Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy błędy rezystorów się sumują?

27 Mar 2010 17:03 1428 3
  • Poziom 9  
    Takie dość zasadnicze pytanie. Załóżmy że mamy dwa rezystory: R1=5±0,5 [ohm]
    a R2=20±1[ohm]. Jeśli chcemy połączyć je szeregowo, czy błędy się sumują (Rz=25±1,5) ?? Czy należy to policzyć jeszcze jakoś inaczej?
  • Poziom 43  
    raphal89 napisał:
    Takie dość zasadnicze pytanie. Załóżmy że mamy dwa rezystory: R1=5±0,5 [ohm]
    a R2=20±1[ohm]. Jeśli chcemy połączyć je szeregowo, czy błędy się sumują (Rz=25±1,5) ?? Czy należy to policzyć jeszcze jakoś inaczej?
    Przy obliczaniu wartości bezwzględnego błędu granicznego połączenia należy błędy graniczne poszczególnych rezystorów - połączonych szeregowo - sumować, ale to przecież oczywista oczywistość ... :idea: :D
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za upewnienie mnie ;) Jeszcze jedno pytanie, żeby wszystko było jasne - gdy chcę połączyć je równolegle, czy mogę zrobić to w następujący sposób:
    Liczę rezystancję zastępczą R1 i R2, wychodzi 4. Następnie dodaję "równolegle" błędy - czyli wychodzi 1/3.
    Jeśli nie tak to proszę o wyjaśnienie jak policzyć błąd bezwzględny w połączeniu równoległym.
  • Poziom 43  
    raphal89 napisał:
    Bardzo dziękuję za upewnienie mnie ;) Jeszcze jedno pytanie, żeby wszystko było jasne - gdy chcę połączyć je równolegle, czy mogę zrobić to w następujący sposób:
    Liczę rezystancję zastępczą R1 i R2, wychodzi 4. Następnie dodaję "równolegle" błędy - czyli wychodzi 1/3.
    Nie, nie tędy droga dla połączenia równoległego, oraz każdego innego.
    Należy napisać wzór na rezystancję zastępczą danego połączenia, a potem skorzystać z różniczki zupełnej - ale to już są podstawy Podstaw Teorii Błędów i odsyłam do podręcznika z Metrologii Elektrycznej.

Dla połączenia szeregowego, akurat jest najprościej i po obliczeniu za pomocą różniczki zupełnej błędu bezwzględnego otrzymujemy proste sumowanie ...