Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena bazowa 1/2 fali do radia CB.

piotrek_ul1211 27 Mar 2010 22:35 5892 4
  • #1 27 Mar 2010 22:35
    piotrek_ul1211
    Poziom 11  

Witam. Posiadam antenę bazową 1/2 fali do radia CB. W podstawie tej anteny umieszczona jest duża cewka, podłączona w następujący sposób: początek cewki jest podłączony do masy anteny i ekranu kabla antenowego. Po ok. 4 zwojach jest odczep, do którego jest podłączona środkowa żyła kabla doprowadzającego.
    Koniec jest połączony z promiennikiem anteny, czyli rurą teleskopową. Do czego ta cewka służy?
    Jakie parametry anteny mogły by ulec zmianie po jej usunięciu i podłączeniu "na krótko" ( środkową żyłę kabla do promiennika, a ekran do masy anteny)?
    Czy ma wpływ ona na impedancję anteny? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.:)

Kolego proszę zadbać o regulamin pkt. 15 i poprawić wpis w tym i poprzednim temacie. [SP5ANJ]
    Wypis z regulaminu:
    15. Wszyscy polscy użytkownicy forum podlegają tej samej ocenie w zakresie: poprawnej pisowni, ortografii i sposobu logicznego formułowania myśli. Nie jest stosowana żadna taryfa ulgowa dla użytkowników z różnymi dysfunkcjami w tym zakresie.

0 4
  • #2 27 Mar 2010 22:47
    Adik
    Poziom 20  

Witam

Cewka ta służy do dopasowania impedancji falowej anteny.

0
  • #3 30 Mar 2010 10:13
    jkk
    Poziom 19  

Ktoś mądry tam tę cewkę tam wstawił. I ma być. Jeżeli ją usuniesz -na pewno nie zestroisz prawidłowo anteny, czyli znacznie pogorszysz jakość odbioru i nadawania. Na osiągi nawet dobrze zestrojonej półfalowej anteny (choć prostej, to bardzo kapryśnej) ma wpływ wiele czynników - nawet wysokość zainstalowania nad ziemią czy przewodność gruntu. Przy strojeniu (długością promiennika) zadbaj o to, by współczynnik SWR był jak najbliżej tego podanego w opisie anteny (jak jest to 1.1,2 to taki ma być na środku pasma czyli kanale 18)- i powinieneś być zadowolony, choć niewątpliwie istnieją lepsze od Twej półfalówki anteny CB.

0
  • #4 30 Mar 2010 21:35
    piotrek_ul1211
    Poziom 11  

No tak. Tylko do czego ona jest? Kolega Adik pisze że do dopasowania impedancji falowej anteny. Wynika z tego że gdybym ją usuną to antena niemiała by już 50ohm tylko niewiadomo ile. Jednak od kogoś innego dowiedziałem się że cewka ta ma robić za "przedłuźenie" promiennika. Antena jest wtedy równa długości fali choć podają że jest półfalowa. Wkażdej antenie CB są cewki. Mniejsze lub większe. Moja antena półfalowa na balkonie ma SWR na pierwszym kanale =1.0 a na 40 kanale =1,2. Niemam o niej żadnych danych bo dostałem ją od kolegi, wyremontowałem i działa. Cała antena ma 5.5 metra długości. Kabel doprowadzający zrobiłem o tej samej długości i jest dobrze. Na 4W 13km zasięgu. Nie próbowałem jeszcze z krótszymi kablami. Czytałem że długość kabla też ma wpływ na dopasowanie falowe anteny.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 12 i 15.
    Użyj przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu.
    Nie powielaj informacji które niewiele mają wspólnego z prawdą.

0
  • #5 31 Mar 2010 07:52
    mfriedrich
    Poziom 15  

Półfalówka to nic innego jak dipol półfalowy zasilany na końcu a na końcu antena ma bardzo wysoką impedancję. Ta cewka umożliwia zasilenie anteny z nadajnika 50ohm. Myślę, że prościej nie da się tego przedstawić. Gdybyś usunął tą cewkę to miałbyś promiennik 1/4 fali na około 14MHz i po dorobieniu przeciwwag otrzymałbyś antenę GP. Aby mieć antenę bez cewki ale dalej na pasmo CB musiałbyś przeciąć antenę w połowie i połączyć te połówki izolatorem i po podłączeniu żyły kabla do górnej połówki i ekranu do dolnej (a lepiej nawet nie bezpośrednio ale przez balun) otrzymasz dypowy dipol półfalowy.

0