Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw startowy - płytka, osprzęt na początek

27 Mar 2010 19:03 1807 6
 • Poziom 10  
  Witam,

  Mam spore doświadczenie w programowaniu w różnych językach, ale nigdy nie miałem okazji zetknąć się z programowaniem mikrokontrolerów. Przeglądając internet i elektrodę doszedłem do wniosku, że swoją przygodę (czysto hobbystycznie) rozpocznę od rodziny AVR. Poszukuję jakiegoś niedrogiego, w miarę uniwersalnego zestawu startowego do nauki programowania. Będę programował w C. Przez kilka dni bawiłem się narzędziem VMLAB, kompilowałem i uruchamiałem sobie programy w środowisku wirtualnym, chcę teraz przejść do sprzętu fizycznego.

  W zasadzie jestem już prawie zdecydowany na zakup płytki propox -> EVBavr05

  Dodatkowo do tego chcę kupić:
  - wyświetlacz LCD
  - zasilacz 12V/1500 mA
  - programator ISPcable I
  - kabelki do połączeń
  - kabel RS232 do połączenia z komputerem

  Mam takie pytania:
  Czy ten zasilacz będzie wystarczający? Czy proponujecie może coś innego? Generalnie wolę kupić od razu coś bardziej niezawodnego nawet jak będzie droższe.
  Czy ten programator będzie OK. W czym jest on gorszy od STK500?

  Na początek na pewno będę chciał poeksperymentować z połączeniem po RS232 z komputerem. Czy ten kabelek który podałem będzie OK? Czy nie potrzebuję przypadkiem kabelka tzw. "NULL modem"

  Czy coś byście zmienili w tej konfiguracji? Czy jest to dobry zestaw dla zupełnego początkującego?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Tak w zupełności wystarczy dla osoby początkującej. Programator ok. Zestaw uruchomieniowy ma obszar prototypowy więc możliwa jest rozbudowa. Kabel do RS oczywiście musi być typu null-modem. Zasilacz w zupełności wystarczy masz duży zapas. proponowałbym jednak zakup STK500, AVRstudio obsługuje go.

  Dodatkowo poradzę ci, że komunikację z komputerem zostaw na troszkę później.
 • Poziom 10  
  tadzik85 bardzo dziękuje za odpowiedź. Rozumiem, że jedną z zalet programatora STK500 jest to, że jest obsługiwany przez AVRstudio? Czy w takim razie ten programator który podałem w linku do allegro będzie odpowiedni?

  Moderowany przez Mirek Z.:

  Link usunąłem - za kolejny będzie ostrzeżenie. Regulamin - p.10.11.

 • Poziom 38  
  Owszem. Dla twoich potrzeb wystarczy w zupełności. Nie jest to oryginalny STK500 ale wykorzystuje jego protokół. Jest najczęściej stosowany przez hobbystów.
 • Pomocny post
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Ja na twoim miejscu pomyślałbym o JTAG - jest to droższe niż programator ISP, ale daje o wiele większe możliwości na każdym etapie rozwoju wtajemniczenia. ISP umożliwia tylko zaprogramowanie układu, jak coś nie działa po twojej myśli to pozostają modlitwy, ślęczenie nad kodem i ew. niedoskonałe symulacje. JTAG umożliwia ci śledzenie programu, ustawianie pułapek, podgląd zmiennych i rejestrów, a także ich zmianę w locie. Taka namiastka debuggowania na PC. O RS232 też zapomnij, nadchodzi czas, kiedy nie będzie go w co wpiąć. Lepiej od razu zainteresuj się płytą, która ma konwerter USB-RS232, chociażby na FT232.
  Tu masz ciekawy wątek i fajną płytkę - może Mirek ci jedna sprzeda?
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1619301&sid=b1bc49b1f556de221409cb52c027cc36
 • Poziom 22  
  a ja dorzucając swoje trzy grosze proponuję spojrzeć na www.akaikaba.pl , jak by się spodobało to daj znać ;-)

  A co do JTAGa to trzeba pamiętać, że prosty (czytaj tani) JTAG do AVRów obsługuje bardzo wąską grupę układów (standardowe typu Atmega16 do 128 i kilka innych).