albo ktoś inny) otwiera drzwi od wewnątrz a za dzwiami czeka dres z bejsbolem. To jest przykład sytuacji którą bardzo trudno przewidzieć ale łatwo sobie wyobrazić.
    Co do układu to na tyle ile rozumiem jak on ma działać to bym przy samych drzwiach ustawił fotokomórke (żeby mieć jeden pewny!!! sygnał że ktoś stoi z tej strony) i na czas póki jest sygnał umożliwił otwarcie drzwi raz i po zamknięciu drzwi (jeśli nie ma sygnału od fotokomórki) "uzbroił", system. Jeszcze pozostaje decyzja czy żeby ponownie otworzyć drzwi od wewnątrz bez włączania alarmu to trzeba odejść od drzwi czy nie. Następnie trzeba do tego sobie narysować automat stanowy, zrobić tablice przejść-wyjść, opcjonalnie ją zminimalizować, a na samym końcu przekształceń otrzymasz gotowy "wzór" jak należy podłączyć układ (przypuszczam że będą 2 przerzutniki). Całość mogłaby się zmieścić spokojnie w jakieś kostce PLD, wtedy nie musiałbyś sie bawić w łączenie jakiś bramek. Oczywiście można zaprojektować układ na przekaźnikach albo umieścić go w sterowniku PLC. PLC do takich zastosowań byłby bardzo prosty, bo wystarczy go zasilić, podłączyć mu sygnały a na wyjściu ma gotowe przekaźniki. Można jeszcze próbować umieścić całość we wnętrzy jakiegoś mikroprocesora i połączyć moduł zamka szyfrowego z logiką alarmu, wtedy można dodać wiele ciekawych funkcji np kilka niezależnych kodów, kod paniki itp.

• #6 12 Sie 2004 15:08
    krzys-iek
    Poziom 20  

Automaty Moora, Mealego, minimalizacja metoda siatek Karno albo QM... wszystko to mialem... ale juz nic nie potrafie sobie przypomniec :/
    Moglbym nawet smyblicznie zaplacic za pomoc (zminimalizuje tablice juz sam - chyba pamietam i chyba pamietam jak sie wykluczalo nadmiarowe bramki na juz narysowanym ukladzie :> a laczenie kilku scalakow to nie problem), jak sami sie przed zlodziejem nie ubezpieczymy to policja nie pomoze a ubezpieczalnia da gowno... (za przeproszeniem ale wlasnie 2mc temu mnie okradli i dostalismy g... :/)

Sytuacje z dresem ukrytym przed drzwiami wykluczamy, chodzi tylko o wykluczenie zwarcia na tej lini zamka szyfrowego (to z obrazka gdzie PIR i kontrakton sa szeregowo) w przypadku pojawienia sie osoby w polu widzenia PIRa + wyjatki.

Troche nie wiem jak Ci to zapisac (te przejscia) by latwo bylo zbudowac automat, troche to olalem na wykladach hmmm, biblioteka z tymi ksiazkami daleko ;[

Mniej wiecej taki algorytm bedzie dobry (o ile juz nie majacze i o jakiejs sytuacji zapomnialem)

Punkt A:
    Pir nieaktywny, drzwi zamkniete. Idziemy do B.

Punkt B:
    Ktos wychodzi - pir aktywny (rozwiera sie) to czekaj np 10sekund na sytuacje ze drzwi zostana otwarte (przez ten czas cos musi rozwierac petle, moze i sam czas pira wystarczy, z 2sek od krotkeigo pobudzenia trzyma). Poki nie otworze drzwi kontrakon bedzie caly czas otwarty oraz przez te 10sekund bedzie rozwarty przekaznik pobudzany przez PIR (2 rozwarcia conajmniej na petli).

Jesli nie otworze drzwi i zrezygnuje z wyjscia na dwor (wroce sie po klucze spod samych drzwi np) to minie 10 sekund i przekaznik pobudzany PIR sie zwerze ale nadal bedzie rozwarcie na lini dzieki kontraktonowi - nie ma alarmu.

Wracam spowrotem, pobudzam PIR (albo jak wroce w pole PIR w czasie np 8 sekund od pierszego pobudzenia - zostaja mi tylko 2s na otwarcie i zamkniecie drzwi, a to zamalo, to uklad powinien zresetowac timer i odliczac kolejne 10 sekund)

Jak otworze drzwi (kontrakton NO sie zewrze) to jakis przekaznik musi rozwierac petle do czasu az drzwi ponownie nie zamkne (to sytuacja ze otwieram sobie drzwi i ich nie zamykam - celowo! Robie to tylko w czasie pracy przed obiektem, mam wszystko w polu widzenia wiec jest bezpiecznie).

Jak zamkne drzwi to kontrakton sie otwiera (bo jest NO) a przekaznik sterowany logika pobudzana PIRem zwiera - tylko musi ta logika zewrzec przekaznik dopiero PO zamknieciu drzwi (linia musi byc przeciez caly czas rozwarta no i wowczas uklad jest gotowy do odparcia ataku polegajacego na wejsciu bez podania szyfru.

Gdy szyfr jest prawidlowo podany to uklad UA3730 pozwoli na wejscie do pomieszczenia w czasie dzialania elektromagnesu i olewa zadzialanie (zwarcie) kontraktonu - czyli calej petli.

Oczywiscie moze byc tak ze ktos wychodzi i PIR rozwiera LINIE a zlodziej sie wlamuje w tym czasie bez kodu i kontrakton sie zwiera - niby nie bedzie alarmu ale przeciez czlowiek ktory wpierw pobudzil PIR zobaczy/uslyszy intruza, sytuacja praktycznie nierealna heh - tym bardziej ze musialby dres wlamac sie w ciagu 10sekund od mojego wejscia do/ wyjscia z pomieszczenia, nie da rady).

OK wyszedlem i zamknalem drzwi:

uklad robi JUMP PUNKT_A lub PUNKT_B (ktos zaraz za mna wychodzil, tzn ja zamknalem drzwi a on wlasnie wychodzil z pomieszczenia ta sama droga i pobudzil PIR, tez nie moze byc alarmu i chyba nie bedzie).

Mysle ze opisalem to dokladnie, ale jak cos nie jest jasne to opisze raz jeszcze. Czujka przed drzwami jest imho niepotrzebna, przed drzwiami jest jeszcze domofon, uczciwi ludzie tez przychodza no i problem z montazem. Uklad ma reagowac tylko na włam bez podania kodu (zabezpieczenie klawiaury przed manipulacja to osobny problem i jest to juz zrobione, tym sie nie przejmowac)

Kontrakton dla potrzeb scalaka UA3730 ma byc jak dobrze widze w PDF (moze zle zrozumialem switch off, no chyba rozwarty to OFF :>) typu NO ale nie wiem czy takie dostane, mozna dac NC i tym sterowac bramkami ktore beda symulowac poprzez przekaznik NO (albo sam przekaznik chyba zamieni mi NC w NO).

A moze sa PIR co sa aktywne caly czas nawet jak ktos "cieply" stoi przed nim w bezruchu, moze dualne? (wtedy te 10sekund zwloki nie bedzie potrzebne ale chyba przesadzam, musialbym stac z reka na klamce az PIR zgaśnie i powoli (by pir to olał) otworzyc drzwi by celowo od srodka wywolac alarm, noramalnie nawet jak ktos stanie przed drzwiami by np porozmawiac z druga osoba obok to jak bedzie chcial juz zblizyc sie do klamki to wlaczy PIR, mam czułą bestie). Taka sytuacja moze byc, nie trzeba tego wykluczac, nikt nie bedzie draznil sie tak z ukladem.

Eh tylko sie nie zniechecaj tym moim esejem prosze, jednyna osoba ktora cos pisze sensownego (autoamty, minimalizacja... a nie porady z guzikiem wylaczajacym i inne cuda ktore musialbym 10x tlumaczyc wszystkim osoba wychodzacym odemnie z obiektu a i tak by wlaczali alarm, to ma dzialac samo)

DZIEKI.

• #7 12 Sie 2004 15:24
    krzys-iek
    Poziom 20  

Aha - czasem by zamknac drzwi trzeba lekko cofnac i ponownie pociagnac mocniej do siebie (niedoskonaly zamek) a to generuje dodatkowe impulsy.
    Czyli po zamknieciu (pierwszy impuls od kontraktonu) uklad uzbrajalby sie po ok 8 sekundach (w 8sekund spokojnie sie zamknie drzwi dobrze). Kurde no uP sie tu az prosi ale dla mnie to za dudzo, bramki latwiej poskromic.

• #8 12 Sie 2004 23:24
    elektryk
    Poziom 42  

Logike zrealizujesz na bramkach, ale opóźnień rzędu kilku sekund to się tak łatwo nie da.

• #9 12 Sie 2004 23:33
    krzys-iek
    Poziom 20  

moze byc bez opoznien wiec, tylko nadal nie mam pojecia jak polaczyc zatrzaski i tym podobne... Jest tu ktos kto pamieta jak to sie robilo i bylby chetny pomoc? Post z innego forum widze ze usuniety, no jest fajniel :(

• #10 13 Sie 2004 01:17
    elektryk
    Poziom 42  

Wydaje mi się że rozwiązanie powinno wyglądać tak, jednak wolałbym żeby ktoś jeszcze potwierdził że nie mam tam jakieś pomyłki. Przyjąłem dodatkowe założenie:
    -jeśli nastąpiło uaktywnienie PIR, za chwile pojawił się sygnał od drzwi i jednocześnie sygnał od PIR zniknął to alarm się nie włączy.
    Cały układ należy taktować sygnałem zegarowym, myśle że kilkanaści herców wystarczy, oraz dołożyć układ zerujący przerzutniki po włączeniu zasilania (najlepiej wykorzystać przerzutniki z asynchronicznym resetem). Układ zaprojektowałem na przerzutnikach typu D. Załączam graf stanów, obliczenia i schemat. Przydałoby się jeszcze zrobić symulacje czy aby napewno wszystko jest dobrze przed próbą zbudowania.

• #11 13 Sie 2004 01:41
    krzys-iek
    Poziom 20  

Zrobilem 3 symulacje na tyle na ile potrafie.

Programy ElectronicWorkBench 5.12

Digital Worsk 3.04

Crocodile 3

zalaczam je w pliku, cos nie dziala bo przerzutniki nie zmieniaja stanow :( ?

W EWB nie wiem czy dobrze generator podlaczylem, w DigitalWorks chyba najlepiej to symulowac ale nie wiem jak reset zrobic... nie ma opisanych wyprowadzen q..a

Prosze zerknij (wyobrazam sobie to tak w tym DW, naciskam przycisk to generuje on "1" - pir cos zobaczyl i na czas pobudzenia PIR bedzie wstawiona tam jedynka. To samo kontrakton, gdy na wyjsciu jest jedynka to znaczy ze mamy alarm).

dzieki

• #12 13 Sie 2004 22:37
    krzys-iek
    Poziom 20  

sprawdzilem minimalizacje i zapis funkcji wyjsciowych i wyglada na dobrze zrobione (przynajmniej ta czesc), jest pomylka na kartce z wyliczneiem D2=D1+ byc powinno ale na schemacie dobrze polaczone.

Masz jakies pomysly? Tyle postow dziennie pisza ludzie a zainteresowanie miom problemem prawie zerowe :(.

krzysiek.

• Fibaro
  • #13 14 Sie 2004 00:41
    elektryk
    Poziom 42  

krzys-iek napisał:
    jest pomylka na kartce z wyliczneiem D2=D1+ byc powinno ale na schemacie dobrze polaczone.
    Czepiasz się szczegółów ;), błąd w indexie, ale mądrej głowie dość dwie słowie.
    krzys-iek napisał:
    Masz jakies pomysly? Tyle postow dziennie pisza ludzie a zainteresowanie miom problemem prawie zerowe :(.
    Próbowałes symulować? Działa?

Co do tego opóźnienia 8sek, to wymyśliłem że można by zrobić taki przerzutnik czasowy, otwarcie drzwi powoduje natychmiastowe wystawienie 1 logicznej na układ, ale zamknięcie ma powodować zmiane sygnału na 0 po określonym czasie. Do tego by się dało użyć np układ 555, lub od biedy jakiś prosty układ RC i tranzystor, przy czym lepszy byłby ten 555, bo ma wyjście cyfrowe.

• #14 14 Sie 2004 00:52
    krzys-iek
    Poziom 20  

Cytat:
    Próbowałes symulować? Działa?

"zalaczam je w pliku, cos nie dziala bo przerzutniki nie zmieniaja stanow ? "

Zalaczylem 3 symulacje w poprzedniej odpowiedzi tak by bylo Ci wygodniej sprawdzic co spaprane jest ;)
    Wg mnie nie dziala, zobacz poprzedni post prosze, za ne555 wezme sie jak juz to bedzie dzialac, serce calego fortelu :)

• #15 14 Sie 2004 00:59
    elektryk
    Poziom 42  

Nie mam żadnego z tym programów, najlepiej wygeneruj przebiegi czasowe.
    PS Rozumiem że podłączyłęś zegar?

• #16 14 Sie 2004 01:02
    krzys-iek
    Poziom 20  

zabardzo nie wiem jak wygenerowac to, dalem od 25Hz do 50Hz, moge Ci przeslac te programy, nie zajmuja duzo a sie przydaja :)

• #17 14 Sie 2004 01:22
    krzys-iek
    Poziom 20  

Tak to polaczylem, jak widac najpier pobudzilem PIRa, pozniej nacisnalem (guzik wstawia "1") "drzwi" i alarm sie pojawil ;/(czyli nie moge wyjsc z domu bez alarmu).
    A przerzutniki jakby martwe...

• #18 14 Sie 2004 13:27
    Karol_w
    Poziom 2  

CHCIAL BYS:
    wywolac alarm wchodzac(!) do pomieszcznia bez podania kodu

- NIE wywolywac alarmu wychodzac(!) z pomieszczenia na dwor (bo jest klamka
    od srodka i nie ma sensu bawic się w szyfry...

- zastanawiam sie czy nie prosciej zamontowac centrlaki alarmowej ?? bo jak narazie rozumie Probujesz zrobic wszystko na z centrali domofonowej
    kontaktron w dziwach zrobic na wejscie wyjscie do tego czujnik opuzniony wewnetrznie i w strefach zrobic (np przy satelu) zalezne uzrbrajanie lini i w tym momencie kiedy naruszysz pir i wyjdziesz przez drzwi uzrbajasz alarm a kiedy wchodzisz do domu masz np 8 sec by wylaczyc alarm do tego jeszcze pilot napadowy na amatorow cudzej wlasnosci stojacych za dzwiami

• #19 14 Sie 2004 13:33
    krzys-iek
    Poziom 20  

Karol_w napisał:

- zastanawiam się czy nie prosciej zamontowac centrlaki alarmowej ?? bo jak narazie rozumie Probujesz zrobic wszystko na z centrali domofonowej
    kontaktron w dziwach zrobic na wejscie wyjscie do tego czujnik opuzniony wewnetrznie i w strefach zrobic (np przy satelu) zalezne uzrbrajanie lini i w tym momencie kiedy naruszysz pir i wyjdziesz przez drzwi uzrbajasz alarm a kiedy wchodzisz do domu masz np 8 sec by wylaczyc alarm do tego jeszcze pilot napadowy na amatorow cudzej wlasnosci stojacych za dzwiami

czesc, alarm juz mam ale nie taki rozbudowany (koszta nowego nie usmiechaja mi sie), mozna by na nim tez takie cos zrobic (ma opoznienie wejscia)... ale wole to rozwiazanie, nie trzeba bedzie pamietac by cos rozbrajac, no i chronic bedzie tez jak ktos bedize w srodku. Wg mnie to bardzo dobre rozwiazanie na chwile obecna. A jak widzisz wszystko rozchodzi sie o te kilka CMOS 4xxx ale odpowiednio polaczonych, narazie nie znam jednak tego polaczenia :(

pozdrawiam (jak ktos mi napisal - zlodziej wchodzi najczesciej przez okno a wychodzi drzwiami, ale okna beda chronione w inny sposob a drzwi musze zabezpieczyc jak opisalem).

• #20 14 Sie 2004 13:39
    Karol_w
    Poziom 2  

jak Powiesz mi co to za alarm (firma) moge poweidziec Ci co z niego mozna wycisnac czasem latwiej dostawic jedna klawiature szyfrowa i dobrze zaprogramowac centrale nizeli budowac caly uklad

• #21 14 Sie 2004 13:43
    krzys-iek
    Poziom 20  

Karol_w napisał:
    jak Powiesz mi co to za alarm (firma) moge poweidziec Ci co z niego mozna wycisnac czasem latwiej dostawic jedna klawiature szyfrowa i dobrze zaprogramowac centrale nizeli budowac caly uklad

tej centrali nie mozna programowac :)
    Oparta na rodzienie 4xxx i elementach dyskretnych, jednak dziala i nie chce zmieniac.

• #22 14 Sie 2004 13:44
    Karol_w
    Poziom 2  

pozatym jezeli zlodziej wejdzie oknem to kiedy zlapie go pir to alarm zacznie wyc bo musi byc zachowana kolejnosc takie zeczy mozna zrobic w tanich alarmach juz od 150 zl z klawiatura wiec nawet jezeli Masz stary alarm to mozesz go rozbudowac i odpowiednio zaprogramowac

• #23 14 Sie 2004 17:31
    elektryk
    Poziom 42  

Spróbój sprawdzić jakie są sygnały na wejściach D i wyjściach Q przerzutników, a jakbyś zrobił jakieś przebiegi czasowe to by było super.

PS próbowałem załadować te projekty pod Croco i pod Electronic workbench i mam błedy że moje wersje programów ich nie trawią (pewnie sa zbyt stare).

PS2 znalazłem bład, stan C w tabelce z lewej strony jest opisany jako 10 a z prawej jako 11

PS3 załącza poprawione obliczenia i schemat, dobra wiadomość to że układ się uprościł.

• #24 15 Sie 2004 00:20
    krzys-iek
    Poziom 20  

ŁaŁ :)

Działa! Wielkie dzieki!!

Teraz sam pokombinuje z dodaniem czasu na wejsciu PIR, mysle ze generator astabilny bedzie dobry, choc wlasnie go testuje sobie i nie wyglada to dobrze... to jednak zapytam ;)

Potrzeba mi generatora kory po krotkim pobudzeniu wygeneruje mi impuls np 30sekundowy. No i astabilny mi to zapewnia, podaje na wejscie krotko "1" [np 2sek - pir ma taki czas rozwarcia] i na wyjsciu mam przez okreslony ukladem RC czas - tez jedynke.
    Krotka jedynka na wejsciu - na ustalony czas na wyjsciu pojawia sie jednynka.

Teraz chcialbym taki generator by po podaniu nastepnej jedynki na wejscie (w czasie owych 30 sekund) uklad zaczal znow liczyc 30sekund ale nie zmieniajac przy tym ani na chwile wyjscia (czyli do poki podaje mu jedynki na wejsciu przed uplywem 30 sekund to uklad znow bedzie liczyl 30sekund a stan wyjscia jest stabilny, przestaje dostarczac mu jedynki to mija 30sekund od ostaniego pobudzenia tego generatora i wyjscie wraca do stanu zero)

Dzieki temu mialbym pewnosc ze mozna bez obaw wyjsc z pomieszczenia a pir nawet jak zgasnie to dzieki temu mojemu generatorowi uklad przez Ciebie zaprojektowany bedzie rozbrojony (przez te 30sekund). Masz jakas propozycje?

Zalaczam schemat bramkowy co stworzyles (dzialajacy) w digital works a sam program jest tutaj
    http://pliki.krionix.net/dw.exe

• #25 15 Sie 2004 01:10
    elektryk
    Poziom 42  

Wcześniej myślałem że 555 da sobie rade, jednak nie ma on możliwości wydłużania impulsu. Kostka 4047 też byłaby ok, ale musiałbyś sprawdzić czy wzory na czas Cie satysfakcjonują (gdyż nie jest to logiczna wartość). Najprostrzy układ to taki że jest kondensator podłączony do zasilania, druga końcówka podłączona do masy poprzez rezystor. Jeśli teraz na chwile zewrzesz kondensator, to przez moment napięcię na połączeniu rezystora podniesie się (czas zależy od stałej RC). Idąc dalej to jeśli podłączysz tranzystor (w układzie wtórnika emiterowego), to na wyjściu otrzymasz impuls odpowiednio przedłużony, jednak będzie to impuls "analogowy" który przez moment może przechodzić w okolicy różniy napięć między "0" a "1" logiczną. Trzebaby za takim tranzystorem dać bramke schmita, albo jeszcze lepiej zrezygnować z tranzystora i dać bramke od razu (w końcu ona sama z siebie nie będzie obciążać układu RC). Spróbuj sobie to przesymulować, wartości elementów RC muszą być dość duże (rzędu uF i 100kOm).

• #26 15 Sie 2004 20:46
    krzys-iek
    Poziom 20  

Heh, zobacz ten plik z zalacznika, kilka bramek mniej, bez generatora zegara :)

Pomysl innego internauty, genialny prawda?

Pobudzany do dalszego liczenia licznik bedzie wg niego na CD4060. Latwiej bedzie zaprojektowac plytke. Tutaj chyba kolega uzyl poprostu inteligencji bo nie pamietam by na Logice Ukladow Cyfrowych i tej metodzie ktora Ty doszedles do celu bylo cos o uzywaniu wejscia clock (w tych tabelach tylko Q i Q' sie uwzglednialo), ok lece sprawadzac dalej.

Pozdrawiam

• #27 15 Sie 2004 21:57
    elektryk
    Poziom 42  

Hmm, przesymuluj jeszcze takie działanie, bez uaktywniania otwórz 2x drzwi, za drugim razem nie włączy się alarm (oczywiście pod warunkiem że nie pojawisz się przy czujniku PIR).

• #28 16 Sie 2004 00:56
    adam_mk
    Poziom 19  

Mam wrażenie, że tu jest konstruowana śluza. Takie układy w prosty sposób można zrobić na przekaźnikach i dwuch czujkach. Jeżeli jest kolejność: czujka A potem B - alarmu nie ma. W kolejności odwrotnej - jest. Zadziałanie śluzy może być blokowane wpisaniem kodu i np. podtrzymane rozwarciem kontaktronu drzwi. Może zawile zeznaję, ale spotkałem się z podobnym rozwiązaniem. Może brak drugiego czujnika ruchu w rozważaniach? (pole widzenia można kształtować "zaklejając" segmenty Fresnela).
    Pozdrawiam Adam M.

• #29 16 Sie 2004 02:04
    krzys-iek
    Poziom 20  

elektryk napisał:
    Hmm, przesymuluj jeszcze takie działanie, bez uaktywniania otwórz 2x drzwi, za drugim razem nie włączy się alarm (oczywiście pod warunkiem że nie pojawisz się przy czujniku PIR).

faktycznie jest taki myk (mowie nie o tej Twojej wersji ale tej drugiej, jako ze jest prostsza to zbudowlem ja IRL)

Wpisuje szyfr, w czasie dzialania elektrozaczepu uchylam drzwi tylko na tyle by kontrakton puscil i dal na wejscie "drzwi" jedynke (ale nie na tyle by pir mnie zobaczyl, alarmu narazie nie ma bo kontrakton puscil w czasie dzialania zamka). Ale nie pobudzam PIR!
    Zamykam drzwi spowrotem - nie wszedlem do pomieszczenia nawet (ani razu pir nie zadzialal przypominam). No i teraz bede mogl je otworzyc ponownie bez szyfru i nie dostane alarmu :(

Jakbym wszedl i pobudzil pira to by skasowal sie jakis tam stan w ukladzie i po zamknieciu nadal by uklad czuwal.

Sam juz nie rozumiem, mam nadzieje ze Wy tak :)

Da sie jakos latwo to wyeliminowac? (sytujacje ze uchylam drzwi na ciutelek i nie pobudzam pira a nastepnie zamykam pewnie wystepuja raz na ruski rok ale jak latwo mozna to skasowac?)

Zapytam pomyslodawce tez (a jak nie to sie szaropne na pierwotny uklad ale tyle bramek i jeszcze generator brrr :>)

krzysiek

P.s
    Adam, nie chce dawac 2 pir, nie ma zbyt miejsca, tez to mozna pewnie oszukac gdy sie cofasz itp :( Trudne zycie uczciwego czlowieka.... gdyby tak tych sk.... nie bylo ale narazie musimy walczyc :)

• #30 16 Sie 2004 10:43
    elektryk
    Poziom 42  

krzys-iek napisał:
    Da się jakos latwo to wyeliminowac? (sytujacje ze uchylam drzwi na ciutelek i nie pobudzam pira a nastepnie zamykam pewnie wystepuja raz na ruski rok ale jak latwo mozna to skasowac?)

Zapytam pomyslodawce tez (a jak nie to się szaropne na pierwotny uklad ale tyle bramek i jeszcze generator brrr :>)
    Nie mam pomysłu :(, a myślałeś że reszta bramek w moim układzie to jest dla sportu ;), nie mam pojęcia jak to poprawić, jeśli za dużo bramek to polecam jakiś układ PLD, w kości DIP20 albo PLCC20 zmieścisz całą logike i zostanie troche miejsca na inne bramki (np sterowanie z zamka cyfrowego).

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson