Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eurolight apollo "c" Drga zamiast się kręcić

lukasz16-90 27 Mar 2010 17:16 2118 5
  • #1 27 Mar 2010 17:16
    lukasz16-90
    Poziom 2  

Witam
    Mam taki problem. Dostałem do naprawy Lampkę eurolight apollo "c" i jest taki problem. żarówka nie wykonuje pełnego obrotu tylko "wibruje " zmiana kąta padania światła jest ok bo zmienia się dobrze. Elektronika jest oparta o układy tc4013, fye 9604, lm324n. żarówki zasilane 220 więc nie kolidują. silnik 12 v dc prawdopodobnie już był wymieniany.

i kilka fotek
    Eurolight apollo "c" Drga zamiast się kręcić Eurolight apollo "c" Drga zamiast się kręcić Eurolight apollo "c" Drga zamiast się kręcić

Proszę o pomoc

0 5
  • #2 27 Mar 2010 23:27
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

1. Sprawdź czy układ podaje napięcie na silniczek - silniczek odłącz, powinno być naprzemiennie +12 i -12V sygnalizowane dwoma diodami LED (tak było u mnie). Sprawdź czy właściwe napięcie występuje przy podłączonym silniczku. Prawidłowe napięcie? - płytka OK. Brak napięcia - płytka error.

2. Jeśli płytka podaje napięcie odkręć silniczek od reszty mechanizmu - i podłącz do płytki - jeśli silniczek się nie zacina problem tkwi w mechanizmie żarówek/szczotek. Jeśli silniczek zacina się choć w jednym miejscu - wymień silniczek.

3. Jeśli płytka i silniczek są ok problem tkwi w mechanizmie żarówek - sprawdź czy wszystko dobrze się kręci, czy szczotki się nie zużyły i zacinają się itp.

0
  • #3 29 Mar 2010 22:07
    lukasz16-90
    Poziom 2  

Silniczek chodzi, przekładnia, szczotki w stanie bdb. napięcia nie jestem w stanie zmierzyć bo cały czas skacze ale myślę że jest ok bo silnik nie wykazuje oznak braku mocy.
    Nie wiem co może być przyczyną tego.
    Czy to możliwe że kość 4013 za szybko zmienia polaryzacje ?? i czy można w jakiś sposób to regulować

0
  • #4 30 Mar 2010 17:54
    dj arq
    Warunkowo odblokowany

Daj więc na silniczek 12V stałego z zasilacza na płytce i zamieniaj polaryzację maualnie. Jeśli będzie się kręcił w każdą stronę to winna jest płytka.

0
  • #5 30 Mar 2010 21:25
    lukasz16-90
    Poziom 2  

Winna jest płytka sterująca. i teraz pytanie co jest przyczyną. sprawdzałem wszystkie rezystory i kondensatory. wychodzi na to że siedzi któryś scalak albo 4013 albo 4093 i pytanie który. bo myślę że wzmacniacze operacyjne są ok.

0
  • #6 09 Maj 2010 01:50
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Wymień oba. Czy 1zł to aż tak dużo ?

0
  Szukaj w 5mln produktów